Dot.: Majowo-czerwcowe maluszki opuściły nasze brzuszki-szczęśliwe mamy i ich szkraby
Gosikk mój mały od kilku dni nie robi kupek w nocy (normalnie robił po każdym karmieniu). Za to ok 5 rano budzi się, pręży bardzo, krzyczy, piszczy i dość mocno męczy. Przez ok pół godziny, czasami dłużej próbuje robić kupkę. Początkowo myślałam, że to zatwardzenie. Ale kupka wylatuje taka jak zawsze-lekko wodnista. Szukałam w internecie czegoś na ten temat i wydaje mi się, że w przypadku mojego synka jest to dyschezja.
Tutaj cycat z jakiegoś forum, gdzie pediatra się wypowiada: Dolegliwość, na którą cierpi Pani synek to prawdopodobnie dyschezja jelit, czyli czynnościowa choroba jelit, która wynika z braku koordynacji oddawania stolca z mechanizmem tłoczni brzusznej. Dyschezja występuje dość często w okresie niemowlęcym, czasami mylona jest z kolką jelitowa. Objawy pojawiają się w czasie oddawania stolca w postaci płaczu, krzyku, zaczerwienienia, niepokoju. Następnie, po pewnym okresie (10-20 minut) dziecko oddaje stolec, który jest normalny lub luźniejszy, ale nie jest zbity i twardy jak w przypadku zaparć. Jest to schorzenie czynnościowe co oznacza, że nie ma żadnych nieprawidłowości w budowie jelit. Dziecko nie wymaga leczenia i z czasem nabiera ono umiejętności oddawania stolca.
Jak wrócisz od pediatry to daj koniecznie znać co Ci powiedział!
Bercia kupne szczepienia to tzw szczepionki skojarzone 5w1 albo 6w1 (nie pamiętam dokładnie), w skrócie mniej kłucia i wycia :) bo za jednym razem dostaje 5 albo 6 różnych szczepień
Atak kolki jelitowej u niemowląt zaczyna się bardzo gwałtownie. Dziecko nagle zaczyna płakać, pręży sie, kopie nóżkami, zaciska dłonie w piąstki, ma twardy brzuszek. Taki atak może trwać kilkanaście minut albo nawet kilka godzin. Przyczyny występowania kolki jelitowej u niemowląt do tej pory nie jest znane. Uważa się, że kolka jelitowa występuje częściej u niemowląt nadpobudliwych. Również ryzyko wystąpienia kolki zwiększa się, kiedy dziecko gwałtownie je i wraz z pokarmem połyka powietrze, którego po jedzeniu nie odbije.
Mówi się również, że spowodowane to jest zbyt słabo jeszcze rozwiniętym unerwieniem przewodu pokarmowego. Pojawianiu się kolki u niemowląt może również sprzyjać:
stan emocjonalny matki (gniew, zmartwienia, nadmierne podniecenie)
zaburzenia motoryki jelit
niewłaściwy sposób karmienia
przekarmienie niemowlaka
zachwiania równowagi hormonalnej
niewłaściwa tolerancja laktozy (cukru zawartego w mleku kobiecym albo w mieszankach dla niemowląt
niedojrzałość układu nerwowego
Kolki u niemowląt zazwyczaj występują wieczorami i trwają do 3 miesiąca życia. Jeśli kolki objawiają się dużą częstotliwością albo dużym nasileniem należy skonsultować się z lekarzem.
Jak pomóc niemowlakowi
Każde dziecko reaguje inaczej na pewne zabiegi i nie wszystkie skutkują. Ale można wypróbować kilka z poniższych. To które zadziała w przypadku niemowlaka należy również stosować przy następnych atakach:
Rób przerwy podczas karmienia. Staraj się tak ustawiać dziecko do piersi (albo odpowiednio układaj butelkę) aby nie zasysało razem z mlekiem powietrza.
po jedzeniu postaraj się aby dziecku się odbiło poprzez noszenie go w pozycji pionowej (oparte o ramię) i delikatnym klepaniu po pleckach.
można spróbować położyć dziecko na brzuszku na zwiniętym ręczniku albo na pochyłej powierzchni
ciepłe okłady na brzuszek oraz delikatny masaż (masaż wykonujemy nie bezpośrednio po jedzeniu. Masujemy brzuszek w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara)
podczas masażu delikatnie przycisnąć kolanka niemowlaka do brzuszka aby zwiększyć ciśnienie i umożliwić oddanie gazów
dziecko uspokaja się również przy monotonnych szumach (suszarka, odkurzacz)
weź dziecko na ręce i delikatnie kołysz
Postaraj się wprowadzić plan dnia - o tej samej porze kąpiele, spacery itp
zmień pozycję podczas karmienia albo spróbuj inaczej układać dziecko
zastosuj kąpiel. Podczas kąpieli delikatnie masuj brzuszek i polewaj ciepłą wodą. Pomaga to w odprężeniu.