logo
 Pokrewne renessmekominek z płaszczem wodnym muratorkominek CTM wentylacja mechanicznaKominek z płaszczem wodnym używanykominek w kominie brak wyczystkiKominek dopływ powietrza zewnątrzkominek Kamienica drewniany stropKominek z pÄş aszczem wodnymkominek z płaszczem brudna szybakominek doprowadzenie powietrza z zewnątrzkominek piec bufor Schemat
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lkw.htw.pl
  • renessme



    Zacznę od tego, że jedynym paliwem zaliczanym do biomasy, które moim zdaniem nadaje się do zastosowań w kotłowniach przydomowych jest pelet drzewny. Ewentualnie brykiet drzewny do kominków.

    Nie jestem naukowcem, nie prowadzę badań na ten temat, więc podeprę się ogólnie dostępnymi danymi dotyczącymi emisji (mg/MJ):
    - dwutlenek węgla: pelet - 0, węgiel - 104 000,
    - tlenek węgla: pelet - 50, węgiel - 4 500,
    - dwutlenek siarki: pelet - 7 , węgiel - 240
    - tlenki azotu: pelet - 43, węgiel - 70,
    - pyły: pelet - 5, węgiel - 60
    A jeżeli któś miał możliwość naocznego porównania dymu wydobywającego się z komina kotłowni opalanej weglem i peletem, to nie potrzebuje badań, żeby wyrobić sobie zdanie na ten temat.


    -CO2 nie występuje przy spalaniu biomasy?
    -Dlaczego więc zlikwidowano plantacje wierzby ?



    Problem jest trochę "filozoficzno-finansowy"
    Wygodniejsze są rozwiązania bezobsługowe (gaz, olej) ale tańsze są obsługowe (wegiel, drewno, pelet).
    Z kominkiem są dwie-trzy rzeczy, które trzeba przemyśleć:
    1) kominek z płaszczem wodnym może być rozważany tylko jako rozwiązanie wspierające jakiś inny system ogrzewania, więc i tak należy się na coś zdecydować.
    2) kominek trzeba lubić i pogodzić się z tym, że brudzi i trzeba czyścić szybę.
    3) podstawowa sprawa, to suche drewno, ale SUCHE!!! a nie podsuszone, i tu jest problem, kupując nie jesteśmy w stanie ocenić % wilgotności. Chyba, że kupimy brykiet, to mamy gwarancję wilgotności.
    Jeśli nie gaz lub olej (ze względu na koszty) to ja bym raczej doradzał pelet niż węgiel (ekogroszek), bo czyściej, nie ma przykrego zapachu, żużlu i td. Tylko trzeba zdecydować się na piec z palnikiem do peletu a nie uniwersalny (retortowy), bo w retortowym spali się tyle peletu, że traci to sens.



    nie doczytałem jaka powierzchnie bedziesz grzał ale zdecydowanie polecam kociołek na olej do tego zasobnik i kominek z płaszczem ,jak chcesz to sobie napalisz jak nie to olej bedzie grzał i tyle tylko ze jeskli bardzo rozsadnie zrobi sie instalacje to naprawde przełozenie olej-drewno do kominka wychodzi klepiej niz eko pelety czy inne cuda na kiju




    Witam! czytalem, co pisaliscie powyzej. utwierdziliscie mnie znacznie w postanowieniu zainstalowania u siebie kominka z rozprowadzeniem (oprocz tego bedzie piec na eko, pelet, owiec, drewno itp..). Mam jednak zasadnicze pytanie - na jakim etapie prac budowlanych nalezy zamontowac instalacje rozprowadzajaca cieplo? wielkie dzieki!
    pozdrawiam,
    Kuba

    w stanie surowym zamknietym



    witam wszystkich borykających się z wyborem źródła ciepła we własnym gnieździe

    czy ktoś z tu obecnych zastanawiał się nad takim rozwiązaniem :
    w celu wygody i zmniejszeniu konieczności odwiedzin w kotłowni co 6 godzin zaplanować taki układ :
    kocioł wielofunkcyjny ( pelety;drewno;węgiel) połączony z buforem powiedzmy 800-1200 L - w którym są dwie wężownice - jedna z pieca a druga z innego źródła ( kolektory , kominek z płaszczem ; pompa ciepła powietrze/woda) --- piece na paliwa stałe są trudne do wyregulowania tak więc w krótkim okresie czasu na maxa ładujemy te metr sześcienny wody do powiedzmy 70 stopni i później przez długi okres czasu czerpiemy z niego w miarę powoli ale systematycznie ?
    zakładam taki układ w domu energooszczędnym ( ściany 20 styro , podłoga 20 , dach 30 wełny ) ogrzewanie podłogowe itd,itd --- zbiornik tak zbudowany by wężownica od pieca była wyżej niż ta od alternatywnego źródła - a dodatkowo w niej wężownica w górnej części przez którą przepływowo będzie podgrzewana woda do c.w.u. ---
    jeśli chodzi o alternatywne źródło to jestem raczej za PC powietrze/woda niż za kolektorami ale to inny temat , rozważałem jeszcze opcje kominka z płaszczem ale gra nie warta świeczki a kotłowni z salonu nie chce robić - jak raz na jakiś czas odpalę kminek to ciepło z niego wykorzystam poprzez wentylacje mechaniczną bez dodatkowej instalacji DGP.

    co wy na to ?



    Niebawem rozpoczynam budowę domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Dom położony jest w lesie - nie ma możliwości podłączenia się do gazociągu. Pozostaje zatem ogrzewanie na paliwa stałe lub olej opałowy. Szczerze mówiąc ten drugi wariant mnie nie przekonuje. Moi rodzice mają piec na olej i uważam, że jest to może wygodny, ale dość drogi sposób ogrzewania domu.
    My z mężem zastanawialiśmy się nad trzema wariantami ogrzewania - po pierwsze to piec na pelety z możliwością palenia drewnem oraz ogrzewanie elektryczne, tylko wtedy gdy wyjedziemy gdzieś na dłużej. No i oczywiście kominek, ale broń boże z płaszczem - rodzice mają i są nie zadowoleni - masakra jakaś, zrobiła im się kotłownia w salonie, tylko zwykły kominek z rozprowadzeniem.
    Proszę o radę wszystkich tych, którzy również mieszkają daleko od gazu, chcą ekonomicznie i w miarę wygodnie ogrzewać swoje domy, a także tych, którzy mają już jakieś doświadczenie i rozeznanie w kotłach na paliwa stałe.
    Z tego co czytam i słyszę to z piecami na pelety użytkownicy mają stale jakieś problemy, nie mówiąc już o serwisach.
    Czekam na Wasze uwagi i dyskusję
    pozdrawiam




    wyczytalem gdzieś że sa kominki na pelety i że one nie potrzebują przewodu kominowego.Mają mechaniczny wyrzut spalin powietrze pobieraja z zewnatrz budynku.Chciałem sie dowiedzieć czy jest to prawda i czy podłączenia takie spałenia wymogi i normy budowlane jeśli tak gdzie jest to zapisane jakie normy musi spełniać i jak sie to ma do odbioru przez kominiarza? Odpowiedź znajdziesz tutaj : http://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=60118




    http://www.kominek.org.pl/wokol-kominka/ar...e-male-abc.html
    w ww. artykule jest schemat, który po powiększeniu jest całkiem czytelny i dobrze pokazuje zasadę działania pieców kominkowych na pelet.

    Dzięki. Bardzo przejrzysty schemat! Bardzo szybko można się zorientować jak to działa




    A z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę te moje dwa potężne akwaria. One jednak sporo ciepła oddadzą. To ciepło z akwariów nie jest za darmo. Jeżeli będziesz dom ogrzewał energią elektryczną, to nie będzie to miało większego znaczenia (chociaż można tu sporo zaoszczędzić grzejąc tylko w II taryfie), ale przy innym rodzaju ogrzewania warto ogrzewanie tych akwariów połączyć z systemem ogrzewania domu (np. tym kotłem na pelety).
    Tak jak napisał j-j nie ma sensu dublować systemów w tak małym domu. U siebie mam pompę ciepła glikol-woda i żadnych dodatkowych grzałek, kominków, pieców.




    Czy mogę prosić o informacje na temat systemu dostarczania peletu do pieca?
    Pelet zasypywany jest do zasobnika (w przypadku kotłów C.O. są to duże zasobniki stojące obok kotła a w przypadku pieców kominkowych na pelet, zasobnik jest zintegrowany z piecem i znajduje się w tylnej części pieca za komorą spalania). Pelet pobierany jest w dolnej części zasobnika przez podajnik ślimakowy, który podnosi pelet na pewną wysokość, a następnie pelet zsuwa się pod własnym ciężarem i spada przez otwór w ścianie komory spalania do palnika. Palnik ma kształt "miseczki" z otworami o średnicy mniejszej od peletu, dzięki czemu pelet zatrzymuje się w palniku ale jednocześnie do palnika jest swobodny dostęp powietrza.
    Jest to dobrze opisane w artykule na stronie kominek.org:
    http://www.kominek.org.pl/wokol-kominka/ar...e-male-abc.html
    w ww. artykule jest schemat, który po powiększeniu jest całkiem czytelny i dobrze pokazuje zasadę działania pieców na pelet.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl