POLSKI
[omawiamy charakter i usposobienie Kordiana; przytoczę omawiany fragment
DOZORCA
Pan jakby lord płaci.
Mam honor mu polecić siebie, moich braci...
Jeden, jak ja, przedaje krzesła w parlamencie,
Drugi, jak ja, przedaje groby w Westminsterze;
Trzeci robi na przedaż herbowe pieczęcie,
Na każdÄĹ j ryje łokieć, szalki i dwie wieże,
Podobne kształtem do wież dłużników więzienia.
Czwartego lud nazywa Garrikiem tragicznym;
Prawdziwie małpi talent wziął od urodzenia,
I Punsza bohatera przed tłumem ulicznym
Pokazuje, przez Punsza usta opowiada,
Jak zabił żonę, dziecię wyrzucił przez okno,
Obwiesił kata, wreszcie w szpony diabła wpada;
A gdy go diabeł porwie, widze we łzach mokną... ]
N: Panie B. o czym dowiadujemy się z tego fragmentu?
B: No że dozorca miał braci...
N:[ze śmiechem] A może czegoś jeszcze?
B: dowiadujemy się jeszcze czym się zajmują...
Witam:) mój temat " Szekspirowski bohater tragiczny. Omów wybrane przykłady postaci" w prezentacji mam następujące książki:
Kordian
Balladyna
wiersz W Weronie Mari Konopnickiej
Makbeta
Hamleta
Romeo i Julia
nie radze sobie z ramowym planem wypowiedzi a w szczególność z wnioskami ;/ proszę o pomoc
pozdrawiam
Witam:) mój temat " Szekspirowski bohater tragiczny. Omów wybrane przykłady postaci" w prezentacji mam następujące książki:
Kordian
Balladyna
wiersz W Weronie Mari Konopnickiej
Makbeta
Hamleta
Romeo i Julia
nie radze sobie z ramowym planem wypowiedzi a w szczególność z wnioskami ;/ proszę o pomoc
pozdrawiam
Bohater tragiczny pojawia się w literaturze od początków jej istnienia, a jego wybory odzwierciedlają tragiczne konflikty, które od wieków przeżywają ludzie
Witam. Mam wątpliwość co do pytań jakich mogę spodziewać się od komisji. Mój temat prezentacji: "Porównaj portrety bohaterów tragicznych i odwołaj się do literatury antycznej, romantycznej i współczesnej.". A lektury, które wybrałam to: "Antygona", "Dziady"cz.III, "Kordian", "Inny świat". Z góry dzięki za pomoc.
Witam. Potrzebuję literatury przedmiotu do tematu: Bohater tragiczny w literaturze antycznej, romantycznej i współczesnej.
Książki jakie wybrałem to: Król Edyp, Kordian i Kartoteka.
Błagam o pomoc, muszę to jutro oddać
Poruszyliście wrażliwą strunę klasy humanistycznej. Spróbuję to zrobić profesjonalnie
Mamy do wyboru kilka wariantów:
Wariant A,
zakładający, że nie tylko słowotwórczo, ale i manualnie Endejk jest osobistością inną niż wszyscy. Zamiast antytotalista, mamy antotytalistę. Więc:
"Anto" może pochodzić od Antofaresa, greckiego twórcy liryki. "Tytalista" kojarzy mi się z tytanami. Ergo tytalista może być fanem tytanów. Jako, że "anto" pochodzi od poezji, całe złożenie może oznaczać "Lubię poezję o tytanach". Ale to zakłada wariant naprawdę dokładną analizę literatury przez Endejka. Nie liczę, ze zagłębiał się aż tak
Wariant B,
zakładający, że Endejk walnął niezły błąd i miało być "antytotalitarysta". Jeśli tak, to tylko kłaniam się jego odmienności gramatyczno-fleksyjnej.
Wiariant C,
jako że Arystoteles proponował znajdować złoty środek, najprawdopodobniejsza wersja. Anty - wiadomo o co chodzi. "Totalista" najprawdopodobniej pochodzi od słowa totalny. A więc Endejk jest przeciwko totalności, a więc jest indywidualistą i nonkonformistą.
A jaki topos pojawiał się w każdym wiariancie? A - odmienność (ale taką wywyższającą), B - odmienność (tyle że tutaj akurat pejoratywna) oraz C - odmienność i inwywidualizm.
Widzimy więc topos odmienności, walki ze światem (politycznym ), wielką wrażliwość (na występowanie wszelkiego lewactwa ) i indywidualność. Można wywnioskować, więc, że Endejk widzi w sobie bohatera romantycznego, takiego jak na przykład Kordian, Konrad, Giaur czy w końcu Werter!
Ponadto Endejk miał wcześniej opis odnośnie kryzysu światopoglądowego spowodowanego przez Romana G. Jest to kolejny topos romantyczny - topos przemiany wewnętrznej (jak np. Gustaw w Konrada).
Jak widać z podpisu "antytotalista" można wywnioskować wiele...
Ale ja obstaję przy tym, że Endejk jest bohaterem romantycznym!
P.S. Kończę romantyzm teraz w szkole i wszędzie widze romantyzm. Wywnioskowaliśmy że pies Lampo też był bohaterem romantycznym. Bo był! Topos podróży, przemiany wewnętrznej, rozterek i tragicznej śmierci!