Kołacz drożdżowo-serowy po mojemu:
Ciasto:
2 szklanki mąki
4 dag drożdży
2/3 szklanki mleka
8 dag masła
3 żółtka
2 łyżki cukru
aromat waniliowy.
Masa serowa:
50 dag zmielonego sera
2 jajka
8 dag masła
10 dag cukru
budyń waniliowy
cukier waniliowy.
Kruszonka:
20 dag mąki
12 dag roztopionego masła
12 dag cukru
Z mąki, cukru, drożdży i letniego mleka zrobić zaczyn, gdy podrośnie, dodać rozmącone żółtka z cukrem, roztopione letnie masło, aromat i zagnieść ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Wciąż ucierając, dodawać stopniowo ser i jajka. Mąkę i cukier przeznaczone na kruszonkę wymieszać z masłem, pokruszyć w palcach. Gdy ciasto wyraźnie podrośnie, przykryć je masą serową i posypać kruszonką. Piec około 40 min w temperaturze 200°C.
Fakt lecz tradycyjnego słowiańskiego przepisu nie znalazłem. Niemniej kto chce wypiec kołacza może zrezygnować z "zamorskich" posypek I trzeba by zrezygnować jeszcze z innych produktów (budyń, cukier waniliowy, skórka cytrynowa itd.) No i przydałby się jakiś tradycyjny piec z paleniskiem.
Mam jeszcze jednego linka dot. kołacza z Listy Produktów Tradycyjnych, raczej opis niż przepis wraz z historią kołaczy http://www.minrol.gov.pl/...PositionId=1749
Kołacz, czyli okrągłe ciasto z serem na wierzchu, był u Słowian ciastem weselnym, obrzędowym. Prócz tego, znano jednak także mniejsze kołacze, na powszechniejszy użytek - takie ciastka czy słodkie bułki z serem. Wypieka się je zresztą u nas do dziś, można je kupić praktycznie w każdej piekarni. Powstała także wersja z wpływami brytyjskimi, czyli kołacze z budyniem.
U Słowian Wschodnich kołacz zwano korowajem - ale nie wiem, czy to było dokładnie to samo ciasto.
Zastosowanie poszczególnych przypraw
Anyż
Anyż stosuje się jako dodatek do gotowanych jarzyn, np. do czerwonej kapusty, marchwi, buraków itd. Nawet mikroskopijne dawki anyżu mogą znakomicie urozmaicić smak potraw z dziczyzny i sosów mięsnych. Anyżem aromatyzuje się także kompoty, potrawy słodkie z ryżu, cukierki przeciw kaszlowi, budynie. Anyż bywa ponadto dodawany do niektórych napojów - ponczów, syropów, likierów itp.
Arcydzięgiel
Z uwagi na przyjemny aromat i lekko gorzkawy smak bywa używana do sporządzania likierów, które można wykorzystywać do aromatyzowania kremów i napojów. Liście i korzenie są doskonałym dodatkiem do sałatek, gotowanych jarzyn i sosów.
Bazylia
Nadaje przyjemny zapach takim potrawom jak np. duszone warzywa, zupy, sałatki, sosy, mielone mięsa, ryby, kiełbasy. Używana jest do przyprawiania octów, a także ogórków konserwowych i kwaszonych. Doskonale pasuje do wszelkich potraw z pomidorów.
Cynamon
Przyprawa ta jest lubiana i powszechnie wykorzystywana w gastronomii. W postaci proszku cynamon jest stosowany do doprawiania kołaczy miodowych, szrlotek, ciast orzechowych, biszkoptów, pączków smażonych w tłuszczu, potraw z ryżu. Cynamonem w laskach przyprawia się kompoty, soki owocowe, wina grzane oraz inne napoje.
Cząber
Ziele to nadaje się zwłaszcza do zupy fasolowej, fasolki szparagowej, potraw z ziemniaków, kapusty, sałatek, potraw mięsnych, potraw z grzybów, kiełbas, potraw z dziczyzny, majonezów. Trzeba używać go jednak z dużą ostrożnością, gdyż odznacza się silnym aromatem, zagłuszającym inne zapachy, a zbyt duża jego dawka może nadać potrawie gorzki smak. Nie należy gotować go razem z potrawą, lecz dodawać do niej na kilka minut przed zakończeniem gotowania.
Czosnek
Czosnek ma bardzo wszechstronne zastosowanie, jest używany jako dodatek do: mięs, wędlin, ryb, zup (barszczów, żurów), sosów, warzyw, grzybów, jaj, serów, przy przygotowaniu kiszonek, marynat.
Gorczyca
Nasiona gorczycy służą do aromatyzowania marynat rybnych, mięsnych, wędlin, sosów, majonezów, ogórków w occie. Świeże młode liście gorczycy są spożywane niekiedy jako dodatek do sałaty i kanapek.
Goździki
Goździki są doskonałą przyprawą do kompotów, nadzienia do ciast, sosów, marynat, a także pieczeni. Wraz z cebulą i listkiem laurowym dodaje się je do czerwonej kapusty. Mielone goździki są składnikiem pierników i różnych innych ciast.
W sumie to nie wiem, kiedyś ktoś tak ją nazwał i tak zostało. Śmiejemy się, że jak chodzi to się kołacze jak budyń cokolwiek to oznacza...
Dziś trocha kuchni i jedzynia :
bradruła - piekarnik
kułkastla - pojemnik na wongiel w piecu
rogolka - podobno po polsku to montewka
nudelkula - do kulania ciasta na nudle (makaron), ciasta na pierogi
kielnia - to do nalywania zupy z gorka na talyrz (hochla?)
waśpek - miska
gorczek - garnuszek
szolka, szklonka - szklanka
byfyj - kredens
serweta - obrus
mikrowela - kuchenka mikrofalowa
ałsgus - to jes zlyw kuchynny ale taki stary jak to downij bywało ze szlałchym w kranie, łone były metalowe te zlywy. Pamiyntom, moja babka miała taki w kuchni (jednokomorowy, okrągły) ze szlałchym na kranie.
nudle - makaron
kołocz - ciasto (drożdżowe z posypką, sernik, makowiec, jabłecznik)
kołoczek - drożdżówka
ajnlauf - zaczepane jajco do zupy
zołza - sos
ziymnioki, kartofle - ziemniaki
bradkartofle - ziymnioki opiekane
puding - budyń
szekulada - czekolada
maszkety - słodycze
bombony - cukierki
zista, babówka - babka piaskowa
sznita - kromka chleba
klapsznita - kromka chleba przykryta
wuszt - kiełbasa
leberwuszt - pasztet
preswuszt - salceson
zymst - musztarda
tortynsztik - tort a właściwie kawałek tortu. Chce wto tortynsztika?
krupnioki - kaszanka
żymloki - bułczanka
linga - długa bułka pszenna
żymła - bułka pszenna
grochówa- zupa grochowa
modro kapusta - to już wiecie
rediska - rzodkiewka
uberiba - kalarepa
tomata - pomidor
szałot - sałatka warzywna (ugotowane ziemniaki, jajka, marchew, pietruszka,
groch konserwowy, ogórek kiszony, majonez)
warzyć - gotować
fyrlać - mieszać, np. fyrlo sie rogolkom mąka z wodom na zołza
Na razie tyla, może zapomniałak jeszcze co napisać, to mie poprowcie lub dopiszcie. A jak mi sie co przipomni, to sama napisza.
KOŁACZ to chyba jeden z najbardziej znanych słowiańskich wypieków.
Co to jest kołacz wg. Wikipedii:
Kołacz (od koła - kształtu pieczywa), jajecznik - obrzędowe pieczywo pszenne, rodzaj chleba lub placka, dawniej stosowany w obrzędach etnicznych Słowian. Obecnie spotykany jeszcze na wsiach z okazji wesel oraz ważniejszych świąt.
Zwany także Kalach, Kolach (Ros: кала́ч; Ukr: колач)
http://pl.wikipedia.org/w...2acz_(pieczywo)
To jeszcze przepis (nie sprawdzałem) na kołacza weselnego:
Składniki:
75 dkg mąki pszennej,
20 dkg masła,
4 jaja,
15 dkg cukru,
8 dkg drożdży,
1.5 szkl. mleko,
sól,
tłuszcz do smarowania blachy.
Masa serowa:
2.5 kg tłustego sera białego,
60 dkg cukru,
1 paczka cukru waniliowego,
10 dkg rodzynek,
1 paczka budyniu waniliowego lub śmietankowego,
2 jaja,
2 żółtka,
skórka cytrynowa,
szczypta soli.
Masa makowa:
1 kg niebieskiego maku,
50 dkg cukru,
1 szkl. mąki pszennej,
25 dkg masła,
5 - 8 dkg migdałów,
5 - 8 dkg rodzynek,
szczypta soli,
aromat migdałowy,
woda.
Posypka:
35 dkg mąki pszennej,
2 jaja,
2 żółtka,
20 dkg cukru,
20 dkg masła,
1 paczka cukru waniliowego,
ew. z kokosem - 10 dkg wiórek kosowych - lub z kakao - 5 dkg kakao.
Sposób przyrządzenia:
Ciasto:
Mąke przesiać i ogrzać. Z drożdży, niewielkiej ilości mąki, odrobiny cukru i mleka sporządzić rozczyn o konsystencji gęstej śmietany, po czym pozostawić do wyrośnięcia. Jaja utrzeć z cukrem, dodać wyrośnięty rozczyn i mąkę, wyrobić. Gdy ciasto zacznie odchodzić od ręki i brzegów naczynia dodać stopiony i wystudzony tłuszcz i dalej wyrabiać do momentu, aż zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Wyrobione ciasto pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, a następnie wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem dużą blachę z niskimi brzegami. Powierzchnię wyrównać ręką, lekko oprószyć mąką i rozwałkować równomiernie wałkiem do ciasta. Na powierzchnię ciasta nałożyć po chwili nadzienie, wyrównać, udekorować posypkami, bakaliami lub pasemkami ciasta w formie kraty i piec w średnio nagrzanym piekarniku ok. 40 min.
Masa serowa:
Ser zemleć w maszynce do mielenia mięsa, dodać cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli, budyń, jaja, żółtka, startą skórkę cytrynową i rodzynki. Masę serową wyrobić bardzo dokładnie czystymi rękami do uzyskania jednolitej masy, po czym nałożyć na ciasto ułożone na blasze. Wierzch ciasta dekorować pozypkami, piec jak inne ciasta drożdżowe.
Masa makowa:
Mak zemleć na sucho, dodać cukier, szczyptę soli, mąkę pszenną, sparzone i posiekane migdały, rodzynki oraz kilka kropli olejku migdałowego. Całość wymieszać z dodatkiem wrzącej wody. Gdy masa będzie już odpowiednio połączona dodać stopione masło lub oliwę z oliwek.
Posypka:
Mąkę przesiać. Masło pokroić na mniejsze kawałki, dodać cukier puder, cukier waniliowy, mąkę, jaja i żółtka. Czystymi rękami zagnieść ciasto tak, aby wszystkie składniki dokładnie połączyły się tworząc jednolitą strukturę. Z tak sporządzonego ciasta wyskubywać małe kawałki, lekko je spłaszczyć na dłoni i kciukiem delikatnie wkładać na powierzchnię ciasta. Można też ciasto schłodzić, a następnie ścierać na tarce do warzyw o grubych otworach lub kruszyć w dłoniach, obsypując ciasto nad kołaczem.
Modyfikacje posypek:
Z kokosem. Posypkę przygotować podobnie jak posypkę bez kokosu. Posypka z kokosem nie nadaje się do tarcia, lecz skubania i kruszenia.
Z kakao. Wsztstkie składniki posypki oraz 5 dkg kakao.
http://kuchnia.kisa.pl/pr...1&hm=ciasta/kol