Głosowanie na najlepszy produkt z Pomorza rozpoczęte
Rozpoczynamy prezentacje produktów zgłoszonych do konkursu "Nasze Dobre z Pomorza ". Znajdziecie je codziennie na łamach Głosu. Można też już chwycić za telefon i oddać głos na swojego faworyta.
Przypomnijmy, że każda z firm przedstawi swój produkt lub usługę cztery razy w wydaniu codziennym gazety i raz w wydaniu magazynowym. Każda prezentacja opatrzona jest numerem, który będzie pomocny podczas trwającego plebiscytu sms-wego dla Czytelników.
Jak głosować? To proste: Wystarczy w treści SMS-a wpisać hasło: GLOS.ND
Po haśle należy wstawić spację i numer przyporządkowany danemu produktowi,
np. GLOS.ND 56
SMS-a wysyłamy na numer 71051 (koszt SMS-a wynosi 1,22 zł z VAT).
Oto pełna lista zgłoszonych produktów, na które można głosować w zabawie sms-owej:
01 PZZ w Stoisławiu. Do konkursu zgłosił - Mąkę pszenną typ 450 tortową.
02 Artur Tomaszewski, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Doradztwo i pośrednictwo w zakresie kredytów hipotecznych.
03 Piwnice Browaru "KOWAL", Koszalin. Do konkursu - zgłosiły Minibrowar "KOWAL".
04 Gawex Media Sp. z o.o, Szczecinek. Do konkursu zgłosił - Usługę powszechnego dostępu do sieci Internetu.
05 Pomerania Development Sp. z o.o., Szczecin. Do konkursu zgłosił - Galeria Platan, pięciokondygnacyjny budynek, mieszkalno - usługowo, handlowy.
06 ZUPH FRAMEX, Morzyczyn. Do konkursu zgłosił - Okna energooszczędne i pasywne.
07 Firma Plastic, Sławno. Do konkursu zgłosiła - System profili Perfectline.
08 Centrum Edulacyjne OMNIBUS Małgorzaty Starzyńskiej, Stargard Szczeciński. Do konkursu zgłosiło - Specjalistyczne kursy zawodowe.
09 Spółdzielcza Agrofirma Witkowo. Do konkursu zgłosiła - Jaja "od pola do stołu "
10 Superfish SA, Kukinia. Do konkursu zgłosił - Filety śledziowe marynowane w sosie śmietanowym 300g
11 CeDIR Sp. z o.o, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Kompleksową obsługę procesów inwestycyjnych
12 Międzynarodowy Dom Kultury, Międzyzdroje. Do konkursu zgłosił - Międzynarodowy Festiwal Gwiazd Międzyzdroje.
13 Gmina Międzyzdroje. Do konkursu zgłosiła - Bieg Śniadaniowy Miting Lekkoatletyczny
14 Zakład Przemysłu Gumowego "STARGUM", Stargard Szczeciński. Do konkursu zgłosił - Granulaty EPDM na nawierzchnie sportowe i place zabaw.
15 Żar Wik, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Wkład kominkowy z płaszczem wodnym i konwekcją
16 PPHU Termex sp. z o.o, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Architektoniczne elementy dekoracyjne - gzymsy.
17 PPF-K Profarm, Lębork. Do konkursu zgłosił - INHALOL - krople do inhalacji.
18 Zakład Szklarski Szkło - Pol Andrzej Michalkiewicz, Słupsk. Do konkursu zgłosił - Szklane drzwi, witrażowe lustra z elementami ozdobnymi (bewele).
19 Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Do konkursu zgłosił - Barzkowickie Targi Rolne AGRO POMERANIA
20 Zakład Wielobranżowy OZIMEK, Stargard Szczeciński. Do konkursu zgłosił - Wędliny z PRL-u.
21 Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Do konkursu zgłosiło - Program pomocy mieszkaniowej Nie Sami.
22 PPUH CARECO, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Kompleksową usługę ogólnobudowlaną.
23 Testpol Krzysztof Kułaga, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Szklane ozdoby choinkowe w formie cukierków
24 Cukiernia - Piekarnia Woźniak Sp. z o.o, Szczecin. Do konkursu zgłosił - Chleb razowy.
25 Hotel LUBICZ, Ustka. Do konkursu zgłosił - Pokoje, Restauracja, Wellness & SPA.
26 NORD Nieruchomości Agnieszka Niechajczyk, Koszalin. Do konkursu zgłosił - Kompleksowe doradztwo i pośrednictwo obrocie nieruchomościami.
27 Agrobud Sp. z o.o. Koszalin. Do konkursu zgłosił - Fabryka Kostki Brukowej Koszalin ul. Szczecińska 40.
28 PPHU Redan Renata Daniłowicz, Połczyn Zdrój. Do konkursu zgłosił - Energooszczędne okno REDAN-GENEO.
29 Uzdrowisko Połczyn S.A. Do konkursu zgłosiło - Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem borowiny.
30 Rarytas Sp. z o.o, Stargard Szczeciński. Do konkursu zgłosił - Herbatniki Bejbi 300 g.
31 EKO-INVEST Sp. z.o.o, Szczecinek. Do konkursu zgłosił - Najnowocześniejszą rolniczą przyczepę trzystronnego wywrotu.
32 POLDANOR S.A., Zakłady Mięsne Prime Food Sp. z o.o, Przechlewo. Do konkursu zgłosił - Szynkę wiejską z Przechlewa.
33 Connectpol Polska, Szczecin. Do konkursu zgłosił - Boazerie drewniane.
34 Scania Production Słupsk S.A. Do konkursu zgłosił - Stwarzanie przyjaznych i komfortowych warunków pracy.
35 Gmina Miejska Łeba. Do konkursu zgłosiła - Allegro Cup Łeba.
36 Urząd Gminy Kobylnica. Do konkursu zgłosił - "Jej Wysokość Ryba - czyli II piknik z ikrą"
37 PW "BRAVO" Zdzisław Sobański, Mirosława Raczkowska - Sobańska. Do konkursu zgłosił Skansen Chleba - Tradycja i zdrowie.
38 Domar Szczecin - sklep meblowo- oświetleniowych.
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /549919715
Spływa z niej kilka strumieni, a w rzeszłości była głównym źródłem wody dla Koszalina. Nawet teraz masyw Góry Chełmskiej ełni rolę naturalnej miejskiej wieży ciśnień, bo na zachodnim stoku w latach 70. ubiegłego wieku zbudowano wielkie odziemne zbiorniki wyrównawcze, które magazynują wodę dostarczaną z głębinowych ujęć w Mostowie i rzy ul. Żwirowej. Jednak jest tam jeszcze arę innych, wręcz tajemniczych instalacji. Dotarliśmy do ludzi, którzy jeszcze te urządzenia amiętają. Podobnie, jak wieloletnie starania koszalinian o osiadanie najlepszej âŸkranówkiâ w Polsce.
Większość koszalinian zna neogotycką ceglaną wieżyczkę rzy ul. Słupskiej. Ostatnio bardzo opularną wśród miłośników skałkowej wspinaczki. To zaledwie fasada nieczynnego od lat niemieckiego zbiornika wody z oczątku XX wieku, wielkiej odziemnej komory, która magazynowała wodę dla miasta. Zbiornik ma ojemność około tysiąca metrów sześciennych i zupełnie wystarczał na otrzeby rzedwojennego Koszalina. Przestał być otrzebny z chwilą uruchomienia ujęć w Mostowie.
â Jak rzyjąłem się do racy w latach 70. to zbiornik był już usty â wspomina Jan Kański, najstarszy z obecnych racowników Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie. â Zbudowano nowe zbiorniki, o drugiej stronie ulicy, które służą do dziś. Był nawet chętny inwestor, który w starym zbiorniku chciał uruchomić restaurację. Nic z tego nie wyszło, a do nieczynnej budowli stale ktoś się zakradał â w końcu wejście zamurowano.
Czy rzedwojenny Koszalin był zasilany w wodę tylko z systemu studni rzy ul. Żwirowej? Okazuje się, że nie.
Nieco oniżej starego zbiornika, na stoku z drugiej strony ul. Słupskiej w lesie na zapleczu szpitala są ślady innej hydrotechnicznej budowli. Dziś są tam tylko odmokłe zarośla, a z ziemi na owierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych wystają trzy rzędy żeliwnych kominków wentylacyjnych. Jeszcze w ołowie lat 70. ub. wieku stał tu też niewielki budynek. Wewnątrz były ozostałości elektrycznej ompy, a obok â duża odziemna komora. To właśnie ona obrosła rzez lata legendami o ukrytych oniemieckich skarbach.
â Właśnie dlatego tam się zapuszczaliśmy z kolegami â wspomina Krzysztof Ferster, miłośnik odkrywania koszalińskich tajemnic. â Podziemne omieszczenie było dość duże i uste, a o ceglanych ścianach i odłodze spływała woda, która gdzieś miała ujście. Wchodziło się rzez szyb wentylacyjny rzy budynku.
Dziś o budyneczku nic już nie zostało â ale komora, choć dziś cała zalana wodą o strop, nadal tam jest. Z rury na jej bocznej ścianie wartko wypływa czysta woda. Do czego służyła ta instalacja?
â Ja już tego budynku nie amiętam â wspomina an Jan. â Wiem, natomiast że w tym rejonie była jedna ze studni głębinowych, z dość znacznym samowypływem wody; została odłączona o oddaniu do użytku ujęcia w Mostowie bo nie spełniała arametrów jakościowych.
Więcej o tajemniczych instalacjach na zboczu Góry Chełmskiej owiedział nam Stanisław Zabłocki, wieloletni, emerytowany już racownik koszalińskich wodociągów.
â Tam właśnie była komora zbiorcza i ompa dla najstarszego koszalińskiego ujęcia wody â wyjaśnia an Stanisław. â Po drugiej stronie starej szosy do Sianowa były ochodzące jeszcze z XVI wieku studnie, z których woda sama spływała rurami do tej właśnie odziemnej komory zbiorczej. W budynku stała ompa, która tłoczyła tę wodę do zbiornika rzy szosie, gdzie mieszała się z tą tłoczoną z ulicy Rzecznej. Jednak w latach ięćdziesiątych ten system nie był w stanie zapewnić wody dla dynamicznie rozwijającego się miasta.
Ponieważ kolejne wiercenia studni na Górze Chełmskiej, a óźniej i na ul. Przemysłowej nie rzyniosły rezultatów â wody było tam za mało, na dodatek zawierała zbyt dużo związków żelaza i siarki â zapadła decyzja o budowie ujęcia i rurociągu ze świeżo odkrytego wodonośnego złoża w Mostowie. Dlatego w ołowie lat 70. najpierw zamknięto komorę zbiorczą za szpitalem, a wkrótce również i zbiornik rzy szosie. Potem w Mostowie i rzy ul. Żwirowej zbudowano stacje uzdatniania wody â i odtąd koszalińska âŸkranówkaâ ma opinie jednej z lepszych w kraju.
Jarosław Kowalski
jaroslaw.kowalski@miasto.koszali. l
współpraca Krzysztof Ferster