Komunikat ze strony www Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji "CRUX GALICIAE" (www.cruxgaliciae.org):
"Jesienią 2008 stowarzyszenie Crux Galiciae organizuje drugą konferencję naukową „Znaki Pamięci II". Tym razem będzie to konferencja międzynarodowa, z udziałem przedstawicieli klubu KVH Beskydy z Humennego, Słowacja. Podczas spotkania zaprezentujemy wyniki najnowszych badań nad działaniami wojennymi oraz cmentarzami z okresu I wojny, które to tematy poruszy ośmiu prelegentów.
Konferencja odbędzie się 25 października 2008 (sobota), w Domu Polsko- Słowackim w Gorlicach. Towarzyszyć jej będą wystawa zdjęć nieprezentowanych do tej pory publicznie, przedstawiających cmentarze w Zachodniej Galicji oraz na Słowacji a także promocja wydawnictwa Crux Galiciae zawierającego referaty przedstawione podczas I konferencji „Znaki Pamięci" z 27 października 2007."
Nieskromnie dodam, że jestem jednym z referentów :mrgreen: , a tematem mego wystąpienia będą walki 11 bawarskiej Dywizji Piechoty w Beskidzie Niskim w maju 1915 r.
A możecie mi powiedzieć gdzie takie miejsca najciekawsze leżą?
Chodzi o najciekawsze cmentarze z I wojny światowej w Galicji Zachodniej? Zależy kto co lubi - czy monumentalne cmentarze Hansa Mayra (wtedy to np. okolice Gorlic), czy ciche zapomniane cmentarzyki leśne na stokach Beskidów (wtedy nekropolie projektowane przez Duszana Jurkowicza w I Okręgu Cmentarnym Żmigród). Generalnie polecam zainteresowanym stronkę www Mirosława Łopaty http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/
Dla osób pragnących zwiedzać cmentarze przydatny będzie trzytomowy przewodnik Romana Frodymy, wydany w latach 90-tych XX w. przez Oficynę Wydawniczą "Rewasz". Faktografia w nim co prawda mocno kuleje, ale za to łatwo dzięki niemu odnaleźć poszczególne nekropolie.
[ Dodano: 2008-10-29, 11:23 ]
Konferencja się odbyła, a ja zgodnie z zapowiedzią wygłosiłem referat
Było bardzo sympatycznie, choć frekwencja słuchaczy nie była zbyt wysoka (ok. 40-50 osó. Można już nabywać (za pośrednictwem Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach) materiały z zeszłorocznej, pierwszej konferencji "Znaki Pamięci".
Niedawno ukazały się materiały z konferencji "Znaki Pamięci", która odbyła się w Gorlicach 27.10.2007 r., a poświęcona była zachodniogalicyjskim cmentarzom wojennym z I wojny światowej. Nakład jest mały (300 egzemplarzy). Są tam m.in. następujące artykuły-referaty:
- Mirosław Łopata, Groby żydowskich żołnierzy Wielkiej Wojny w Galicji
- Maciej Dziedziak, Niezrealizowane projekty cmentarzy wojennych Dusana Jurkovica w Beskidzie Niskim
- Kamil Ruszała, Zachodniogalicyjskie cmentarze na pocztówkach wydanych przez Oddział Grobownictwa Wojennego. Projekty a ich realizacja
- Robert Kozłowski, Cmentarz wojenny nr 202 w Tarnowie. Historia i dzień dzisiejszy
Cena publikacji - 20 zł. Można ją nabyć za pośrednictwem Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach.
Dzięki pomocy naszej nieocenionej koleżanki, Pauliny, w dniu 13 luty nie mamay zajęć, jedynie proszę o przybycie na konferencje do książnicy beskidzkiej (ul. Słowackiego) osób, które wypełniły ankiety, oraz mają ochotę dowiedzieć się czegoś ciekawego. jednym z prelegentów będzie nasz ukochany opiekun specjalności-Pan Adam Pająk...Jesli są pytania, to piszcie!!
Co do wtorku, to osoby, które wpisały się na wolontariat powinny być w książnicy beskidzkiej o godź 9.00, pozostałe osoby proszone są o przybycie o 10.00. Studenci którzy w tym dniu nie będą uczestniczyć w konferencji będą musieli w grupach napisać sprawozdanie z poszczególnych wykładów na podstawie kaset video...
http://polskaxxi.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Krakow-konferencja-Polska-pierwszej-predkosci
Program konferencji:(17-01)
I. 12.00 Otwarcie konferencji - Wojciech Kolarski, prezes Stowarzyszenia Małopolska XXI
II. Prelekcje
* Rafał Dutkiewicz - Polska pierwszej prędkości
* Jan Rokita - Jakiej ordynacji wyborczej Polacy potrzebują?
III. Panele dyskusyjne
1. Wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych
* Mariusz Wis - prezes Fundacji J. Madisona
* dr Jarosław Flis - Uniwersytet Jagielloński
2. Wybory bezpośrednie władz samorządowych
* Marcin Wawrzyniak - radny dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Mazowsze XXI
* Andrzej Pająk - starosta suski
* prof. Mirosław Stec - Uniwersytet Jagielloński
prowadzenie Krzysztof Głuc - prezes Stowarzyszenia Beskidy XXI
IV. Podsumowanie konferencji - Witold Śmiałek, b. wicemarszałek małopolski
V. 14.30 Zakończenie konferencji.
¨
Miejsce konferencji:
Sala Krakowskiej Opery Kameralnej, ul. Miodowa 15
Niepublikowane dotąd listy Jana Pawła II znalazły się w książce Wandy Półtawskiej “Beskidzkie rekolekcje”. “To historia bardzo osobistej przyjaźni i duchowego przewodnictwa” - powiedziała autorka na konferencji prasowej. Wanda Półtawska spotkała księdza Karola Wojtyłę, gdy po doświadczeniach obozu w Ravensbruck szukała własnej drogi duchowej, usiłowała rozwiązać swoje wątpliwości co do natury świata i człowieka. Spotkali się przy spowiedzi w krakowskim Kościele Mariackim. ”Najpierw napełniło mnie zdumienie pomieszane z niedowierzaniem: naprawdę jest ktoś, kto tak reaguje? Ktoś, kto funkcje kapłańskie spełnia właśnie tak jak w Ewangelii?” - wspomina po latach Półtawska. To spotkanie stało się początkiem przyjaźni, która miała trwać ponad 50 lat.
http://www.roik.pl/beskid...wska-z-krakowa/