logo
 Pokrewne renessmekominek z płaszczem wodnym muratorkominek CTM wentylacja mechanicznaKominek z płaszczem wodnym używanykominek w kominie brak wyczystkikominek Kamienica drewniany stropKominek z pÄş aszczem wodnymkominek z płaszczem brudna szybakominek piec bufor Schematkominek bez płaszcza i dpgkominek w stylu kolonialny
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adbuxwork.keep.pl
  • renessme


    No niestety się mylisz.

    Ja też mam podłączone powietrze z zewnątrz bezpośrednio do kominka, ale zanim komin się nie rozgrzeje to okno muszę mieć otwarte.
    Jak otwieram wkład to wpada nim zimne powietrze, trzeba sprawić żeby komin dymowy zaczął działać jak szyb wentylacji ale do tego musi mieć dopływ powietrza do pomieszczenia.



    wiitam obecnie musze zadoptowac poddasz do mieszkania metraz około 75 metrow podzielone na dwa pokoje i salon okolo 30 metrowy , w ktorym chce zainstalowac kominek do dystrybucji goracego powietrza gdyz innego zrudła ciepła w tym roku nie bede miał , co proponujecie od czego zaczac i na co uwazac dodam iz podloga jest z osb 2xpo 20cm wiec solidna i mocna niestety wiem ze powinienem zrobic doplyw ciepla z zewnatrz ale chyba jest juz to niemozliwe bo niby jak ???, legarow przeciez nie mozna podcianac a podloge trudno zdjac ...prosze o pomoc i podpowiedzi



    Chyba ktoś pomylił pojecia i podstawowe prawa i wymogi.
    1. Wentylacji mechanicznej nie można "mieszać" z grawitacyjną
    2. Czym innym jest "wentylacja grawitatacyjna", a czym innym "zapewnienie dopływu świeżego powietrza w ilości...."
    Zapewnienie dopływu powietrza do kominka, można zapewnić: wentylacją i to zarówno mechaniczną jak i grawitacyjną, przewietrzaniem (otwarciem okien lub ich rozszczelnieniem w czasie palenia w kominku) lub dostarczeniem świeżego powietrza bezpośrednio do (pod) kominka rurą (przewodem) wyprowadzonym za zewnątrz budynku, bardzo czesto z żaluzją przymykającą. Ten ostatni sposób jest najwłaściwszy, ale trudno go nazwać "wentylacją grawitacyjną"
    3. Osobe, która mówi, że takie są przepisy pogonić, "albowiem nie wie co czyni"
    Pozdrawiam



    Witam,
    mam mieszkanie w budynku z lat 50, w ktorym kiedys byly piece kaflowe (w niektorych mieszkaniach jeszcze sa). chcialbym korzystajac z istniejacej instalacji kominowej zainstalowac sobie kominek. budynek posiada trzy kondygnacje plus strych, skosny dach. mieszkanie na parterze.
    kominek bedzie w salonie (20-25m2), cel wlasciwie tylko dekoracyjno-klimatyczny, nie chce tym ogrzewac calego mieszkania. ale ma byc ogien na drewnie, a nie jakies zarowki czy gaz ;)
    - co polecacie w takim przypadku?
    - czy musi byc jakis specjalny doplyw powietrza z zewnatrz? (bylaby z tym pewna trudnosc)
    - czy w kominie musi byc rura zaroodporna?

    dzieki za wszelkie wskazowki
    pozdr,
    kub.a



    Byłem ostatnio kupić rurę żaroodporna w sklepie w którym min. sprzedają kominki tej firmy i z ciekawości chciałem się zapytać czy maja w swojej ofercie jakieś sterowanie dopływem powietrza do kominków i sprzedawca poinformował mnie ze nie maja nic takiego gdyż kominki które on sprzedaje przeważnie nie maja dopływu powietrza. A dziś z ciekawości przeglądając informacje o tych kominka faktycznie nie ma tam informacji żeby takie dopływy posiadały i pisze tylko ze dopływ reguluje się pokrętłami. I z tego co powiedział jeszcze sprzedawca to dopływ jedynie ma tarnava z płaszczem wodnym której akurat nie poleca gdyż podobno są z nim jakieś problemy. Ale zachwalał te bez płaszcza. No wiec gdzie jest ten dopływ powietrza z zewnątrz do tych kominków bo szukam i nie mogę nigdzie tego znaleźć? Ma ktoś fotki to poroszę żeby je zamiescił.



