logo
 Pokrewne renessmekomin lepszy murowany czy systemowy komin wentylacyjny do bojlera gazowegokomin cegła klinkierowa cenakomin Presto forumkomin do pieca Urlichkomin z cegły klinkierowej mamkomin obłożony blachąkomin stalowy do kominkakomin ocieplany na zewnątrzkomin Dmus Instrukcja
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lkw.htw.pl
  • renessme


    Ja mam domek 114 m2 uzytkowej + garaz. Narazie stoi stan surowy otwarty, dach jeszcze bez gontu bitumicznego i rynien, Nie mam tez kominów (Schiedel). Konstrukcja ścian BK 36 cm, strop Ceram (leier), dach dwuspadowy, fundamenty monolityczne. Do dzisiaj wydałem ok 56 tys bez drewna (drewni na dach wlasne). Fachowcy robili tylko dach i kopali dziury pod fundamenty. Reszta we własnym zakresie. Jak daloej tak bedzie szło to bedzie super...

    Pozdrawiam
    http://img153.imageshack.us/img153/5...401aov1.th.jpg




    mamy pytanie jesli kupowaliscie gotowe kominy to jakiej firmy bo jestesmy na etapie szukania i wybierania kominów. czy inne firmy niz schiedel warto brac pod uwage????? bylibysmy wdzieczni za odpowiedz. Ja kupiłam Leiera. Uważam, że nie ma co przepłacać za Schiedla 1000 zł czy więcej, bo to i tak koszt marki.
    Uwaga na wyczystkę w kominie w łazience na parterze! Zrób ją od strony brodzika (patrz rzuty w projekcie), a nie od strony umywalki. U nas niestety sprawa niedopilnowana i mamy od strony umywalki, która teraz się tam nie mieści... :/



    Witam,

    ja też kupiłem gracjana 2. zastanawiam sie nad zmianami jakie trzeba dokonać. na razie lista wygląda następująco:
    - zamiana 2 okien w salonie na jedno szerokie
    - strych przerobiony zostanie na sypialnię
    - zamiana lukarn nad garażem na 3 okna połaciowe
    - podniesienie ściany kolankowej
    - usunięcie przejścia do garażu (to pomyśł mojej żony) ;-(
    - chcę coś zrobić ze schodami, generalnie 19x26 to prawie drabina
    - usunięcie drzwi w garażu (tylnych)
    - usuniecie spiżarni, uzyskana przestrzeń podzielona na pół miedzy kuchnią a wiatrołapem
    - zmiana komina na system kominkowy schiedla
    - ściany 2W: leier 30 + wełna

    zastanawiam się nad:
    - poszerzeniem bramy garażowej do ~4,8 m
    - zmianami w łazience aby zmieściła się kabina prysznicowa (lub wanna z zabudowaną kabiną) - strasznie mała ta łazienka i nie bardzo da się powiększyć...
    - i wreszcie to co spądza mi sen z powiek: 2 schodki aby wejść do kibelka na dole - muszę to jakoś wywalić ale chyba to nie takie proste... ;-(


    Gdyby jakiś Forumowicz chciał się pochwalić swoim gracjanem i pozwolił mi go obejrzeć od środka byłbym bardzo wdzięczny... (najchętniej z okolic Warszawy ew. w promieniu kilkuset kilometrów ;-)

    --
    piotr



    sailor, u mnie konstrukję pod obmurówkę (akurat nie klinkierem tylko ręczni eformowaną ceglą) zrobił sobie majster sam - pospawał porządnie kawałki odpowiednich kątowników i na tym będzie obmurowywał - (z połówek cegieł, żeby było taniej i cieniej).
    Nie znam się za bardzo ale według mnie wkład (ceramiczny) w kominach schiedla musisz wkładać od razu, bo to kształtki sa poszczególne więc cięzko bytak było od góry. Z resztą taki wkład chyba będzie odpowiedni bez względfu na rodzaj grzenia???? Ja akurrat mam Leiera powietrzno spalinowy bo planuje kocioł z zamknięta komora a może keidyś kondensat.



    Honorata i Gosias. Z peanami na czesc dachow z "Dagartu" moze macie racje, ale ja sie nie zdecydowalem. Owszem, p. Dagmara wyglada na osobe bardzo kompetentna i przedstawila tez atrakcyjna oferte cenowa, ale wczesniej bralem od nich system kominowy Zapel i juz nie bede ryzykowal takich przejsc.
    Pisalem juz we fragmentach: dalem projekt i zle policzyli mi wysokosc kominow, wobec czego do kosztorysu trzeba bylo pozniej dodac ok. 40 % i cena zblizyla sie do Leiera (jesli nie do Schiedla). Musialem zaplacic za dodatkowy transport (wlascicielka bazuje na cenach taksowek :( ), a na koniec odwiedzic ich po raz szosty lub siodmy, bo kolejny raz czegos jeszcze nie doliczyli.
    Piszac to - boje sie - bo dzis lub jutro bedzie murowany komin ponad dach i znow moze sie okazac, ze czegos braknie.[/b]



    Witam
    Planuje u siebie kocioł gazowy (nie wiem dokładnie jeszcze jaki czy z zamkniętą komorą czy z otwartą) i kominek z dystrybucją ciepłego powietrza no i nie mam pojęcia jakie kominy wybrać. Na pewno systemowe czyli tzw gotowce ale tych też jest mnóstwo na rynku IBF, Schiedel, Leier itp. Może ktoś doradzi na podstawie własnego doświadczenia jaką markę ewentualnie model wybrać. Jeśli chodzi o komin do kotła to najbardziej urządzałby mnie taki uniwersalny, który współpracowałby i z piecem tradycyjnym (z otwartą lub zamkniętą komorą spalania) jak i z kondensacyjnym.
    Serdecznie proszę bardziej doświadczonych budujących, którzy etap wyboru komina mają juz za sobą o jakąś radę




    Witam serdecznie po swietach. Chcialem zapytac czy ktos moze polecic sprawdzoną hurtownie (atrakcyjna cenowo) z kominami systemowymi Sklaniam sie ku schiedlowi albo leierowi wiec jesli ktos kupowal gdzies w okolicach 3 city i jest zadowolony z obslugi i ceny moze podzieli sie namiarami i spostrzezeniami
    Pozdrawiam
    Witam,
    my kupilismy w zeszlym roku Leier-a , ale bezposrednio z fabryki - najtaniej nawet wliczajac dowoz. Czyli z Malborka.
    www.leier.pl
    Pozdrawiam
    Krystyna i Krzysztof My kupowalismy Schiedla w firmie Insbud Wybrzeze z Gdyni. ul. Hutnicza.



    Może ktoś coś powiedzieć na temat kominów z allegro dobrykomin ma to ktoś opinie na allegro to prawie same pozytywy cena bardzo atrakcyjna na 7 metrowym kominie z wentylacjami taniej o 600 od leiera i 1700 od schiedla, ale chciałbym poznać opinie kogoś kto ma ten komin z góry dziękuję za odpowiedź



    Cena jest atrakcyjna ale oprócz tego o dużo za
    mało informacji. Żadnych parametrów technicznych
    ani atestów ani dopuszczeń na rynek polski, ani
    katalogu.
    Jeżeli chcesz go kupić to podszkol się czytając na
    stronach Schiedel, Leier,Jawar, Zapel itp. Chodzi o
    informacje jakie oni potrafią o swoich kominach
    podawać i wtedy zaopatrzony w taką wiedzę możesz do nich
    zadzwonić i się dokładnie wypytać o sprzedawane
    przez nich produkty.
    Ale Zapel powinien być w podobnej cenie.



    a zapomniałem dodać że orginalnie mają być systemowe schiedla , ZAPEL i leiera też już oglądałem , dystrybutorzy i nawet fachowcy z Opola ( ci od schiedla ) migają się z podaniem konkretów , "na pewno bedzie PAN zadowolony z naszego komina , nie gadałem jeszcze z tymi ze STAMAXA-od kwaso/żaroodpornych wkładów kominowych jaki oni mają pomysł na MÓJ komin, ale od doświadczonego kolegi, który już mieszkał tej zimy i palił w kominie z kwasówką ch-n,a doradzał mu znajomy fachowiec , wiem ?? że ważny jest tez pewien bezwład termiczny przewodu , szczególnie przy niskotemperaturowych/ mokrych spalinach z kotła gazowego, a cały wic polega na szybkim odprowadzeniu tychże do góry/na zewnątrz , a systemówka jest trochę bardziej bezwładna termicznie ?? Od innego krewniaka który ma schiedla ale wyzszego całość ok 7 mb, wiem?? że systemówka jest bez żadnego zarzutu, pomijając drobny problem ceny , a ponoć to nie takie WAZNE , szczególnie jak się ma tyle sałaty co on.I bądż tu mądry buduj dom :evil: :evil: :evil:



    Wszystko zależy ile chcesz wydać i jakiej średnicy ma być (im większy tym droższy).Ostatnio kupiłem IBF z Torunia w dość przystępnej cenie(około 2300zł fi 20 po rabacie 15%, 10 mb). Kominy z Schiedla i Leier są droższe średnio o jakieś 800zł, a parametry mają gorsze, 500 stopni wytrzymałości (IBF 600 ) w razie zapalenia. Jest jeszcze Zapel podobne parametry i Bolesławiec. Te firmy są najbardziej znane na rynku i najlepiej poprostu porównać, który najbardziej odpowiada. Lokalni przedstawiciele, szukać kto da więcej rabatu, to chyba jedno z kluczowych kryterii wyboru.
    A to, że dają 30 lat gwarancji :wink:



    Też mieliśmy podobnych mistrzów...
    Wyczystka musi być z drugiej strony komina - po tej stronie co jest wejście dla spalin przecież będzie kominek. Wejście spalin mamy w drugim pustaku pod sufitem.
    Na tym etapie rozbiórka tego to małe piwo.
    Sprawdź czy podstawka do skroplin nie jest odrotnie - u mnie mistrzowie z certyfikatami Schiedla mówili, że w Schiedlu to się tak robi i tak zamontowili - zanim zdążył beton zaschnąć odwróciliśmy i wywaliliśmy "fachowców" z budowy... my mamy Leiera.
    W końcu mąż sam to wszystko rozebrał i zrobił tak jak jest w instrukcji która jest z obrazkami. Wbrew pozorom to bardzo ładnie w ciągu pierwszych 2-3 tygodni się rozkłada. Delikatnie ostukać przecinakiem dookoła i się rozklei.



    Witam :)

    Przyłączam się do pytania - podobnie jak Olo chciałbym zbudować komin z pustaków wentylacyjnych (np. leier) i w jeden kanał wprowadzić wkład stalowy dwuścienny - jest to rozwiązanie znacznie tańsze od systemowych (leier, schiedel) kominów turbo - tylko czy równie dobre. Niewątpliwie zyskuje się na grubości komina (20 cm zamiast 36) wewnątrz pomieszczenia. Ponad dachem i tak będzie obudowany cegłą klinkierową. A może moje rozumowanie jest całkoicie błędne i jednak założyć ceramiczny komin systemowy do pieca turbo?

    pozdrowienia znad morza
    Tomek



    Aha, nie odpowiedziałem Ci jeszcze o kominie.
    Cegła po cegle - bo taniej, ale nie tylko dlatego. Kominy systemowe (np. Leier-a, Schiedla) fachowcy oklejają nad dachem płytkami, a te płytki ponoć lubią się odklejać (mróz -30*C, a tu ciepłe spaliny w kominie, widać kleje tego nie lubią). Na kominie systemowym nie postawisz cegły klinkierowej, ktoś jeszcze na Forum obudowywał komin systemowy cegłą, no ale widać miał za dużo pieniędzy...



    weź leiera miast schiedla i juz masz 30% taniej za taki sam komin



    Zadzwoń do Leiera - dają duże upusty i wychodzi naprawdę atrakcyjnie w stosunku do Schiedla ( kupowałam komin z jednym kanałem wentylacyjnym). A Przewody wentylacyjne robię z rur kanalizacyjnych - zabudowa ścian lekka.



    Nie przejmuj sie Aga ze LAS-y sa takie drogie - idz i ponegocjuj.
    Jest Schiedel (najdrozszy) ale tez np. tanszy Leier. Za to dostajesz wszystko, co
    trzeba zeby postawic taki komin

    hej - Krzysiek



    Witam

    Proszę o poradę. Archiwum przeszukałem, sporo się wyjaśniło jednak parę spraw jeszcze mnie nurtuje.

    Najpierw napiszę co zamierzam.

    Wkład będzie Tarnava komfort 14kW na ich firmowym stojaku. Powietrze z zewnątrz doprowadzone jest rurą pcv 100mm pod chudziakiem pod sam kominek. Kominek będzie w centralnej części salonu, za kominkiem oczywiście komin a za nim słup betonowy na całej szerokości komina.

    Teraz pytania (ponumeruję aby było łatwiej odpowiadac):

    Wlot spalin w kominie (schiedel) mam 200mm a z tego co wiem to ta tarnava ma wylot 150mm.
    1. Czy nie będzie problemu jesli dam przejściówke na rurze spalinowej ze 150 na 200 ? Czy mam szukać wkładu z wyjściem 200mm?

    Obudowa kominka ma być prosta, przekrój prostokąta od samego dołu do góry. Planuję aby była z rigipsów na stelażu. Rigipsy oklejone od wewnątrz wełną (jakąś firerock czy coś w tym stylu) odporną 700 st.C.
    2.Czy ta wełna jest samoprzylepna czy się ją przykleja na jakiś specjalny klej ?
    3.Połączenia wełny ze sobą okleja się specjalną tasmą kominkową, tak ?
    4.Czy profile na stelaż można dać standartowe jak np. do sufitów podwieszanych czy jakieś specjalne są na kominki ?
    5.Czy 4-5 cm odległości po bokach i z tyłu od wełny do wkładu wystarczy?
    6.Czy posadzkę pod kominkiem też trzeba jakoś izolować np. wełną ?
    7.Czy jeśli posiadam strop gęstożebrowy (Leier) to komora dekompresyjna jest nadal niezbędna ?
    8.Jakie powinny być wymiary tej komory dekompresyjnej tzn. wysokość bo pozostałe wymiary to tak jak obudowa zapewne ?
    9.Rura spalinowa nie powinna jak się domyślam przechodzić przez komorę dekompresyjną ?
    10.Przejście rur od DGP (2 szt.) przez komorę dekompresyjną powinno być uszczelnione taśmą kominkową ?
    11. Czy rury od DGP na odcinku wewnatrz obudowy kominkowej mogą posiadać izolacje z wełny czy nalezy je odizolowac ?
    12. Wyjście rury spalinowej z wkładu oraz jej wejście w komin nalezy uszczelnić, czy silikon wysokotemperaturowy jest do tego dobry ?
    13. W komorze dekompresyjnej powinny być o ile wiem 2 kratki, jedna niżej druga wyżej, tak ? Jaki powinny być wymiary tych kratek, czy jest to istotne ?
    14. Gdzie, ile i jakich wymiarow powinienem dac kratki w obudowie kominka do wydmuchu ciepłego powietrza do salonu i do zasysania powietrza do DGP. Czy jedna kratka na dole z boku obudowy do zasysania powietrza i dwie kratki po bokach obudowy poniżej komory dekompresyjnej to dobre rozwiazanie ?
    15. Rury do DGP mam kupione 125mm. DGP grawitacyjne. Jakich wymiarów dac kratki w 3 pokojach u góry ?

    Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które coś mi tu doradzą za co z góry im dziekuję.
    Pozdrawiam.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl