Związki sztuki ze sportem
Związek sztuki ze sportem istnieje od czasów starożytnych i stale się pogłębia. Polski Komitet Olimpijski zawsze był i jest orędownikiem łączenia sztuki i sportu. Wachlarz podejmowanych w tym zakresie inicjatyw jest szeroki.
W 1924 roku wybitni polscy artyści zasiedli w Jury Olimpijskiego Konkursu Sztuki: Karol Stryjeński w dziale architektury, Karol Szymanowski w dziale muzyki, Olga Boznańska w dziale malarstwa oraz Wincenty Lewandowski w dziale rzeźby.
Od 1928 r. Polacy zdobywali medale w olimpijskich konkursach sztuki (8 medali) organizowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) od 1912 roku. Złote medale zdobyli: Kazimierz Wierzyński za zbiór wierszy "Laur Olimpijski" (1928), Józef Klukowski za rzeźbę "Wieńczenie zawodnika" (1932), kompozytor Zbigniew Turski za "Symfonię olimpijską" (1948).
Od 1928 roku pod egidą PKOl organizowane były krajowe konkursy, które kwalifikowały polskich twórców do udziału w międzynarodowych konkursach sztuki. Ich współorganizatorem w okresie międzywojennym był Instytut Propagandy Sztuki a po drugiej wojnie światowej związki twórcze, Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz Muzeum Sportu i Turystyki, istniejące w Warszawie od 1952r. i ściśle współpracujące z PKOl a spełniające bardzo ważną rolę w kształtowaniu i utrwalaniu związków sportu ze sztuką.
Więcej na temat konkursów:
http://www.pkol.pl/pl/pages/display/15526
http://www.myspace.com/jelonekpl
Michał "Jelonek" Jelonek - polski kompozytor, muzyk i skrzypek. Członek zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych. Były członek kieleckiej grupy Ankh. Jelonek jest współautorem 15 albumów, a na ponad dwudziestu wystąpił gościnnie. Muzyka wykonywana przez niego jest różnorodna, nie ogranicza się do jednego gatunku. Nagrał płyty zawierające muzykę poważną, pop, folk, rock, metal, hard rock.
Czesław Niemen, właśc. Czesław Juliusz Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów piosenek.
Obdarzony był głosem o szerokich możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i możliwości intonacyjne i brzmieniowe; był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej, wielokrotnie w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworząc równolegle swoją własną, całkowicie autonomiczną muzykę.
by. wyikipedia
Według mnie ten GOŚĆ był genialny , dla mnie jest legenda polskiej sceny muzycznej !
Co do płyty powiedziala ze w czerwcu koncerty. Ale w lipcu zwalnia i wchodzi do studia na cale wakacje. Nie wyjezdza nigdzie tylko nagrywa. Plyta powinna sie ukzac we wrzesniu-pod koniec. Ma cudowne piosenki na nowa plyte napisane przez amerykanskich kompozytorow. Powiedziala ze po prostu takich piosenek jeszcze nigdy nie miala.
To wspaniała wiadomość. Szkoda tylko,że płyta nie pojawi się za granicą, skoro te kompozycje są takie super Kurde, zazdroszczę Wam tego koncertu.Może Edka zawita na północ Polski w te wakacje,fajnie by było
Co do Eurowizji-moim zdaniem to nie jest dobry pomysł. To już nie jest ta sama Eurowizja,co dawniej. Chciałbym,żeby Edytę kojarzono z sukcesem na Eurowizji,a nie z porażką(jeśli jej piosenka zostanie niedoceniona)
Czy husarię XVII-wieczną (a więc w okresie swego rozkwitu) nazywacie węgierską, bo narodziła się na Węgrzech? Raczej nie. Podobnie ma się sprawa z Go, ponieważ być może początek miała w Chinach, ale swą rozwiniętą formę i popularność zawdzięcza Japonii.
Podobnie powiadasz. A Szopen byl kompozytorem polskim, czy francuskim?
Sprawa jest jasna i prosta - Go jest gra chinska i juz. Tyle w tym temacie.
Skrzętnie pominę teksty horoskopów na które natrafiłam podczas wyszukiwania współ jubilatów
Oto moi wyszukani:
włoski matematyk, filozof, astrolog, lekarz Geronimo Cardano (1501), niemiecki wojskowy, dowódca w wojnie trzydziestoletniej Albrecht von Wallenstein (1583), polski poeta Cyprian Kamil Norwid (1821), amerykański pisarz Francis Scott Fitzgerald (1896), polski kompozytor, dyrygent, założyciel zespołu Mazowsze Tadeusz Sygietyński (1896), przywódca Iranu Ruhollah Chomeini (1902), amerykański lotnik, konstruktor lotniczy, producent filmowy Howard Hughes (1905), hiszpański reżyser filmowy Pedro Almodóvar (1949).
Jestem w rozterce, nie wiem czy się samej siebie bać, czy pękać z dumy
Tomasz "Tomson" Lach - (ur 13.07.1983) wokalista zespołu Afromental, kompozytor, autor tekstów, od lat uprawiający beatbox. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Elblągu. Gra i komponuje na wielu instrumentach. Jego celem jest muzyka. Jest zdobywcą I nagrody w Festiwalu Muzyki BigBeatowej w Żarach oraz uczestnikiem IV polskiej edycji Idola. Do licznego grona jego idoli należą: Michael Jordan, Freddie Mercury, Sisgo, Michael Jackson. Aktualnie student prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Fan Club na nk :
http://nasza-klasa.pl/profile/28915931
Tomson jest świetnym, a w dodatku ślicznym wokalistą. Według mnie najlepszy z Afro:)
Tomuś:*
to smutna informacja...
Marek Grechuta nie żyje
W wieku 61 lat zmarł Marek Grechuta. Wiadomość przekazał przyjaciel artysty, Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Marek Grechuta należał do grona najwybitniejszych polskich artystów XX w. Był piosenkarzem, pianistą, kompozytorem, aranżerem, poetą i malarzem. Największą popularność zdobył dzięki przebojom "Tango Anawa", "Korowód", "Serce", "Niepewność", "Ocalić od zapomnienia".
Przez 10 lat Marek Grechuta współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. Ostatnia płyta artysty ukazała się w 2003 roku. Nagrał też w kilka lat temu piosenkę pod tytułem "Kraków" z zespołem Myslovitz.
..i znowu Kraków stracił wielkiego artystę... :(