logo
 Pokrewne renessmekominek z płaszczem wodnym muratorkominek CTM wentylacja mechanicznaKominek z płaszczem wodnym używanykominek w kominie brak wyczystkiKominek dopływ powietrza zewnątrzkominek Kamienica drewniany stropKominek z pÄş aszczem wodnymkominek z płaszczem brudna szybakominek doprowadzenie powietrza z zewnątrzkominek piec bufor Schemat
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ugrzesia.htw.pl
  • renessme


    Witam!
    W turbokomineku z Makrotermu jest system dopalenia spalin, dlatego tak wysoka sprawność tego urządzenia i stosunkowo niska temperatura uchodzacych spalin. Efektem ubocznym jest niestety bardziej brudząca się szybka(jak słysze z opowieści).
    jest i na to sposób - szyba z efektem pyrolizy, ale zjawisko wypalania sie sadzy z szyby nastepuje w określonych parametrach spalania.
    Poza tym Turbokominki Makrotermu maja rewelacyjnie w stosunku do konkurencji rozwiązane sterowanie("nadmuch" mechaniczny + sterownik).
    No i poza tym jest bardzo bezpieczny, tak w otwartym systemie jak i w zamkniętym.
    Raz zdarzyło się że hydraulik zamontował turbokominek do układu zamkniętego, ale zaczopował podłączenie naczynia wzbiorczego. W wyniku rozpalenia w tak podłączonym kominku nastapiło trwałe odksztaqłcenie płaszcza, ale na szczęście nie wybuchł. Wina oczywiście montarzysty - hydraulika. W kazdym bądź razie kominek działa do tej pory , oczywiście po poprawnym podłączeniu do instalacji.
    pozdrawiam
    kesur



    Z czego najlepiej go wykonac? Slyszalem, ze welna z czasem traci swoje wlasciwosci i moze przedostawac sie do obiegu ogrzanego powietrza w nadmuchu. Poza tym, sa jakoby obecnie materialy o lepszych wlasciwosciach termoizolacyjnych i zwiekszonej wytrzymalosci. Jaka jest dla niej sensowna alternatywa? Tzw. silka? Płyty krzemionkowo-wapniowe? Jeszcze cos innego?Rzecz dodatkowo w tym, ze chcialbym, by czopuch byl polkoilisty i nie wiem, jak z podatnoscia materialow innych niz welna na ksztaltowanie. Prosze o opinie i rady. Pozdrawiam.



    Za przykładem jednego z forumowiczów zrezygnowałem w ostatniej chwili z rekuperatora.
    Kanały wywiewne z kuchni, wc i łazienki przerobiłem na grawitacujne, zaś w miejsce reku zakupiłem porządny wentylator nadmuchowy (2-biegowy) z filtrem.
    Powody :
    1. Nie ma wyraźnych oszczędnosci na rekuperacji w małym domku.
    2. Koszt inwestycyjny dużo mniejszy.
    3. Koszt energii elektycznej - mniejszy (tylko 1 wentylator)
    4. A jak 1 wentylator zamiast 2 - to i hałas pewnie mniejszy
    5. Znikają problemy z zalodzeniem w zimie wyrzutni i kanału wyciągowego na strychu.
    6. W domu będzie nadciśnienie, blokujące przedostawanie się kurzu przez nieszczelności okien, a także szpary w suficie z G-K nad poddaszem (ze strychu).
    7. Nadciśnienie zablokuje też w lecie penetracje gorącego powietrza ze strychu na poddasze.
    8. Nadciśnienie nie kłóci się z kominkiem i atmosferycznym (z otwartą komorą) kotłem gazowym.
    9. Istnienie wentylacji grawitacyjnej cały czas, nie pozostaje w sprzeczności (tak jak wentylacja mechaniczna naw.-wyw.) z rozporządzeniem Ministra dot. "Budynków i ich usytuowaniu".
    10. Istnienie wentylacji grawitacyjnej pozwala na okresowe wyłączenia wentylatora nadmuchowego, z zachowaniem bezpieczeństwa korzystania z urządzeń gazowych.
    11. Wentylacja nadmuchowa żyje w zgodzie z mechaniczną wentylacją wyciągową z okapu nad kuchnią, oraz wc (włączaną wraz z jego oświetleniem).




    No znowu to samo !!!
    zabiliscie mi ĆWIEKA... no OK ... a macie w kominkach płaszcze wodne? i jak przedstawiał sie koszt tych kominków? No i ostatnie pytanie... bo zręczny nie jest przystosowany kompletnie do składowania drewna - gdzie go trzymacie bo budowa wiaty to dość drogie rozwiązanie?????
    acha!!!!! a co z malowaniem salonu co dwa lata - bo nikt mi nie powie że dymi sie z kominka na salon (to też opinia znajomych co mają kominek)??? jak to widzicie???
    no ja też nie bardzo pomogę chyba ....
    kominek będę mieć ( :D ) ale tylko, że tak powiem turystycznie. Żadne rozprowadzenie ciepła nie wchodzi w grę bo mój syn jest alergikiem i każdy nadmuch ciepłego powietrza, nawet przy zastosowaniu najlepszych filtrów nie jest wskazany.
    A co do tych filtrów właśnie to jeśli nie poskąpisz kasy to nie ma szans żeby jakiś syf Ci na ściany leciał.
    Co do wiaty to mój zręczniak ma garaż jednostanowiskowy więc i tak muszę wybudować wiatę na drugie auto - tym samym będzie też gdzie trzymać drewno :D



