Czapi nie śmiej się ze mnie, ale nie łapię związku
No chyba wymiary kotłowni mają duży związek z mozliwością wstawienia pieca....I o tym jest dyskusja...Będę mieć kotłownię o wymiarach 185x340.Komin będzie w tej ścianie krótszej(185).Wiadomo -skoro piec na ekogroszek-to z podajnikiem,prawda?
Odpowiedź dotyczyła wypowiedzi edwl:
"Wygląda, że starczy, ale... ważne jest również konfiguracja (gdzie jest wlot komina) oraz czy można spokojnie pomachać szuflą załadowując zasobnik."
No więc piszę o konfiguracji....Patrzyłam na wymiary kotłów z podajnikami i nie są zbyt szerokie-co mnie pozytywnie zdziwiło, np.1160mm.Ale podają czasem,że wymagane jest dodatkowo około 600mm przestrzeni z boku na obsługę.
Przy piecu na ekogroszek dość łatwo o zawilgocenie komina. Czasem wystarczy 2-3 miesiące palenia i na kominie wychodzą cuchnące plamy.
Czy możesz rozwinąc temat skąd w tych spalinach woda w dużych ilościach. Może wiesz jakie są temperatury spalin wychodzących z takiego kotła ?
Witam
Czy można zastosoawać piec retotrowy do instalacji pracującej obecnie jako gazowa?- układ zamknięty- pytam bo nie mam pewności czy układ z takim piecem na ekogroszek można używać w takim układzie.
Jeśli nie to prosze o poradę co można zamontować do zamkniętego układu- bo ten gaz ciągle drożeje i drożeje, ewentualnie co jest potrzebne aby przerobic taką inst (zamknięta) aby chodziła jako otwarta.
czekam na info, dzięki
Pewnie ze można. Należy wykonać układ równoległy w instalacji kotłowej z zabezpieczenie. Ważne spaliny z kotła węglowego muszą mieć swój komin!!!
Stworzenie układów zaworów sprawia sprawia iż łatwo możemy się przełączyć na dowolny kocioł grzewczy.
Na stronie www.oventrop.pl [dział akcesoria kotłowe] jest gotowy projekt z opisem takiego układu
Pozdrawiam
www.avanta.pl
czy ogrzewanie eko groszkiem rzeczywiście jest takie opłacalne?
Jesli kociol jest dobry! Niestety, są producenci, którzy do swojego starego kotła o spalaniu swobodnym po prostu wstawili palnik "retortowy" z nadmuchem, nie zmieniając reszty konstrukcji. Nadmuch zapewnia lepsze spalanie (nie tylko groszku, także innego opału), lecz spaliny przepływają przez wymiennik szybciej, więc unoszą ciepło do komina. Skutek jest taki, że uzyskujemy mniej ciepła mimo lepszego spalania. Trzeba więc wybrać kocioł o największej powierzchni wymiennika (i w ogóle nie interesować się tymi, dla których ten parametr nie jest podany). Dotyczy to wszystkich kotłów z dmuchawą, nie tylko na groszek.
Kocioł z paleniskiem retortowym jest niepraktyczny, jeśli często zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie prądu, ponieważ jego rozpalanie jest kłopotliwe. Normalnie w sezonie grzewczym się go nie wygasza. Podczas ciepłej zimy w domu może być w domu za gorąco, zwłaszcza że nie można go eksploatować przy zbyt niskiej temperaturze. Ważne jest (jak zawsze), żeby węgiel był dobrej jakości. Zakładając spełnienie tych warunków można oczekiwać, że koszt ogrzewania nie wyjdzie taniej niż ze zwykłym kotłem węglowym, ale komfort większy.
Hey
Co do podwyzszenia scianki nad garazem,ja wydłużyłem garaż bez podnoszenia scianek(na etapie adaptacji proejktu) i dach wszedł w okno na kl. schodowej,ok z kominem.Ale po przemyśleniach stwierdziliśmy ze podniesiemy o pustak sciany kolankowe w całym domu.
Co do ekogroszku,to trzeba zawczasu przemyslec komin i kotłownie,bo niestety projektant przewidział ja tylko na stojący kocioł gazowy.
Jesli chcecie zrobic pokoj nad garazem to radze przemyslec podwyzsznie punktu "0",roznica miedzy garazem bylo o jeden bloczek fundamentowy +-16 cm,ja dałem dwa bloczki,pozwoliło to zachować odpowiednia wysokośc dla garażu,jednoczesnie uzyskujac lepszy dostep do pokoju na pietrze z klatki schodowej.
Wrzucam pare fotek ...
pozdr
Witam!!!
W moim przypadku komin "wyrzuciłem" z klatki schodowej i przesunąłem go w stronę kotłowni - klatka schodowa się zwęziła więc wejście do pomieszczenia nad garażem straciło rację bytu(tym bardziej,że są to schody zabiegowe) i zmuszony zostałem do zrobienia przejścia do tego pomieszczenia właśnie z łazienki.
Co do kotłowni - faktycznie została ona zaprojektowana dla kotła gazowego - jest wąska i długa.Ale udało mi się znaleźć kilka modeli pieca na ekogorszek (wersja podłużna), które idealnie pasują do kotłowni właśnie takich gabarytów.
Pozdrawiam
PS.Za kilka dni wrzucę kilka fotek obecnego stanu.
Dlaczego? Najlepiej porównać do tego, czym się aktualnie dysponuje. Co mi da porównanie do "innego bezobsługowego źródła ciepła", skoro mam w domu piec na groszek?
W ten sposob nietrudno jest wykazac, ze najbardziej oplacalny jest zakup pieca na suszone krowie lajno. Bo opal jest darmowy.
A tak powaznie. Jak juz chcesz tak porownac z tym co masz to dodaj do kosztu ekogroszku koszt obslugi pieca. Wylicz ilosc godzin poswieconych na obsluge pieca (zakup wegla, rozladunek, czyszczenie kotla i komina, dosypywanie wegla do kotla, wywozke popiolu itd) po czym pomnoz przez Twoja stawke godzinowa z pracy. Przykladowo jezeli zarabiasz 20 zl/h a poswiecasz na obsluge kotla 100 godzin rocznie to do kosztow opalu dolicz 2 tys zl.