Z jakiej odmiany zbudowales?
Nowe normy dotyczace scian spelniaja (U dawniej oznaczano jako ko):
1. ściana z bloczków betonu komórkowego gr.36cm odmiany 500 (YTONG, HEBEL, MILICZ, ŻELISŁAWICE, BIELSKO-BIAŁA) ko=0,42 (W/m2xK).
2. ściana z bloczków betonu komórkowego gr.36cm odmiany 400 (YTONG, HEBEL) ko=0,31(W/m2xK).
3. ściana z pustaków z porowatej ceramiki gr.36,5cm (POROTERM, POROTON, BTS) ko=0,44 (W/m2xK).
4. ściana z pustaków z porowatej ceramiki gr.44,0cm (POROTERM, POROTON, BTS) ko=0,31-0,38 (W/m2xK).
Pzdr.
Jestem niestety totalnym dyletantem jeżeli chodzi o fizykę, budowlankę i tego typu kwestie. W związku z tym, że planuję postawić regał, a nie chciałbym przebić się z nim do pomieszczenia pode mną prosiłbym o pomoc.
Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe dotyczące budynku (dwupoziomowy, na dole sklep, na górze - mieszkanie, w którym ma stanąć regał):
1) Ściany konstrukcyjne parteru z autoklawizowanego betonu komórkowego (producent ZPB „PREFBET” Milicz), bloczki grubości 24cm kl. 600, o wytrzymałości na ściskanie 5,0 MPa na zaprawie cienkowarstwowej klejonej.
2) Ściany zewnętrzne grubości 36cm dwuwarstwowe o współczynniku przenikania Uo = 0,25 W/m2 z betonu komórkowego – bloczki grubości 24cm kl. 600, ocieplone 12cm warstwą styropianu.
3) Stropodach gęstożebrowy Teriva I o rozstawie belek co 60cm wg rysunku konstrukcyjnego. Nadbeton grubości 3cm z betonu klasy B20.
4) Wieńce stropu o wymiarach 24x24cm, zbrojone podłużnie prętami 4 ø 12 ze stali AIII, poprzecznie zbrojone strzemionami ø 6 ze stali A-0 co 30cm.
5) W posadzkach na warstwie styropianu wylewka betonowa zbrojona przeciwskurczowo siatką o oczkach 15x15 z prętów stalowych ø 3.
Jak na laika przystało kluczowe dla mnie wydają się parametry dotyczące stropu, czyli stropodachu gęstożebrowego Teriva I (naiwnie (?) zakładam, że reszta konstrukcji wytrzyma)... ale mogę się mylić, nie wspominając o tym, że nie bardzo wiem, co zrobić z tymi kiloniutonami Odnalazłem takie parametry dotyczące Teriva I:
- obciążenie całkowicie na 1 m2 stropu - 6,22 kN (w tym: masa własna konstrukcji 2,68, warstwy wykończeniowe 1,29, obciążenie ścianki działowej 0,75 i obciążenie technologiczne 1,50),
- ciężar 1 m2 stropu - 268 kg,
- obciążenie użytkowe - 1,5 kN/m2 (kN - kiloniuton).
Pytanie brzmi - ile kg mogę bezpiecznie wpakować na m2 tego stropu, żeby nie zakończyło się to tragedią
Wątek co prawda stary,
ale pamiętam czas, kiedy sam potrzebowałem tych informacji.
U mnie wyglądało to tak:
1) Ścianki działowe ~ 2450 PLN
robocizna ~1100 PLN
materiał:
beton komorkowy z Milicza, 12cm, 360 bloczkow - 3,09 PLN/bloczek
klej do betonu komorkowego ~ 170 PLN
5 nadproży ~ 60 PLN
2) Antresola ~ 3850 PLN
robocizna ~ 1200 PLN
materiał :
płyta OSB-3 18mm, 32 płyty / 70pln za płytę
łaty - w sumie ok. 300 pln
taśma wygłuszająca ok 120 pln
+ gwoździe i wkręty do drzewa
3) Okna połaciowe - 4400 PLN
robocizna = 1000 PLN
materiał:
4 okna Fakro z nawiewnikiem V10 66*118 z kołnierzami - 850 pln za sztukę
Materiałów szukaliśmy w hurtowanich wspólnie z wykonawcą, kupowałem, po znalezieniu (zazwyczaj) najlepszej ceny. Korzystałem przy tym z rabatów wykonawcy, które miał w hurtowniach. Wykonawca konkretny i uczciwy i co ważne - jeśli miał wątpliwości pytał, zanim zaczął robić.
