Uwagi do cennika:
1. Może dobrze by było coś więcej napisać o "Dom jednorodzinny wolnostojący o skomplikowanym kształcie" Dla Inwestora jego dom będzie zawsze prosty (przynajmniej dla potrzeb negocjacji). Można by dopisać, że to budynek z np. dachem wielospadzistym, z wolim okiem, z bryłą składającą się z więcej niż dwa prostokąty, itd, coś w tym stylu.
2. dokumentacja "częściowa wymagająca uzupełnień dok. arch.-budowlana". Nie wiem, czy taka była intencja tego punktu, ale może warto by podkreślić, że w przypadku wielu zmian w stosunku do projektu, wprowadzonych w trakcie budowy i nie wrysowanych (nagminna sytuacja) cena wzrasta, bo przecież trzeba sobie zwymiarować te zmiany. Można się zastanowić, czy wymienić grupy zmian, czy ilości, czy ważność?
3. może jeszcze coś o źródłach, np. jeżeli jest zastosowane kilka źródeł (>1, lub >2) np solary + kominek + kocioł gazowy to jakiś wzrost stawki.
Zdaję sobie sprawę, że im więcej informacji tym cennik będzie mniej czytelny ale może da się jakoś to skrócić.
4. Co do idei cennika to dobry pomysł. Może jakbym nie nasłuchał się, że są tacy co robią za 450zł a w Kościanie ktoś za 350zł to bym myślał inaczej. Trzeba zakończyć wyścig w kierunku 100zł, bo jest bez sensu. Im bardziej cena będzie spadała, tym mniej czasu i dbałości będziemy przykładać do sporządzania świadectw, a nie o to chyba chodzi (tak jak rzeczoznawcy majątkowi, którzy zeszli z 1500 do 400, tylko trzeba im zdjęcie wysłać, żeby nie musieli jechać (i np. zobaczyć, czy dom stoi)).
Witam, co z oknami, robicie je jakos inaczej? Zmniejszacie otwory?
Niepodobaja mi sie te drzwi z projektu z ta szybką u góry, robicie inaczej?
Podzielcie sie swoimi pomysłami!!! :D
A PCV czy drewniane?
Zmiejszam... wysokosc na 245 (otwor) - problem z gwarancja
i powiekszam... wszystki otwory z 120 x 170 (chyba takie byly?) na 180 x 245.
Cyt. Tomka... "A niech tam, raz się buduje pierwszy raz." - idealnie odzwierciedla moje nastawianie do budowy i eksperymentow.
Poza tym: pcv (drewnianie piekne, lecz duzo drozsze i czas oczekiwania wydluzony), profil Elita, firmy Jezierski. Rozwazalam profil Royal, firmy Thermoplast, ale bardzo niekorzystnej zmianie ulegl cennik. Ciekawy jest rowniez profil Ideal 4000 Round Line, firmy Drutex - niestety, w tym roku niedostepny.
Ps. Zaobserwowalam promocje wkladow kominkow firmy Laudel - juz zarezerwowalam model 6876-56.
Czy ktoś tego używał i jaki to daje skutek ?
http://www.brykietpolska.pl/produkty.htm
na stronie lechmy w cenniku cena zabijająca 10kg około 250 PLN
TomekH, proponuję, żebyś przeczytał, co masz napisane pod nickiem. Po wpisaniu w google "kominki gazowe" dostałem 69000 wyników, a już na 3 miejscu jest cennik kominków gazowych. Chyba o to Ci chodziło?
A co frustracji i zachowania - nie będę się wdawał w dyskusję.
Obronimy Cie Misiu :D
Zaden klaczek z Twojego futerka nie spadnie :D
Czy moze ktos wie ile zaplace za taki trawertyn ?
Musze (chyba)miec taki na podlodze w kuchni i w sieni :lol: :lol:
Wlasnie taki z tymi dziurami a nie blyszczacy :roll:
(znaczy nie taki jaki mozna zobaczyc na kominkach )
ten zolty albo ten pierwszy ze strony
W cenniku sa jakies pokreslone ceny i nie wiem jak to doczytac :-?
http://rustico.pl/images/trawertyn_r...ria/duze/2.jpg
Chyba to bedzie taki , ale te zdjecia sa dla mnie nieczytelne.Licze , ze Wojtek bedzie wiedzial co mam na mysli :oops:
No wlasnie, kominki o których powyzej mowa sa ladne ale nie ma cennika produktow. Wyslalam zapytanie w tej sprawie.
Te kominki norweskie- temat, ktory ciagle magluje- sa w granicach 5,500-8,000 zl. Cena przemawia do mnie. A z drugiej strony podobaja mi sie obudowy, gdyz nie lubie marmurowych wykonczen wokol kominka, wole prostote.
Dzieki bardzo na odpowiedz.
jest gdzies wyjasnienie co to sa te, co one w rzeczywistosci oznaczaja...
s2a
s2b
itd...
i ktore oznaczenia rzeczywiscie odnosza sie do drewna do palenia w kominkach
(walki metrowe).
to jest jakas tajemnica czy co - bo podaja cenniki a zero "legendy i slowniczka"
No właśnie tu jest ciekawe - wszyczy piszą, że jak kominek to trzeba robić doprowadzenie powietrza z zewnątrz a równocześnie mało jest wkładów przygotowanych na bezpośrednie podłączenie tego powietrza. Tak jakby wkłady nie nadążyły za tą potrzebą.
Ja też szukam czegoś bardziej klasycznego, ale głónie blokuje mnie brak tego doprowadzenia powietrza....
Trociu, my mamy Arysto - stalowe z wkładem z szamotu. Ma doprowadzenie powietrza od dołu w kretyńskim kwadratowym kształcie ;-) Na razie tylko go przepalałem więc o użytkowaniu powiem coś za rok o tej porze ;-) Jeśli się zdecydujesz to daj znać - znalazłem facia co dał mi 18% upustu od cennika.
Pozdrav
Depi Twoje zdziwienie jest nie na miejscu, pewnie moje 3 transze mieszczą się w Twojej jednej.
Niania komin do kominka ma 8 m a do pieca 7 m - cennik masz na stronie MARYWILA http://marywil.pl/ od marca trochę zdrożały.
Flamenco dzwoniłam po składach P-no i okolice i w paru były na stanie. Chciałam zwrócić małą uwagę, że teraz wszystko jest od ręki, to nie czasy paniki budowlanej 2007 i dla mnie czekanie na kominy 2 tygodnie to jest długo, a skandalicznie długo czyli 2-2,5 tyg. sie czeka na dachówkę BRAAS bo nie nadążają z dowozem z Niemiec (za mało aut), ceny spokojnie nie szaleją. Reszta mat. jest od ręki.
Betsi koparkowy średnio 100 zł/h.
bez obaw, nasza budowa posuwa się do przodu, co wyraźnie widać w galerii. brakuje po prostu czasu na uzupełnienie dzienniczka. jeśli komuś nie chce się oglądać obrazków to w skrócie:
1. mamy wstawione okna, drzwi zewnętrzne i rolety
2. dach obrobiony do końca, dwa okna połaciowe na miejscu
3. ocieplenie dachu zrobione, ściany w trakcie ocieplania
4. położona instalacja elektryczna
5. zaczęły się kłaść tynki wewnętrzne
6. wstawiony wkład kominkowy robi w tej chwili za kozę :D
w wolnej chwili uaktualnię cennik usług...
aktualnie mamy tylko małą zagwozdkę - schody. myśleliśmy o drewnianych, ale po pierwsze wychodzi dziwnie drogo (jak wszystko teraz), a po drugie termin realizacji na ...... marzec :o mając w perspektywie chodzenie po drabinie zmieniamy koncepcję na żelbetonowe, które pokryje się drewnem, jak będzie na to pora. problem jedynie z realizacją - wszystko trzeba będzie robić ręcznie, bo dom przykryty dachem a i przez drzwi ciężko będzie wjechać czy przenosić szalunki. wykonawca jest na etapie analizy problemu :wink:
Rurę odprowadzającą mam wyprowadzoną poza dom. Pierwszy instalator, który miał się zająć umnie tym kominkiem (przygotowywał nawet wstępnie instalację), stwierdził, że najlepszym wyjściem będzie, jak przelew będzie "podłączony" do stojącego pod zbiornikiem przelewowym ocynkowanego wiadra.
Jako, że ten instalator, jego pomysł i cennik nie do końca mi odpowiadał (dodam, że polecił mi go facet, który jest autoryzowanym sprzedawcą Makroterma w moim miście) postanowiłem skorzystać z usług innego instalatora.
I tak, rura odprowadzająca przelew jest poprowadzona wewnątrz rury doprowadzającej powietrze do kominka. Dodatkowo wpiąłem do niej spust wody z kominka, jeśli musiałbym spuścić wodę z płaszcza...(to był pomysł nowego instalatora - bardzo mi się podobał)
Majka Witaj w klubie. Nr. Twojej legitymacji to 00003 :lol:
Pozdrawiam
T.
Spadłam na koniec drugiej strony, nic dziwnego skoro nic się nie dzieje.
Instalacje
Powoli jednak zabieram się do przygotowań wiosenno - budowlanych. Czytając dzienniki budowy innych widzę, ze sezon wykończeniowy zaczyna się w lutym - marcu, a więc tuż. Mam nadzieję, że przestanie mrozić i w pod koniec lutego (bardzo optymistyczna wersja) albo w marcu da się ruszyć z elektryką. Potem wod - kan., c.o. i centralny odkurzacz. I chyba rozprowadzenie z kominka ?
Mam kuzynów (braci ciotecznych ) budowlańców, ale jakoś nie mam śmiałości się do nich zwracać. Zawsze problem potem z rozliczeniem, bo płaci się u nich zwykle "co łaska", a skąd ja mam wiedzieć ile będzie dobrze ? Tak, by potem nie było gadania, ze mało zapłaciłam i bym sama była zadowolona ? Zdecyduję się raczej na pewno na Andrzeja - elektryka- to najstarszy z braci (jest ich 4 i każdy jest fachowcem). Jutro się do niego wybieramy na weekend i przy ogazji dogadać co, kiedy, jak i za ile. Myślę, że Andrzej z moim mężem spokojnie sobie poradzą, a materiały kupię z firmowymi upustami (rzędu 60 % nawet :o :o :o - w końcu pracuję w firmie budowlano - elektrycznej ).
Wod - kan(y) ma wycenić mi (oprócz 2 ofert łącznych z c.o.) kolega (tutaj z kolei mam kolegę - hutrownika jeżeli chodzi o materiały - mam u niego specjalny cennik "S" cokolwiek to znaczy :D ). Dodatkowo teść zaofiarował się z jakimś fachowcem od siebie za małe pieniądze (jakieś zobowiązania wzajemne ich łączą), więc myślę, że uda się to zrobić w miarę tanio.
Największy problem to c.o. Oferty rzędu 25 tys. są zabójcze dla mnie (liczyłam ok 30 tys na wszystkie instalacje), a manewru specjalnego nie mam. Może Zbyszek wodkaniarz coś pomoże - mówił, ze ma kolegę, który się tym zajmuje. On sam w zasadzie też może to zrobić, ale potzrebuję przede wszystkim dobrego projektu. Płacić kilka setek (wersja optymistyczna) za sam projekt nie usmiecha mi się, więc muszę brać usługę kompleksową. A warunki "brzegowe" do projektowania nie są takie zwyczjne , bo upieram się przy ogrzewaniu podłogowym i panelach w salonie, a to nie jest zbyt zgrana para.
Odkurzacz centralny.
Taaa, tutaj nic nie wiem, poruszam się po omacku. Z jednej strony czytam tutaj na forum, że zrobienie instalacji samemu jest "śmiesznie łatwe", z drugiej błedy tutaj popełnione mogą się później bardzo mścić. Ale jakoś muszę ugryźć ten temat.
Kominek to temat nieco późniejszy, na dzień dzisiejszy wiem, że prawdopodobnie będzie to TARNAWA.
Witam
mysle na zakupem stali zbrojeniowej.... fi 12 fi 10i fi 6 mm
w chwili obecnej jej cena jest zachecajaca i posiadam miejsce gdzie moglbym ja skladowac.
Wraz z zonka dyskutujemy na temat wyboru materialow na sciany. Po wielu nieprzespanych nocach i przeczytanych wielu wypowiedziach myslimy nad systemem ETS Dom termoorganiki paltinium lub platinium plus, sciany dzialowe w formnie tradycyjnej czyli ceramika poryzowana. czekam na cennik tego systemu jak uda mi sie go zdobyc postaram sie opisac szczegoly i byc moze zrobie kalkulacje do 1m2 metody tradycyjnej i ETS w dwoch wersjach.
Zapraszam do komentarzy.
Planujemy budowac dom energooszczedny z wykorzystaniem rekuperatora i GWC. Bedzie kominek rowniez ( ten zew zostanie calkowicie usuniety)
poniewaz:
-duzy koszt niewspolmierny do funkcji jaka pelni
owszem moze zmienic nieco wyglad zew ale trudno.
-problem z materialami do jego budowy...uskoki na cegle przy skosach....
Co do systemu grzewania nie wiem, wciaz nie jestesmy zdecydowani.
Myslelismy i wciaz myslimy o PC, no ale kazdy wie koszt.
Na pewno nie chcemy instalowac gazu w naszym domu. Po pierwsze duze koszty projektowe, opłaty stałe przy poborze, ograniczenia w konstruowaniu pomieszczen, budowa komina itp.
Jedynymi instalacjami podlaczanymi do domu beda: elektryczna, wodna, kan i deszczowa. Planujemy zrobic zbiornik do gromadzenia deszczowki i to wszystko.
Ogrzewanie mieszane podlogowe i tradycyjne. Co do kominka myslimy by wykorzystac go rowniez do ogrzewania w jaki sposob nie wiem czy plaszcz wodny a moze i nadmuch grawitacyjnie. Co do nadmuchu grawitacyjnego na pewno w tym mozliwym rozwiazaniu nie chcemy go laczyc z systemem rekuperatora, jak juz to te dwa systemy lecz oddzielnie.
Kolejne zmiany w projekcie postaram sie opisac i dodac zdjecia zmian wraz z opisami.
Projekt ten bedzie wybudowany z garazem dwustanowiskowym,