Witam,
Drodzy Państwo pragnę zaproponowac Państwu autorskie obudowy kominków i detale architektoniczne. Wszystkie dzieła robione są na zamówienie w oparciu o indywidualne potrzeby i gusta klientów.Od Państwa zależy jaki motyw, bądź styl, będzie charakteryzował Wasz kominek.Zapraszam!Oto przykładowy kominek secesyjny: http://student.agh.edu.pl/~anda/zabudowa.jpg
Kościół św. Wojciecha w Bytomiu
Kościół pw. św. Wojciecha w Bytomiu - kościół parafialny w Bytomiu, zbudowany w połowie XV w. Posługę duszpasterską pełnią w nim franciszkanie.
Pierwszy, drewniany kościół wraz z klasztorem dla sprowadzonych przez księcia Władysława Opolczyka w 1258 roku franciszkanów zbudowano w Bytomiu w latach 1257 - 1258 Nosił on wezwanie św. Mikołaja.
W wyniku wojen husyckich franciszkanie zostali w 1430 roku wygnani z miasta przez sympatyzujące z husytami mieszczaństwo. W 1440 roku do Bytomia przybyła obserwancka gałąź zakonu. Przed 1450 rokiem przebudowali oni kościół i klasztor, zastępując drewniane budynki murowanymi. 20 maja 1454 roku w kościele wygłosił kazanie bernardyński reformator i kaznodzieja, św. Jan z Kapistranu.
Wobec rozwijającej się reformacji w ostatnich latach XVI w. bernardyni zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Powrócili do niego w 1605 roku, na fali kontrreformacji. Kolejne zniszczenia dotknęły kościół i klasztor w czasie wojny trzydziestoletniej. W XVIII w. kościół został przebudowany w stylu barokowym. Dobudowano nawę główną, wieżę z kruchtą i nową fasadę, zbarokizowano wnętrze i zainstalowano nowe organy.
W 1810 roku majątek zakonu bernardynów w Prusach został zsekularuzowany. Budynek bytomskiego klasztoru został przejęty przez miasto i przeznaczony na szkołę (na jego miejscu znajduje się obecnie secesyjny budynek szkoły zbudowany w 1902 roku), w kościele urządzono magazyn, zaś w 1833 roku przekazano go gminie ewangelickiej
Po zakończeniu II wojny światowej kościół, wobec wysiedlenia ludności niemieckiej, pozostał bez wiernych. Opuszczoną świątynie przejęli na powrót katolicy, pod przewodnictwem księdza Zygmunta Staniszewskiego, repatrianta z Kresów Wschodnich. Wtedy kościół uzyskał obecne wezwanie. Od 1950 roku przy kościele powstała samodzielna kuracja, erygowana przez administratora apostolskiego, księdza Bolesława Kominka, a w 1952 roku parafia. W tym samym roku opiekę nad świątynią przejęli ponownie Bracia Mniejsi. Odbudowę kościoła zakończono w 1964 roku.
Kościół św. Wojciecha w Bytomiu jest jednonawowym, halowym, barokowym kościołem z gotyckim prezbiterium, murowanym z cegły z elementami kamienia. Większość wyposażenia wnętrza jest współczesna, z dawnych sprzętów pozostały dwie barokowe figury z XVIII w., przedstawiające świętych Piotra i Pawła. Od 1997 r. parafia jest w posiadaniu relikwii św. Wojciecha, które sprowadzono z Pragi staraniem proboszcza, ojca Bartłomieja Kuźnika