I bardzo słuszny kierunek izolacje zaczynają się od 0.1W/m2xK Mniej to pętla na szyję w przyszłości. Inwestycja w ogrzewanie... bez sensu. Ostatnio firmy od kominków z płaszczem mają sporo awantur... W rejonach gdzie nie było zasilania - porozszczelniały się ( delikatnie ujmując) "płaszcze wodne"!
15kWh/m2 - to jest to.
Panie Brzęczkowski, też tak słyszałem, ale ja Marsjanom nie wierzę.
generalnie coraz więcej mam już jasności w głowie. Gdybym miał pomysł na ogrzewanie CWU to ogrzewanie domu, oparł bym na kominku z płaszczem wodnym, a gazu bym nawet nie podciągał. Zawsze bym coś zaoszczędził. Ale jak tu rozwiązać ten problem?
Póki co wciąż szukam i dużo czytam. Trafiłem na PC która robi CWU korzystając tylko z powietrza które wylatuje z wentylacji mechanicznej. Chyba że źle coś zrozumiałem.
A tu ciekawostka. Szperając po necie, trafiłem na to:
http://www.domnajtaniej.pl/szczegoly-techniczne.php
Nie zamierzam budować domu z tej stronki, bo już postanowiłem że będzie to Thermomur, ale ich ceny są chyba całkiem dobre a może nawet bardzo dobre.
Witam
Czy ma Pan jakieś informacje na temat działania kominka na drewno i pelety z płaszczem wodnym firmy Lechma?
Wygląda po zabudowaniu jak normalny kominek i dlatego mnie zainteresował, bo pieco- kominki mi się nie podobają.
Możliwość zamiennego palenia drewnem i zautomatyzowanego - peletami też jest pociągająca. Tylko bardzo mało jest informacji na temat działania tego typu urządzeń, nie mówiąc już o użytkownikach...
Niestety osobiście nie znam tych urządzeń. Zachęcam do przesłania pytań bezpośrednio do producenta.
witam
chcę zbudować potrójny układ grzania, czyli:
- kominek z płaszczem wodnym
- baterie słoneczne
- piec gazowy
jak to razem połączyć?
czy ktoś to już robił?
jaki zastosował piec, jaka firma od pieców przewidziała takie rowiązanie?
Będę wdzięczna za spostrzeżenia
Ciekawe nie powiem, nie montowałem takiego, na pewno zajmie mniej miejsca w kotłowni, co do turbokominka to nazwa jest chwytem marketingowym, następna wersja pewnie będzie się nazywać superturbokominek a chodzi oczywiście o zwykły (producent się pewnie nie zgodzi), taki czy inny, lepszy czy gorszy kominek z płaszczem wodnym nie mam pewności nawet czy ma wężownicę schładzającą, a w w/w układzie bezwzględnie powinien ją mieć, jeżeli kominek ma pracować w układzie zamkniętym.
my w podobnej wielkosci domu (no trochę realnie wiekszym) zdecydowaliśmy się na:
1. kominek bez płaszcza wodnego ale z rozprowadzeniem ciepła do wszystkich pomieszczeń- bez płaszcza bo napewno nie bedziemy stale palić w kominku, większosc czasu jesteśmy w pracy. Koszt takiego rozprowadzenie relatywnie nie jest taki duży, u nas ok 2 tys razem z turbinką.
2. piec kondensacyjny gazowy z ogrzewaniem podłogowym tam gdzie płytki- wiekszośc parteru i łazeinka na górze.
i tyle chyba:)
3 pompa ciepła równiez nie wchodziła w rachubę ani przez moment:)
Kocioł (również kominek z płaszczem wodnym), może być zamontowany w pomieszczeniu nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi, lub w pomieszczeniu technicznym.
Pomieszczenie musi posiadać doprowadzenie powietrza do spalania przez otwór o czynnym przekroju min 200 cm3. Mus też posiadać wentylację wywiewną jak najbliżej sufitu, lub przy podłodze dla kotłów opalanych gazem płynnym.
Kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym kondensacyjne nie muszą posiadać doprowadzenia powietrza do pomieszczenia, jeżeli podłączone są do odpowiedniego układu powietrzno-spalinowego. Można wyprowadzić spaliny bezpośrednio za ścianę, jeżeli moc kotła nie przekracza 21 kW w domu jednorodzinnym, lub 5 kW w wielorodzinnym. Wtedy odległość minimalna od okien to 0,5 m. To tak z grubsza, bo jest jeszcze kilka małych "ale"
Z dziurą w ścianie to nie dość dokładnie to napisałeś, albo ja źle zinterpretowałem. Sorki za to.
Hej, mam pytanie, czy ktoś ma w swoim domu lub zakładał u kogoś instalacje w którym woda do centralnego i użyteczna jest podgrzewana prze kolektor słoneczny najlepiej próżniowy, kominek z płaszczem wodnym z zamkniętą komorą spalania oraz kotłem gazowym z zamknięta komorą spalania ? Interesuje mnie koszt takiej instalacji dla przeciętnego dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150m^2 z wentylacją mechaniczną (rekuperator). Chciałbym znać wasze opinię na temat jak zbudować taki system ogrzewania, jak się sprawdza w praktyce, jakie są koszty ogrzewania domu i wody użytecznej w takim systemie, wady oraz zalety no i wasze opinie na ten temat
Pytanie, czy da się podłączyć już zainstalowany kominek bez płaszcza wodnego do instalacji c.o.? a jeśli się da to w jaki sposób?
mówisz poważnie? to nie jest tak że połączysz dwie rury ze sobą i wszystko będzie cacy. Trzeba mieć całe oprzyrządowanie zabezpieczające instalację, pompę............a tak w ogóle to lepiej się za to nie zabieraj bo jeszcze narobisz sobie biedy jak Ci rozerwie instalację i zamiast cieszyć się urokami zimowych wieczorów przed kominkiem to będziemy Ci wysyłać paczki do więzienia
Odpowiedź z firmy Jurgo-Plus Wrocław:
Oczywiście, jest to możliwe. Na początek trzeba zaplanować i położyć w posadzce od miejsca przyszłego kominka do kotłowni dwie rury w izolacji o średnicy 22 mm, jak również doprowadzić rurą kanalizacyjną 110 mm, która będzie doprowadzała świeże powietrze do spalania w kominku.
W kotłowni będzie zainstalowana pompa obiegu kominkowego i pompa obiegu c.o. poprzez wymiennik płytowy. Tymi urządzeniami steruje regulator (Rk).
W przypadku braku prądu regulator (Rk) może być zasilany UPS-em o mocy do 250 W. Można też zamontować przetwornicę prądu z 12V na 230V podłączoną do akumulatora.
Koszt materiałów dla podłączenia kominka do układu c.o. to: dwie pompy UPS 25-40 lub podobne (600-750 zł), wymiennik płytowy LB 31 (ok. 650 zł), naczynie otwarte 20 litrowe (80 zł), dwa zawory zwrotne montowane na instalacji c.o., zaworek spustowy, zawór do napełniania instalacji układu kominkowego, rury miedziane o średnicy 22 mm oraz otulina (ilość metrów rur w zależności od odległości kominka do kotłowni) - razem ok. 150 zł.
Trzeba dodać jeszcze wartość kominka z rusztem wodnym lub płaszczem wodnym oraz koszt rury miedzianej 22 mm oraz rury PCV 110 mm.
W numerze 5/2004 BD do artykułu jest załączony schemat podłączenia instalacji. Instalacja jest może trochę rozudowana, ponieważ zastosowane są kolektory słoneczne. Można ich oczywiście nie montować.
Na schemacie oznaczono dwa obiegi grzewcze: obieg z grzejnikami tradycyjnymi (A), obieg ogrzewania podłogowego (B) wspomagany obiegiem kominka z rusztem wodnym.
Andrzej Hampel