nie siedzę w temacie pomp , ale tak mi się zdo z tego co czytałam na temat , że pompa ciepła - to dość duży koszt .... nie wiem, czy PeZet brał to wcześniej pod uwagę ...
pozostaje prąd, kominek z płaszczem (choć ja nie wybrałabym tego źródła - kotłownię wolę mieć w kotłowni a nie w salonie), nie wiem czy gaz?
solary do CWU - jeśli gmina mu sfinansuje większą część to mógłby się pokusić....
Tak uważam.Z tym,że coraz więcej gmin dofinansowuje takie instalacje,więc zanim się zrezygnuje z solarów warto dowiedzieć się co i jak.
Co do ogrzewania,...hmmmm.Ja sam w takim domu chciałbym mieć kocioł gazowy kondensacyjny.Na parterze-kuchnia,salon,łazienka,ubikacja-podłogówki ,i w łazience na piętrze też.W pokojach grzejniki.
I kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza gdzie się da.
Taki układ uważam za najbardziej ekonomiczny i godzący jednocześnie prostotę z funkcjonalnością.
Druga opcja to rekuperator i max. izolacji.Ale w tej kwestii to już do pana T.Brzęczkowskiego.
Bardzo dziekuje za rade...
Na dzialce mamy gaz ziemny no i tak na 90% zalozymy ogrzewanie gazowe bo nie bedziemy mieli piwnicy a opal gdzies trzeba skladowac a poza tym jest to wygodniejsze.
Co do kominka to masz na mysli piszac "z rozprowadzeniem cieplego powietrza gdzie sie da"
Co do rekupertora to mam mieszane uczucia. Za duzo jeszcze nie wiem na ten temat. No i jak bym miala zastosowac wszystkie najnowsze i najdrozsze technologie w moim domu to nigdy z tad nie wroce ;(
Jeśli nie miałbym gazu to zrobiłbym następująco :
Ściany np. 24 cm BK500 + 15 cm styropianu,
Ocieplenie dachu 25-30 cm wełny,
Podłoga min. 10-12 cm styropianu FS20,
Okna min. U=1,1 a jeśli to możliwoe to U=0.7,
Dobrze zorientowany budynek według stron świata i najlepiej o zwartej bryle,
Zewnętrzne pomieszczenia to garaż, wiatrołap ( najlepiej od północy )
Wentylacja mechaniczna z GWC i rekuperatorem,
Ewentualnie rolety z silnikami i sterowaniem.
I wówczas ogrzewanie elektryczne akumulacyjne podłogowe + kominek.
Podgrzewanie wody cwu + solary słoneczne.
No ale to są moje preferencje ...
Mam gaz i już wybudowałem, ciut inaczej.
Cz.
Myślenie schematami kosztuje nas zazwyczaj mniej. Fachowcy każą sobie dodatkowo płacić za "fanaberie".
I tu się nie zgodzę.Gdybym robił wyżej opisaną instalację tylko wg. schematów i gotowych rozwiązań oferowanych przez producentów (np.grupy pompowe,sterowniki,grupy bezpieczeństwa) koszt tego,co robiłem wzrósł by pewnie o co najmniej 3-4tys.Oczywiście mi było by łatwiej poskładać wszystko do kupy,niż samemu wymyślać coś od zera.No i za tą robotę nie biorę wcale drożej.
Popieram myślenie twórcze i nie poleganie na gotowcach,bo te rzadko są tanie i rzadko dają nam to,o co chodzi.
A ta moja instalacja jest dlatego tak skomplikowana,bo chodziło o pełną automatyzację wszystkich funkcji,czyli przełączanie się z kominka na gaz,priorytet cwu dla kominka i gazu,podłogówki i inne pomniejsze funkcje.Acha, i jeszcze Solar.
rotgier, PaniSmith, marcikm4 jakie systemy chcielibyście zastosować w swoich Leo?
1. Sposób ogrzania - gazowe, olejowe, kominkowe z płaszczem, pompa ciepła, panele słoneczne, a może eko groszek czy węgiel lub coś innego? Jaki sposób emisji ciepła: kaloryfer, wężownica w wylewce, może w ścianie?
2. Dystrybucja gorącego powietrza z kominka?
3. Rekuperator?
4. System alarmowy?
5. Dom 'inteligentny"?
6. W ogrodzie system automatycznego podlewania, wykorzystujący np. wody opadowe?
7. Inne
Jestem ciekaw na jakie rozwiązania zdecydujecie się, sam jeszcze nie jestem pewien co jest warte zainteresowania i zastosowania.
Ps. PaniSmith: interesujące rozwiązanie parteru. W którym miejscu miałaby znajdować się toaleta? Mogłabyś zaznaczyć lub opisać?
Pozdrawiam,
Paweł
1. Groszek ekologiczny ( z pompy ciepła rezygnujemy ponieważ koszt prądu potrzebnego na jej obsługe może być wyższy niż grzanie groszkiem!)
2. rezygnujemy z tego
3. z tego też rezygnujemy
4. tego też nie - za to ubezpieczenie domu (już nawet wiem gdzie hestia 7 - taki pakiet) teraz budowa też ubezpieczona
5. nie
6. mamy malutki ogródek (działka 5a) więc darujemy sobie
7. solary
toaleta jest u nas przy wejściu do domu obok gabinetu (to malutkie pomieszczenie przy pokoju od frontu domu - ma wymiary 1,70 na 1,70 i na upartego wejdzie tam też kabina prysznicowa - mieliśmy taką łazienkę w bloku i była w niej nawet wanna trójkątna)
Witam wszystkich serdecznie, co do pieca na eko groszek, to faktycznie nie jest taki dobry i tani. Osobiście jak będę się budował to myślałem o piecu na pellet, piece ogólnie mało obsługowe i dość wydajne. Natomiast do podgrzewania wody latem, będę chciał założyć solary, grzeją one wodę od wiosny do jesieni. Ogrzewanie na gaz jest bardzo wygodne, ale koszt to około 400,- miesięcznie przez cały rok.
Pozdrowionka.
Piec na eko-groszek być może nie jest najtańszy, ale jest bardzo wygodny. Natomiast pellet jest mimo wszystko droższy, ponieważ ma mniejszą kaloryczność, więc trzeba go więcej spalić. Gaz płynny jest chyba najdroższy. Jest tańszy pod warunkiem dogrzewania domu kominkiem. A ja już widziałam salony po sezonie grzewczym i nikt mnie nie przekona, że na ścianach nie widać brudu, że nigdy się nie zadymi, itp., itd.
Stąd mój wybór.... Można jednak pozostawić sobie możliwość wyboru paliwa i kupić piec na eko-groszek i na pellet (+zboże). Mój piec właśnie taki będzie, poza tym wyciąga się ruszt i można palić innym paliwem stałym.
Pozdrawiam wszytskich
A solary montujesz?
Tak, ale ciągle nie wiem jakiej firmy... w sumie my nie mamy klasycznego usytuowania budynku, wiec na solary wypadła połać południowo - zachodnia. Ta nad oknem salonu - po prawej od wejscia w naszym projekcie. Teraz wzięliśmy juz do końca jednego wykonawcę, bo mamy kawałek do budowy (100 km w jedna stronę), a ja w sumie bardziej jak na pilnowanie budowy powinnam szykować się na porodówkę Mam jednak nadzieję, że uda się nam wprowadzić pod koniec wakacji... Nie wiem co z tym Dospelem, bo w sumie niby super prosty jest Bartosz, więc podobno nie ma się w nim co popsuć, ale wycena na 17 tys, trochę mnie zamroziła. POzdrawiam K
No i minęło trochę czasu... udało się nam zamieszkać i przeżyć TĘ ZIMĘ w domku z kominkiem i ogrzewaniem legalattem na prąd - chociaż powiem szczerze, że pewnie ugnę się przed kosztami i schowam polityczne uprzedzenia do Gazpromu i jednak podłączymy gaz do domu. Myślę, że nawet po opłaceniu wszystkich rzeczy i tak wyjdzie mi taniej jak ten nasz prąd...
Pozdrawiam wszystkich budowniczych