Nie prowadzi ona natomiast do jakiś zmian jakościowych
Nie?
A przekształcenie się komórki prokariotycznej w eukariotyczną? Czy komórka eukariotyczna nie jest jakościowo lepsza? Modyfikacje, mutacje i przemiany prowadzą do doskonalenia/ulepszania/lepszego przystosowania komórek bądź organizmów. Komórki eukariotyczne lepiej przystosowały sobie fagocytozę, zmieniła ilość materiału genetycznego, wytworzyły organella komórkowe, takie, jakich nie było u prokariontów. Czy nie jest lepsza od komórki prokariotycznej? (Oczywiście, to pytanie retoryczne)
Ale nie rozumiem po co mi, w liceum, na profilu humanistyczno-art., chemia i fizyka. Naprawdę mnie to drażni.
Po co mi na biol-chemie historia? I to jeszcze przez całe 3 lata? ;P
A matma, geografia i biologia powinna być wszedzie.
Ehe, ale żeby jeszcze uczyli na tych przedmiotach czegoś ważnego, a nie czegoś co wykujemy na pamięć, a po lekcji zapomnimy.
W mojej szkole humany nie mają biologii w pierwszej klasie. I dobrze, po co im to? Po co mają się uczyć budowy komórek eukariotycznych, prokariotycznych, cyklu rozwojowego mszaków i paproci? ;P
A geografia? Przedmiot, którego strasznie nie lubię. Przez 3 lata w gim uczyliśmy się rzeczy, których już nie pamiętam. Dlaczego nie uczą nas tych państw, stolic, województw?
Dot.: Misz masz, czyli wszystkie o wszystkim :) część X
Cytat:
Napisane przez 88Ekaterina88
(Wiadomość 10318411)
ja mam z bilogi :D mitochondrium :D A wczoraj zamiast sie uczyć, to przeglądałam kasiążkę z biologi i sie dowiedziałam, że pelmniki pomiędzy główką a ogonkiem są całe złożone z mitochondrium :D Może sie to na dziś przyda :rotfl:
tylko z mitochondrurium ? ja to miałam z całej komórki .. eukariotyczna, prokariotyczna i je.bana takie dała szczegóły że 70% niezaliczyło :cool:
Cytat:
Napisane przez siokoladka
(Wiadomość 10320218)
Dzień Dobry mamuśki :D:D:D:D
:mdleje:
no raczej..... sinice są prymitywne.... a Blue raczej nie.... chociaż teoria endosymbiozy która zakłada, że komórka eukariotyczna (taka jakie są w nas) powstałą z połączenia komórki prokariotycznej (bakteryjnej np.) z sinicami co dało komórkę ekuatiotyczną roślinną.....
# Na jednej z nowozelandzkich wysp – wyspie Stewarta żyje jedyny na świecie gatunek nielotnej papugi. Nazywa się kakapo.
# Około 3500 ludzkich chorób genetycznych spowodowanych jest mutacjami w pojedynczym genie.
# Ludzka komórka jajowa ma około 85 000 razy większą objętość niż ludzki plemnik.
# Choroby nowotworowe powodują w Polsce 20% wszystkich zgonów. Plasują się więc na drugim miejscu po chorobach układu krążenia (50% zgonów).
# Wśród kręgowców znamy obecnie około 4500 gatunków ssaków, 9000 – ptaków, 8000 – gadów, 5000 – płazów i 30 000 – ryb.
# Wśród bezkręgowców znamy obecnie około 20 000 gatunków nicieni, 12 000 - pierścienic, 150 000 – mięczków, 1 milion – owadów, 40 000 – skorupiaków, 75500 – pajęczaków.
# Komórka eukariotyczna ma objętość średnio 1000 razy większą niż komórka prokariotyczna.
# Świerki sitkajskie to najwolniej rosnące drzewa. Po 100 latach mają wysokość około 28 cm i średnicę pnia – 2,5 cm.
# Bambusy wietnamskie to najszybciej rosnące rośliny. Mogą one przyrastać do 2 metrów na dobę.
# Ptakiem o największej rozpiętości skrzydeł jest marabut. Może ona dochodzić nawet do 4 metrów.
# Wśród ptaków 91% to gatunki monogamiczne, a wśród ssaków – tylko 3%.
# W populacji ludzkiej powstają średnio 4,2 mutacje/osobę/pokolenie.
# Liczba genów drożdży (Saccharomyces cerevisiae) wynosi 7000, nicienia Caenorhabditis elegans – 17800, a rośliny – rzodkiewnika pospolitego 26 000. Wymienione tu organizmy są modelowe w genetyce i często używane do badań genetycznych.
# Wedle współczesnej wiedzy na choroby prionowe nie zapadają ptaki i psy.
# Długość nici całego DNA człowieka wynosi około 180 cm.
# W Polsce żyją 2 gatunki mrówkolwa: plamisty i pospolity. Należą one do mało znanego rzędu owadów zwanego sieciarkami. Larwa mrówkolwa buduje lejkowate dołki w piasku, do którego wpadają ofiary.
# Żaden gatunek należący do typu szkarłupni (m.in. rozgwiazdy, jeżowce, strzykwy) nie jest pasożytem.
# Pewien gatunek motyla Calpe eustrigata żywi się krwią tapirów malajskich. Jest to jedyny znany gatunek motyla będący pasożytem.
# Pies został udomowiony ok. 12 000 lat temu z wilka, a kot – ok. 4000 lat temu z dzikiego kota nubijskiego w starożytnym Egipcie.
# Koń został udomowiony ok. 5000 lat temu z koni dziko żyjących, a wielbłąd dwugarbny (baktrian) – ok. 4500 lat temu na terenie dzisiejszych Chin i Mongolii.
# W górach Nowej Zelandii żyje osobliwy gatunek żaby. Nazywa się żaba Hamiltona i cechuje się tym, że nie słyszy, nie rechocze, w rozwoju nie przechodzi stadium kijanki, a jej kręgi podobne są do rybich.
# We florze polskiej występuje osobliwa roślina, która ma zdolność do kwitnienia przez cały rok. Nazywa się gwiazdnica pospolita (Stellaria media).
# Latimeria jest gatunkiem ryby trzonopłetwej, którego osobnika po raz pierwszy znaleziono żywego w 1938 roku w wodach w pobliżu Komorów. Znalezisko było zdumiewające, bo w materiale kopalnym ryby trzonopłetwe nie istnieją od 200 milionów lat, więc sądzono, że 200 milionów lat temu wymarły. Niedawno znaleziono też osobniki Latimerii w wodach Indonezji.
# Kolonizacja lądów przez rośliny nastąpiła w przedziale czasowym 450-400 milionów lat temu. Była ona możliwa najprawdopodobniej dlatego, że rośliny pralądowe żyły w symbiozie z grzybami dostarczającymi im wody i soli mineralnych.
# Około 94% ssaczych genów ma introny.
# Najszybszym owadem świata jest chrząszcz – trzyszcz pospolity. Biega on z prędkością 60 cm/s czyli 2,5 km/h.
# Ryby gatunku Sympysdon aequifasciata axeroldi wytwarzają niezwykle odżywczy śluz, którymi jako rodzice karmią swój narybek. Jest to tzw. „rybie mleko”.
# Liczbę obecnie żyjących jednokomórkowych eukariontów szacuje się na 250000.
# Pisklęta ptaka o nazwie hoacyn mają przy każdym skrzydle dwa mocne pazury poruszane mięśniami. Pisklę może ich użyć, aby z powrotem wspiąć się do gniazda, jeśli z niego wypadnie. U dorosłych ptaków pazury zanikają.
# Na Nowej Zelandii żyją ogromne kilkucentymetrowe świerszcze zaroślowe – wety, które zajmują w tamtejszych ekosystemach nisze drobnych gryzoni, których tam brak.