Według prognoz ogłoszonych przez dyrektora rosyjskiej firmy Era podczas wystawy HDI Show 2006 w Moskwie do połowy tego roku w Europie może zostać uruchomionych ponad 20 kanałów HD, a do roku 2010 liczba ta ma sięgnąć aż 100 kanałów wysokiej rozdzielczości.
Do końca tego roku najbardziej rozwinięte platformy cyfrowe w Europie uruchomią ofertę kanałów HD. Premiere HD ma trzy kanały. Brytyjski Sky HD będzie miał poand 10 kanałów. Francuski TPS nadaje dwa kanały TPS HD1/HD2. Testują Sky Italia i Canal+. Rosyjska platforma NTV+ powinna uruchomić kanały HDTV. Planowane jest tłumaczenie materiałów HD na rosyjski. Także ukraińska Poverhknost planuje nadawanie kanałów HD. A w Polsce ...cisza, żaden polski nadawca nie raczył przedstawić swoich planów, jak zwykle nasz kraj pozostanie z tyłu.
W 2008 roku już ponad 80 mln gospodarstw na świecie (około 12 proc.) będzie posiadać możliwość korzystania z telewizji HD. Jednak rok 2006 będzie decydujący, jeżeli chodzi o przejście nadawców kanałów HD z kompresji MPEG-2, która nie jest wystarczająca pojemna do takich transmisji, do wykorzystania kompresji MPEG-4. Z pomocą nowych standardów H.264/AVC, VC-1 i Windows Media 9 będzie można łatwiej przekazać kanały HD.
Źródło
Wrzucilem plyte do peceta.
Oto info o video
Atrybuty video:
Tryb kompresji video: MPEG-4 AVC
Proporcje obrazu: 16:9
Rozdzielczość obrazu źródłowego: 1920x1080
Liczba klatek na sekundę: 25.00
Audio
DTS-HD MA
Sam film na plycie zajmuje
23,4 GB (bajtów: 25Â 214Â 625Â 792)
utworzony:27 lutego 2008, 18:19:14
Caly folder STREAM zajmuje:
28,2 GB (bajtów: 30Â 317Â 162Â 496)
:-)
Pozdrawiam
braavoo
Bardzo chętnie zrobię dla ciebie u mnie porównanie. Ale dekoderów od operatorów. Nie żadnych Dreamboxów czy też Humaxów. Tylko tego co daje nam Cyfra+ i N. Będzie sprawiedliwie, prawda
Zresztą, nawet z Humaxem czy innym Topfieldem nBox wygrywa. Nie wierzysz mi? Nie szkodzi.
Nie chodzi o to w co wierze. Mam N, mialem kiedys CYFRE. Telewizor mam odpowiedni (37PV60 polaczone przez HDMI). W tej chwili moge porownac N tylko z kablowka i ... na kanalach ktore maja dobry sygnal w kablowce ciezko dopatrzyc sie roznicy! Jest troszke lepiej ale bez przesady, z 3 metrow juz tej roznicy nie widac!
Zreszta lepsza jakosc w N to tylko mit. Jakim cudem ma byc lepsza skoro:
- prawie polowa kanalow jest nadawana z tych samych transporderow (wszystkie TVN, Eurosporty, Viva, Mtv i cos jeszcze)
-wszystkie kanly AXN,CINEMAX maja fatalna jakosc bo zwyczajnie taki jest dosyl od nadawcy. Paczka DISCOVERY - tu sie zawiodlem najbardziej, niby z innego zrodla ale jakosc kiepska.
-jakosc kanalow TVP jest gorsza niz z dobrej anteny dachowej (w analogu nie ma sladow kompresji MPEG szczegolnie widocznej przy ciemnych scenach.
Czy DGIndex to program wchodzący w skład DGMPGDec i nalezy zainstalowac ten pakiet by miec DGIndex ?
Tak, to część DGMPGDec Donalda Grafta (nawet nie wymaga instalacji, wystarczy tylko wypakować z ZIPa do jakiegoś katalogu a plik dgdecode.dll skopiować do C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins).
Czy istnieje może jakiś program który może przerobić pliki VOB na MPG, lub od razu przy "zrzucie" z płyty na dysk w mpg a pożniej tylko kompresja w VDM ?
Pliki *.vob, *.mpg i *.m2v można otwierać bezpośrednio w VirtualDubMod.
A jeszcze chciałem zapytać o taka rzecz.
Która z metod bedzie lepsza/szybsza/efektywniejsza.
1. Zgranie materiału z TV za pomoca WinDVR3, kompresja do XviDa i nagranie na płyte DVD kilku filmów.
2. Zgranie materiału z TV za pomoca WinDVR3, rekompresja otrzymanego MPG do wielkości która pozwoli na upchniecie 2 filmów (około ~3h materiału) na jednej płycie DVD, zrobienie menu i wypalenie na płyte.
Która z tych metod bedzie szybsza i lepsza?
Wiesz, chciałbym to robić jak najbardziej automatyczne, bo mam jeszcze ponad 300(!!) plików zakodowanych podobnie, i tak długie przygotowania zajęłyby mi resztki wolnego czasu :?
Próbowałem Variable Framerate Rx - to działa w oparciu o AviDemux. Zrobiłem, co chcą, znaczy się skrypt js z AviDemux zapisałem, uruchomiłem w VFRx, puściłem kompresję. Właściwie żadnego okienka, że kompresja trwa, tylko w Menedżerze Zadań Windowsa widać, że pobiera (u mnie) ~49% mocy procesora. Niestety po ponad godzinie pracy nie było nawet żadnego pliku tymczasowego (znalazłem tylko 1KB plik mpeg), więc anulowałem proces. VD jeszcze nie sprawdzałem, zaraz będę się za to zabierał.
Witam
Nagrywam materiał z karty TV jako plik mpeg-2.
Plik taki obrabiam wycinając niepotrzebne fragmenty w programie mpeg-vcr.
Następnie zapisuję w Virtual Dub samą ścieżkę dzwiękową jako wav i przerabiam ją na mp3 w programie BeSweet.
No i zaczynają się schody.
Kiedy mam już audio jako mp3 otwieram ponownie Virtual Dub i podmieniam ściężke oryginalną na przerobiony mp3 - tylko w taki sposób dostaje dobrą synchronizację dzwięku i obrazu.
Żeby zapisać film jako avi wybieram do kompresji kodek Xvid, otwieram jego ustawienia no i co teraz?
W jaki sposób mogę uzyskać wielkość pliku 700MB żeby mieścił się idealnie na 1CD?
TUTAJ możecie zobaczyć okno ustawień które mam w xvid.
Target size ustawiam na 716800 - domyslam sie ze to wlasnie rozmiar 1CD.
Tylko powiedzcie mi co mam ustawić na dole w części audio??
Trzeba wybrać format. Czy mam tam zaznaczyć mp3 bo taką właśnie ścieżkę przygotowałem, czy może ta opcja oznacza do jakiego formatu dzwięk będzie kompresowany i dlatego powinienem wybrać "none" ponieważ ja już go skompresowałem?
Zrobiłem wczoraj film przy opcji 'none', ale zajmuje 750MB wiec na plycie sie nie zmiesci.
Drugiej opcji (zaznaczenie w sekcji audio mp3) jeszcze nie próbowałem.
Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.
Witam,
ja mam z kolei pytanie co do systemu kompresji obrazu oferowanego obecnie przez największych polskich dostaczycieli telewizji cyfrowej - N, Cyfry+ oraz Cyfrowego Polsatu.
Wiem, że N nadaje w standardzie DVB-S2 w kompresji MPEG-4. A Cyfra+ oraz Cyfrowy Polsat?
Będę wdzięczny za pomoc.
Pzdr.
Cześć,
coś się zaczyna dziać
na transponderze nr 3 satelity HotBird 7A rozpoczęły się testy platformy ITI Neovision.
Platforma ITI Neovision nadaje testy techniczne w modulacji DVB-S2 z wykorzystaniem kompresji H.264 AVC (MPEG-4). Testowy pakiet kodowany jest sytemem CONAX CAS7
źródło:
digital-tv
Science and Technical Research Laboratories japońskiego, państwowego nadawcy NHK już zaczęli informować o UHDTV (ultra-high definition TV) - propozycji nowego standardu telewizji posiadającego 16 razy więcej szczegółów niż obecna technologia HD.
W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się wiele raportów dotyczących Super HiVision, wszystkie dotyczyły jego specyfikacji. System oferuje bardzo wysoką rozdzielczość 7680 x 4320 (32 mln piksele) z progresywnym przeglądaniem 60 kadrów na sekundę i 22.2 kanałów audio.
Dużym wyzwaniem stało się wprowadzenie tego produktu na rynek. NHK myśli na przykład o serii prezentacji dostarczania wirtualnego satelity. Poprzednie publiczne prezentacje wykorzystywały technikę światłowodową.
Podczas gdy przesył danych w sygnale Super HiVision wynosi 24 Gbits na sekundę, japońscy specjaliści NHK zdołali skompresować go do 250 Mbits podczas przekazu, używając czterech układów MPEG-2 pracujących w tandemie razem ze skomplikowanymi obliczeniami. Przyszła Super HiVision technika kompresji zostanie zoptymalizowana do sygnałów 300 Mbps.
Jeśli technika ta nie będzie wykorzystana w gospodarstwach domowych, może być użyta do zastąpienia IMAX-a.
Dodać można tyle, że o ile w Japonii myśli się o UHDTV, to u nas nawet nie raczkuje HDTV, co jest bardzo smutnym wnioskiem dotyczącym polskich nadawców.
SK
Nowy, niemiecki kanał Anixe HD wystartuje na satelicie Astra 19,2E nie wcześniej niż w czerwcu 2006. Według pierwotnych planów Anixe HD miał ruszyć już 1 kwietnia, ale wiadomo, że nic z tego nie wyjdzie. Anixe HD ma korzystać z kompresji MPEG-4/ H.264 i nowe standardu DVB-S2.
Anixe HD krótko testował na Astrze, Do jego odbioru będzie konieczny nowego typu cyfrowy odbiornik HD/ MPEG-4/DVB-S2. Jednym z nich na polskim rynku będzie Humax HDCI-2000 (ew. Humax PRHD1000 dla niemieckiej Premiere HD).
Anixe HD to kanał z programami rozrywkowymi, filamami, sportem - wszystko w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Emisja Anixe HD ma być chroniona przed kopiowaniem przez tzw. HDCP.
Informacje o przesunięciu startu Anixe HD podał magazyn AreaDVD. Na stronie internetowej kanału Anixe HD nadal jest podana data startu 1.04.2006.
Źródło
Zaczerpnięte z wikipedii .....
DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997[1]. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264)[potrzebne źródło]. Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC).
Trzy komercyjne kanały HDTV - Pro Sieben HD, Sat.1 HD i promocyjny Anixe HD pojawił się w nowym miejscu na satelicie Astra 19,2E z częstotliwości 12,722H (SR=22000, FEC=2/3) w kompresji MPEG-4 i standardzie DVB-S2, ale w 8PSK, a nie QPSK. Stacje nie są kodowane.
Do tej pory stacje te nadawały z transpondera na częstotliwości 12,441 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=9/10, DVB-S, MPEG-4.
Wkrótce transponder ten będzie wykorzystywany przez płatną telewizję Arenę, która rozpocznie wysyłanie z niego w sierpniu tego roku. Kanały będą wtedy kodowane w systemie CryptoWorks.
parabola.cz
A Wy cały czas o tych magicznych skalerach robiących HD z SD ;-) Nie ma czegoś takiego, nawet w najleprzym studio telewizyjnym. Jeśli już jest jakaś różnica in plus to wynika z lepszego deinterlacera a nie skalera. Dodatkowo mają na postprocessingu odpalony filtr wyostrzający. Każdy kto ma kompa może sobie taki odpalić. Przy super jakości SD może on dać złudzenie poprawy rozdzielczości, ale tylko złudzenie. Już przy słabszym sygnale za to już bardziej psuje obraz niż poprawia. Od żadnego postprocessingu detali nie przybędzie.
Pozdrawiam czekając na TVN HD
Sober:
Wybacz, ale sie nie znasz.
Sygnał wyjściowy z playoutu SD w stacji telewizyjnej jest w standardzie SDI czyli 270Mbps.
Transmisja przez satelitę odbywa się w przypadku kanału TVN SD z przepływnością 7,5Mbps (po kompresji MPEG-2).
Postawienie profesjonalnego upscalera z wejsciem SDI w studiu daje o wiele lepszą jakość obrazu na telewizorze HD użytkownika końcowego, niż upscalowanie w n-boxie, bo sygnał studyjny SDI SD to coś zupełnie innego niż sygnał na wyjściu z n-boxa.
Jeśli nie wierzysz, zrób następującą instalację:
2 n-boxy, 2 jednakowe odbiorniki HD Ready
Na jednym oglądasz TVN SD i rozciągasz obraz boxem, na drugim TVN HD. Polecam wykonać test na takich programach jak "Superniania", "Taniec z Gwiazdami", "Po prostu Tańcz", czyli programami produkowanymi w SD w formacie 16:9.
Tylko ślepy nie zobaczy różnicy.
Gdzieś dzwonią, ale nie bardzo wiesz gdzie ...
Tak, każdy odcinek PE z Blu-Ray to ok. 8.5 GB , teraz Ty porównaj ile waży każdy odcinek z DVD .
No i oczywiście rzecz najważniejsza - DVD to kompresja MPEG-2 , zaś Blu-Ray to AVC MPEG-4
Musisz jeszcze trochę poczytać .