Nadal u mnie robi - dociepla dach, wygłusza podłogę, regipsy.
Próbowałem na początku skorzystać z oferty Eko-Bau wlasnie na część prac ( ok 1/3 kwotowo, z ich cennika ), ale z ust Pana Skrabskiego w TMB uszlyszalem, ze jak chce część robót, to cena za nie bedzie przemnożona przez "współczynnik", gdyż oni nie mają czasu na takie częściowe roboty gdyż robią "systemem". Dodam, że grubości płyt antresoli zmienić się nie dało - bo "takimi nie dysponują",a dla mnie specjalnie nie sprowadzą. Powiedział też, że jak chcę taniej, to mogę sobie wynająć takich "obszczymurków",po których oni często poprawiają. Na oficjalne zapytanie, odnośnie ceny, dostałem po paru dniach od tej rozmowy, kosztorys po cenach tak kosmicznych (rynkowe * 1,6 ~1,7 ), że podziękowałem.
Uszanowanie
Solfernus
tu akurat mowa była o fundamentach. Ale przeglądając zdjęcia, ściana z ytonga, a pionowe spoiny grube na ponad 1 cm też się znajdą. dagga mówi że się nie zawali. Ma rację. Ale budowane jest to niezgodnie z zaleceniami producenta, czy jak kto woli ze sztuką murarską. Jak będzie więcej takich spoin to ilość mostków termicznych znacznie pogorszy założenia tej przegrody.
jest jedna taka spoina .... jedna jedyna , co wynika ze zdjęć i opisów ....
jak napisałam - jest to niedociągnięcie , nie jest to tragedia narodowa na skalę światowa , ściana będzie i tak docieplona styropianem ....
aby nie było więcej takich sytuacji - zalecałam powyżej rozmowę z wykonawcą ... lub poszukanie innej ekipy ....
co do ściany jednowarstwowej z ytonga .... hm ... znalezione w wikipedii ... ponoć najbardziej niezależne źródło informacji .... a nie znalazłam słowa "z założenia ściana jednowarstwowa" ....
YTONG – europejski producent materiałów budowlanych, jeden z największych dostawców elementów z betonu komórkowego, należący do Xella International GmbH.
Samo słowo YTONG to skrót od szwedzkiego "Yxhults ånghärdade gasbetong" i oznacza wzmacniany gazobeton z Yxhult.
Historia [edytuj]
Twórcą technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego YTONG był szwedzki naukowiec, Axel Erikson, który po pierwszej wojnie światowej w związku z kryzysem energetycznym w Szwecji szukał alternatywy dla zastosowania drewna w budownictwie. Autoklawizowany gazobeton produkowany z piasku, wapna, wody, niewielkich ilości cementu i anhydrytu z dodatkiem pasty aluminiowej, wchodzącej w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym i powodującej wydzielanie się wodoru, który uchodząc z masy spulchnia ją i umożliwia powstawanie porów, został przez niego opatentowany w 1924 roku.
Produkcja bloczków YTONG na skalę przemysłową rozpoczęła się w 1929 roku, a w latach 40. XX wieku powstały pierwsze oddziały firmy na terenach Niemiec i Polski.
W 1940 roku znak handlowy YTONG został prawnie zastrzeżony, co ograniczyło produkcje podróbek. YTONG był pierwszym zarejestrowanym materiałem budowlanym na świecie.
W 1945 roku, aby zmniejszyć straty materiałowe w czasie produkcji, wprowadzono cięcie odlewu stalowymi drutami przed procesem autoklawizacji.
W 1960 roku w Niemczech wyprodukowano pierwsze plan-bloczki, a w latach siedemdziesiątych wprowadzono do produkcji bloczki profilowane z piórem i wpustem.
Obecnie w Europie istnieje 27 spółek operacyjnych YTONGa z 23 zakładami; cztery z nich ulokowane są w Polsce (Sieradz, Ostrołęka, Milicz, Piła). Rocznie firma sprzedaje w około 4,4 mln metrów sześciennych produktów.