    Witam,
    mam pytanie odnoścnie kratek wentylacyjnych,
    czy sa jakies wymagania co do ilosci i rozmieszczenia kratek wentylacyjnych przy kominku z płaszczem wodnym,
    kominek jest narozny i bedzie zabudowany scianka pionowa do samego sufitu, doplyw powietrza jest z zewnatrz doprowadzony.

    Pozdrawiam.
    Radek




    http://www.lechma.com.pl/pl/exclusive-sp.php
    a widział ktoś już na żywo ten kominek
    chwalą się że ma 100% dopływ powietrza z zewnątrz
    i design taki nowy :)
    kurcze zaintrygowali mnie normalnie :)
    Widziałem prototyp tego kominka tyle, że w wersji narożnej. Bardzo ładne wykonanie, powietrze pobiera faktycznie całkowicie z zewnątrz.



    Witam !

    Kominek uzywam juz 3 sezon, do tej pory poza czarna szyba nie mialem wiekszych problemow. Na rurach i scianach zbiera sie taki czarny nagar, ktory systematyczmnie usuwam - na ile jest to mozliwe. Komin Schiedla chyba 200 mm , wysokosc ponad 8 m, tak wiec ciag jest niezly; zakonczenie wylotu - taka stozkowata miska. To dymienie jest raczej niezalezne od pogody (fachowiec od kominka co mi go instalowal mowi ze wytwarza sie podcisnienie). Doplyw z zewnatrz tez mam (czuc pod kominkiem zimne powietrze). W ciagu sezonu pale prawie 24 h na dobe - w nocy troche mniej i wtedy dogrzewa piec gazowy.
    Ten sam fachowiec poddal teze, ze w kominkach z plaszczem trudniej jest uzyskac wyzsza temp. - po prostu chlodza rury i zbiera sie wtedy wiecej osadu... Drewno mam sezonowane, czasem trafi sie jakis kawalek zmokniety, ale tochyba az tak nie rzutuje.
    To byloby w skrocie na tyle.

    Marek



    A nie można np. umieścić wylotu rury np. w garażu ? Jesli garaż jest połączony z domem to :
    - jest trochę cieplej w nim niż na zewnątrz a więc powietrze dochodzące do kominka nie wyziębia domu.
    - drzwi garażowe nie są z reguły tak szczelne by uniemożliwić dopływ powietrza z zewnątrz.
    Co o tym sądzicie ?



    Jak rozwiązaliście problem zamykania wlotu powietrza doprowadzonego z zewnątrz pod kominek? Nie będę nim palił na okrągło, a nie chcę by w zimie zimno zakradało się do domu :smile: od strony do tego nie przewidzianej. Czy są jakieś gotowe do kupienia patenty w rodzaju szybru czy bawiliście się w Słodowego?



    Aga i Janusz

    W skrocie nie ma czegos takiego jak specjalny szczelny kominek :lol: kaazdy kominek/ piec jest troche nieszczelny dlatego musi byc "cug" czyli podcisnienie w kominie zeby to dzialalo.

    Kominek musi miec doplyw powietrza z zewnatrz - najlepiej bezposrednio podlaczony a wentylacja mechaniczna musi byc zrownowazona.

    Zakaz instalowania palenisk na paliwa stale dotyczy wentylacji wywiewnej . Lepiej sie samemu doksztalcic z warunkow technicznych bo nie wszyscy kominiarze wiedza o co chodzi i Ci zaraz kaza budowac kominy :-)

    pozdrawiam



    Nie mam rekuperatora, ale powiem jak zachowuje sie kominek razem z wyciągiem kuchennym.
    kominek mam w salonie połączonym z otwartą kuchnią, w której jest wyciąg kuchenny. Przy włączeniu wyciągu na maxa nie występują zaburzenia ciągu w kominku. Kominek ma dopływ powietrza z zewnątrz. Obawiałem się trochę tego, ale wszystko jest OK. Dom jest szczelny , ale mam pozakłądane nawiewy w ramach okiennych.



    Opisywałem to już w innym wątku szukając pomocy, ale właśnie trafiłem tutaj. W sierpniu fachman montował u nas kominek z płaszczem wodnym Lehma 24 KW - sporo. Oczywiście nie zrobił, ani nawet nie zasugerował budowy dopływu powietrza. Pokój na 46 m2, ale po 2-3 godzinach palenia cały dym wjeżdżał do pokoju, o mało nas nie zaczadzając. Kominek palił ledwie grzejąc wodę max do 40 stopni (gdy taki sam teściów gotuje lekutko na 70). Wezwałem kominiarza. Złapał się za głowę widząc brak dopływu powietrza. Fachman dziś został postawiony przeze mnie pod ścianą. Ma natychmiast na swój koszt wykonać dopływ. Tak sie składa, że można do zrobić u mnie stosunkowo łatwo. Wystarczy pod kominkiem (foto) zrobić dziurę i sprowadzić PVC na dół, do kotłowni. Tak rurą PCV, jak proponuje wykonawca kominka wyjdę na zewnątrz ciągnąc 5 metrowy ciąg.
    Zdaniem kominiarza rura powinna być kwasówką lub ocynkiem ok 150 fi. Wykonawca chce dać PCV fi 100. Komu wierzyć?
    Czy wylot pod kominkiem wystarczy by wyregulować ciągi? Nie ma bezpośredniego dojścia od dołu wkładu Lehma.
    Dajcie znać


    [img][/img]http://img58.imageshack.us/img58/5325/komineksc0.jpg



    Zatkalem rure na zewnatrz budynku.W kominku ogien zgasl momentalnie.Rzeczywiscie palilbym przy zamknietych doplywach powietrzale wtedy w domu temp zacznie spadac. W czopuchu bardzo goraco, a z sufitow ledwo wieje..
    Rzeczywiscie az 5 metrow na sekunde powinno wychodzic z rur przy suficie???U mnie czuc lekko nawet nie "wiaterek", tylko ze po prostu to cieplo wychodzi, na pewno nie nazwalbym tego ze wieje.
    Sprawdze zaraz co sie dzieje na strychu. Mozliwe jest ze aparat nawiewny(firma Darco "AN 2")sie zapchal(ale jak?) i pomimo tego dmucha ale znacznie slabiej?Chyba nie ma sposobu by domowym sposobem sprawdzic ile ta turbina naprawde dmucha..
    Jak zamkne wszystkie doplywy powietrza(na dole na gorze i z przepustnicy na trojniku)to ogien slabnie, ale zar pozostaje i co chwile efektownie wyplywa strumien ognia blekitno pomaranczowego nad czarne kawalki drewna.Tak bym to opisal



    Witam!

    Co tu dużo pisać. Moim zdaniem masz nieszczelność między kanałem DGP a kanałem spalinowym. Ewentualnie w gre wchodzi słaba wentylacja lub brak dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. (może zachodzić zjawisko cofania albo zasysania powietrza do wewnątrz przez palenisko a tym samym zapachów spalenizny) My mamy kominek od dwóch lat a żadnego zapachu spalenizny nie czuć. Sprawdzić to można zaraz po wejściu z zewnątrz do domu lub pytając np. znajomych co czują po wejściu. Nikt nie wyczuwał zapachu spalenizny więc chyba ten problem występuje u Ciebie gdyż nie jest to normalny objaw użytkowania kominka.



    Nieszczelnosc wkladu, zapewniająca dopływ powietrza do spalania musi byc zapewniona. Popielnik, pokretła boczne muszą dostarczac tlen do spalania. Wazne jest, aby do pomieszczenia w ktorym jest kominek, ale i np. kociol doprowadzic przewodem z zewnątrz powietrze do spalania.

    Ewentualna super szczelnosc drzwiczek nie jest az tak istotna, powietrze dostaje sie do wkladu, a dalej gazy spalinowe wyrzucane są tylko kominem! Inaczej jest tylko przy braku dostepu swiezego powietrza do spalania.

    Gdy tego powietrza z zewnątrz nie bedzie, to zawsze z kazdego wkladu (i kotła z otwartą komorą spalania) dym bedzie sie dostawal do pomieszczenia, chocby nawet w ten sposob, że dym wydostanie sie kominem, a dostanie sąsiednim przewodem wentylacyjnym, gdyz bedzie tam istniał ciąg wsteczny!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl