Witam,
U mnie jest obecnie:
- piec olejowy ACV Delta (zbiornik w zbiorniku) - na zasileniu zawór trójdrogowy + pompa CO. W większości grzejniki, ale jest też podłogówka (kompletna rozdzielnica KAN z mieszaczem i pompą).
Obenie instalator - moim zdaniem - zrobił nieprawidłowe podłączenie, bo tę rozdzielnicę do podłogówki wpiął jako belkę grzejnikową (czyli jak pompa CO chodzi, to ciepło dostają grzejniki i podłogówka, jak pompa CO sterowana sterownikiem pokojowym nie chodzi, wszędzie jest zimno). Kocioł sam dba o to, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w swoim zbiornku, więc przegrzew nie wchodzi w grę.
Poprosiłem instalatora, aby zapobiegawczo zamontował rurę biegnącą bezpośrednio z kotła do zasilenia rozdzielacza podłogówki. Na razie niepodłączona.
************
I tu pytanie i problem - jak do tego zestawu dojdzie kominek z płaszczem wodnym, to w jaki sposób powinno odbywać się sterowanie całością instalacji. Zakładam, że do podłogówki czynnik grzewczy powinien dochodzić cały czas - sama podłogówka poprzez zawór termostatyczny, jaki ma - będzie sobie sterowała temperaturą dla siebie. Opcjonalnie niezależne sterowanie obwodami podłogówki - to jest proste i jasne.
A grzejniki - czy aby zapewnić odbiór ciepła z wymiennika płytowego z kominka - powinny to ciepło odbierać podczas palenia w kominiku? Wtedy pompa CO będzie chodził przez cały czas i sterownik pokojowy będzie niepotrzebny? A może inaczej? Ale wtedy kominek może przegrzewać kocioł.
Proszę o pomoc,
Michał
To niebieskie to zbiornik, cos jak bojler. Odplyw jest po to by sie woda w zbiorniku nie zagotowala!
Nie musi to być zaraz kominek z płaszczem wodnym - wystarczy "wymiennik dymowy".
Idea zostałaby ta sama , ale ...
No cóż , próbowałem - tylko nikt mnie nie wspomógł.
A macko.amator nawet na mnie nakrzyczał. (widać to przez wykrzyknik na końcu jego wypowiedzi)
Pozostaje mi tylko życzyć wszystkiego dobrego.
Nie każdy jest zainteresowany sugestiami innych , mimo swoich zapewnień.
Proszę spojrzeć na tytuł tego postu.
Witam!
Ja mam kominek z płaszczem wodnym i mój schemat wygląda tak jak w załaczniku.
W układzie mam wyłącznie borygo (texaco)
rurki pex-al-pex (tylko przy samym kominku stal (około metra) oraz do naczynia wyrównawczego.
Jeśli wyrównawczy będzie na nieogrzewanym strychu - koniecznie obłożyć wełną mineralną lub czymś podobnym
pozdrawiam
Roman
Zdun twierdzi, że kocioł i kominek wymagają zezwolenia, a pozostałe piece oraz piec z płaszczem - mam tu na myśli taki kuchenny, który posiada płaszcz wodny (niby też kocioł) to nie.
Mówił też o wkładach kwasowych do komina, ale podobno komin miał 140*140, teraz nie wiadomo ile ma, a po włożeniu wkładu φ120 będzie zbyt mało.
Tak, mam dwa piece, którymi normalnie paliłem, tylko chcę jeden całkowicie usunąć, a zamiast drugiego dać kocioł, by ogrzewać całość.
{Drzwi do karczmy lekko się uchyliły, wyjrzała za nich wysoka zakapturzona postać, trzymająca w prawej ręce czarny łuk - niczym smoła. Wsunęła się z nieludzką gibkością i gracją. Podeszła do karczmarza, omijając tłum ludzi stojących przy kominku, parę osób spojrzało w stronę lady i nasłuchiwało.]
- Szukam człowieka od "pakunku" [Wyjął zza płaszcza mały czarny z krwistymi zdobieniami sztylet z rubinowym kamieniem na rękojeści i pokazał karczmarzowi, po czym schował go i dał mu małą karteczkę]
- Przekaż mu to [karczmarz tylko kiwnął głową, a tajemnicza postać rzuciła mu parę monet i usunęła się w głąb korytarza niczym śmierć sunąca po domach w poszukiwaniu swoich ofiar. Ponura atmosfera jeszcze przez pewien czas unosiła się w karczmie po czym wszyscy zajęli się piciem, rozmową i zabawą.]
Użytkownik "/// Kaszpir ///" napisał w
wiadomości
news:3a8e585f-0573-46bc-ac56-7618e2ff10a1@w4g2000vbh.googlegroups.com... W przypadku kominka z płaszczem wodnym po jakimś czasie i tak będziesz
musiał wymienić wkład tego komninka, a zatem poniesiesz kolejny raz koszt
budowy takiego kominka, a cała zabudowa będzie musiał być robiona od nowa.
Podobnie też będzie w przypadku uszkodzenia kominka z rozprowadzeniem
ciepłego powietrza.
Jeden z największych europejskich producentów palenisk i kominków ma przyjemność powitać Państwa na swojej stronie. Spartherm Feuerungstechnik GmbH z Melle to jedna z największych firm w branży palenisk kominkowych. Nasze bogate doświadczenie, liczące ponad 20 lat (firma powstała w 1986 roku), zaowocowało powstaniem różnorodnej oferty handlowej, cieszącej się powszechnym zainteresowaniem klientów.
Dysponujemy najnowocześniejszymi liniami produkcyjnymi, stale powiększamy naszą firmę, która liczy w chwili obecnej ponad 600 pracowników.
W naszej ofercie znajdą Państwo: kominki, piece wolnostojace, kominki wolnostojące, wkłady kominkowe, urządzenia grzewcze, kominki z płaszczem wodnym, kasety kominkowe oraz wkłady z płaszczem wodnym. Sprzedaż naszego sprzętu prowadzimy w 38 krajach świata.
Z nami możesz z nim igrać.
VARIA CH
Paleniska grzewcze firmy SPARTHERMwyróżniają się przede wszystkim eleganckim wyglądem i świetnymi właściwościami użytkowymi. Spełniają wymogi surowych norm niemieckich, a przy tym posiadają wysoką wydajność cieplną.
Podstawowe zalety palenisk SPARTHERM to:
- zintegrowane prowadzenie powietrza zasilającego;
- jednoczęściowe szyby ceramiczne;
- dobre możliwości regulacji szybkości spalania;
- wysokie temperatury w komorze paleniskowej
- wysoka wydajność cieplna
DANE TECHNICZNE
MOC UŻYTKOWA kw 9
ŚREDNICA UJŚCIA SPALIN ĸ 250
CIĘŻAR kg 240