Ja stawiam na borsuka.
Z wikipedii >
"Borsuk jest wszystkożerny. Jego główne pożywienie to korzonki, grzyby, żołędzie, ślimaki, dżdżownice oraz wszelkiego rodzaju owady i ich larwy. Zjada także młode króliki, zające, ptaki i jaja ptasie, jak również marchew zwyczajną, buraki, wszelkie owoce i jagody.
"
Tak na wstępie to gibbiceps (zbrojnik lamparci ) dorasta do 40 - 50cm
możesz sobie poczytać o tym w Wikipedii oto link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrojnik_lamparci
może sprzedaj / oddaj gibbicepsa a w jego miejsce kup krewetki. Krewetki pomogą otoskom w walce z glonami. i troszkę więcej roślinek drobnolistnych np. Cabomba carolinniana ( wydaje mi się że masz jej trochę) . Jakiś kawałek korzonka na niego troszkę mchu.
Tak poza tym całkiem nieźle.
.
Muchołówka żałobna (Ficedula hypoleuca) - mały ptak z rodziny muchołówek, zamieszkujący północną i środkową Europę oraz środkową i zachodnią Syberię. Wędrowny, przeloty IV i VIII-IX. Zimuje w środkowej Afryce. W Polsce rozpowszechniony w całym kraju, lecz z reguły nieliczny ptak lęgowy.
Wygląd zewnętrzny
Samiec w szacie godowej ma czarny wierzch i biały spód. Ma na czole jedną lub dwie białe plamy, wyraźnie odcinające się od czerni głowy. Na czarnych skrzydłach duże białe plamy. Ogon czarny, biało obrzeżony. W szacie spoczynkowej ciemne części upierzenia są szarobrązowe. Samica podobna do samców w szacie spoczynkowej, ale na skrzydłach ma mniej bieli.
Rozmiary
dł. ciała ok. 13 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 21-24 cm
Waga
ok. 9-15 g
Głos
Wabi głośnym "łitt" lub "łi-tik". Śpiew to rytmiczna sekwencja tonów o różnej wysokości.
Zachowanie
Poza okresem lęgowym skryta, przebywa w koronach drzew. Często kiwa ogonem i strzepuje skrzydłami.
Środowisko
Otwarte lasy liściaste i mieszane, a także zadrzewienia, ogrody i sady owocowe.
Pożywienie
Owady, które chwyta w locie lub ewentualnie zbiera z ziemi. W przeciwieństwie do muchołówki szarej, po chwyceniu owada nie powraca na to samo miejsce. Jesienią zjada też dżdżownice i jagody.
Lęgi
W ciągu roku wyprowadza jeden, rzadziej dwa lęgi, w maju-czerwcu. Samiec niekiedy miewa więcej (do trzech) partnerek.
Gniazdo
W dziupli drzewa lub otworach w ścianach, zwykle na wysokości kilku metrów. Wykorzystuje również skrzynki lęgowe. Gniazdo o luźnej konstrukcji, zbudowane z mchu, korzonków i pasków kory, wyściełane piórami.
Jaja
Samica składa zwykle 6-7 jaj, bladoniebieskich z czerwonawymi plamkami, o średnich wymiarach 17x13 mm.
Wysiadywanie
Samica wysiaduje jaja przez 14-16 dni.
Pisklęta
Młode opuszczają gniazdo po 14-16 dniach.
Status i ochrona
Objęta ochroną gatunkową ścisłą.
Opis zaczerpnięto z Wikipedii
.
Ortolan (trznadel ortolan) (Emberiza hortulana) - mały ptak wędrowny z rodziny trznadlowatych, zamieszkujący większość Europy i zachodnią Azję. W zachodniej Europie występuje wyspowo, nie na całym obszarze. W Polsce nieliczny ptak lęgowy niżu, choć rozmieszczony nierównomiernie i miejscowo może być liczny. Przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce.
Cechy gatunku :
Wielkości wróbla. U samca głowa popielata, żółta gardziel, wokół oczu widoczny żółty pasek. Grzbiet rdzawobrązowy z czarnobrązowymi plamkami. Strona brzuszna cynamonowobrązowa, pierś zielonkawoszara. Dziób jest czerwonawy, oczy i nogi brązowe. Samice ubarwione bardziej blado, z prążkowaną piersią.
Śpiew przypomina głos trznadla, ale jest bardziej melodyjny i melancholijny. Często śpiewa na czubkach drzew lub łodygach zarośli.
Wymiary średnie :
dł. ciała ok. 16 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 23-28 cm
waga ok. 25 g
Biotop :
Tereny nizinne. Żyzne pola przeplatane laskami, alejami lub pojedynczymi drzewami, obrzeża sadów i ogrodów.
Gniazdo :
Umieszczone na ziemi w miejscu nasłonecznionym, w małej jamce lub zaroślach, uwite z trawy i korzonków. Wśród niewysokiej i dość luźnej roślinności zielnej, słabo osłonięte.
Jaja :
Pierwszy lęg w połowie maja, natomiast drugi w lipcu. W zniesieniu 4-5 jaj o białym tle niekiedy z lekko różowym lub szarym odcieniem, o średnich wymiarach 20x15 mm.
Wysiadywanie
Od złożenia ostatniego jaja trwa 11-14 dni. Wysiaduje samica. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12 dniach.
Pożywienie :
Nasiona i drobne owady.
Ochrona :
Objęty ochroną gatunkową.
Ciekawostki :
Końcowa nuta śpiewu jest o tercję niższa od poprzedzających akordów i tym właśnie motywem, zaczerpniętym ze śpiewu ortolana, rozpoczął swą V Symfonię Beethoven.
W przeszłości ortolan był w niektórych krajach ceniony dla smacznego mięsa - ptaki chwytano żywe, karmiono owsem i prosem, a utuczone zjadano.
Opis zaczerpnięty z Wikipedii
.
Gąsiorek (dzierzba gąsiorek) (Lanius collurio) - niewielki ptak wędrowny z rodziny dzierzbowatych. Poszczególne podgatunki zamieszkują:
L. collurio collurio - kontynentalną Europę poza Półwyspem Iberyjskim i Krymem oraz północnym skrajem kontynentu, a także Azję Mniejszą i Anglię. Zimuje w środkowej i południowej Afryce. Występuje w Polsce - średnio liczny ptak lęgowy, przeloty V i VIII-IX.
L. collurio kobylini - Lewant, północną Mezopotamię, Kaukaz i Krym. Zimuje w środkowej i południowej Afryce.
Cechy gatunku
Występujący w Polsce L. collurio collurio: samiec - wierzch głowy i kuper popielaty, plecy i wierzch skrzydeł rdzawe. Przez oko czarna pręga. Ogon czarny o białej nasadzie i brzegach, dziób i nogi również czarne. Samica - wierzch rdzawobrunatny, biały, poprzecznie prążkowany spód, przez oko ciemniejsza, lecz również brązowa plama. U młodych barwy jak u samicy, lecz prążkowanie również na grzbietowej stronie ciała.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 17-20 cm
rozpiętość skrzydeł 30 cm
waga ok. 30 g
Biotop
Brzegi lasów, młodniki i otwarte przestrzenie z pojedynczymi skupieniami krzewów.
Gniazdo
Na ciernistych krzewach lub drzewach, zwykle niezbyt wysoko. Zbudowane z korzonków, kłączy, czasem dokłada patyki; wysłane drobnymi korzonkami i trawami.
Jaja
W liczbie 5 do 6 (często w gnieździe jajo kukułki).
Wysiadywanie
Jeden lęg w roku, jaja wysiadywane są przez okres około 14 dni, głównie przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12-15 dniach.
Pożywienie
Głównie owady, ale nie stroni również od małych kręgowców - małych ptaków, gadów i ssaków. Często robi zapasy nabijając zdobycz na ciernie lub ostre gałązki.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.
Tekst zaczerpnięto z Wikipedii