logo
 Pokrewne renessmekominek z płaszczem wodnym muratorkominek CTM wentylacja mechanicznaKominek z płaszczem wodnym używanykominek w kominie brak wyczystkiKominek dopływ powietrza zewnątrzkominek Kamienica drewniany stropKominek z pÄş aszczem wodnymkominek z płaszczem brudna szybakominek doprowadzenie powietrza z zewnątrzkominek piec bufor Schemat
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • aircar.opx.pl
  • renessme


    Witam!

    Acha! Chciałem dodać jeszcze, że koszt całego kominka w zależności od obudowy może się zamknąć w cenie nawet 5000 zł - to tyle co SAM piec gazowy a montując jako dodatkowe ogrzewanie elektryczne koszt instalacji grzewczej w domu może wynieść nawet połowę tego co przy samej instalacji np. gazowej. Więc to nie jest takie proste jak mówił " Pan, który oferował montowanie kominka"



    Jeż napisal:
    Wracając do pytania postawionego w tytule wątku:
    - hydro - gdy alternatywą kominka ma być c. o. wodne (obojętne z jakim kotłem gazowym, olejowym czy innym),
    - piecokominek z gorącą obudową - gdy kominek ma ogrzewać tylko salon lub gdy ma być rozpalany okazjonalnie dla nastroju,
    - DCP - gdy kominek ma być alternatywą dla ogrzewania elektrycznego (piece akumulacyjne itp, najtańsza opcja to nagrzewnica elektryczna),
    - DGP - nigdy, bo jest sprzeczna z przepisami i ma wady (np. przypiekanie kurzu w całej objętości nawiewanego powietrza, przy grawitacyjnej DGP brak możliwości filtrowania nawiewanego powietrza, czyli rozprowadzanie kurzu).

    Jeżu - a dlaczego DCP ma być tylko wtedy kiedy ogrzewanie ma byc elektryczne - a jesli mam miec piec gazowy to co wtedy ???
    Kominkiem mam zamiar bawic sie dosc czesto - ok 5 razy w tygodniu.
    Podstawowym ogrzewaniem ma byc oczywiscie gazowe ale mysle ze kominek tez jest bardzo wskazany.
    pozdrawiam
    christo



    Mi póki co najdłużej trwały prace, które robiłem sam. Te parę godzin po pracy w pojedynkę to naprawdę ślimacze tempo w porównaniu ze zgraną ekipą mającą na to cały dzień.

    - Rurki - u mnie ekipa trzech hydraulików zrobiła w bodajże 3 popołudnia
    - Kable - elektryk szacował na dwa tygodnie ale u mnie jest bardzo dużo punktów i ogrzewanie elektryczne więc trochę dłuzej....
    - Kanały DGP - nie wiem
    - Okna - zamów jak najwcześniej (czyli jak już masz zrobione otwory okienne możesz to zrobić) bo czeka się na nie kilka tygodni + umawianie montażu + poślizgi...
    - Tynki gipsowe podobno schną 1 mm / dobę czyli przy 1 cm warstwie trzeba liczyć 10-14 dni... zależy od warunków. Mój dom (ok. 600 m2) tynków szacują na 1,5 tygodnia pracy.
    - Wylewki - teoretycznie schnie 1 cm / tydzień - czyli 6 cm jakieś 6 tygodni. Jest twarda i można po niej chodzić już po kilku dniach. Jak będziesz miał wewnątrz domu dodatnie temperatury to możesz robić praktycznie kiedy chcesz. Wylewki 200 m2 robili 2 dni.

    Widziałem wkłady kominkowe pracujące bez obudowy - chyba raczej nie powinno się nic dziać - ale niech wypowiedzą się eksperci od kominków.

    Temperaturę utrzymasz jeśli będziesz miał zamknięty budynek (czyli wstawione okna) i zrobioną izolację poddasza (przynajmniej pierwszą warstwę pomiędzy krokwię). Ale dużo zależy od tego jak często i jak długo będziesz palił w tym wkładzie...



    To może łatwiej jak do nich napiszę i od nich kupię...albo spytam się kolegów z elektrycznego...

    Wydaje mi się, że rozumiem.

    Po weekendzie postaram Wam się zaprezentować moją obudowę kominka :) Oczywiście jak uda mi się pożyczyć cyfrówkę.

    Pozdrawiam

    T.



    tomek131 jeśli koniecznie chcesz PC uderzaj w ogrzewanie podłogowe wodne, które do PC jest systemem dedykowanym. Nie dla Ciebie postęp w wersji legalett. Po za ekonomią legalett ma właściwości, których inne systemy nie mają co nie znaczy ze wszystko jest perfekt i legalett jest dla wszystkich.

    U mnie stanęło ostatecznie że będzie wymiennik kominkowy nowego typu, wkład kominkowy w obudowie szamotowej bez dodatkowych mas akumulacyjnych. Zdun doradził że jeśli kominek będzie wspomagał system grzewczy to lepiej nie oszczędzać na wkładzie. Inżynier Narucki poinformował mnie że stosując wymiennik przy małej powierzchni fundamentu grzewczego w moim przypadku 57 m2 i ciągłym paleniu w kominku możliwym jest, iż grzałki elektryczne nie będą w ogóle pobierały prądu. Dobrze by było chociaż i bez tego legalett i kominek nie wypadłby z inwestycji.



    CWU z kominka, to rozwiązanie rezerwowe, bo nie zawsze będziesz w nim grzał. Musisz mieć inne źródło (bojler elektryczny, ogrzewacz przepływowy itp.) Moim zdaniem nie warto w to wchodzić, bo nakłady trudno będzie zamortyzować.

    W sprawie przechowywania drewna w salonie. To ładnie wygląda na obrazku, ale w drewnie lubi mieszkać robactwo, które Ci się rozlezie po mieszkaniu. Ja wychodzę na taras nawet po jedno polano.

    Obudowa z cegły pod sufit (bez izolacji), u mnie się sprawdza.

    Doprowadzenie powiietrza w okolice kominka przy dużej kubaturze pomieszczenia z kominkiem nie jest niezbędne. W każdym razie nie ma co przesadzać z średnicą rury. Ja mam 75mm.




    Witam

    Ostatnie prace wykończeniowe wymagają najwięcej czasu, stąd i moja nieobecność na forum. Obecnie kończę panele podłogowe, i zabieram się za zabudowę kominka. Za 2-3 dni instalacje włączników elektrycznych, halogenów itp. Stolarka wewnętrzna zamontowana. Praktycznie został biały montaż w łazience, fragment paneli w salonie, obudowa kominka i jakieś tam niewielkie prace malarskie w salonie. Jak nie zapomnę aparatu - wrzucę fotki. Największy problem pozostał mi z panelami w salonie które mają być ułożone w półkole zrobione z płytek niestety już z "zatopioną" pod ostatnim rzędem płytek aluminiową listwą przejściową T... Przy obecnych sposobach montażu paneli na klikklak jest to praktycznie niemożliwe - szukam paneli na dobijanie, ale oprócz marketowych NoName pozostają tylko 3x droższe od standardowych Classenów QuickStepy.

    Oczywiście na zewnątrz cały czas pustynne piaski, do zamieszkania w cywilizowanych warunkach otoczenia, zwłaszcza z małym dzieckiem brakuje mi jeszcze z 10-15 samochodów ziemi, jakiś tymczasowy chodnik, taras, ogrodzenie.

    Pozdrawiam.
    HEJ :o
    Ja s salonie mam ułożoną "falę" z paneli połączoną z płytkami. Listwę wykończeniową kupiłem w Castoramie jest to gruba guma w kolorze machoń, ładnie wyszło i bez problemów poniewaz przed ułożeniem listwę wkłada sie do gorącej wody, a panele i płytki układa się przed listwą( moje panele sa na klikaa pod spodem podłogówka.)
    Pozdrawiam :lol: .



    Jakos przebrnelam przez Wasze zawilosci hydrauliczno-grzewcze ;)
    Na szczescie moge polegac na specu (ktorego, jesli to czyta serdecznie pozdrawiam i prosze o spolegliwe liczenie moich kosztow :lol: ), ktory moje pomysly wciela w zycie.
    Mimo, ze bedzie kominek z PW, to generalnie nie przejmuje sie ewentualnym brakiem pradu. Po pierwsze bedzie UPS, po drugie jesli przerwa bedzie dluga, to coz ... wyrzuci wode na zewnatrz i tyle. Grzanie wody latem tez nie spedza nam snu z powiek. Bedzie kondensat, do tego zasobnik wiec ok.
    Mam nadzieje, ze prace hydrauliczne zaczniemy w przyszlym tygodniu. Poki co lapiemy oddech na tygodniowym wyjezdzie i wizualizujemy dom ;)
    Mam nadzieje, ze jak przyjedziemy prace elektryczne beda ukonczone i zaczniemy tynkowac srodek i elewacje.

    I jeszcze slowko o estetyce kominkow z PW. No coz ... nie jest powalajaca :lol: Klaruje sie nam powoli obudowa tego "cuda" i w glebi duszy liczymy, ze bedzie pieknie 8)



    tidia78
    Skoro u Ciebie z finansami nietęgo, to nie stać Cię na ogrzewanie elektryczne. A skoro już wdepnąłeś w ogrzewanie kominkowe, to popraw je. Wymień kanały na większe i wymień turbinę na największą dostępną na rynku 800m3/h. Od razu zaplanuj trochę kaski na tłumik hałasu, który wstaw między turbinę a kominek, bo parę metrów od kominka do turbiny to za mało, aby hałas był do zniesienia w salonie. A obudowę kominka popraw tak, aby ją często (co parę tygodni) odkurzać w środku. Wówczas nawet przy tylko lichym filtrze z metalowej siatki nie będziesz musiał przemalowywać mieszkania co rok.
    Powodzenia
    Jeż



    A czy wsrod uczesników ankiety będą rozlosowane nagrody??? Np. uścisk dłoni prezesa? :lol: :lol: :lol:

    Wybrany lub użytkowany kominek jest:
    a) tradycyjny/ z płaszczem wodnym/ z DGP?
    b) producent wkładu:.tarnawa....?
    c) obudowa: awangardowa/nowoczesna/kaflowa/rustykalna/klasyczna/otwarte palenisko?
    d) moc:.18 kw....?
    e) kominek uzywany jest w celach "rekreacyjnych"/ stanowi podstawowe źródło ciepła 50%/50% będzie elektryczne akumulacyjne? f)szyba: otwierana w tradycyjny sposób/podnoszona do góry?
    g) szyba: płaska/panoramiczna/półokrągła/vis a vis/ kątowa/inna?
    h) montaż dostawcy kominka/usługa osoby trzeciej -polecony zdun
    i) inne uwagi i sugestie, niespełnione oczekiwania itp
    hmm , postulat, coby drewno było tańsze



    No i w końcu doczekaliśmy się aktualnych zdjęć od Izy :D
    Piękne drzwi... takich jeszcze nie widziałam, śliczne... i kolor też suuuper. Obudowę kominka będę miała podobną, z tym,że chciałabym przedłużyć kawałek kamienia żeby można było usiąść koło kominka, no i nie wiem co z półeczkami bo chyba mi się nie zmieszczą :-? albo... ach sama nie wiem. Zobaczymy jak przyjdzie fachowiec, obliczy wszystko i coś zaproponuje... :lol:
    U nas dopiero dzisiaj wszedł pan od kafli w wiatrołapie i holu...
    Pan od instalacji elektrycznych miał 2 miesiące temu, pozakładać gniazdka, ale zachorował i już drugi miesiąc leże w łóżku... problemy z kręgosłupem. Na szczęście to znajomy, i na pewno dokończy co zaczął i nie oszuka nas :D



    Moim zdaniem jeśli już jest DGP i jest możliwość doprowadzenia powietrza do łazienki to jak najbardziej robić.
    - po coś montuje się grzałki elektryczne do grzejników łazienkowych a nic nie stoi na przeszkodzie co by wykorzystać do tego samego celu DGP.

    ********

    Mam pytanie do praktyków którzy zajmują się wykończeniem kominków. Jak macie do wykonannia ramkę z kamienia (granit, marmur itp) na około wkładu, jak ją łączycie żeby nie było szpar w ramie? Jest jakaś metoda na bardzo precyzyjne docinanie? Jeśłi nie da się precyzyjnie dociąć czym można zamaskować szpary? Żywica? Silikon wysokotemperatórowy? Czy między płytą obudowy a ramką z kamienia powinno dać się kątownik?



    •Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, zakładkowa i karpiówka, dachówka cementowa; gont bitumiczny; blachodachówka gładka lub z posypką; blacha trapezowa, Onduline, papa izolacyjna, podkładowa lub wierzchniego krycia;
    •Akcesoria dachowe - stopnie, ławy kominiarskie, płotki p.śniegowe;
    •SCHIEDEL- kominy i kanały wentylacyjne;
    •Beton komórkowy - YTONG, Belix, Belit;
    •Pustaki ceramiczne - POROTHERM, MAX;
    •Bloczki keramzytowe – OPTIROC;
    •Stropy TERIVA lub ceramiczne WIENERBERGER;
    •Rynny PVC m.in. WAVIN, NICOL, Marley, lub metalowe;
    •Okna dachowe VELUX, FAKRO, ROTO;
    •Cegła płytka klinkierowa Roben, WIENERBERGER, CRH, EKOKLINKIER;
    •Kamień elewacyjny;
    •Granit, Semmelrock- kostka brukowa;
    •ACO, NICOL- elementy lub systemy odwodnień liniowych;
    •Systemy dociepleń na styropianie lub wełnie mineralnej;
    •Styropian z PREFABET-u Lubartów i inni producenci;
    •Wełna mineralna ROCKWOOL, ISOVER, i inni producenci;
    •Folie paroizolacyjne, wiatroizolacyjne, i inne budowlane;
    •IZOHAN - izolacje poziome i pionowe;
    •STYRODUR - płyty do izolacji ścian fundamentowych;
    •Tynki BAUMIT, CAPAROL i inne, wszystkie rodzaje;
    •Materiały wykończeniowe, chemia budowlana, odporne na szorowanie, wewnętrzne i elewacyjne farby CAPAROL (mieszalnik), i inni producenci;
    •Okna i drzwi;
    •Parapety wewnętrzne i zewnętrzne;
    •Panele podłogowe CLASSEN, WIPARQUET, BALTIC FLOOR
    •Wkłady kominkowe, obudowy, kominki elektryczne lub tradycyjne wolnostojące, zdalnie sterowane;
    •oraz inne materiały budowlane i wykończeniowe;

    -------------------------------------------------------------------------------
    Andrzej tel.kontaktowy 0504 039 949



    Jak Będzesz trzymał żelazną dyscyplinę finansową to może się uda. Nie daj się pokusom typu: o to będzie lepsze, kosztuje TYLKO ... PLN więcej, to niewiele ...
    Potem jest tak, ze to w sumie wygeneruje taką kwotę, ze ...
    Pamietaj,ze z tą pracą własną róznie bywa. Jak o inwestor masę czasu spędzisz nad dokonywaniem wyborów materiałów, usług itp. Potem czas w składach, przy rozładunkach, itp. Trzeba wszystkiego dopilnować. Następnie rozmowy z kierownikami poszczegolnych ekip, sprawdzenia, jakości robót itp. Nazbiera się tego sporo. Załatwienia w urzędach. CZYTANIE FORUM. No i oczywiście praca zawodowa - jakoś trzeba na to wszystko zarobić. I nie łódź się, ze jak wrócisz o 18.00 z pracy to pójdziesz na budowę i zwojujesz świat. Kilka dni można do nocy popracować. Tylko budowa trwa niestety dłużej. Poza tym samemu jak si ę coś pierwszy raz robi to paradoksalnie może wyjść drożej niż gdyby to robił fachowiec, nie wspominając o czasie. Sam osobiście wykonałem bardzo dużo samodzielnie, więc wiem co mówię. Aktualnie bawię się w kafelkarza... Przedtem sam robiłem:
    1. szalunki fundamentów, stropów, słupów nadproży oraz zbrojeń do tychże wraz z wylewaniem tego wszystkiego.
    2. instalację kanalizacyjną.
    3. podłogi (chudy beton a potem wylewki).
    4. gładzie gipsowe na tynkach cementowo - wapiennych (to akurat brat :) ).
    5. płyty G_K na poddaszu i na opuszczonych sufitach na parterze.
    6. Instalacjha sanitarna (sprzęt wiszący na stelazach)
    7. biały montaż (wszystkiego - oj sporo pracy)
    8. inastalacje (elektryczną, komputerową, alarmową, itp ...)
    9. przyłąlcze elektryczne
    10. parapety
    11. wykończenia podłóg
    12. schody żelbetowe pokryte dębem (z ojcem)
    13. kominek - (montaż i jego obudowa)
    14. kominy systemowe
    i na pewno jeszcze parę rzeczy o których zapomniałem....

    Generalnie jest tak, że jak się ni ezacznie to człowiek nie do końca jest przekonany. 170 to ni etak mało i na pewno warto spróbować.
    Powodzenia

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl