logo
 Pokrewne renessmekonczy sie waznosc butlikończyny pchłykończy się tonerKomu się należy urlop wychowawczyKody do gry SUPER MARIOKomish co to znaczykomendy cs16Konferencja Studenckich Kół NaukowychKosiarka spalinowa wysokie obrotykostium karnawałowy Wypożyczalnia
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bibliotekarz.opx.pl
  • renessme


    " />W sumie, to wyczytałam niewiele, jedyne interesujące informacje są na temat rodzaju ran i postepowania wobec nich z grubsza:

      1.
      ">Lekkie krwawienie z płytkiej rany pochodzi z przerwanych naczyń włosowatych. Takie zranienia nie są groźne pod warunkiem, że zostaną odpowiednio potraktowane.Zabrudzenia dookoła rany nalezy oczyszczać zimna wodą. Sierśc wokół rany wygolić, następnie przemyć skaleczenie wacikiem nasączonym antyseptycznym środkiem, osuszyć i nanieść maść antyseptyczną

      2.
      ">Głęboka rana, z której wycieka ciemnoczerwona krew, wskazuje na uszkodzenie żyły. Konieczna jest natychmiastowa wizyta lekarza weterynarii. Czekając na niego, nalezy zatamować krwawienie poniżej rany, np. bandażem elastycznym. Na ranę można nałożyć sterylny opatruneklub czysty ręcznik, po czym równiez owinąć ją bandażem

      3.
      ">Głęboka rana, z której pulsująco wypływa jasnoczerwona krew, jest związana z uszkodzeniem tętnicy. Nie ma chwili do stracenia. Czekając na weterynarza musimy zatamować krwotok, zakładając na ranę opaskę uciskową, a następnie np. ligninę. Całość owinąć elastycznym bandażem. Jeżeli w ten sposób nie uda się zatamować krwawienia, to nad raną trzeba zacisnąć gumową rurkę lub podobny dostępny materiał (szeroki i elastyczny; nie wolno używac sznurka, gdyż może uszkodzić tkankę). Uwaga! Nacisk na arterię odcina dopływ krwi do dolnej części kończyny, więc nie powinien bez przerwy trwac dłużej niz 10 minut. Jeżeli rana jest w miejscu, w którym nie można założyć opaski uciskowej, to tętnicę nalezy uciskać palcem. Ranę trzeba zakryć opatrunkiem

      Zastanawia mnie tylko, jak skłonić konia do nie uciekania przed ewentualnym naciskiem palca na otwartą tętnicę...


    W sumie informacje dla niektórych oczywiste, ale myślę że mimo wszystko powinny sie tutaj znaleźć. Pozdrawiam



    " />Skręcenie stawu skokowego to uraz, który z badań statystycznych spotyka największą ilość osób, niezależnie czy uprawiają sport, czy też nie. Jeżeli uraz nie jest poważny (lekkie skręcenie) można pomóc sobie z tym problemem domowymi sposobami. Do domowych metod walki ze skręceniem stawu skokowego należą: okłady z lodu, okłady z liści kapusty, okłady z roztworu wody i octu, okłady z żywokostu lekarskiego, okłady z liści "babki" , masaże wirowe i ręczne, tabletki doustne, maści i żele przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwbólowe, oraz środki służące do przygotowania roztworów przeciwobrzękowych.

    Skręcenie to nic innego jak przekroczenie amplitudy ruchu w stawie, czyli zakresu ruchomości stawu. Skutek: uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł, czasami nawet kości.

    Do najczęstszych skręceń należy uraz stawu skokowo – goleniowego, czyli potocznie pisząc: skręcenie kostki. Związane jest z naszym sposobem poruszania, czyli z wyprostowaną pozycją oraz częstotliwością wykorzystywania kończyn dolnych (chodzenie, skakanie, bieganie itd.).

    Jeżeli uszkodzenie zwane skręceniem dotknie naszą osobę należy w pierwszej kolejności zdiagnozować, jaki stopień skręcenie doznaliśmy. Ocena zawsze powinna być przeprowadzona przez lekarza, ponieważ niewłaściwe rozpoznanie może skutkować nieprawidłowym leczeniem. Efekt? Stała destabilizacja stawu, której skutkiem jest przedwczesne jego zużycie czyli artroza.

    Dlatego też w przypadku, gdy doszło już do skręcenia konieczna jest ocena urazu, która wiąże się ze sklasyfikowaniem stopnia skręcenia.

    Skręcenie można podzielić na 3 stopnie:

    1. stopień – lekkie, z rozciągnięciem tkanek, zachowaną stabilnością stawu, małym obrzękiem, krwiakiem i niewielką bolesnością, głównie w czasie biernego supinowania stawu skokowego.
    2. stopień – średnie, gdzie objawy to bolesność uciskowa na szczycie kostki bocznej, samoistna i przy próbie ruchów biernych jest silniejsza, większy obrzęk i krwiak, a struktury więzadłowe i torebkowe częściowo przerwane, i rozciągnięte.
    3. stopień – ciężkie uszkodzenie z zupełnym rozerwaniem struktur torebkowo-więzadłowych, objawami niestabilności stawu (badanymi przez lekarza), poszerzeniem odstępu między kostką boczną, a kością skokową w rtg czynnościowym stawu skokowego oraz z masywnymi objawami miejscowymi – nasiloną bolesnością samoistną i uciskową, znacznym obrzękiem i krwiakiem.

    Jeżeli uraz jest pierwszego stopnia, śmiało można pomóc sobie domowymi sposobami wybierając kilka z poniższych metod. Domowe sposoby na skręcenie kostki da się podzielić na farmakologiczne i naturalne!

    Do farmakologicznych należą:

    * tabletki doustne
    * maści i żele przeciwobrzekowe, przecwizakrzepowe i przeciwbólowe
    * środki służące do przygotowania roztworów przeciwobrzękowych

    Do naturalnych sposobów walki z opuchlizną należą:

    * polewanie zimną wodą
    * okłady z lodu
    * okłady z liści kapusty
    * okłady z roztworu wody i octu
    * okłady z żywokostu lekarskiego
    * okłady z liści "babki"
    * masaże wirowe i ręczne

    Przykładowy rozkład jazdy na lekkie skręcenie kostki - 6 kroków:

    1. Krok pierwszy:
    - okłady z lodu – 2 minuty okładu na zmianę z przerwą 2 minutową (łącznie 30 minut)
    2. Krok drugi – po godzinie:
    - użycie maści lub żelu przeciwzakrzepowego np. Lotion
    - ręczny masaż ruchami kolistymi kostki – 15 minut
    3. Krok trzeci:
    - owinięcie kostki bandażem elastycznym namoczonego w roztworze wody i octu
    - ułożenie nogi wyżej niż reszta ciała – jedna godzina
    4. Krok czwarty – po dwóch godzinach:
    - moczenie stopy w roztworze altacetu
    - 5 minutowe polewanie wodą od chłodnej do zimnej
    5. Krok piąty :
    - masaż ręczny z maścią przeciwobrzękową i przeciwbólową np. fastum, naproxen
    - wykonanie okładu z liści kapusty
    - ułożenie nogi wyżej niż reszta ciała – jedna godzina
    6. Krok szósty – przed snem:
    - masaż ręczny z maścią lub żelem przeciwzakrzepowym np. Lotion
    - okład nocny: stopa zawinięta w ręcznik wypełniony lodem – lód powinien być szczelnie zamknięty i włożony w skarpetę

    Stosowanie się do powyższego sposobu postępowania przyniesie ulgę i poprawę już po pierwszym dniu. Po kilki dobach opuchlizna i ból zniknie, a ruchomość w stawie będzie wracała do normy. Oczywiście należy unikać czynności, które powodują nacisk na staw skokowy, czyli chód, bieg, podskoki itp. Przy prawidłowym wykonaniu 6 kroków na lekkie skręcenie, staw powróci do formy w tempie ekspresowym.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl