Witam !!!
Chciałem wszystkich w imieniu organizatora serdecznie zaprosić na super imprezę w Mielcu . Szykuje się odlotowa 2 dniowa impreza 19-20 sierpnia w Mielcu - jak
Mrągowo - co wy na to ??? Organizator zapewnia wjazd , jedzonko ,pole namiotowe , oraz browarek GRATIS !!!!
Oczywiscie trzeba się pojawić rodzynkiem motoryzacyjnym . Wszystkich chętnych na wyjazd proszę o kontakt z organizatorem kom. 509 386 998 lub mail. kszczurek@korso.pl
Pozdrawiam i jeszcze raz zapraszam
Ps. Zobaczcie koniecznie na ten link ;
http://www.korso.pl/articles.php?id=2756
Husqvarna już buduje
07.04.2010.
Prace budowlane na 100-hektarowej działce należącej do szwedzkiego koncernu Husqvarna nabierają tempa. Fabryka ma być gotowa w październiku. Inwestycja jest warta 250 milionów koron szwedzkich i na początku ma dać zatrudnienie ok. 100 osobom.
Na początku bieżącego roku znany szwedzki koncern zakomunikował, że na terenie Mieleckiego Parku Przemysłowego (obszar A – lotnisko) wybuduje fabrykę kosiarek samojezdnych i produktów ogrodowych. Inwestycja będzie realizowana w systemie EPCM (Engineering-Procurement-Construction Management) w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania wykorzystywane przy realizacji obiektów tego typu na świecie.
źródło: KORSO
Witam,
W poprzednim miesiącu Ruch Młodego Pokolenia - Pokolenie 89 podejmował m.in. następujące działania.
1. 3.05 uczcilismy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kwiaty złozylismy m.in. pod pomnikiem Wolności w Mielcu. Kwiaty składały Barbara Skrzypczak i Natalia Wnuk.
2. 12.05 odbyło się spotkanie przewodniczących: RMP i Parlamentu Studentów RP na temat współpracy i wspólnej realizacji niektórych projektów.
3. 14.05 na nasze zaproszenie odbyło się spotkanie z ParlamenteM Studentów RP, NIEZALEŻNYM ZRZESZENIEM STUDENTÓW I STOWARZYSZENIEM
DORADCÓW PRAWNYCH na temat propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie zawodów prawniczych.
4. 16.05 został powołany oddział Pokolenia w Krakowie, na spotkaniu, w którym brał udział Prezes RMP-Pokolenie 89 powołano zarząd oddziału w składzie: Maciej Stawowy - Prezes oddziału, członkowie zarządu oddziału: Barbara Skrzypczak, Wyjciech Furgała, Tomasz Ciechoń.
5. 15.05 rozpoczęlismy akcję - Do you speak english? której celem jest sprawdzenie znajomości języków obcych przez europarlamentarzystów. Akcję koordynują Kamil Jabłoński i Marcin Gomoła.
6. 18.05 w ramach Debay Pokoleniowych odbyła się dyskusja w naszym oddziale w Krakowie.
7. 20.05 odbyła się w TVP emisja programu: Wildsztein przedstawia, z udziałem Grzegorza Maja.
8. 28.05 Na zaproszenie Instytutu Paderewskiego braliśmy udział w uroczystej sesji z okazji 90 rocznicy objęcia przez I.J. Paderewskiego teki pierwszego Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP (16.01
9.12.1919. Sesja odbyła się w Sejmie RP.
9. 29.05 NA ZAPROSZENIE Instytutu Spraw Publicznych braliśmy udział w konferencji - Dostęp do pomocy i informacji prawnej. Pokolenie reprezentował i zabierał glos w naszym imieniu Marcin Chomiuk.
10. 30.05:
a. współorganizowaliśmy uroczysty koncert z okazji I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny - "Wdzięczni Opatrznosci Bożej",
b. współorganizowalismy finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy o gospodarce dla maturzystów i studentów, finał wraz z uroczysta gala odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. Szczególne podziękowania za organizację należą się Wojciechowi Tarasowi, Agnieszce Żygieło, Ewie Świerźbińskiej.
Ponadto:
1. Odbyły sie spotkania zespołu pracujacego nad PAKIETEM ANTYKORPORACYJNYM.
2. Powstała nowa strona internetowa Pokolenia i Fair Play.
3. Ukazały się kolejne nasze publikacje w salon24.pl, nasz-parlament.pl.
4. Publikujemy w lokalnych mediach komentując bieżące sprawy lokalne (hej.mielec, korso).
5. Trwają zaawansowane rozmowy o współpracy z Polską Radą Biznesu.
Pozdrawiam
Grzegorz Maj
Najpierw dwaj chłopcy jadący na quadzie wyjechali z lasu na drogę wprost pod koła samochodu. Obaj w ciężkim stanie trafili do szpitala. Dwa dni później w tragicznym wypadku zginął 51-letni mężczyzna przygnieciony traktorem (o tym nieszczęściu piszemy obok). Tego samego dnia rozległych poparzeń doznał pracownik firmy EuroEnergetyka i w ciężkim stanie został odwieziony do specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich.
W dramatycznym zderzeniu quada z volkswagenem, do którego doszło w Padwi Narodowej, najbardziej ucierpiał 14-letni chłopiec. Nastolatek w krytycznym stanie przebywa na oddziale intensywnej terapii mieleckiego szpitala. Chłopiec doznał rozległego urazu głowy.
W poniedziałkowy wieczór, 29 czerwca, dwaj chłopcy w wieku 11 i 14 lat jeździli quadem po lesie. Nagle wyjechali z leśnej przecinki na drogę – wprost pod koła przejeżdżającego volkswagena. Kierowca golfa, 20-letni mężczyzna, nie był w stanie wykonać skutecznego manewru, aby uniknąć zderzenia.
Chłopcy, z ranami szarpanymi ciała i obrażeniami głowy, zostali przewiezieni do mieleckiego szpitala. Najbardziej poszkodowany, nieprzytomny14-latek przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jego 11-letni kolega, chociaż jest w znacznie lepszym stanie, też jeszcze nie opuścił szpitala.
Ze względu na liczne potłuczenia, pozostaje tam pod obserwacją.
Chłopcy jadący na tej maszynie nie mieli na głowach kasków ochronnych. Nie wiadomo jaką mocą dysponował quad, którym jeździli nastolatkowie, nie wiadomo też, kto im na tę jazdę pozwolił.
Policjanci, z uwagi na szok po wypadku, wstrzymują się na razie z pytaniem rodziny o okoliczności tego zdarzenia. Kierowca auta był trzeźwy, co potwierdziło badanie alkomatem.
Niebezpieczne quady
Dziecko na quadzie oznacza niebezpieczeństwo. Potężna maszyna, z silnikiem który może mieć nawet pojemność 200 cm szes., trudna jest do okiełznania przez dorosłego, a co dopiero przez nastolatka. Wypadek w Padwi Narodowej jest już drugim tym roku na terenie powiatu mieleckiego, w którym ranne zostaje dziecko jeżdżące na quadzie. W Polsce takich zderzeń jest coraz więcej.
Grzegorz Watracz, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu wyjaśnia, że quad o pojemności silnika 50 cm szes. jest rejestrowany jako motocykl lub motorower i uprawnienie jakie trzeba posiadać, aby nim kierować to karta motorowerowa. Jednak nikt już nie produkuje quadów z tak małymi silnikami. Wyparły je te o pojemności 70 cm szes. Quady o większym silniku, od 110 cm szes., rejestruje się jako pojazdy samochodowe inne i wymagane na nie jest prawo jazdy kat. B lub B1. Każdy właściciel takiego pojazdu jest zobowiązany go zarejestrować i zapłacić ubezpieczenie OC.
Zabawki na wyciągnięcie ręki
Jeżeli maszyna nie jest zarejestrowana, nie jest dopuszczona do ruchu po drogach publicznych. Jeżeli quad jest zarejestrowany jako motocykl lub motorower, to kierującego jak i pasażera obowiązuje zakładanie na głowę kasków ochronnych. W przypadku rejestrowania pojazdu jako samochodu, trzeba korzystać z pasów bezpieczeństwa.
Te jeżdżące, duże „zabawki”, swoim pociechom kupują rodzice. Zabierają swoje dzieci do sklepu, aby wybrały sobie pojazd. - Rodzice też patrzą na to cudo na 4 kółkach z wielką fascynacją. Mówią, że sami będą chętnie jeździć na takim cacku - opowiada Mirosław Vizauer, prowadzący hurtownię Grand w Mielcu, gdzie można kupić quada. Rodzice przeprowadzają zarówno synów jak i córki, dzieci mają10, lub nieco więcej, lat.
Ceny pojazdów, do amatorskiej jazdy, wahają się od około 2 do 7 tys. zł, w zależności od ich mocy. W Grandzie sprzedawanych jest ich rocznie około 10. Sezon na nie trwa cały rok.
- My jednak odradzamy kupna quadu dla tak małych dzieci i proponujemy skuter o pojemności 50 cm szes., który jest alternatywą dla tego pojazdu, a dziecko może legalnie na nim jeździć po ulicy, posiadając kartę rowerową – dodaje Vizauer.
Bardzo dużo używanych quadów, sprowadzanych z zagranicy, sprzedawanych jest jednak na giełdach samochodowych.
Źródło : www.korso.pl
PRZECŁAW. Pierwszy raz urząd gminy wystąpił z wnioskiem o przywrócenie praw miejskich w 2001 roku. Nie udało się. Następny złożono w 2008 ale po raz kolejny bez powodzenia. Udało się za trzecim razem. Decyzją z lipca tego roku, od 1 stycznia 2010 Przecław znów będzie miastem.
Pierwsza decyzja była odmowna, gdyż stwierdzono, iż Przecław zamieszkiwało za mało osób. Wówczas było tu 1442 mieszkańców. - Wiele pokoleń przecławian czuje się mieszczanami i niestrudzenie dopingowali nas, aby po raz kolejny złożyć wniosek – mówi wójt Ryszard Wolanin.
Do trzech razy sztuka
- Tak też się stało i w 2007 roku rozpoczęliśmy drugie podejście. W 2008 roku otrzymaliśmy jednak odmowną decyzję – wyjaśnia Danuta Kurgan z UG w Przecławiu. Tym razem zarzucono, że liczba 1552 mieszkańców jest nadal za mała, a granice Przecławia były zbyt szerokie. Kolejny wniosek był obszerniejszy, gdyż wyjaśniano, że w granicach Przecławia znajduje się rezerwat przyrody oraz parki. Przeprowadzono konsultacje społeczne. Udało się za trzecim razem, po złożeniu wniosku w roku bieżącym.
- Najstarsze wzmianki o Przecławiu pochodzą z 1218 roku, kiedy to istniał kościół i dwie parafie. Przyjmuje się, że najstarszym miastem w dolnym biegu Wisłoki jest Przecław. Następnym Rzochów. W 1470 roku prawa miejskie otrzymał Mielec, a w 1581 – Radomyśl, nazwany potem Wielkim. Nawet rzochowianie, którzy mieszkali w mieście nieco młodszym niż Przecław, uznają jego pierwszeństwo. Pisano, że Przecław jako miasto pojawił się w XIII wieku, jednak jest to nieprawdą, bo do końca XII wieku na wschód od Wisły powstał tylko Nowy i Stary Sącz – mówi Edward Michocki, który porządkuje informacje o Przecławiu.
Przedmieścia z 1419 roku
Do tej pory pierwsza wzmianka, która zaliczała Przecław do miast na prawie niemieckim, dotyczyła roku 1419. - Przeglądając wiele dokumentów i kronik natrafiłem na zapis z procesu sądowego, który odbył się w Pilźnie w 1419 roku. Występowali tam dwaj mieszkańcy ziemi przecławskiej: Splekot i jego syn Jan z przedmieścia Przecławia. Jeżeli mówimy o przedmieściu, to najpierw musiało funkcjonować miasto. Sam proces tworzenia przedmieść trwa kilkadziesiąt lat, stąd też moje przypuszczenie, że Przecław został miastem między 1350 a 1370 rokiem, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego – wyjaśniał Edward Michocki, który zaprezentował także wydane niedawno „Dzieje Polski”. Znajduje się w nich mapka z miastami powstałymi do 1400 roku. Jest tam Pilzno, Przecław, Dębica, Rzochów i Baranów Sandomierski. - Co prawda nie są one podpisane, ale ich usytuowanie jest czytelne – dodaje Michocki.
Do tej pory nie udało się też znaleźć dokumentu, który potwierdziłyby utratę praw miejskich przez Przecław. Za taką datę uznawano swego czasu rok 1918, jednak zachowane dokumenty z lat 1895 - 1932 świadczą o tym, że w tych latach Przecław był miastem, co potwierdzają też pieczęcie.
Zapewne tegoroczny Sylwester będzie huczny, gdyż właśnie od 1 stycznia 2010 roku Przecław zyska prawa miejskie. Powstaną dzielnice i rady osiedli. Obecny wójt, a od stycznia burmistrz, zapowiada, że nie przyjmie podwyżki pensji, choćby nakłaniała go do tego rada.
źródło: KORSO