Trzy dni temu Canonical ogłosił wydanie systemu Ubuntu 8.04 LTS w wersjach na desktop i serwer. Dziś najnowsze Ubuntu można w końcu ściągnąć z serwerów firmy. To ósme wydanie tego systemu, a jednocześnie drugie, po Ubuntu 6.06, które otrzyma przedłużone wsparcie.
Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition
Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition to system przede wszystkim dla domowych użytkowników komputerów oraz małych firm. Zawiera najnowsze środowisko graficzne GNOME, Firefox 3 (Beta5), program graficzny F-Spot, narzędzie do wypalania płyt CD/DVD Brasero i wiele innych aplikacji open source.
Najciekawsze nowości w 8.04 Desktop:
Witam.
Choć problem był opisywany nie raz, niestety nie udało się go rozwiązać żadną z instrukcji jakie znalazłem. Być może warto spróbować pokusić się o stworzenie jakiegoś algorytmu, dzięki któremu będzie można zdiagnozować komputer krok po kroku dochodząc do rozwiązania.
A oto i sam problem:
Komputer się wiesza ! Brzmi banalnie, ale jest to bardzo uciążliwe.... po zmianie zasilacza na nowy częstotliwość zwiech zmniejszyła się o jakieś 80%, jednak cały czas są obecne... System został wgrany od nowa z minimalną ilością dodatkowego oprogramowania (office 2003 M-softu, PC Tool, antivirus, firefox, VNC viewer i kilka drobiazgów...). Niestety nie mam uprawnień by dodać loga z hijacka, a nie chcę zaśmiecać wątku. Jednak jeśli pozwolicie - wkleję tu fragment odpowiadający za procesy:
Running processes:
C:\WINDOWS\System32\smss.exe
C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
C:\WINDOWS\system32\services.exe
C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
C:\WINDOWS\system32\Ati2evxx.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
C:\Program Files\Windows Defender\MsMpEng.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\WINDOWS\system32\Ati2evxx.exe
C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
C:\WINDOWS\Explorer.EXE
C:\WINDOWS\soundman.exe
C:\Program Files\LANChat Pro\LANChat.exe
C:\Program Files\Java\jre1.6.0_05\bin\jusched.exe
C:\Program Files\Windows Defender\MSASCui.exe
C:\Program Files\PC Tools AntiVirus\PCTAV.exe
C:\WINDOWS\system32\ctfmon.exe
D:\user001\przypom\Przypominacz.exe
C:\Program Files\PC Tools AntiVirus\PCTAVSvc.exe
C:\Program Files\RealVNC\VNC4\WinVNC4.exe
C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe
C:\Documents and Settings\user001\Pulpit\HijackThis.exe
Na innych komputerach przy tej konfiguracji wszystko gra. Dodam jeszcze, że przez jakiś czas po zmianie zasilacza wszystko było ok... do momentu, kiedy wgrałem sterowniki logitecha od myszki (mouseWare bodajże, a wcześniej testowałem setPoint w wer. od 4.00 do 4.60). Podczas wgrywania driverów komputer po prostu się wyresetował... i chwilę po pierwszym etapie ładowania windows, resetował się... dopóki nie wybrałem "ostatnia znanej dobrej konfiguracji". Sterowniki do myszki zostały usunięte definitywnie (ponieważ przywróciłem system z Ghosta - tę wersję, która po wymianie zasilacza działała stabilnie przez pewien czas, o czym pisałem wyżej).
Po wyłączeniu automatycznego resetowania przy wystąpieniu błędów pojawił się bluescreen po jakimś czasie pracy... niestety nie udało mi się spisać błędu, ponieważ nie było mnie wtedy w pobliżu komputera. Co powinienem sprawdzić i w jakiej kolejności ? Znajomy postawił na RAM i podmienił go z innego komputera... na razie czekamy na efekty... Jednak jeśli to zawiedzie ? (Co według mnie raczej się stanie, bo z tego co wiem, RAM jeśli ma się sypać - to od razu, albo wcale... przynajmniej tak uważano w światku komputerowym, w którym się chowałem ).
Proszę o jakiś algorytm diagnozowania usterki jeśli to możliwe... ja stawiam na płytę główną lub procesor.. jest jakiś sposób by to sprawdzić (wyłączać np. niektóre funkcje , lub urządzenia w biosie ? zmniejszyć lekko napięcie procesora ?) Komp był wydmuchany z kurzu w środku, a kondensatory nie wyglądają na spuchnięte...
dzięki z góry za helpa
Mac OS
MacIntosh to rodzina komputerów osobistych, niekompatybilna z komputerami osobistymi firmy IBM, produkowana od 1984r przez amerykańską firmę Apple Computer. Komputery MacIntosh odznaczają się wysoką wydajnością, przyjaznością dla użytkownika, jednolitym wyglądem aplikacji oraz systemem operacyjnym wykorzystującym system okienek (Mac OS). Komputery te znalazły pierwotnie zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnej grafice komputerowej gdzie do dzisiaj przoduja. Pierwsze komputery MacIntosh produkowane były w oparciu o mikroprocesor Motorola 68000, dzisiaj komputery wyposaża się w procesory Power, którym dorównują jedynie najszybsze PC-ty.
System operacyjny Mac OS posiada interfejs graficzny (GUI) mocno zbliżony do windowsowych okienek. Jego największą zaletą jest łatwość instalacji, konfiguracji oraz użytkowania. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno sprzęt jak i sam system operacyjny pochodzi najczęściej od tego samego producenta, co ogranicza jednocześnie możliwość jego instalacji na innych komputerach niż Macintosh.
Zasady obsługi systemu różnią się nieco od windowsowych i tak np. na pulpicie nie znajdziemy paska zadań ani przycisku "start", zamiast tego mamy wysuwany z boku pasek, ułatwiający dostęp do paneli kontrolnych a opcjami programu kierujemy za pomocą menu umieszczonego na górze ekranu, którego zawartość zależy od programu z jakim aktualnie pracujemy. Myszka Maka ma tylko jeden przycisk co jest następną znaczącą różnicą tego systemu. Aby skorzystać z menu kontekstowego wybranego obiektu musimy jednocześnie wcisnąć przycisk myszy i klawisz "control".
Inaczej niż w PC-tach rozwiązano dostęp do wszelkich fizycznych nośników danych (HD, dyskietka, CD-ROM), widoczne są one bezpośrednio na pulpicie, a gdy któryś z nich chcemy otworzyć musimy przeciągnąć go myszką do ikony kosza. MacOS zawiera dołączone przeglądarki internetowe Microsoft Explorer oraz Netscape Navigator, znacznie poprawiona zgodność Javy i jej wydajność poprzez Java Virtual Machine (MRJ) 2.0, zawierającą Java Development Kit (JDK v. 1.1.3.) firmy Sun Microsystems, a także wbudowany Digital Video Disk (DVD) Universal Disk Format (UDF), który pozwala na odczytywanie video w formacie DVD oraz interaktywnych programów zapisanych na nośnikach DVD-ROM.
Poza tym system Mac OS znacznie wydajniej zarządza pamięcią dyskową dzięki nowemu HFS+ (nowy system plików) oraz zapewnia lepszą zgodność z komputerami PC dzięki nowej wersji programu PC Exchange 2.2, który pozwala na lepszą współpracę z długimi nazwami plików z Windows 95, a także daje lepszą możliwość odczytu i formatowania dysków typu Jazz i ZIP w formacie PC. Oferta programowa na tą platformę jest również bardzo bogata przy czym w większości służy najpowszechniej spotykanemu zastosowaniu komputerów Apple czyli grafice. Najbardziej znane to
oczywiście produkty Adobe takie jak Photoshop, Illustrator czy PageMaker. Są również Makowe wersje programów Corel Draw i Quark Xpress. Nieco gorzej jest natomiast w przypadku aplikacji biurowych. Do IMaca dołączony jest pakiet Claris Works 5.0 (dostępny również dla Windows), umożliwiający pisanie dokumentów tekstowych, wykonywanie obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym oraz tworzenie i obsługę baz danych. Wśród różnorodnych pakietów biurowych na tę platformę oprócz Microsoft Office 98 dostępny jest jedynie Star Office 5.0. Od niedawna również producenci gier komputerowych zaczęli przystosowywać swoje produkty na tą platformę sprzętową.