Ja też zastanawiałam się nad Zuzią z KRATEK, ale parę osób ( właśnie tu na Forum ) dość delikatnie odradziło mi ten pomysł i stanęło w końcu na kominku z firmy BYRSKI.
Polecono mi tego producenta na Forum - mariobross35.
:wink:
A że jestem niedowiarkiem, to pojechałam osobiście do ich fabryki ( Kozy koło Bielska ) i na miejscu ich kominki zachwyciły mnie !
To naprawdę solidny polski producent kominków, z wieloletnią tradycją.
Produkują kominki z płaszczem wodnym i kominki tradycyjne, od koloru do wyboru.
Można też bez problemu zamówić inne wymiary - mniejszy lub większy.
I co najważniejsze... naprawdę dobra jakość za rozsądne pieniądze.
Wklejam linka :
http://www.kominki.byrski.pl/
Stoję przed dylematem wyboru kominka, a z innych tematów widzę że nie tylko ja... Dlatego też proponuję sondę - jaki rodzaj kominka montujecie: z DGP, z płaszczem wodnym, czy bez rozprowadzenia? Bardzo proszę też w komentarzach dopisać, jakie jest Wasze podstawowe źródło ogrzewania domu (moim będzie gaz ziemny).
Dom ma ok. 140m2 powierzchni użytkowej.
Kominek Chazelles Solo 14kW z rozprowadzeniem ciepła (DGP) do 3 sypialni na poddaszu, no i kratki w salonie. Wersja "naturalna", bez turbinki. :)
Główne źródło ciepła to kocioł gazowy kondensat + mamy wentylację mech. z rekuperatorem.
Z naszych doświadczeń - mieszkamy ponad rok i mamy za sobą zimę stulecia.
Nie mamy gazu ziemnego tylko drogi propan w butli zakopanej w ziemi. Postawiliśmy na kominek z płaszczem wodnym - Makroterm 18 kw, piec gazowy Vaillant (chyba 20 kw), czasem się włącza żeby podgrzać wodę w określonych godzinach - jeśli akurat nie chodzi kominek. Oczywiście przez resztę roku grzeje wodę. Kominek sprawdza się znakomicie.
Podłogówka wodna, w części domu grzejniki. Miały być też solary, na razie nie ma, czekamy aż stanieją. Kolektory słoneczne mogą się opłacać jeśli gmina dopłaca do takiej inwestycji proekologicznej - są takie gminy, zdaje się że na Górnym Śląsku są takie zwyczaje. Kolektory warto mieć jeśli planujesz basen przydomowy - wtedy się bardzo opłaca. Dodatkowo w ofercie kredytowej BOŚ sa inwestycje "ekologiczne" - rekuperator, kominek z płaszczem wodnym lub z rozprowadzeniem ciepła, kolektory, pompa ciepła - dają kredyt na ok 2% - bardzo dobra oferta.
Może drogie kotły viesmanna warto zastąpić tańszą ofertą np. vaillanta (kondensacyjny) i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na kominek. Jesli nie z płaszczem to z rozprowadzeniem. Naprawdę warto mieć takie dodatkowe - lub podstawowe źródło ciepła. Kominek nie opłaca się przy pompie ciepła, a klimat jest super - w domu musi być kominek :)Nawet jeśli się brudzi - pomaluj w okolicy kratek ciemniejszą farbą lub zastosuj farbę którą można myć. Dom i tak trzeba co jakiś czas malować.
w sumie - kup kondensat dobrej (nie najdroższej) firmy plus kominek, a na pewno będziesz zadowolony.
Dodatkowo warto zainwestować w rekuperator.
Witam
Mam kominek z płaszczem wodnym 15 kW ENKA Nowa Sól. Musze jakoś ukierunkować fachowców z czego mają zrobić obudowę i tu zaczynają się moje problemy.
1. Czy wkład zaizolować wełną mineralną z folią aluminiową? Jeśli tak to jakie to ma zalety? Czy trzeba wtedy obudowę kominka robić z materiałów niepalnych, czyli znowu wełna mineralna i płyta kartonowo-gipsowa niepalne?
2. Czy też nie izolować samego wkładu, a tylko izolować obudowę?
3. Czy w obudowie z płyty krzemianowo-wapniowej zrobić kratki wentylacyjne, jeśli chciałbym aby te płyty nagrzewały się i później oddawały ciepło.
taki ogólny projekt obudowy ma być
Wszelkie opinie i uwagi mile widziane :)
http://lh5.ggpht.com/_sBQp-W5nM-Y/Sn...A/s912/DOM.jpg
Sorry, ale kominki z płaszczem wodnym to dla mnie nieporozumienie, cała idea ogrzewania powietrznego polega na tym, że nie ma w nim wody ! Ja mam ogrzewanie powietrzne, mam też kominek i jak chcę ogrzać dom kominkiem ( co sie rzadko zdarza bo komu by sie chciało biegać po drewno ) to poprostu go włączam, a że wylot ciepłego powietrza zrobiłam blisko kratki powrotnej ogrzewania to za chwilę jest ciepło w całym domu. Poza tym ogrzewanie powietrzne jest całkiem tanie w eksploatcji ( mam mały dom ok. 140m2 dobrze ocieplony i grzeje gazem ziemnym ) tak więc nie mam motywacji do rozpalania kominka. BDW, jak na razie żadnych smug nie ma.
<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: megi010 dnia 2002-08-01 09:13 ]</font>
Moira - z tego co wyczytałam na forum i widziałam u znajomych to rzeczywiście wokół wylotów powietrza robią się smugi :-( u znajomych po 6 miesiącach palenia były widoczne i np. na piętrze było czuć przez te kratki dym :-(
Ja zdecydowałam sie na płaszcz wodny nie tylko z tego powodu - u nas nie ma na razie innego żródła ciepła i kominek potrzebny nam był zarówno do co jak również do ogrzewania wody. Teraz wygląda to tak że najpierw ogrzewa sie woda użytkowa, a przy 40 stopniach C włącza się pompa i idzie na grzejniki. Ja mam większość grzejników, ale też w kuchni i łazience podłogówkę - i to fakt - podłoga zaczyna być cieplejsza duuuzo później niż grzejnki :-(
Prąd nam wyłączyli już kilka razy :-( jeśli na chwilę to nic się nie dzieje - ale raz to były 2 godziny - niestety w takich przypadkach przestają grzać kaloryfery - ale wody ciepłej....albo nawet gorącej to wtedy do woli :wink:
Wczoraj wróciliśmy do domu po trzech dniach nieobecności - i wtedy niestety jest ten ból, że trzeba szybko palić, bo zimno i ciepłej wody brak :-( ....przydałby się wtedy gaz aby podtrzymywac temperaturę w domu :-( ...ale to obojętnie jaki kominek się ma....
Podsumowując - gdybym miała drugi raz wybierać wybrałabym powtórnie kominek z płaszczem wodnym :-)
pozdrawiam i daj znać co wybierzesz :-)
a, i pytaj jeśli chcesz wiedziec coś więcej :wink:
Kominek z płaszczem wodnym jest typowym kotłem , który ze względu na paliwo musi działać w układzie c.o. tzw. otwartym. Wiąze się to z koniecznością wyprowadzenia rury bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego/przelewowego. Ponadto ogrzewanie takim kominkiem wyklucza stosowanie termostatów przygrzejnikowych, chyba że zastosuje się zawór nadmiarowo-upustowy, który jak zawór bezpieczeństwa "upuści trochę pary" z rozgrzanego kotła kominka. Długo o tym pisać.
Niewątpliwie poważną zaletą takiego układu jest łatwa mozliwość powiązania go z alternatywnym źrółem zasilania c.o. np. z kotłem olejowym, gazowym bez prowadzenia kanałów nawiewnych. Unika się także problemu z brudną ścianą wokół kratek.
A tak poza tym mowa o tym jest w postach około czerwca/lipca
Poszukaj 8)
Jak w temacie? Co możecie polecić? Właśnie zrezygnowałam z pieca Viessmann VITOGAS 200 poleconego przez mojego instalatora po wpuszczeniu mnie w małe "maliny"
Może przybliże powieżchnie domu i docelowe instalacje
Pow. domu 165 m2 parter + poddasz+ stryszek
Podłogówka 65 m2
5 grzejników+ łazienkowy (drabinka)
kominek z płaszczem wodnym (ZUZIA 19KW z kratki.pl)
Komin Leiera z kwasówką!
Myślałam o tych
Vaillant VU 202 + VIH R 120 TURBO
http://www.ceneo.pl/1771295
Vaillant VU plus 122-5 + VIH CQ 120 VU turboTEC Plus
http://www.ceneo.pl/2175862
Mój kierownik mówi, że komin z kotłowni nie jest dobrze opisany. Sprawdził, że na ten moment potrzebuję (podnoszę o 1 bloczek ściankę kolankową i podwyższam komin o 30cm)
1. komin kominka:
element fi 200 i obok wentylacja
wys. 8,42
jeżeli wkład ceramiczny to pustaki, wyczystka do sadzy, wełna mineralna otulina i kształtki do włączenia komina
kominek ma być z płaszczem wodnym
2. komin z kotłowni:
wys. 7,42 m
2 elementy: pierwszy z wkładem kwasoodpornym do pieca gazowego kondensacyjnego (dla kszałtek fi 150),
drugi dostawiony jest element 3 otworowy wentylacyjny (jeden otwór kratka do odpowietrzenia kotłowni, drugi i trzeci do piętra)
A oprócz tego 65 pustaków wentylacyjnych.
Czy Wam też tak wychodziło?
MP95
Januszz, taki wymiennik nie jest wstawiany w komin,
on otula komin i spaliny przechodzą przez wymiennik,
w podobny sposób były zbudowane kiedyś węglowe piecyki łazienkowe (kolumienki), rura obudowana płaszczem wodnym, wiem bo w przeciwieństwie do większości forumowiczów sam korzystałem z tego wynalazku.
żeby wykorzystać ciepło z kominka które idzie bezużytecznie w komin, stosuje się też wężownice miedziane owinięte na przewodzie kominowym,
to rozwiązanie mniej mi się podoba, natomiast nad wymiennikiem sam się poważnie zastanawiam.
tego typu wymiennik można zobaczyć http://www.kratki.pl/kominki.phpć
Chemik Dzieki za link.
Moze ktos mnie oswieci...co zrobic. Mam kominek z plaszczew wodnym, wiec nie zalezy mi, zeby cieplo z komory nad wkladem bylo wydmuchiwane do pomieszczenie. Wydaje mi sie, ze im bardziej bedzie wklad zaizolowany, tym dluzej bedzie trzymal cieplo. Na stronie http://www.timkominki.com.pl/budowa.pdf przeczytalem, ze kratki wentylacyjne sa konieczne, zeby cieplo uchodzilo...czy aby na serio? Czy moge je pominac? Wiele razy widzialem, jak znajomym brudza sie sciany nad kratkami...wiec nie chce tego.
Powiedzcie, co mam robic...
PS. Wklad z plaszczem ma poza tym swoje zabecpieczenia przed przegrzaniem (zagotowaniem) wody...wiec moze sam sobie bedzie dobrze robil :lol: Jak to jest?