logo
 Pokrewne renessmeKomis z wózkami dziecięcymi PoznańKomis używanymi meblami PoznańKomendy Wojewódzkiej Policji w PoznaniuKomis samochodowy Gniezno Poznańskakorekta wady wzroku Poznańkoncerty muzyki dawnej w PoznańKomis samochodów używanych w PoznaniuKomunikacja prywatna Poznańkonta ING PoznańKomunikacja Poznań plan
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sportingbet.opx.pl
  • renessme


    Przekopiowane z Gońca Medycznego
    Co 12-ty człowiek na świecie jest zakażony wirusem HCV lub HBV. Co trzecia osoba na świecie miała kontakt, z którymś z tych wirusów. 500 milionów ludzi na całym świecie jest zakażonych wirusami WZW typu B lub C. Większość zakażonych nie jest tego świadoma. To ponad 10 razy więcej niż HIV. Z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C umiera rocznie 1,5 miliona ludzi.

    Z inicjatywy organizacji pozarządowych w dniu 19 maja po raz pierwszy w tym roku obchodzony jest Światowy Dzień WZW (World Hepatitis Day) koordynowany przez World Hepatitis Alliance - nowopowstałą organizację zrzeszającą ponad 200 organizacji pozarządowych z całego świata. W akcję włączyło się także Europejskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Wątroby (European Liver Patients Association). Nasza akcja jest zorganizowana w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa oraz zaangażowania polityków w walkę z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B i C, jak to ma miejsce w przypadku HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.

    Poprzez kampanię "Czy ja jestem tym 12?" i działania podjęte na całym świecie 19 maja chcemy, aby instytucje związane z ochroną zdrowia bardziej zaangażowały się w walkę z WZW typu C i B.

    W Polsce zakażonych wirusem HCV jest prawdopodobnie ponad 700 000, zakażenie zdiagnozowano dotychczas zaledwie u 20-30 tysięcy. Zakażonych HBV jest prawdopodobnie ponad 300 000.

    Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze", jako Członek Eurpean Liver Patients Association podjęło współudział w tej kampanii.

    "Reprezentujemy MILION Polaków przewlekle zakażonych wirusami HCV i HBV. Domagamy się w ich imieniu, aby rozpocząć prawdziwą walkę z WZW." - powiedział Prezes Stowarzyszenia "Prometeusze" Jarosław Chojnacki - "Pragniemy, aby rząd Polski rozpoczął działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii przewlekłych zakażeń HCV i HBV. Dotychczas zrobiono w tym zakresie niewiele, uznawano problem za marginalny lub udawano, że w ogóle nie istnieje. Nie znamy nawet dokładnej rangi problemu z jakim my Polacy musimy się uporać - wszystkie dane na temat WZW to zaledwie szacunki. Sytuacja w dostępie do leczenia nadal jest bardzo zła - chorzy zakaźnie czekają na leczenie nawet 8-10 lat, np. na Dolnym Śląsku."

    W dniu 19 maja do wszystkich decydentów (Prezydent RP, Premier, MZ, NFZ, GIS, Sejm, Senat) rozesłanych zostanie 12 postulatów polskich pacjentów zakażonych HBV i HCV (załącznik). Przesłaliśmy także wniosek do Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o włączenie się WHO do obchodów World Hepatitis Day. W ramach obchodów Światowego dnia WZW w Polsce odbędzie się inauguracja Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjnej "Być może Ty? Zbadaj się - Zostań w grze", której towarzyszyć będzie konferencja prasowa wraz z wystawą fotograficzną osób zakażonych HCV (19 maja godz. 12:00, Warszawa, Plotka Cafe&Bar, Krakowskie Przedmieście 7) oraz kolportaż kilkudziesięciu tysięcy ulotek. Wystawa gościć będzie także w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Od 19 maja w wielu uczelniach emitowane będą na ekranach plazmowych plansze z hasłem "Am I number 12?".

    Szczegółowych informacji udziela :

    Prezes Zarządu
    Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV
    "Prometeusze"
    Jarosław Chojnacki
    e-mail : prezes@prometeusze.pl
    tel.: 0 602 172 907
    www.hcv.pl
    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    Wałbrzych, 19 maja, 2008 roku

    12 POSTULATÓW

    1. Uznanie wirusowego zapalenia wątroby za palący problem zdrowia publicznego.

    2. Powołanie pełnomocnika krajowego odpowiedzialnego za prowadzenie rządowej strategii.

    3. Zwiększenie dostępu pacjentów do badań przesiewowych, diagnostyki, specjalistów i leczenia.

    4. Dążenie do zmniejszenia liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby, ograniczenia powszechności choroby i określenie skali tych przedsięwzięć.

    5. Dążenie do zmniejszenia śmiertelności spowodowanej wirusowym zapaleniem wątroby i określenie jego skali.

    6. Wprowadzenie badań przesiewowych i określenie ich skali.

    7. Zaostrzenie przepisów sanitarnych w placówkach służby zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem stacji dializ, gabinetów endoskopowych, stomatologicznych oraz zabiegowych, a także gabinetów tatuażu, kosmetycznych i fryzjerskich. Znaczące zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych - mycie rąk, bezwzględne używanie rękawiczek jednorazowych oraz właściwe wykorzystanie, dezynfekcję i sterylizację narzędzi.

    8. Wprowadzenie w życie Narodowego Programu Zwalczania HCV.

    9. Umożliwienie wykonywania badań w kierunku antyHCV na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu (POZ).

    10. Zwiększenie środków na leczenie hepatitis C i B proporcjonalnie do ilości zakwalifikowanych pacjentów - oczekujących na leczenie, w tym doraźnego i natychmiastowego zwiększenia środków finansowych na leczenie hepatitis C na Dolnym Śląsku, gdzie na leczenie oczekuje się od 8 lat we Wrocławiu do 10 lat w Wałbrzychu (tylko 5 terapii w roku, a ponad 50 oczekujących pacjentów zakwalifikowanych).

    11. Skrócenie czasu pomiędzy zarejestrowaniem leku przeciwwirusowego nowej generacji a wprowadzeniem go do programu terapeutycznego oraz wprowadzenie nowego programu terapeutycznego umożliwiającego leczenie WZW B nowoczesnymi lekami przeciwwirusowymi w pierwszym rzucie.

    12. Wprowadzenie programów informacyjno-edukacyjnych z zakresu WZW w szkołach i uczelniach - w tym dotyczących dróg oraz prewencji zakażeń HBV i HCV.[/b][/u]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl