Witam,
Jestem zupenie zielony.
Kupiłem router linksys WRT54GP2A-AT. W sumie to nie dostałem instrukcji obsługi do niego. Czytałem troche w necie że to jakiś przpałowy sprzęt ((
Mam konto w ipfon 'ie i chciałbym skonfgurowac to z tym routerem.
Co mam pokolei zrobić. Będe bardzo wdzięczny.
Telefon stacjonarny mam Philips CD255 jak ma to jakieś znaczenie....
ps. Po podłączeniu telefonu stacjonarnego kablem telefonicznym do routera nie pali sie dioda, ani na lini 1 ani na lini 2.
Proszę o pomoc. jakby co to na maila: pan-pacek(małpa)wp.pl
Jeśli jeszcze nie wybrałeś to podzielę się swoją opinią - ja mam WRT54GP2, skonfigurowana bramka VOIP fo IPFON-a i powiem szczerzę, że działa całkiem stabilnie, dobry sygnał, jakość ok. Trochę gorzej jest z wifi - tutaj bramka miewa problemy i czasem (raz na kilka tygodni) potrafi się zwiesić - wtedy reset lub grzebanie w panelu administracyjnym.
Generalnie bramka ma całkiem sporo opcji konfiguracji i jest całkiem funkcjonalna. No i producent - linksys jednak robi porządny sprzęt - działa już dobrych kilka lat i nie ma z nim najmniejszego problemu.
" />W internecie znalazłem opis konfiguracji innego routera, ale w RT31P2 działa to tak samo.
Router Linksys WRT54GP2 to bardzo uniwersalne urządzenie, router z WiFi (szybki standard g) + bramka VoIP posiadająca 2 gniazda RJ-11 do przyłączenia telefonów analogowych. Bardzo przydatna jest też funkcja QoS które powoduje że możemy przydzielić priorytetowe pasmo np. dla rozmów przez VoIP a więc jeśli inny komputer przyłączony do routera będzie coś ściągał z sieci to na czas rozmowy zostanie mu odebrana część pasma i rozmowa będzie miała lepszą jakość. Router posiada 3-portowy switch z gniazdami RJ-45 do podłączenia komputerów w sieci lokalnej. Konfiguracja dla VoIP: logujemy się do routera, wybieramy zakładkę Voice, poniżej mamy do wyboru dwie zakładki Line1 i Line2 w których możemy skonfigurować router do współpracy z 2 operatorami VoIP. Wchodzimy w Line1, opisze konfigurację z operatorem Actio konfiguracja dla innych operatorów jest bardzo podobna, musimy w zasadzie skonfigurować tylko kilka pól. User ID: 48422999999 tu wpisujemy numer który dostaniemy od operatora Actio, Authentication User Name: 48422999999 tu też wpisujemy ten sam numer, Authentication Password: wpisujemy hasło które otrzymujemy od operatora, Registration / Proxy Server: sip.actio.pl serwer proxy SIP naszego operatora, Voice Quality: tu wybieramy kodek który chcemy używać do połączeń, np: Good (G.726-40 Require 40k Bandwith).
Ustawienia QoS w tym routerze: mimo tego że jest to bardzo dobry router to poprawne ustawienie QoS jest nieco kłopotliwe, na szczęście onalazłem opis który pozwolił na poprawne ustawienie tej funkcji. Jeśli QoS będzie działał nieprawidłowo to będziesz miał takie objawy w trakcie rozmów jak: osoba z którą rozmawiasz cię słyszy ale ty jej nie, zanikanie głosu w trakcie rozmowy. A więc wchodzimy na stronę konfiguracji routera, u mnie jest to adres: http://192.168.0.1/, wybieramy zakładkę: Voice i w zakładce System w polu RTP Port Range Start zostawiamy wartość: 16384, a w polu RTP Port Range End: wpisujemy wartość 16386 i klikamy przycisk Save Settings. Te ustawienia powodują że przypisane do bramki są tylko 3 porty na których będzie przesyłana komunikacja głosowa. Potem ustawiamy duży priorytet dla tych portów, przechodzimy do zakładki Applications&Gaming -> QoS wybieramy Application-based QoS na ENABLED i ustawiamy Low Priority dla udsług: FTP/HTTP/POP3/SMTP/Telnet a potem w 3 wolnych polach wybieramy High Priority i wpisujemy w nich podane wcześniej porty czyli: 16384, 16385, 16386. Zaznaczamy Voice QoS na ENABLE i w polu QoS Upstream Rate wpisujemy pomniejszoną wartość uploadu na łączu. Ta wartość ma duży wpływ na jakość rozmów, ja dobierałem to ekperymentując, przy łączu symetrycznym 320 Kbit/s okazało się że dobrą jakość połączeń uzyskałem wpisując w to pole wartość: 255. Po zapisaniu takich ustawień router będzie automatycznie przyznawać wyższy priorytet dla ruchu na portach z których korzysta bramka VoIP podczas nawiązanego połączenia - u mnie to się sprawdza w praktyce, widzę jak na drugim komputerze w sieci router przycina transfer.