    mieszkamy od grudnia zeszłego roku w nowym domu ogrzewanym prądem -ogrzewanie nadmuchowe, piec na prąd +kominek z rozprowadzeniem ciepła poprzez kanały ogrzewania nadmuchowego.Bardzo obawialiśmy się ogrzewania prądem ale byliśmy mile zaskoczeni, największy rachunek za prad to około 600 zł/cały prąd -również za CWU, gotowanie , pranie itd/ dom ma około 200 m, jest dobrze ocieplony.W 80 % sezonu grzewczego wspomagaliśmy ogrzewanie kominkiem ale w ciagu dnia gdy nie było nas w domu oraz w nocy kominek nie buzował tylko się żarzł aby podtrzymać ogień.Aha, mamy licznik dwutaryfowy więc na maxa korzystamy z prądu w tańszych godzinach /bojler, pralka, zmywarka i podgrzanie domu/



    DGP - Dystrybucja Gorącego Powietrza. Układ, w który wielu budujących wkłada pasję i kasę w nadziei, że system ten ma sens, generuje oszczędności i wzmaga komfort. Uzyskuje się w wyniku sporadycznego palenia w kominku aromat przypalonego kurzu, łomot i skrzypienie wentylatora poganiającego kanałami bardzo (często ponad 100stC) gorące powietrze po domu. W przypadku palenia permanentnego "obdymiają" się okolice kratek nadmuchowych, z których ten war jest wdmuchiwany. Są tacy, co są zadowoleni. Jak już mają, to muszą być zadowoleni.
    Rekuperacja - korek dla ciepła wstawiony w strumień powietrza wywiewanego systemem wentylacji wymuszonej (mechanicznej). Usuwane jest zużyte powietrze, nadmiar wilgoci, aromaty kuchenne i łazienkowe, ale ciepełko, za które już raz zapłaciliśmy jest zawracane na salony.
    Rekuperator - urządzenie wykonujące powyższą funkcję. Specyficzny wymiennik ciepła z wentylatorami nadmuchu i wywiewu. Często montowany jako "kompakt", skrzynka "wszystko w jednym" nazywany wtedy centralą rekuperacyjną.
    GWC - Gruntowy Wymiennik Ciepła. Tanie i naturalne uzupełnienie rekuperacji. Klimatyzacja latem i znaczne wspomaganie rekuperacji zimą.
    Dobre reku to takie, które bezszelestnie (współpracując z wentylacją mechaniczną) wymienia do 1 kubatury budynku na godzinę (w szczycie, na max) i odzyskuje "w locie" ponad 90% ciepła zawartego w strudze wywiewanej.
    Coś mi się wydaje, że sporo lektury Was czeka :lol: Dużo tu na takie tematy było. Za a nawet przeciw!
    Pozdrawiam Adam M.



    Znowu niespodzianka - kominkarz zakomunikowal, ze calosc parteru bedzie grzana za pomoca dmuchawy - takze pomieszczenie z kotlem gazowym (atmosferycznym)!!! :( Okazalo sie, ze go zle zrozumialem przy ustalaniu zasady rozprowadzen ciepla: grawitacyjne rozprowadzenie musialoby byc zrobione w scianach (=prucie scian) i przebiegac w odcinkach pionowych natomiast w naszej sytuacji, kiedy wykonujemy wszedzie sufity podwieszane, o wiele sensowniejsze bylo prowadzenie rur rozprowadzajacych powietrze gora, w poziomie, na rusztach sufitow podwieszanych. Jest to takze sporo wydajniejsze grzanie, anizeli grawitacyjnie. Ale w takim układzie nie mamy, jak widze, mozliwosci - z punktu widzenia bezpieczenstwa - ogrzewania kuchni. Czy dobrze mysle? Poprawcie mnie, jesli nie.

    A jak wyglada stosowanie nadmuchu do ogrzewania innych pomieszczen, gdzie nie ma kotła gazowego, ale sa kuchnie gazowe? Czy i tutaj moga byc problemy np. z odbiorem instalacji przez kominiarzy?

    Co robic w takiej sytuacji: czy po prostu zakrecic anemostat na maxa w pomieszczeniu z kotłem i nie wpuszczac goracego powietrza od kominka czy tez moze to zaklocic prace pozostalych rozprowadzen?

    Mam prosbe - napiszcie cos, bo wielu z was uzywa kominka i jakas wiedze na ten temat pewnie ma, a ja - mimo lektury nieustajacej - jeszcze jestem zielony.



    Witam,

    Od pewnego czasu zastanawiam się jaki wybrać kominek. Część opini jest za kominkami z płaszem wodnym, część za kominkami z DGP.
    Jakie są zalety kominków z płaszczem? Słyszałem o wadach- (np. duża ilość drewna potrzebna do ogrzania wody w kaloryferach, wyższa cena). O kominkach z DGP słyszałem, iż powodują nadmuch do pomieszczeń bardzo suchego powietrza, jest problem z brudzeniem się sufitu przy kratkach wylotowych itp.
    Planuję u siebie zainstalować mechaniczną wentylację z rekuperatorem. Czy jest sens instalować wtedy kominek z płaszczem? Czy jeśli mam rekuperator, muszę prowadzić specjalne kanały powietrzne od kominka z DGP, czy wystarczy, że mam kanały od wentylacji mechanicznej i tymi kanałami zostanie przetransportowane ciepłe powietrze z salonu doinnych pomieszczeń.
    Zaznaczam, że kominek nie będzie podstawowym żródłem ciepła- bardziej jako coś, przy czym można posiedzieć w jesienne wieczory w salonie.

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl