Kilka pomysłów znalezionych w sieci:
• masaż: zmieszaj łyżkę oleju bazowego (tłoczona na zimno kuchenna oliwa, kosmetyczny olejek winogronowy, migdałowy lub jojoba) z dwoma-pięcioma kroplami olejku eterycznego
• kąpiel: wlej 10 kropli olejku pod strumień wody lecącej do wanny
• kompres: pięć kropli olejku rozpuść w pół szklanki ciepłej wody, mocz w tym roztworze kawałek gazy i przykładaj na odpowiednie części skóry
• kominek aromaterapeutyczny: wlewasz 10-20 kropli olejku na jedną-dwie łyżki wody; w tym wypadku ilość olejku zależy od wielkości pomieszczenia, w którym używasz kominka
• sauna: do szklanki wody dodajesz pięć kropli olejku i bardzo niewielkimi porcjami wylewasz na rozgrzane kamienie
• pot-pourri: mieszankę suszonych kwiatów skrapiasz 10-20 kroplami olejku
Na razie testowałam kąpiel z olejkiem sosnowym. Ułatwia oddychanie podczas przeziębienia i działa antybakteryjnie.
Moi drodzy...
Gdzie można kupić ładne kominki aromaterapeutyczne? Coś nie umiem znaleźć w sieci ani w Krakowie nic, co wpadłoby mi w oko?
papatki
np. tu http://www.greenvillage.pl/3a.html
Dekalog aromaterapii
1 - Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
2 - Przygotowując mieszankę nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
3 - Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
4 - Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
5 - Nie stosuj nie rozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
6 - Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj 12godzinny test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzeć w skórę za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, olejek możesz stosować.
7 - Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznych z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
8 - Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
9 - Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
10 - Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
znalezione na www.aromaterapia.pl
Zasady używania olejków eterycznych
Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie. Zawsze należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa.
ĂĹĄ Nie należy stosować olejków eterycznych doustnie.
ĂĹĄ Osoby cierpiące na epilepsje powinny unikać następujących olejków: hyzop, koper, rozmaryn
ĂĹĄ Nie należy opalać się przez 6 godzin po zastosowaniu olejków cytrusowych.
ĂĹĄ Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
ĂĹĄ Kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: bazylia, benzoe, brzoza, cedr, szałwia muszkatołowa, goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek.
ĂĹĄ Nie należy stosować olejków eterycznych bez rozcieńczania.
ĂĹĄ Dzieci poniżej 12 roku życia mogą stosować olejki eteryczne jedynie pod ścisłą opieką licencjonowanego aromaterapeuty.
ĂĹĄ Osoby mające skłonności do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem kontrolnym. Kroplę olejku eterycznego rozpuszcza się w lyżeczce oliwy roślinnej. 2 krople tej mieszaniny wciera się w malą powierzchnię skóry na mostku lub za uchem i pozostawia na 12 godzin. Jeśli po tym czasie nie wystąpią reakcje alergiczne typu zaczerwienienie lub swędzenie, olejek można stosować. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub licencjonowanym aromaterapeutą
ĂĹĄ Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie.
ĂĹĄ Nie wolno wykonywać masażu aromaterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np.: żylaki podudzia lub zakrzepica, przy zakażeniu i ranach skóry, wprzypadku chorób zakaźnych, przy wysokiej temperaturze.
ĂĹĄ Jeśli mieszanina olejków dostanie nam się do oczu, należy przemywać je nie wodą, a mlekiem.
ĂĹĄ Olejku geraniowego nie powinno się stosować korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, a tymiankowego przy nadciśnieniu.
ĂĹĄ Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości !!!!!
Bardzo ważnym elementem w aromaterapii jest jakośc i pochodzenie olejków. Własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne, nie przerobione, nie rozcieńczone, nie fałszowane!
Przesilenie wiosenne
Okres wiosenny, to piękny czas. Przyroda budzi się do życia. Wszystko zakwita, a w około roztaczają się typowe dla wiosny zapachy świeżości i radości. Dla człowieka jednak czas ten to okres wiosennego przesilenia. Organizm przestawia się z czasu zimowego na letni. Niestety wielu ludzi cierpi z tego powodu. Codziennością są wiosenne przeziębienia, osłabienie organizmu. Dopadają nas wahania nastrojów, podenerwowanie i bezsenność. Na wszystko jednak znajdzie się sposób. Jeśli chcesz bezboleśnie i w spokoju ducha przejść przez zmienność aury, a co za tym idzie pogorszonego samopoczucia, zastosuj terapie olejkami eterycznymi. Taka terapia zawsze pomaga. Wzmacnia i pobudza chęci do życia.
Przy zmiennych nastrojach, dołkach psychicznych, depresji, zniechęceniu czy bezzasadnym podenerwowaniu zastosuj olejek geraniowy o kwiatowym, słodkim, intensywnym zapachu, a także olejek drzewa różanego (nie mylić z olejkiem różanym) o subtelnym, świeżym zapachu kwiatów róży. Olejek drzewa różanego pomaga w szczególności w stanach zniechęcenia, uczucia podenerwowania, gdy człowiek jest przybity.
Gdy interesuje Cię wersja bardziej wyszukana, niż pojedynczy olejek i o bardziej świeżym, lotnym zapachu, możesz przygotować sobie mieszankę:
olejek geraniowy (Pelargonium graveolens) â 5 kropli
olejek cytrynowy (Citrus limonum) â 5 kropli
lub
olejek drzewa różanego (Aniba rosaeodora) â 5 kropli
olejek cytrynowy (Citrus limonum) â 5 kropli
Mieszanki należy zastosować do odparowania w kominku aromaterapeutycznym.
Działanie olejków eterycznych możesz wspomóc poprzez kąpiel w Olejku do kąpieli perełkowej rozmarynowo â sosnowym. Olejek zawiera naturalne olejki eteryczne o działaniu relaksującym, przeciwdepresyjnym, poprawia nastrój i samopoczucie. Stosuj gdy jesteś przemęczony, zestresowany i zniechęcony.
Aromaterapia zimą
Do grupy olejków eterycznych zwalczających typowe jesienno-zimowe dolegliwości należy olejek anyżowy. W leczeniu grypy i przeziębienia olejek anyżowy używany jest między innymi przy kaszlu i katarze, chorobach gardła i jamy ustnej. Ma działanie antyseptyczne, wykrztuśne i przeciwbólowe. Jest składnikiem ziołowych leków wykrztuśnych, tabletek na ból gardła i syropów przeciwkaszlowych. Olejek ten może być stosowany wspólnie z olejkiem drzewa herbacianego i cytrynowym do inhalacji lub z olejkami: sosnowym, lawendowym i rumianku rzymskiego do płukania gardła.
Płukanka:
po jednej kropli każdego z wymienionych olejków rozpuść w pół szklanki ciepłej wody. Tak przygotowaną mieszanką płucz gardło trzy do czterech razy dziennie.
Dezynfekcja pomieszczenia:
do miseczki kominka aromaterapeutycznego wypełnionej wodą wlej dwie krople olejku anyżowego dwie krople olejku drzewa herbacianego i jedną kropli olejku cytrynowego, zapal świeczkę. W ten sposób dezynfekuj pomieszczenie raz dziennie.
Olejek sosnowy, o leśnym, świeżym zapachu doskonale udrażnia drogi oddechowe, ma właściwości antyseptyczne i łagodnie pobudzające. Stosowany jest przy kaszlu i zapaleniu zatok. Wraz z olejkiem manuka używany bywa do inhalacji, a z olejkiem tymiankowym tworzy doskonałą kompozycję do masażu i kąpieli.
Masaż:
3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego zmieszaj z łyżką stołową oleju roślinnego. Tak przygotowaną mieszankę wmasuj w klatkę piersiową przed snem.
Kąpiel:
3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego dodaj do wypełnionej ciepłą wodą wanny. Zanurz się w pachnącej kąpieli na 15 minut wdychając zapachy olejków.
Moi drodzy...
Gdzie można kupić ładne kominki aromaterapeutyczne? Coś nie umiem znaleźć w sieci ani w Krakowie nic, co wpadłoby mi w oko?
papatki
Sposoby aromaterapii
Kąpiele - jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób stosowania aromaterapii w domu. Kąpiele z olejkami eterycznymi leczą i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia, pomagają w odprężeniu i relaksie, usuwają uczucie zmęczenia. Przed kąpielą aromaterapeutyczną powinnyśmy wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel - do kąpieli leczniczej nie powinno się używać środków myjących czy pieniących. Do już napełnionej wanny wkrapiamy od 5 do 15 kropli jednego lub kilku olejków i dokładnie mieszamy go z wodą. Silnie stężone olejki możemy rozcieńczyć olejem kokosowym. Pozwoli to na lepsze nawilżenie skóry. Dla poprawy działania kąpieli, przy wannie możemy zapalić świece zapachowe lub kadzidełka. Długość samej kąpieli terapeutycznej to 10 - 30 minut. Po kąpieli wcieramy w ciało balsam z olejkami. Wskazany jest również masaż. Takich kąpieli możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu.
Masaż - masaż z zastosowaniem olejków ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Aby sporządzić olejek do masażu mieszamy od 5 do 15 kropli olejku eterycznego z 25ml naturalnego oleju roślinnego najlepiej migdałowego lub kokosowego. Olejek do masażu należy przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, w ciemnym i chłodnym miejscu (ale nie w lodówce). Przystępując do masażu nacieramy dłonie olejkiem i masujemy wybrane miejsca np. kark, barki, ramiona, plecy wcierając w nie olejek. Po masażu odpoczywamy przez kilkanaście minut i pozwalamy, aby skóra wchłonęła olejek potem możemy umyć ciało, wziąć prysznic lub kąpiel.
Inhalacje - najwygodniejszą, najpopularniejszą i bardzo estetyczną formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku (około 5 kropli) i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Podobny efekt można uzyskać używając do inhalacji ceramiczny pierścień na żarówkę. Do kanalika pierścienia wlej 4-6 kropli olejku i umieść go na zapalonej żarówce. Pod wpływem ciepła z żarówki olejek w pierścieniu paruje. Używaj w pokojach, gdzie są chorzy lub aby wzmóc koncentrację podczas nauki i pracy. W ten sposób usuniesz nieprzyjemny zapach i uzyskasz miłą atmosferę oraz poczucie komfortu.
Kompresy - można stosować zimne lub ciepłe kompresy. Do mieszanki z wodą dodaj 2-5 kropli olejku. Zamocz bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i przyłóż do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.
Kadzidełka bambusowe - bardzo starym sposobem aromatyzowania powietrza są kadzidełka bambusowe, cieniutkie pałeczki oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla drzewnego, zmielonego drewna sandałowego i olejków eterycznych. Kadzidełko pali się około 30 minut. Można sobie wybrać ulubiony zapach, zawsze jednak towarzyszyć mu będzie aromat drewna sandałowego. Są kadzidełka z kompozycją zapachów o szczególnym działaniu, np. odprężającym, sprzyjającym kontemplacji lub koncentracji.
Pot-pourri - w mieszkaniu warto ustawić pot-pourri. To nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli. Kiedy zapach zanika, potpourri skrapiamy ponownie.
" />AROMATERAPIA jest rewelacyjnie prostą i skuteczną, a przy tym przyjemną w stosowaniu,
metodą usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych
używanych w masażu, do kąpieli, oraz w formie inhalacji i wdychania po rozpyleniu w
otaczającym nas powietrzu i wchłaniania przez skórę.
Historia od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do
wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Zarówno
biblia jak i stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają
opisy olejków eterycznych. Są opisane w literaturze starożytnej, w legendach i poezji. Wśród
wielu interesujących historii czystym przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na
bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne
marzenia senne. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o
działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów
leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych.
Wiadomo na przykład, że w czasach wielkich epidemii nie ulegali im rękawicznicy, ponieważ
szczególnie w średniowieczu było w zwyczaju mocno perfumować skórzane rękawiczki.
Historia opowiada też o angielskim średniowiecznym miasteczku, które uniknęło epidemii
cholery ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy.
Wiele lat później Francuz Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego
lecząc rannych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Gatefosse jest zresztą twórcą
określenia "AROMATERAPIA" i napisał pierwszą książkę na ten temat.
W okresie międzywojennym AROMATERAPIA rozwinęła się we Francji i przywędrowała do
Anglii. Po drugiej wojnie światowej a szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat AROMATERAPIA
jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej.
KLASYCZNA AROMATERAPIA POLEGA NA STOSOWANIU NATURALNYCH
ROŚLINNYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH W MASAŻU - KĄPIELI - POWIETRZU
MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY - to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od
celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się
mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie
olejów specjalnie korzystnych dla skóry, lub popularnych olejów jadalnych. Muszą być one
świeże i co najważniejsze bez zapachu. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju
w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju).
Do jednego masażu zużywa się mniej więcej 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych
w łyżce stołowej oleju roślinnego.
KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA - to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do
której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy
odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy
spłukiwać tylko wytrzeć. Formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest KOMPRES
AROMATERAPEUTYCZNY gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty
nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody.
AROMATERAPIA W POWIETRZU - to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo
odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. INHALACJE
AROMATERAPEUTYCZNE robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą, do którego
wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków, bądź trzymając przy ustach i nozdrzach chustkę,
na którą nakapano 5-10 kropli mieszaniny olejków. Typowa AROMATERAPIA W
POWIETRZU to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego
świeczką KOMINKA AROMATERAPEUTYCZNEGO. W zależności od pomieszczenia
stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg (raz dwa razy dziennie np. rano i
wieczorem).
Ogromne zapotrzebowanie na substancje zapachowe, w tym na olejki eteryczne
spowodowało, że powstały tysiące syntetycznych substancji zapachowych, którymi z
mniejszym lub większym powodzeniem zastępuje się drogie składniki naturalne. Ponad
wszelką wątpliwość, stwierdzono, że żadne produkty syntetyczne nie są w stanie odtworzyć
terapeutycznych wartości naturalnego olejku uzyskanego bezpośrednio z aparatu
destylacyjnego na plantacji. Kupując olejki lub ich mieszaniny należy zawsze zwracać uwagę
na wiarygodność dostawcy i orientować się w proporcjach cenowych. Oferta bardzo tania
zawsze winna budzić podejrzenia. Stąd też przy doborze dostawców olejków należy zawsze
preferować takich, którzy dają gwarancję zgodności z normami Farmakopei Polskiej (F.P.),
Brytyjskiej (B.P.) lub Międzynarodowej Organizacji Normalizacji (ISO).