Odpady z zagranicy płyną różnymi szlakami do Wielkopolski. Jak informowaliśmy w sobotę, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim natrafiono na śmieci, które mogą pochodzić z Niemiec. Ustalono, że przywiozła je firma ze Środy Wielkopolskiej, ale nie był to jedyny „dostawca". To nie pierwszy przypadek importu odpadów do naszego regionu.
Źródło pochodzenia tego rodzaju „towarów" jest trudne do zidentyfikowania.
– Podejrzewamy, że odpady znalezione w Lubaszu trafiły do Polski z zagranicy, ale na razie prowadzone jest w tej sprawie dochodzenie – powiedział nam Leszek Wesołowski, kierownik działu inspekcji w delegaturze Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Pile. Sprawą zajęła się też policja. Ustalono, że w transport zaangażowany jest łańcuch pośredników, a przywiozła je do Lubasza firma ze Środy Wielkopolskiej.
Ponad 1000 ton śmieci nieznanego pochodzenia trafiło także na wysypisko komunalne w Wieleniu. Rok temu także w okolice Złotowa trafiły z Niemiec odpady komunalne.
Po interwencji inspekcji ochrony środowiska, zostały usunięte. Śmieci z zagranicy są składowane także w okolicach Poznania. W Gruszczynie, w magazynach byłej spółki rolnej odnaleziono pojemniki zawierające sprasowaną folię zmieszaną z innymi odpadami, które dotarły tam zza zachodniej granicy.
– Ustalono już firmę zajmującą się tego rodzaju „importem", prokuratura bada, kto jest właścicielem lub dzierżawcą magazynów – informuje Hanna Grunt, wielkopolski inspektor ochrony środowiska.
Ponad rok temu w Kamienicy w gminie Wągrowiec nieznani sprawcy podrzucili worki z toksycznymi odpadami. Dochodzenie w tej sprawie podjęła Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży. Wcześniej podobne odpady odkryto w kilku miejscowościach północnej Wielkopolski. Dwa nielegalne składowiska z odpadami pogalwanicznymi odkryto na łące i w dole po żwirowym wyrobisku.
Aby wwieźć odpady z zagranicy do Polski, trzeba otrzymać pozwolenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Jeśli okaże się, że śmieci trafiły nielegalnie, ta sama instytucja wydaje decyzję o ich wywiezieniu na koszt firmy, która je sprowadziła.
Dlaczego Polska jest miejscem, w którym zagranicznym firmom opłaca się składować śmieci? W krajach Unii Europejskiej zagospodarowywanie odpadów jest bardzo kosztowne. Za składowanie jednej tony trzeba zapłacić 200-300 euro, w Polsce dziesięciokrotnie mniej. Wysoka jest natomiast kara za nielegalne ich składowanie, wynosi bowiem 18 tysięcy złotych za dobę. Mimo to ciągle znajdują się chętni, by podjąć takie ryzyko. •
Mariola Dymarczyk Głos Wielkopolski
COŚ W TYM JEST !!!!!!!!!
Ukasz, te informacje są ogólnodostępne w internecie:
ZA www.gniezno.policja.gov.pl
Ogłoszenie
KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI
W POZNANIU
OGŁASZA
ROZPOCZĘCIE REKRUTACJI
KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W POLICJI
NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
Planowane przyjęcia do służby w terminach:
w dniu 14 stycznia 2008r.
w dniu 17 marca 2008 r.
w dniu 12 maja 2008 r.
w dniu 14 lipca 2008 r.
w dniu 15 września 2008 r.
w dniu 17 listopada 2008 r.
W NASTĘPUJĄCYCH JEDNOSTKACH:
Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu,
Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu,
Komendach Miejskich Policji w Lesznie, Kaliszu, Koninie i Poznaniu,
Komendach Powiatowych Policji w Chodzieży, Czarnkowie, Gnieźnie, Gostyniu,
Grodzisku Wlkp., Jarocinie, Kępnie, Kole, Kościanie, Krotoszynie, Lesznie, Międzychodzie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie, Pile, Pleszewie, Rawiczu, Słupcy, Szamotułach, Śremie, Środzie Wlkp., Turku, Wągrowcu, Wolsztynie, Wrześni, Złotowie.
SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:
· obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
· niekarany i korzystający z pełni praw publicznych,
· posiadający co najmniej średnie wykształcenie,
· posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
· ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Osoby zainteresowane wstąpieniem do służby w wielkopolskiej Policji
powinny składać osobiście
od poniedziałku do piątku w godzinach od 1000 do 1400
w punkcie przyjmowania dokumentów znajdującym się przy wejściu głównym gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ul. Kochanowskiego 2a,
NASTĘPUJĄCY KOMPLET DOKUMENTÓW :
· pisemne podanie o przyjęcie do służby w Policji,
· wypełniony kwestionariusz osobowy,
· odręcznie napisany życiorys,
· dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (czytelne kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu),
Natomiast wypełnioną ankietę bezpieczeństwa (do dokumentów oznaczonych klauzulą „POUFNE”) i świadectwa pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby kandydat składa w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w terminie wyznaczonym w toku postępowania kwalifikacyjnego.
Formularz kwestionariusza osobowego i ankiety bezpieczeństwa można otrzymaćw Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i każdej komendzie powiatowej (miejskiej) Policji na terenie województwa wielkopolskiego lub pobrać ze strony internetowej www.wielkopolska.policja.gov.pl
Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby w Policji, składając dokumenty powinna posiadać przy sobie dowód osobisty (mężczyźni również książeczkę wojskową).
Informacji dotyczących procedury kwalifikacyjnej można uzyskać:
1. na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.gov.pl),
2. na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (www.wielkoposka.policja.gov.pl)
3. w „INFORMATORZE DLA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W POLICJI” dostępnym w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i w każdej komendzie powiatowej (miejskiej) Policji na terenie województwa wielkopolskiego,
4. w Sekcji Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – numer telefonu 061- 84-12-822.
Podstawę prawną procedury kwalifikacyjnej stanowi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. Nr 170, poz. 1202).
Złożone dokumenty nie będą zwracane.
INFORMACJA DODATKOWA
Limit przyjęć do służby w wielkopolskiej Policji w dniu 14 stycznia 2008 r. wynosi 26 miejsc.