bolo - 20 miesiecy i 5 tysiecy, to sa dla mnie glupoty, a z tym tluszczem tez przesadziles, c do mety to nawet nie chce odpowiadac,
aby zwiększać sztucznie wartość mojego organizmu - kreatyna jako ergogenik - wydolność tlenowa i beztlenowa , pojemność komórek mięśniowych , większa siła i zwiększona regeneracja , poprzez eliminowanie kwasu mlekowago...
Białko ponieważ , jestem nieco cięższą trzcinką od ciebie i potrzebuję więcej białka , niż jestem w stanie dostarczyć z codziennej diety - głównie w czasie szkoły , bądź podczas intensywnych treningów.
Witaminy - cynk , magnez , chrom , A , E , selen , molibden , wanad... mam tłumaczyć?
hmb , tauryna , glutamina - antykataboliki , potrzebne mi nie zmiernie aby wykonać strasznie ciężki cykl , z wielką intensywnością i ciężkimi treningami.
jezeli piszesz to do mnie to daruj, nie jestem laikiem, z białkiem przesadzasz w tym co mowisz, wyobraz sobie ze sa kolesie, ktorzy potrafia na swoje 90kg przyjac wszystko z jedzenia, a co glupio wyciagnac miche z ryzem i kurakiem na przerwie w szkole?
Kiedy będziesz na moim etapie , przekonasz się.
nie chce byc na takim etapie jak Ty bo narazie nie prezentujesz dla mnie nic nadzwyczajnego, kiedys dojdziesz do wniosku ze cos jednak za młodu spieprzyles
A oto co pisze informator nt tych przedmiotów:
1)Budowa i funkcje struktur komórkowych mikroorganizmów
"Opanowanie podstawowych technik izolacji elementów komórkowych bakterii, ze szczególnym uwzględnieniem antygenów powierzchniowych Umiejętność posługiwania się technikami analizy struktur komórki bakteryjnej. Zapoznanie się z podstawowymi metodami hodowli bakteriofagów i oznaczania ich liczebności. Organizacja strukturalna i funkcjonalna komórek prokariotycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości, kształtu i budowy komórek bakterii. Główne grupy systematyczne świata drobnoustrojów. Charakterystyka wirusów roślinnych, zwierzęcych i bakteriofagów. Rola struktur komórkowych bakterii w adaptacji do życia w środowisku oraz warunkowaniu chorobotwórczości drobnoustrojów. Interakcje pomiędzy mikroorganizmami oraz drobnoustrojami a organizmami wyższymi. Podstawy genetyki bakterii"
2) Fizjologia bakterii
"Umiejętność identyfikacji bakterii przy użyciu podłóż wybiórczo-różnicujących oraz testów biochemicznych. Posługiwanie się technikami stosowanymi przy oznaczaniu wymagań odżywczych drobnoustrojów. Rozumienie złożoności mechanizmów regulacji metabolizmu bakterii w oparciu o przeprowadzone eksperymenty.
Metabolizm drobnoustrojów. Wymagania odżywcze. Generacja ATP w warunkach tlenowych, beztlenowych. Fotosynteza roślinna i bakteryjna. Chemolitotrofia. Rola bakterii w krążeniu pierwiastków w przyrodzie. Mechanizmy regulacji metabolizmu."
Mi się w sumie bardziej podoba ten pierwszy... ta fizjologia to sama biochemia i mik. lekarska w zasadzie.
1. Jak inaczej nazywamy cząsteczki wirusów? chyba wiroidy
2. NADH to inaczej ubihinon. Odpowiedź fałsz
3. Jaki rodzaj kwasów nukleinowych nie występuje w procesie translacji? odpowiedź DNA
4. Kto obalił teorie samorództwa? odp Ludwik Pasteur
5. Jakie znaczenie mają bakterie nitryfikacyjne? odpowiedź ?
6. Wymienić znane Ci grupy chemolitotrofów:
bakterie utleniajace amoniak, b. utl. azotyn, b. utl. siarkę, b. żelazowe, utleniajace wodór i karboksydobakterie
7. wypisz trzy egzotoksyny: toksyna cholery, toksyna LT, egzotoksyna A, toksyna tężcowa, jad kiełbasiany
8. co to jest oddychanie beztlenowe (tlenowe nie jestem pewna które było)
9. Kwas nukleinowy plus otoczka. odp Neukleokapsyd
10. Schemat toczącego sie koła wystepuje u ........bakterii
11. Cholera, czerwonka i salmonella wywoływane sa przez.... pochodzace z.....
12.Typ wzrostu u prokaritów....... ciągły (?)
13. Współczynnik częstości mutacji u prokariotów wynosi ?
14. W jakim etapie wzrostu komórek martwych i zywych jest tyle samo? odp równowagi (stabilizacji)
15. urzesienie gdy cała komórka pokryta jest rześkami to odp.perytrychalne
16. U bakteri G- jest wiecej kwasu tejchojowego? prawda czy fałsz
17. Od czego zalezy kształt bakterii?
18. u kogo wystepuje odwrotny łancuch elektronowy?
19. U których org wystepuje transkryptaza?
20. ???? skleroza Sad
masz skarbie
na pleśnienie ikry można stosować błękit metylenowy (środek rakotwórczy!) stosowany jest szeroko m.in. przy ikrze w wylęgarniach. Co do samej pleśnienia to powodują je grzyby - z rodzaju Saprolegnia. Woda destylowana jako srodek przeciw plesnieniu??? czy to ma sens? woda destylowana to czyste H2O - nie zawiera więc nic!!! nawet powietrza! nie mówiac juz o rozpuszczonym tlenie!!! Nie wyobrażam sobie rozwoju ikry w warunkach beztlenowych!!!! Poza tym ikra w zależności od gatunku ryb do rozwoju musi mieć odpowiednie pH (pH destylowanej 0!), ponadto każda komórka znajdująca się w wodzie dest. chłonie wodę - roztwór wewn. i na zewn. dąży do wyrównania równowagi jonowej - co się dzieje z takimi komórkami? normalnie pęcznieja i pękają!
Wg moich obserwacji w trakcie opieki nad ikrą i narybkiem najważniejsze wydaje mi sie przygotowanie odpowiedniej wody - najlepsza jest woda z naturalnego źródła - idealnie by oczywiście było o parametrach zbliżonych do tych z natury gatunku rozmnażanego - taka woda jest niezanieczyszczona, mała liczba bakterii i zarodników grzybów. Oczywiście przygotowując wodę nawet na bazie wody z kranu + destylowanej nalezy najpierw akwa odkazić, także system napowietrzający! poza tym powinna nad akwa być w miarę szczelna pokrywa - zarodniki grzybów znajduja się w powietrzu!!! wystarczy kilka + ziarno niezapłodnionej ikry żeby mimo napowietrzania cała ikra w akwarium pokryła się białymi watami-strzępkami grzybów (czasem dopadają one nawet świeżo wylęgły narybek ) napowietrzanie, stała temp., częste obserwacje przebiegu rozwoju ikry + usuwanie zbielałych ziaren naprawdę daje najlepsze efekty na liczbę otrzymanego narybku!!
Mozg moze pracowac na weglach jak rowniez i na ketonach.
Podobno gdy komorce nerwowej dostarczane jest zarowno jedno jak i drugie paliwo to wykorzystywana jest glukoza, czyli innymi slowy mozna rzec ze komorki nerwowe wola glukoze od ketonow.
Wybor takiego paliwa wydaje sie logiczny, bo przy braku tlenu przez krotki czas mozliwe jest beztlenowe spalanie glukozy, co zwieksza szanse przezycia w ekstremalnych sytuacjach.
O tym wszystkim pisal Pan Ponomarenko w swojej ksiazce.
Ślimaki to obojnaiki , wystarczy jedne osobnik i będę miał plagę
Fałsz , bowie, po pierwsze nie wszystkie ślimaki to obojniaki , po drugie wbrew powszechemu mniemaniu obojniak sam się nie zapładnia.Do rozmnażania potrzebuje drugiego osobnika . W czasie kopulacji wymieniają one komórki rozrodcze.
Obojniaki które się same zapładniają , są baarrdddzzoo rzadkie.
Ślimaki swoimi odchodami , zanieczyszczą mi wodę
Pół prawa , pół fałsz. Wprawie odchody zanieczyszczają wodę , ale tylko olbrzymia populacja może mocno zabrudzić H2O. Pozatym niektóre ślimaki np.ampularia wydzielają bardzo mało odchodów.
Ślimaki zniszczą mi rośliny
Raczej fałsz, bo wiele gatunków pozostaje obojętne na rośliny , a jeśli zjadają to w małych ilościach. Tylko wielka populacja może zdziesiątkować rośliny.
Ślimaki zrobią mi plagę w akwarium , nie możliwą do opanowania.
Zależy od gatunku.Np. ampularie nie są extramelnie płodne , a populację ich łatwo kontrolować. Jednak niektóre gatunki są bardzo płodne.Jednak ryby często podjadają ślimaki , co utrudnia plagę.
Ślimaki są pożyteczne
Prawda , stanowią elemnt sztucznego ekosystemu akwarium. Np. świderki ciągle kopiąc w podłożu , zwiększają jego natlenienie i nie dopuszczają do powstanie stref beztlenowych.
Inne gatunki natomiast stanowią służbę sanitarną , zjadając resztki pokarmu i częsot martwe ryby czy inną padlinę.