można natrafić na Hubę
W Wielkopolsce jest więcej różnych Hub - w innych częściach Polski ich odpowiednikiem są Kolonie badź Wybudowania. Na przyklad na Kaszubach: Linia wybudowanie (tak, jest taka nawet spora wioska Linia)
W szeroko pojętych okolicach Grunwaldu są Snopki - dla nas duża radość, bo znamy ludzi o takim nazwisku
Na Kujawach są m. in. Tupadły (nie wiem kto padł - hm. czy ja już o tym tu nie pisalam )
Już wiem - wojska Czarneckiego pobite przez Lubomirskiego w czasie rokoszu
Osobiście polecam wyjazdy z Biurem Podróży SUN SPORT z Kalisza. Organizują fantastyczne obozy i kolonie dla dzieciaków w lecie i zimie. Mój syn był z nimi na Kaszubach na obozie paintballowo-quadowym i wrócił zachwycony Wiem też, że organizują zielone szkoły. Polecamy!!!
Autor: dari-o22
źródło: forum.gazeta.pl
Poszukaj w internecie, a na pewno coś znajdziesz
Ano własnie mi się wydawało, że to teoria, bo patrząc na historię Polski, mam problemy ze znalexieniem jakiejkolwiek analogii dla Twoich słów ;-)
Tak, jeśli chodzi o historię Polski, to o przykład trudno, najbliższe będzie porównanie stopnia wolności / zniewolenia między zaborami. Polacy w zaborze austriackim byli mniej zniewoleni niż w pozostałych.
Ale oderwij się od Polski.
Kanada zerwała ostatnie więzi z Wlk. Brytanią dopiero w 1982 roku (Canada Act), pomijając osobę monarchy. Nie wnikam w stopień podporządkowania Kanady Wlk. Brytanii w latach wcześniejszych, ale formalnie to podporządkowanie istniało. A wolność Kanadyjczyków?
Mieszkańcy Grenlandii są wolni, mimo że Grenlandia jest kolonią duńską. Podobnie Lapończycy są wolnymi ludźmi, mimo, że Laponia (dla niewtajemniczonych, północna część Półwyspu Fenosskandzkiego) nie tworzy państwa, a jest obszarem podzielonym pomiędzy Norwegię, Szwecję, Finlandię (i Rosję, o tamtejszych Lapończykach nie wypowiadam się).
A teraz zaczyna się miejsce na akademicką dyskusję, czy Lapończyków można porównać do Polaków (narodu), Polaków (obywateli Polski) czy np. Ślązaków albo Kaszubów. :lol:
oni chyba słabo piśmienni i o Sienkiewiczu mogli czasem nie słyszeć,
To pokolenie trafiło w świetny okres. Już była telewizja, a jeszcze nie było wyboru programów, to na wersję filmową się załapało :wink:
A w następne wakacje chyba zaszaleję. :D
Kolonia do Hiszpanii z koleżankami (ah, jak na zielonej szkole...Olkaa chrapie! Ale Olka nie chrapie zwyczajnie! Ona chrapie chrapiąco!...lub "Na tym zadupiu jest złooodziej! ukradł mi empetri! siedzał po wyrem w nocy! Ale nie, Madziara, patrz, moja empetrójka, o tu, w szafce...;p) wyjazd z rodzicami i siostrą od razu po koloni do Bułgarii i pewnie w Sierpniu na Kaszuby lub Bałtyk ;)) Hehe, może sobie przez te wakacje wreszcie opale brzuch ;dddd
Hej:)
Dziś na wadze tyle samo co wczoraj. Problemy rodzinne sprawiły, że jakoś mniej myślę o dietce, a tu niedługo znów wyjeżdżam i przydałoby się zrzucić parę kilo, bo jadę z dzieciakami na kolonie na Kaszuby i całkiem możliwe, że będę musiała parę razy strój na siebie włożyć.
Ale mi zdanie złożone wyszło:)
Będzie sporo ruchu, to może wtedy coś stracę. Jak byłam rok temu, to niestety nic nie schudłam.
A dziś ściany w mieszkaniu kwiatkami ozdobiłam. Takimi do naklejenia:) Świetnie zasłaniają pęknięcia:)
Pozdroski
Dot.: nietypowe slowa w waszym regionie...
