logo
 Pokrewne renessmekominek CTM wentylacja mechanicznakominek w kominie brak wyczystkiKominek dopływ powietrza zewnątrzkominek Kamienica drewniany stropKominek z pÄş aszczem wodnymkominek doprowadzenie powietrza z zewnątrzkominek piec bufor Schematkominek w stylu kolonialnykominek Wentylator powietrzakominek z cegły szamotowej
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • janekx82.keep.pl
  • renessme



    2. Do DPG trzeba miec turbinkę i rozprowadzenie powietrza oraz anemostaty to +/_ kolejne 4tys w góre jak to było ? "mity i głupota" :wink: u mnie tzw. DGP będzie miało 2m rury i 2 anemostaty ... w sumie pewnie z 200pln reszta obiegu jest załatwiona za free ...


    PS. Co do wielkiej instalcji do płaszcza wodnego to mity i głupota. Cała zabawa polega na tym że w zasadzie instalcja otwarta kominka stanowi odrębną inatlację (dosłownie kilka rurek) którą przekazuje ciepełko do instnejącej instalacji (podłogowka czy kaloryfery) przez wymiennik. I to cała tajemnica. A co do wielkości, mój kominek będzie miał jakieś 2,30 wysokości i 0,7 szerokości, głębokość max 0,5 dla wkłądu 14kW. Zmieścisz tam instalację płaszcza ? No to z kosztami przy Tobie Mice wymiękam ale pewnie wiele zależy od projektu domu u nas byłoby to samo.

    Co do wymiarów spoko wodza wszystko się zmieści. Taki wkład 18 kw to wymiar 45 na 70 a wysokość zależy od marki (z nożkami czy bez itp). Nad tym zbiornik wielkości wiadra tylko kwadratowy i wsio. Pompa w skrzynce przy rozdzielaczu.
    Zapraszam na ogledziny można zmierzyć i zobaczyć.

    PS. Wydaje mi się że wybór kominka z DPG czy z płaszczem w dużej mierze zależy od domu, rozplanowania, wielkości i innych tego typu niuansów. Co już wynikło z naszej dyskusji.
    Jedno jest pewne bez komnika to salon zupełnie jest do niczego :wink: :roll:[/list][/i]



    Widzę, że moje pytanie wywołało ciekawą dyskusję :) Nie jest moim celem osądzenie co lepsze: DPG czy aquakominek, bo wybór należy do każdego z nas z osobna. W jednym przypadku decydyjemy się na zapach palonego drewna (co może być atrakcyjne) i smugi dymu na ścianach przy wywiewnikach (a to już nie koniecznie) - w drugim to "kotłownia w salonie". Każdy niech skalkuluje co woli :) Co do obecnosci kominka w moim domu ja nie mam watpliwości - musi być!! A skoro musi być :lol: to niech pełni również funcję grzewczą skoro może... Zdecydowałam się na kominek z płaszczem wodnym głównie z tego powodu, że przy korzystaniu z pieca gazowego chciałabym mieć dodatkowe źródło ciepła. A że kominek tak czy owak był w planach to aquakominek z automatyką współdziałający z piecem gazowym wydaje mi się, w naszym przypadku, dobrym rozwiązaniem (po wypaleniu się kominka automatycznie załącza się piec gazowy). Czy ktoś z Was ma w planach podobną instalację?

    Ja jestem zainteresowana kominkiem Edilkamin z płaszczem wodnym Acquatondo 26kW.



    Witam .Chcę w swoim domu miec taki zwykły kominek bez płaszcza wodnego i DGP .
    Czy taki zwykły kominek ogrzeje np salon?
    Ile coś takiego kosztuje?

    Czy lepiej juz odżałować i zamontowac DGP ?Osobiscie te pieniadze w dpg czy płaszcz wolała bym włożyć w solary ...

    Pozdrawiam



    Po 4 latach użytkowania kominka z wkładem francuskim i rozprowadzeniem ciepła (DPG) właśnie go rozbieramy i montujemy wkład MAKROTERM z płaszczem wodnym. Szczerze mówiąc z wkładem nic sie nie działo ale wydolność grzewcza DPG jest nieporównywalna z płaszczem wodnym - stąd nasza szalona decyzja. I teraz jesteśmy 5 dzień bez kominka - kurczę - jak bez ręki :lol: - pusto, smutno i gazowe ciepełko jest takie sztuczne !!!! :cry:



    Witaj Julio - wprawdzie na forum muratora dopiero zaczynam ale mieszkam we własnym domu już 4 lata - właśnie zaczynam pierwszy remont :( .
    Moja podpowiedź dotyczy koloru bejcy - mam okna w kolorze złoty dąb - malowaliśmy podbitkę i słupy na tarasie i aby uzyskać zbliżony kolor użyliśmy bejcy Drewnochronu w kolorze teak i ciemny orzech - trzeba to pomalutku mieszać uzyskując najbardziej zbliżony kolor. Powiem jeszcze że nasze podbitki były malowane na ziemi - jako deseczki - dwukrotnie, a następnie jeszcze raz cała podbitka już w docelowym miejscu - po 4 latach wciąż bez zmian :). A jeszcze coś o kominku - otóż po 4 latach jesteśmy właśnie w trakcie rozwalania naszego kominka - mieliśmy zrobione DPG - przerabiamy teraz na kominek z płaszczem wodnym - wkład zamówiliśmy MAKROTERM typ NEO (najmniej rzeźbiony) - nasi sąsiedzi posiadają takie wkłady - są bardzo zadowoleni - kominki sprawdzają się w 100%. Pozdrawiam i życzę powodzenia



    Inez kwota jaka podalas brzmi sensownie wiec mysle ze dacie rade :D No chyba ze poszalejesz z kuchnia hihihi Kominek w zblizeniu jeszcze piekniejszy :) Strasznie spodobalo mi sie to otwieranie szyby do gory-powinno byc wygodne przy dokladaniu.Przydalaby sie tam opcja samoczyszczenia szyby.
    Ja nie myslalam o DPG ani o plaszczu wodnym-kominek ma byc raczej uzywany od czasu do czasu-bardziej dekoracja salonu :D
    Niestety nie znalazlam na forum opini o tym producencie i kominku-gdzies Ty go wogole wykukala hehehehe wiekszosc Hajduki i inne zaklada :D
    Inez macie juz zrobione doprowadzenie powietrza z zewnatrz?Na schemacie wyglada to jakby z 2 stron ten wklad potrzebowal doprowadzenia :roll:



    Wdazitaj Bea
    Od dłuższego czasu śledzę Twój wątek poddaszowy z racji tego, że u mnie będzie podobnie. Właśnie robi się zbrojenie pod fundamenty klatki schodowej na aż trzcie piętro. Potem ścianka kolankowa 110cm i reszta w dach dwuspadowy.
    Mam pytanie o Twój kominek, wyczytałam, że masz bez żadnych udziwnień typu płaszcz wodny czy dpg. Jak z rozchodzeniem się ciepłego powietrza, czy jak rozpalisz w kominku to masz ciepło tylko w salonie, czy też w innych pomieszczeniach przy otwartych drzwiach?
    Ja mam zaprojektowany kominek w środkowej części mieszkania, jak u Ciebie wchodzi się z klatki do dużego salonu (tu jest kominek) a z niego do trzech pokoi, łazienki i półotwartej kuchni (za kominkiem). Początkowo nastawiona byłam na kominek z płaszcem wodnym, ale teraz sobie myślę czy jest sens, bo nie wiem czy będzie mi się chciało codziennie palić, żeby było ciepło, a przy powierzchni mieszkania ok 90 m2 może nie ma sensu tego robić i zwykły kominek podgrzeje nas w zimne dni.
    Pozdrawiam



    Witam wszystkich!!
    Jestem tu nowy i proszę o radę budujemy dom ok. 200m2 p.u. niestety nie mamy dostępu do gazu. Na pompę ciepła raczej nas nie bedzie stać. Napewno będzie kominek i tu pojawia się pierwszy problem. Nie wiem jaki czy DGP czy płaszcz wodny. Proszę o pomoc w wyborze. Dodam ze na dole czesciowo chcemy ogrzewanie podłogowe. Czy kominek z plaszczem wodnym jest w stanie sam ogrzac taki dom czy moze jeszcze cos do tego a moze DPG + kotłem na eko groszek? Czy ktoś z was ma kominek z DGP i nie trzeba malowac scian po sezonie grzewczym A może jeszcze inna opcja? Jakie rozwiazanie bedzie tansze w ekspolatacji a jakie bedzie tansze w inwestycji

    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :D



    "Najtańszy z możliwych kominek" może stworzyć problemy i zagrożenie.
    Patrz doświadczenia forumowiczów:
    http://forum.muratordom.pl/pekl-mi-w...wy,t119226.htm
    http://forum.muratordom.pl/tanie-kom...to,t119928.htm

    Jeśli chodzi o estetykę kominka - wykończenie, to tu trudno dyskutować. To zupełnie inna kategoria potrzeb i równie ważna, jak te czysto użytkowe. Dla wielu ważniejsza jest estetyka kominka niż jego walory grzewcze, ale nie można dopuścić do dewastacji luksusowej obudowy na skutek awarii kiepskiego wkładu. Tu musi byc zachowana jakaś proporcja.
    Natomiast uważam za zbędne niepotrzebne bajery oraz nawet bardzo ważne funkcje, ale nie dostosowane do potrzeb i trybu życia użytkownika, więc nigdy nie wykorzystywane i zbędne - w tym DPG z turbiną, płaszcz wodny, gdy ktoś chce palić okazjonalnie, ma nieduży dom i wpakował już sporo kasy w inne źródło ogrzewania.
    Najgorsze w budowie domu jest robienie rozwiązań "na wszelki wypadek" - sami się temu co chwilę opieramy (nie zawsze skutecznie ! :wink: :evil: ).
    Jak w dowcipie: "Na wszelki wypadek - to ksiądz ma k....sa !"



    am00, nie zrozumiałem Twojego rozwiązania. Wydaje mi się, że ALBO bojler, ALBO ogrzewacze przepływowe. Dobrze mi się wydaje?

    A co do rozwiązania co, to poczytałem jeszcze archiwum forum i bliższy jestem gorącemu powietrzu - też do mnie przemawia ten problem z zagotowaniem. Z postów wynika, że np. woda zagotowała się bo ktoś nałożył za dużo drewna. Wydaje mi się, że to właśnie o to chodzi - nakłaść drewna full i mieć spokój na te 10 godzin. Jeżeli płaszcz to uniemożliwia, to chyba nie o to chodzi.

    I jeszcze kwestia kosztów inwestycji. Na oko kilkanaście metrów rur 110 mm powinno być sporo tańsze niż kompletna instalacja co + grzejniki. O różnicy w cenie kominka nie wspomnę. Tylko mam teraz wątpliwości, czy w domu z poddaszem użytkowym da się skutecznie rozprowadzić te grube rury do dpg.
    Pozdrówka



    :D Serdecznie wszystkim dziękuję za informację ,ale teraz wróciłam do punktu wyjścia,byłam zdecydowana na DPG ,ile kosztuje kominek z płaszczem i instalacja takiego kominka mogę prosić o namiary na solidnego wykonawcę. a jak do tego ma się podłogówka bo chciała bym mieć w kuchni i holu oraz w wiatrołapie. Mam pytanie czy któś montowął w domowej łazience pisuar mam w domu trzech facetów i pomyślałam.że przydało by mi się takie ustrojstwo ale pisuary kojażę tylko z publicznymi toaletami, co o tym myślicie .Co myślicie o tynkach wewnętrznych w lutym , bo dopiero pod koniec stycznia mają mi zakładać okna . Wybaczcie że marudzę ale się na tym poprostu nie znam a moja druga połowa twierdzi że jak chciałam się budować to ja powinnam wszystko wiedzieć . wybaczcie też błędy ortogtaficzne w postach mam na to usprawiedliwienie -dyslekcja. :cry:



    Co do cen to jak narazie się nie orientuje, nawet tego nie porównywałam dlatego że u nas DPG odpada z kilku przyczyn : Po 1 i chyba najważniejsze dzieci alergiczne w domu, po 2 prawie na całym dole podłogówka, która ma grzać jak jestesmy w domu a nie jak nas nie ma, co możliwe jest tylko przy kominku z płaszczem lub ogrzewaniu gazowym lub innym :)
    Myśle że ten temat pójdzie u nas na tapete gdzieś w pod koniec sierpnia :)



    Mnie ten temat tez interesuje. Tez chce tylko podlogowkę, kociol jednofunkcyjny z zamknieta komora spalania, zasobnik. Ewentualnie kominek z DPG. Czy jest to mozliwe. Moze jakis spec bedzie wiedzial jak to wykonac aby mialo rece i nogi, moze cos trzeba dodać np. plaszcz wodny czy wystarczy 1F z otwarta komorą- kotlownia z częsci garazu, a garaż w bryle domu. Jak to wykonac aby mialo rece i nogi. O czy m gadac z hydraulikiem. .



    zobacz tutaj co napisałem :

    http://forum.muratordom.pl/post2192103.htm#2192103

    mam płaszcz i grzeje boiler i kaloryfery , jednak widziałem na allegro połaczenie kominka dpg z mozliwościa grzania boilera oraz kaloryferów :

    http://allegro.pl/item271010900_wymi..._fi_200mm.html



    jedno drugiemu nie przeszkadza, więc o co chodzi?
    Ogrzanego powietrza z kominka nie warto wpuszczać wprost do rekuperatora. Powinno recyrkulować po wszystkich pomieszczeniach za pomocą DPG. Przy kominku z płaszczem wodnym nie potrzebujesz DPG, ale żeby w okresach gdy się w nim nie pali nie tracić w nim ciepła z kotła C.O. (i vice versa) musisz dorobić trochę automatyki. Ja zrobiłem tak jak Mirzaw: po napaleniu w kominku temperatura się podnosi, termostaty na grzejnikach się zamykają. Jeśli zależy ci na szybkiej reakcji termostatów, zastosuj gazowe (odrobinę droższe) lub elektroniczne (znacznie droższe)



    Witam,

    potrzebuję wkład kominkowy otweirany "jak okno", tzn. dwoje drzwi owteiranych na obie strony, najlepiej ze szprosami (też jak okno) i oczywiście utrzymujący ogień po otwarciu na oścież - żeby trochę na ten ogień również popatrzyć.
    Takie marzenie ma moja Żonka, a ja ją kocham i chcę spełnić jej marzenie.

    Na razie znalazłem jedynie wkład francuzki (?) De Luxe o symbolu 6076 60 za ok.2500zł z szybrem.
    Czy jest dla niego jakaś konkurencja i czy ta cena jest "dobra"

    Poza tym; ile może kosztować obudowanie kominka (robocizna) - bez cudów, tzn. sama obudowa bez DPG, płaszcza wodnego itp.
    No i z czego budujecie obudowy

    Piszcie proszę!

    Pozdrawiam
    Tomasz



    Witam

    Jak miło, że się odezwał Waldemaros z Pruszkowa :o . A już myślałem, że od kilkunastu dni nie masz prądu i dlatego na forum się nie możesz pojawiać :lol: .

    Podtrzymuję Twoją opinię, bo u mnie było podobnie. Przez pierwszy rok nie miałem gazu i działał tylko kominek, wtedy odczułem brak rozprowadzenia na górne pokoje. Kotłownia w salonie swoją drogą :wink: . Trochę tanio liczycie wkład do kominka. Ja mam wkład ze Sparthermu i to są większe pieniądze, ale chyba warto :lol: .

    Odnośnie kosztów to mogę powiedzieć, że za grudzień zapłaciłem za gaz 450 zł i do tego koszt drewna do kominka, jakieś 2 kubiki. W kwocie za gaz mieści się abonament i CW za jakieś 110 zł. Abonament za gaz i tak trzeba płacić, chyba jakieś 40 zł, co daje za CW 70 zł. Na rok to jest koszt około 850 zł. I teraz niech każdy sam kombinuje, czy mu warto robić płaszcz wodny, który będzie działał przez jakieś 4 do 5 miesięcy. oszczędność góra 350 zł :o .
    Myślę, że warto zrobić jakieś rozprowadzenie na górę, bo jak już się pali w kominku, to zawsze będzie jakaś oszczędność, aczkolwiek nie ma możliwości regulacji temp.w pokojach tak jak mam teraz na gazie :o .
    Trzeba rozważyć jeszcze to, że jak się pali codziennie w kominku, no może nie całą dobę, ale powiedzmy w tygodniu od 15 do wieczora i przez sobotę, niedzielę od rana do wieczora, to salon jest co roku do malowania, a góra jak będzie DPG ?. Malowanie nawet jak się zrobi samemu, to też koszt :lol: .

    Pozdrawiam i życzę udanych wyborów.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl