- To ierwszy taki rzypadek w naszym województwie â tak o historii maturzystów, którzy mieli zdawać egzamin dojrzałości w Centrum Edukacji i Biznesu âŸŻakâ w Koszalinie, mówi Iwona Rydzkowska z Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Niedoszli abiturienci nawet nie zobaczyli arkuszy egzaminacyjnych, bo dyrektorka szkoły nie dopełniła formalności.
Kiedy uczniowie w innych szkołach zmagali się z zadaniami maturalnymi, siódemka słuchaczy z âŸŻakaâÂÂ, którzy mieli rzystąpić w maju do egzaminu dojrzałości, została na lodzie. Do szkoły nie dotarły bowiem arkusze egzaminacyjne. Nic dziwnego, skoro dyrektorka szkoły nie dopełniła formalności i nie zgłosiła uczniów do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. - Każda szkoła ma na to czas do 15 lutego, w tym rzypadku nie dostaliśmy żadnego otwierdzenia, dlatego nie wysłaliśmy arkuszy â wyjaśnia Zofia Hryhorowicz, dyrektor OKE w Poznaniu.
Co dalej z niedoszłymi maturzystami? Wiadomo niewiele. Krzysztof Blachowski, wiceprezes zarządu Centrum Nauki i Biznesu âŸŻakâÂÂ, zaznacza, że firma dopełniła już wszystkich formalności i czeka na odpowiedź z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która zdecyduje, kiedy oszkodowani koszalinianie będą mogli zdawać egzamin dojrzałości. - Czekamy na decyzję, która ma zapaść w najbliższych dniach â dodaje rezes.
Sprawą matur w âŸŻakuâ zajęło się także Kuratorium Oświaty w Szczecinie. - Wczoraj nasi wizytatorzy rzeprowadzili kontrolę interwencyjną w tej szkole â otwierdza Iwona Rydzkowska. - Sprawdziliśmy dokumenty. Wyniki będą znane za kilka dni.
(amb)
Decyzja firmy Transregion także dla nas była zaskoczeniem. Jest to jednak decyzja biznesowa, na którą burmistrz nie ma żadnego wpływu. Firma Transregion zawsze była traktowana przez nas jako poważny przewoźnik, z którego usług korzysta znaczna liczba mieszkańców. Przykładem są liczne spotkania z właścicielami firmy dot. problemów z uzgodnieniami przystanków w Poznaniu, planowanych przetargów na transport do Poznania i wewnątrzgminny. Ostatnio przedstawiciel firmy był przez nas zaproszony na spotkanie Rady Aglomeracyjnej w sprawie obsługi transportowej Konferencji Klimatycznej. W ubiegłym roku przy podejmowaniu decyzji o podwyżce cen biletów jednym z argumentów przemawiającym za była opinia przedstawiciela Transregionu, zaproszonego na Komisję Oświaty, na której temat ten poruszano.
Obecnie najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezproblemowych dojazdów do Poznania. W tym celu rozkład jazdy Warbusa ulegnie modyfikacji. M.in. na ten temat rozmawiamy dzisiaj z Prezesem Warbusa.
Co do wątku z El-Cabem. To burmistrz zainicjował rozmowy dyrekcji Lacpolu z właścicielem El-Cab i był w nie osobiście zaangażowany. Dlaczego nie doszło do transakcji i skończyło się tak jak się skończyło o to trzeba pytać bezpośrednich zainteresowanych - Lacpol i El-Cab.
Pozdrawiam
Marcin Buliński
zastępca burmistrza
Witam wszystkich!!
Jestem zainteresowany utwożeniem, bądź przynajmniej podpisaniem umowy przez Gminę Kórnik z Poznaniem, by móc próbować bez kombinowania kożystać ze żłobków na terenie Poznania.
Z uwagi że w niedługiej przyszłości będe zmuszony do kożystania ze żłobka, udałem się dziś do najbardziej interesującej mnie placówki w Poznaniu ( no bo w gminie nie ma bo nie ma takiego obowiązku!), ku mojemu zdziwieniu okazało się ze ogólnie nie ma miejsc i jest problem ale nawet jakby jakieś mijsce się znalazło to niestety Gmina Kórnik nie podpisała z Miastem Poznań umowy i będę musiał przemeldować dziecko do kogoś w Poznaniu - PARANOJA
Zadzwoniłem więc do Gminy i czego się tam dowiedziałem:
1. W Gminie nie ma żłobka bo nie ma obowiązku
2. Dofinansowanie - trzeba uwzględnić w budżecie ale nikt nie prowadzi badań i nie wiadomo czy w ogóle będzie zainteresowanie (jestem 3 cią osobą na przestrzeni kilku lat która zapytuje o żłobek) wiec nie uwzględnia się takich wydatków w budzecie!
Moja wielka prośba !!!
Z uwagi że budzet na 2010 uchwala sie w pazdzierniku 2009, więc jest jeszcze czas i bardzo proszę o kontakt najlepiej mailowy lkwas@wp.pl osób zainteresowanych, wiem że zapotrzebowanie jest duże, spróbuję wystosować jakieś pismo, porozmawiać z Burmistrzem udać się na posiedzenie komisji oświaty, tyle że muszę mieć poparcie, podpisy ludzi zainteresowanych, sam nic nie zdziałam - jednostka się nie liczy, ale jak troszkę pokrzyczymy to pewnie się uda !!
pozdrawiam i czekam na odzew Łukasz Szczytniki
" />
"> Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu - działając na podstawie ç 39 ust.1 i 2 Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007 w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (DzU Nr 83, poz. 562 ze zmianami) informuje, że stwierdzenie prawa do zwolnienia z części egzaminu gimnazjalnego (humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej, językowej lub z kilku z nich) następuje gdy:
uczeń jest laureatem ostatniego stopnia wojewódzkiego konkursu przedmiotowego lub laureatem lub finalistą ponadwojewódzkich konkursów przedmiotowych;
konkurs przedmiotowy jest organizowany i nadzorowany przez kuratora oświaty danego województwa lub kuratorów oświaty w przypadku konkursów ponadwojewódzkich;
przedmiot objęty konkursem pozostaje w zakresie jednej z grup przedmiotów egzaminu gimnazjalnego tj. w:
części humanistycznej - język polski,
- historia,
- wiedza o społeczeństwie,
- sztuka;
części matematyczno-przyrodniczej - matematyka,
- fizyka z astronomią,
- chemia,
- geografia,
- biologia.
części językowej - język angielski,
- język niemiecki,
- język rosyjski,
- język francuski,
- język hiszpański,
- język włoski;
â Jaka iękna lacówka! Pastelowe kolory! â zachwycali się goście Przedszkola Integracyjnego. Wczoraj w tej lacówce, a także w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 21 i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, rzebywała Komisja Edukacji Związku Miast Polskich.
Prezydenci i burmistrzowie dziesięciu miast rzyjechali już o raz drugi do Koszalina, by rzyjrzeć się, jak rozwiązywane są u nas roblemy oświatowe. Tym razem sprawdzali, jak wygląda kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
Rano w ośrodku Politechniki Koszalińskiej w Sarbinowie oznali rozwój kultury, oświaty, sportu w naszym mieście. Obejrzeli też rezentację o stanie naszej edukacji.
â Bardzo nam się w Koszalinie odoba â rzyznał Piotr Mróz, rzewodniczący komisji. â Widzimy, że rezydent tego miasta, który jest członkiem Zarządu
Związku Miast Polskich, dobrze dba o oświatę.
Delegacja bardzo ozytywnie ocenia âŸKoszaliński system oceny szkół i rzedszkoliâÂÂ, wprowadzony ięć lat temu rzez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego.
â System ten jest stawiany w całym kraju jako wzór racjonalnego zarządzania odnoszącego jakość kształcenia â rzyznaje Mirosław Mikietyński, rezydent Koszalina. â To znajduje swoje odzwierciedlenie między innymi w wynikach nauczania â sprawdzian szóstoklasistów, egzamin gimnazjalny oraz wyniki matur â ogłaszanych rzez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.
Dzięki wizytom w różnych miastach Komisja Edukacji ZMP może korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, wypracować opinie i sugestie do Zarządu ZMP. Koszalin też czerpie z doświadczeń innych miast.
Dzisiaj (piątek) Komisja Edukacji ZMP obraduje w Sarbinowie.
(ejm)
Czy Zespół Kolegiów Nauczycielskich rzekształci się w nowym roku akademickim w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową? Być może, gdyż do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafił wniosek dotyczący utworzenia takiej lacówki.
Uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu szkolnictwa wyższego z takim wnioskiem odjął we wrześniu 2008 r. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. O owstanie bezpłatnej aństwowej uczelni, kształcącej młodzież na oziomie licencjackim, od lat stara się dr Jan Kuriata, oprzedni dyrektor ZKN. Razem z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Władysławem Husejko oraz Stanisławem Gawłowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, spotkał się w iątek z minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbarą Kudrycką.
- Nasz wniosek będzie teraz rozpatrzony rze ten resort, aby sprawdzić, czy nie zawiera błędów formalnych â wyjaśniał Jan Kuriata. - Potem trafi do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która wyda decyzję, kiedy uczelnia owstanie.
Nowa lacówka będzie kształcić na kierunkach - ielęgniarstwo oraz filologie: olska, angielska, niemiecka i francuska oraz edagogika rzedszkolna i wczesnoszkolna. Jej siedzibą byłby budynek rzy ul. Leśnej 1, gdzie obecnie mieści się ZKN. Zajęcia rowadziliby wykładowcy uczelni, które obecnie mają nadzór nad ZKN, czyli Uniwersytetu Szczecińskiego,Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wnioskodawcy wierzą, że studenci I roku nowej uczelni zaczną naukę już w aździerniku. Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty ofert zatrudnienia dla ielęgniarek, filologów i edagogów jest bardzo dużo.
Prezydent Koszalina, Mirosław Mikietyński, rzychylnie odnosi się do idei owstania w naszym mieście nowej uczelni. - Każda wyższa szkoła jest otrzebna, bo na ewno wpłynie ozytywnie na rozwój Koszalina â rzyznał. - Utworzenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej to moim zdaniem dobra inicjatywa.
(ejm)