Cytat:
Napisane przez niro
(Wiadomość 12588829)
Ja znam i cały czas używam,
w moim znaczeniu "szaflik" to taka miska plastykowa, z której np pranie wieszam.
Ooo dokładnie, taka plastikowa miska :D Ale pamietam, ze jako dziecko pojechałam na kolonię nad morze i jak powiedziałam słowo "szaflik" to dzieciaki z innych regionów śmiały się bo nie rozumiały o co mi chodzi;) To taka moja mała trauma z dzieciństwa, którą będę zawsze pamiętać :D
Marata- jako małopolanka wszystkie słowa znam:D:D:D
Bardzo za to zaciekawiły mnie słowa z Kaszub, w szoku jestem, bo w 90% nigdy nie spotkałam się z takimi określeniami. Nawet wczoraj zrobiłam mały "test" z kolezanka i czytałam jej jakieś słowo (oczywiście z tego forum) i ona miała odpowiedzieć co to znaczy. Chyba tylko jedno jej się udało, heheh
Ten wątek skłonił mnie do rozmyśleń na temat gwary. Uświadomiłam sobie, że znajomi moich rodziców, którzy mieszkają pod Krakowem mają kilka ciekawych "słówek". Nie wiem z jakiej to gwary, bo często w ich domu słyszę słowa typowo ze Śląska, np nazad (z powrotem), ale również: cliwo (nieprzyjemnie), godoł mówił (dokładnie w tej formie jako przerywnik;)), ino (tylko), zygać (prowokować, drażnić kogoś) reszte w tej chwili zapomniałam :( Ale dużo tego jest, tylko wczesniej nie zwracałam na to uwagi ;) Jak sobie przypomne jakas perełkę to napisze
We Wrocławiu jest firma Aktiva (Aktivia?) która organizuje kolonie letnie na Kaszubach z bardzo aktywnym wypoczynkiem. Żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, jazda konna, gry zespołowe, itd. Szczerze polecam.
Pomyślałem sobie że ktoś może będzie w stanie rozszyfrować skróty na schemacie sieci komunikacji na terenie Trójmiasta na bilecie miesięcznym z 1942 roku. Blankiet biletu pochodzi jeszcze z czasów Danziger Elektrische Strassenbahn A.G. czyli sprzed powołania Verkehrsbetriebe Danzig - Gotenhafen A.G. i jest to "Kraftwagen Zeitkarte fur Damen" czyli okresowy bilet autobusowy dla Pań. Interesują mnie oznaczenia stref taryfowych na bilecie. Części z nich domyśliłem się gdyńskie: Ko - Koliebken (czyli prawdopodobnie dawna granica WMG), Ah - Adlershorst, Stv - Stadtverwaltung, L.Pl Litzmannsplatz, Pu.Str. Putziger Strasse, K.Bhf - Kielau Bahnhof, Schl - Schlachthof., Oxh - Oxhoeft, a z Gdańska: np H.A. Halbe Allee, TH.Pl Dzg - Theaterplatz Danzig, Wdg. - Weidegasse, KrT. - Kranthor
Ja znalazłem następujące (mogą się pokrywać z tymi co już tu są) :
Zpt. Kurh => Zoppot Kurhaus (Sopot Dom Zdrojowy, Sopot Dom Kuracyjny)
Glettk. => Glettkau (Jelitkowo)
Seestr. => Seestrasse (ul. Pomorska)
Oliva => Oliwa
Wfw. => Winterfeldtweg (ul. Chopina)
Fe. W. => Ferber Weg (ul. Miszewskiego)
Eckh. => Eckhof (Rozstaje - ówczesne miejsce okolicy dzisiejszego placu Trzeciego Tysiąclecia i obecnie przyjęta niemiecka nazwa dzielnicy Zaspa Rozstaje).
BrĂśs. => BrĂśsen (Brzeźno)
Frk. => Frauenklinik (dzisiejszy Szpital Położniczy przy ul. Klinicznej 1a)
H.A => Halbe Allee (dzisiejszy przystanek Akademia Medyczna)
Emaus => Emaus (dzisiejsza pętla tramwajowa na Siedlcach)
Fkh. => Falkhof (ul. Tarasy)
Kr. T. => Kran Tor [Krantor] (Żuraw)
Altsch. => Altschottland (Stare Szkoty)
Ohra => Orunia
Wdg. => Weidengasse (ul. Łąkowa)
Gotenh. => Gotenhafen (Gdynia)
L. Pl. => Litzmann Platz (Plac Kaszubski)
K. Bhf. => Kielau Bahnhof (Chylonia Dworzec Kolejowy)
Sch. Ko. => Schichau Kolonie (dzisiejsze budynki przy ul. Jana z Kolna licząc nieparzyście od numeru 169 do 189).
St./W. => Stiftwinkel / Werft (ul. Robotnicza / Stocznia)
We. T. => Werder Tor (ówczesna Brama Żuławska, dzisiejsza Brama Elbląska).
Ah. => Adlershorst (Orłowo)
Ko. => Koliebken (Kolibki)
Oxh. => OxhĂśft (Oksywie)
Ma. T. => Marien Tal [Mariental] (ul. Malczewskiego - później zmieniona na Grosskatzer Strasse - ul. Wielkokacką)
Zimowiska dla dzieci i młodzieży
Zapraszamy na stronę [ciach]
Ferie zimowe to świetna okazja dla dzieci i młodzieży, aby wypocząć i nabrać sił do nauki. Trwają one bardzo krótko, dlatego warto spędzić je aktywnie.
Specjalnie dla amatorów zimowych szaleństw i aktywnego wypoczynku zimą Przygotowaliśmy bogatą ofertę, w skład której wchodzą: obozy, kolonie, zimowiska i wyjazdy narciarskie. Znajdziecie Państwo u nas ciekawe zimowiska tematyczne, obozy przygody, taneczne, artystyczne czy sportowe.
Specjalizujemy się w aktywnym wypoczynku dzieci i młodzieży, a programy naszych zimowisk rekreacyjnych są maksymalnie nastawione na przekazanie jak największego wachlarza nowych umiejętności i zdolności ruchowych. Proponujemy wypoczynek zimowy w kraju, a także za granicą. Oferujemy zakwaterowanie w sprawdzonych ośrodkach oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę opiekunów i instruktorów.
Nasze zimowiska to świetna okazja na aktywny wypoczynek połączony z przygodą. W ofercie znajdziecie Państwo najbardziej popularne obozy mangi i anime, gitarowe, taneczne, fotograficzne, fantasy i oczywiście narciarskie i snowboardowe. Przeżyjesz niezapomniane ferie zimowe, wycieczki, szaleństwa na śniegu, ogniska, kuligi, zawody, dyskoteki, turnieje, zajęcia sportowo-rekreacyjne.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wypoczynku na ferie zimowe dla dzieci i młodzieży!
# ZIMOWA PZYGODA + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 8-18.
# ZIMOWE RPG + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-18.
# ZIMOWISKO W KRAINIE ANIME I MANGI + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-18.
# ZIMOWISKO FOTOGRAFICZNE + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-18.
# INDIANA JONES I TAJEMNICA ŚPIĄCYCH RYCERZY + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 8-13.
# Szkoła Magii Harry Potter- Zamek Czocha
wolne miejsca Wiek uczestników: 9-17.
# ZIMOWISKO GITAROWE + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-18.
# ZIMOWISKO MUSICALOWE + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-18.
# ZIMOWISKO ODKRYWCÓW ŚWIATA + NARTY
wolne miejsca Wiek uczestników: 9-14.
# Japńska Przygoda z Mangą Drzewina
wolne miejsca Wiek uczestników: 13-18.
# Akademia Tańca, Wdzięku i Urody Wisła
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-15.
# ZIMOWISKO NARCIARSKIE/SNOWBOARDOWE
wolne miejsca Wiek uczestników: 12-18.
# Obóz aktorski Drzewina
wolne miejsca Wiek uczestników: 13-18.
# Obóz RPG Drzewina
wolne miejsca Wiek uczestników: 13-18.
# Biała Szkoła Magii Kaszuby
wolne miejsca Wiek uczestników: 7-12www.zimowiska.edu.pl