logo
 Pokrewne renessmekominek z płaszczem wodnym muratorkominek CTM wentylacja mechanicznaKominek z płaszczem wodnym używanykominek w kominie brak wyczystkiKominek dopływ powietrza zewnątrzkominek Kamienica drewniany stropKominek z pÄş aszczem wodnymkominek z płaszczem brudna szybakominek doprowadzenie powietrza z zewnątrzkominek piec bufor Schemat
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • acapella.keep.pl
  • renessme


    Witam

    Mieszkamy w domu z silki 24cm + wełna 18 cm. Mieszka się super. Rzadnych wykwitów typu grzyb etc. mimo że zbudowaliśmy i zamieszkaliśmy w rok. Było wilgotno jak sie wprowadzaliśmy. Rozgrzany dom do 22-23 st bardzo wolno traci ciepło gdy wygaśnie kominek . Grzejemy się kominkiem Jotula Harmony 18, i podłogówką wodna zasilaną piecem elektrycznym. W tym sezonie piec załączłem ok 10x głównie na noc. Rekord było -32st.C. Kominek chodzi prawie cały czas, wygaszany raz w tygodnie do czyszczenia, lub gdy wyjeżdżamy z rana a wracamy późnym wieczorem. Przeważnie jest żar wystarczy dorzucić drobnych szczap, otworzyc szyber i znowu sie pali. Ogrzewamy pow. ok 140m2 parter DGP grawitacja, i trochę poddasze - ocieplone nie zamieszkane. Latem sąsiadzi sie chłodzą , u nas w domu ok 20-21 st.C., czyli klimatyzacja w cenie materiału.
    pozdrowionka
    a



    Witam,
    Ten post to po prostu strzał w dziesiątkę. Właśnie od jakiegoś czasu przymierzam się do jakiegoś kominka. Obecnie grzeję jeden poziom domu piecem elektrycznym Kospela (CO zamknięte) + Jotul F 3 TD. W planach mam modernizację ogrzewania na drugim poziomie (osobne mieszkanie), gdzie jest stare CO węglowe z wpiętym piecem elektrycznym. Jest to rozwiązanie tymczasowe na ten sezon, ale nie ukrywam, że niezbyt tanie w eksploatacji.
    Tak więc na przyszły sezon grzewczy chciałbym (!) mieć zmodernizowane CO z awaryjnym grzaniem piecem elektrycznym + tanie źródło ciepła, czy kominek. Ale tu mam dylemat: DGP grawitacyjne, czy płaszcz wodny oraz jakiej firmy?
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje o kosztach (inwestycja i eksloatacja) oraz wszelkie inne uwagi związane z Twoim ogrzewaniem. Wielkie dzięki za umieszczenie tego postu i gratulacje za dokonania! :). Czy zrobiłeś jakieś postępy z obudową? Fotki mile widziane :)
    Muszę przyznać, że grzeję już moją kozą już chyba 6-ty sezon i sprawdza mi się doskonale - zero problemów. Teraz palę brykietem z Dąbexu.

    Pozdrawiam!



    Witajcie,
    Pragniemy z mężem kupić wkład do kominka z ogrzewaniem grawitacyjnym dla domu dobrze ocieplonego ok 160m2 z garażem. Na forumm głośno jest o Tarnava, Jotul, Dovre. Zachwalacie je, jesteście nimi zachwyceni, ale ja jestem ciekawa jakie są opinie na temat innych firm takich jak: Fondis, Interior, Innicta, Horal, Arysto, Patherm, Laudel czy Spartherm, być może są jeszcze inne firmy o których nie wiem (może ktoś podpowie).
    Mogę prosić o podpowiedz w czym one są inne, gorsze.
    Nasz kominek ma być tylko jako dodatkowe żródło ciepła a powietrze chcemy rozprowadzić do salonu połączonego z kuchnią i holem oraz do dwóch pokoi na górze.
    Jaki wkład będzie dla nas najlepszy?
    Jakiej wielości musi być?
    Jakiej grubości rury musimy zamontować?

    Proszę o Wasze oponie, bo mamy duży problem co wybrać




    Może spróbuj zdjąć radiator i zobacz co się wtedy dzieje.Zbyt mocno "rośnie" w górę.

    Ps A może Twoja kaseta jest wyłożona ceramiką ?,lub palisz bardzo energetycznym drewnem ?, lub pierwsze i drugie na raz ? Ten radiator może wtedy zwiększać temperaturę w rurze i dlatego "rośnie".Jeśli tak jest, to trzeba znaleźć inny sposób odbioru ciepła ze spalin.
    Kaseta to jotul i18 harmony.
    Jeszcze nie obudowany.
    Jest za to standardowy dystrybutor z górnym wyprowadzeniem rury spalinowej.
    Rury DGP jeszcze nie podłączone.
    Palę brykietem.
    Wkrótce zrobię test z odkręconym radiatorem.

    MCB Wczoraj przeprowadziłem następujący eksperyment:

    1. Odkręciłem radiator. Nadal trzeszczy na połączeniach rur.
    Niektóre są charakterystyczne dla odpuszczania naprężeń.

    2. Postanowiłem mocniej docisnąć do siebie obie rury. Odkręciłem kolanko. Położyłem na górnej rurze deskę i kilkakrotnie uderzyłem młotkiem. Efekt żaden. Rura górna nadal jest luźno. Wynika z tego, że przy tej konstrukcji rur nie mam możliwości zaklinowania jednej w drugiej.

    3. Podczas powyższych operacji stwierdziłem, że rura spalinowa nie przebiega pionowo. Odsunąłem kominek o 2 cm od ściany. Założyłem radiator.
    W rezultacie jest o wiele lepiej. Radiator trochę trzeszczy, rura spalinowa zdecydowanie mniej!

    Zobaczymy co będzie po kilkudniowym paleniu.

    Dziękuję za wszelkie uwagi i pozdrawiam.
    MCB



    mnie zakup tarnawy czeka w pryszłym roku, zastanawiam się pomiędzy 16 kw a 18 kw z płaską szybą, oststanio byłam zasięgnac jezyka na Pomorskiej 100 w lodzi-dosyc znane centrum kominkow i powiedziano mi, ze jest roznica w liczeniu kw poprzez poszcezgolne firmy produkujace wklady, i tak np. jotul panorama 15 kw-oznacza w rzeczywistosci moc ok. 20 kw, a tarnawa podaje w druga strone- 18 kw oznacza faktyczne 14-15 kw, spotkaliscie sie z takim wytlumaczeniem?

    u nas jest duza powierzchnia otwarta na dole, kominek na srodku, salon ok. 40 m2, antersola, w sumie do ogrzania ok. 140 m2, na sciany chcemy dac ok. 16 cm styroipanu, w dach ok. 25 cm, namawia nas na tarnawe 18 kw, nie bedzie za duzo?



    Witam
    a ja mam Jotula z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do komory z zewnątrz. Grzejemy drugi sezon, a pierwszy gdy mieszkamy. Jestem b. zadowolony z kominka, nie spala dużo, dość dokładna regulacja dopływu powietrza, a grzeje całkiem fajnie.
    Gdy kupowaliśmy go w 2007 to były jeszcze tarna . . ? y i sparthermy.
    Wkład nie ma żadnego uzupełnienia czyli szamotu czy czego tam jeszcze innego, ale jak się nagrzeje to bardzo długo trzyma ciepło.



    I jeszcze jedno -to nie chodzi o to jaki masz kominek czy to jest Jotul czy inny bezmarkowy. Może nie umiesz palić w kominku?
    Po rozpaleniu zamykaj wszystkie przepustnice czyli wlot powietrza na dole kominka i górną zasuwę. Musisz doprowadzić do powstania żaru - który jest najbardziej skuteczny energetycznie.



    Dom mam z poddaszem użytkowym, na dole wys. 2,90, na górze max. 2,75 (no i skosy) ściana max 29 plus 15 cm styropianu . Garaż przyklejony do domu od wschodniej strony. Okna plastiki pieciokomorowe Thyssena.
    Duże straty ciepła na "zetce" w kotłowni (niestety mamy co na gaz płynny) i na nieocieplonym wyłazie na nieuzytkowy stryszek ( w mrozy po prostu wwaliliśmy tam starą kołdrę).
    Jotula mam tego największego - tez nie umiem rozgryźć jego mocy, bo te 15 KW to chyba rzeczywiście nie jest max. moc. Dużo ciepła trzyma zarówno obudowa kominka - z granitu, choć nie jest jej dużo (może z 1 m kw) no i komin.
    Turbiny nie chciałam, bo bałam sie hałasu.

    Wiele, wiele razy pisałam, że do tego Jotula powinnam mieć dodatkowe ogrzewanie na prąd a nie wodne co na gaz płynny.



    Witam,
    Proszę o ewentualne korekty/zastrzezenia co do wybranych przeze mnie materiałów :

    Dom 94 m^2 parterówka ze strychem. Wszystkie mozliwe media juz w działce.

    Sciany : Ceramika Porotherm 24 cm + styropian 12 cm + tynk
    Dach : ROBEN ceramiczna, model : FLANDERN (dachówka falista) + pełne odeskowanie + 20 cm wełny na poddaszu + 2 małe okna Velux
    Instalacje wodociągowe i grzewcze : system Kisan (łazienka i kuchnia podłogówka)
    Kominek : Jotul
    Ogrzewanie : gazowe - piec dwufunkcyjny Viessman lub Immergas

    W zasadzie wszystkie te materiały zostały zasugerowane przez przyszłego wykonawcę-firmę ;)

    Proszę o opinie,
    Dzieki,
    Pozdrawiam



    Ostatnio przechodziłem ogromne boje w temacie wyboru metody ogrzewania mojego domku. Zdecydowałem się na.........:

    Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne piecami AEG - będę grzał tylko w taryfie nocnej, która jest po 0,2zł/kWh a więc to medium wychodzi najtaniej. Dodatkowo zainastaluję kominek Jotula z rozprowadzeniem - być może będę grzał kominkiem ale z uwagi na drozejace drewno i upierdliwosc obslugi do wyliczen przyjalem, ze bede ogrzewal tylko pradem.

    Jestem pewien, ze zakladajac z duzym zapasem moj 134m2 domek i delikatnie dogrzewany garaz 21m2 pozwoli mi sie zmiescic w rocznych kosztach ogrzewania i cieplej wody na poziomie 4tys zl :):):)



    Właśnie przeglądam ulotkę reklamową jotula. Kilka kolorowych kartek A4.

    Kaseta kominka jest obudowana dystrybutorem(blacha). Obudowa nie przylega bezpośrednio do kominka. Powietrze do spalania jest doprowadzone z zewnątrz rurą o średnicy 100mm. Rura ta przechodzi przez dystrybutor w górnej części i jest podłączona do wlotu w kasecie tak jak to pokazano kilka postów wyżej.
    W tylnej ściance obudowy kominka jest przepust na rurę spalinową do komina.
    W górnej części obudowy kasety są otwory, do których podłączono rury spiro.
    Jedna z tych rur ma wylot w pokoju z kominkiem, pozostałe przechodzą przez strop. Począwszy od wylotu rury spalinowej poprzez górę dystrybutora aż do ścianki frontowej włącznie czopuch jest izolowany.
    Dodatkowa kratka odprężająca jest umiejscowiona pod samym sufitem w dekoracyjnej obudowie kominka.

    Wszystko to nazwane jest Troll System.


    Piszą tak:

    "Powietrze o temperaturze pokojowej wpływa pod wkład kominkowy i ogrzewa się w przestrzeni pomiędzy korpusem kominka, a osłoną konwekcyjną.
    Ogrzane powietrze unosi się ku górnej części dystrybutora, gdzie następuje jego rozdział. Rurami spiro [.....] dociera ono do ogrzewanych pomieszczeń.
    [...] Aby zapobiec pękaniu obudowy na styku ze ścianą, czopuch należy odprężyć za pomocą kratki"


    Tutaj link do karty kominka:
    http://www.troll.net.pl/pdf-download...orama_str2.pdf

    MCB



    Witam wszystkich. :lol:
    Martin wizyta kominkarza pozwoliła mi zrezygnować z kominka z płaszczem wodnym. Mimo niedogodności prowadzenia przewodów jakoś się uda je ukryć. Więc koszt mniejszy. Co do fachowca jestem pełen podziwu do jego zapału w zakresie jego fachu. W trakcie podróży z M1 do Koluszek i z powrotem uzyskałem wiedzę nieomal encyklopedyczną dotyczącą kominków. Zostałem przekonany do Sapterhm-u, pora przekonać tylko małżowinę. Zostanę chyba przy wersji najprostszej 11kW, chociaż marzy się mi panorama - cóż koszty i jeszcze raz koszty. Co do wykładu kominków polecem post zainicjowany przez Frankai http://www.murator.com.pl/forum/view...ighlight=jotul.
    Jeśli coś więcej dać znać.
    Poza tym muszę wziąć hydralika i zakładać wodę.
    Pozdrawiam wszystkich budowlańców.
    Leszek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl