Witam ponownie.
Podaje kilka cen z kolejnego kosztorysu zapropowanego mi przez wykonawcę (sama robocizna).
Ściany z pustaka MAX 40 zł/m2
Ściany z cegly 40 zł/m2
Strop (parter/pietro) 55zł/m2
Wience 55 zł/mb
Kominy 50 zł/m2
Komin ponad dachem z cegly klinkierowej 6 zł za każdą położoną cegłę
Nadproża (lane) 55zł/mb
Dach ok 30.000 zł
Jezeli ktoś może podać swoje ceny do porównania, będe bardzo wdzięczny.
Budujemy dom w Tarnowskich Górach (Śląsk), może macie jakieś namiary na solidne i sprawdzone firmy budowlane ?
Proszę o kontakt piotroko@op.pl
My za m2 ściany z suporexu ( bloczki betonu komórkowego ) płaciliśmy 25 zł
Za komin cena była bardzo podobna, mówie o m2
Natomiast za robociznę za cały dach ( dach w pełni deskowany, pokryty papą ) zapłaciliśmy za całość około 5 000 zł
To, ze musztarda po obiedzie, to ja wiem, ale chcialbym miec te wiedze, ile zem przeplacil.
W porównaniu do komina z cegły klinkierowej to jakieś 4zł więcej za murowanie.Blacha to max 20 zł mb obróbki.
Coś mi to na okucie komina spartaczone wygląda .....
Wezwać ich i niech poprawiają ...
najgorsze to, ze prawdę mówiąc jeden blacharz sprawdzał i stwierdził ze blacharka dobra, tylko sugeruje brak fug, mówi ze przez zaprawe na kominie przesiąka woda i scieka, ale nie wiem czy to wszystko???
Jeśli komin murowany po skończonym dachu, to wina murarzy. Jeśli dach robiony po kominie- wina dekarzy. Tak ja to widzę.
chodzi o to ze ta cegła jest na specjalnej zaprawie do klinkieru, ale nie ma wypełnień fugowych i następni sugerują ze w te rowki miedzy cegłami wcina sie woda i przenika po zaprawie w dół, tylko według mnie totrzeba trochę czasu aby ta woda przesiąknęła, a jak leje to właściwie leje się od razu po ścianie.Chyba ze ta zaprawa taka dziadowska i przepuszcza.Inny mądry mówi ze to obróbvka blacharska, ale dwóch blacharzy sprawdzało i ponoć O.K. Tragedia
Czy odległość między kominem a koszową w granicach 25cm nie będzie zakłócać odpływu wody z dachu. Otóż po dogłębnej analizie, sprawdziłem że teoretycznie zmieści się tam pustak wentylacyjny schiedel z 4 kanałami (tyle ile potrzebuję) o zewnętrznych wymiarach 68x25, gdy zrobię obmurówkę z cegły klinkierowej "połówki" to pozostaje mi jeszcze około 25cm równolegle do koszowej, czy wtedy nie będzie problemów z prawidłową obróbką itp. ? Dołączam przybliżony obraz rzutu poddasza z wyrysem koszowej.
Piotr
2. Obmurowanie prowadzi się od stropu ostatniej kondygnacji -lepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę, że dach skośny czasami uniemożliwia zastosowanie przepony. W tym przypadku nie musimy ładować klinkieru od stropu. Można do wysokości kondygnacji murować ze zwykłej cegły - przecież i tak będzie tynkowana, a od poziomu dachu można dać klinkier.
Ale czy tak można obmurowywać komin od stropu ?? Przecież jest to dość duży ciężar i obciążenie stropu, a tym bardziej jeśli komin jest murowany od stropu i nie ma podparcia od parteru. Czy nie będzie to powodowało pęknięć stropu lub czegoś podobnego ?? Bo można obmurowac na dwa sposoby: pierwszy to cegła murowana na szerokość (12cm) i na sztorc (6cm), i ten drugi będzie najmniej obciążał strop, ale korzystniejsze jest to pierwsze bo komin będzie szerszy a więc i stabilniejszy tylko że nacisk na strop dużo większy.
Piotr
W 2008 - konkretna data uzalezniona od chetnej ekipy!!!,
zamierzam wybudowac ten dom:
http://www.dobredomy.pl/?id_project=44&infopage=1
Prosze o oferte za stan surowy otwarty - tylko robocizna - materiały mam
Ekipa może mieszkać na działce - jest tam barak mieszkalny o wymiarach - 5x5 + pomieszczenie z prysznicem i umywalka, kibelek na zewnątrz . Kuchenka gazowa jest! Także ekipa może być bez problemu non stop na budowie.
Technologia budowy wraz ze zmianami wprowadzonymi do oryginalnego projektu:
- ściany zewnetrzne z MAXa U220 (188x288x220) o szerokosci 288
- ściany wewnetrzne z gazobetonu, 12cm
- filary i cokoliki narożne murowane z cegły
- kominy standardowe z cegły, aż po sam koniuszek (nie klinkier)
- strop nad parterem - lany
- strop nad piętrem - lany
- więźba pod dachówkę ceramiczną
WAŻNE: Wykop i fundament już jest więc zaczynamy od murowania ściany fundamentowej.
Proszę o ofertę szczegółową z rozpisaniem ile za poszczególne prace.
cena za cegłę klinkierową = cenie za wymurowanie z niej.
cena za metr kwadratowy płytki klinkierowej może się wahać w zależności od tego w jakiej części Polski mieszkasz i jak duża jest powierzcnia do ułożenia . Jeżeli jest to tylko kawełek komina - to za metr kwadratowy robocizny możesz zapłacić i 150zł - inaczej wykonawca nie będzie się chciał bawić we wchodzenie na dach po to aby ułożyć kilka metrów płytek... to tak jak z układaniem glazury i terakoty - nikt nie chce przyjść i ułożyć 5m2 glazury... to mu się nie opłaca....
Witam
Po ostatnich opadach atmosfrycznych wszystkie sciany komina na strychu mam mokre Dekarz uszczelniał juz kolnierz wymienil fartuch a komin jest był tak dalej jest mokry. Z kanalow wentylacyjnych na dachu widze ze z gornych cegiel kapie woda (uklad "T") Koncowka komina wyglada tak jak na zdjeciu. Moje pytanie jest takie, czy mozliwe jest ze cegłowki klinkierowe w pozycji "na plasko" przepuszczaja wode (liczne wglebienia na tej stronie w ceglowkach) Co trzeba zrobic by ten problem rozwiazać. Czy wylewka betonu z lekkimi spadami, na calej powierzchni zakonczenia komina (zakrywajac ceglowki klinkierowe) może dać porzadany efekt. Dekarz chce zrobic z blachy "parasol" wygiajac go na skrajach ku dołowi i nakladajac go na komin, ale twierdzi ze z dołu może to niezbyt ladnie wygladac.
Dzieki za informacje. Komin i jego kołnierz przy dachówkach wyglada tak jak na zdjeciach. Czapy nie ma bo, nikt nie chcial jej wykonac argumetujac ze bedzie za ciezka by ja włożyc na komin. Nie mniej czesto widuje kominy takie jak moj bez czapy. Czy to oznacza ze sa one zle wykonane? Na dodatek wylewka z betonu mi pekła przy Schidlu po ostatnich mrozach jak zaczołem palic w kominku. Dekarz chce teraz wykonac z blachy "parasol" i nalozyc go na komin, dodatkowo wspominal o nacieciach przy kołnierzu i wstawieniu blachy. Mam nadzieje ze naciecia beda wykonane przy fartuchu, a nie rownolegle do ziemi w okolicach np. fugi klinkierowej. Czy jest to dobry tok postepowania przez dekarza?
Tak jak wspomniałem brak czapy może powodować zacieki ale przyczyną zasadniczą przecieków jwst wadliwe wykonanie kołnierza.Blacha tam gdzie jest uszczelniona silikonem powinna być zagięta i to zagięcie powinno być wsunięte w bruzdę naciętą w cegle klinkierowej.
Z tego co widać wstawienie dodatkowej blachy powinno rozwiązać problem pod warunkiem że ta blacha będzie zagięta i górą wsunięta w bruzdę.Taką bruzdę z blachą należy uszczelnić dekarskim uszczelniaczem.Nacięcie w cegle a nie w fudze pozwoli na dyskretne uszczelnienie ,nie tak jak na zdjęciu /namazane na maxa/.Czapę wykonać można na kominie wciągając tam beton w wiaderku.Bob
Maxymilian
Czy podana przez Ciebie ilość klinkieru do wymurowania górnej części kominów (860szt) zeszła w całości do ich budowy czy też była to ilość zamówiona zgodnie z ilością przywiezionych palet na plac budowy). Jak wygląda sprawa z ociepleniem górnej części komina pod klinkierem (czy jest warstwa styropianu czy też klinkier sam w sobie ma stanowić warstę izolacyjną). Jak się domyślam kominy Schidla zostały wymurowane z elementów systemowych do ich zakończenia a tylko w części ponaddachowej obłożone cegłą klinkierową.
W poniedziałek majster będzie mi wyciągał kominy ponad dach i jest to ostatni moment na rozważenie zastosowania klinkieru do obróbki górnej części kominów lub rozwiązania proponowanego przez DOMUS-a tj. ocieplenia styropianem i obłożenia kominów płytkami klinkeropodobnymi.
Pozdrawiam
Sławek
Sławek,
Zostało mi ok 40 cegieł. Styropianu pod klinkierem nie ma. Tak jak napisałeś, kominy w całości systemowe, powyżej dachu obłożone klinkierem. Moja ekipa odradzała okładanie płytkami - ponoć zdarza się, że odpadają... Niestety, ze względu na pilny wyjazd nie dałem rady zamieścić zdjęć. Przepraszam...
Pozdrawiam,
Piotr
Rotqier - my mieliśmy podobną cenę za SSO - niektórzy mówili że można znaleźć sporo taniej, ale to chyba zależy od regionu i od ekipy - my mieliśmy taką z polecenia, która było wiadomo, ze jest solidna, poza tym umowa była spisana. Cena materiałów - w zależności czy chcesz oszczędzać czy nie, wyniesie cię co najmniej drugie tyle, ale jeśli będziesz kupował np. gotowe systemy kominowe to może być i dwa razy więcej niż robocizna
U nas również jest solidna ekipa z polecenia z którą będziemy spisywali umowę. Także myślę, że cena jest w miarę adekwatna.
Jeżeli chodzi o wycenę materiałów to w obu ofertach było ona mniej więcej na poziomie 100 k. Poniżej zamieszcza szczegółową wycenę:
KOPARKA 3 PRZYJAZDY 0 1500
STOPA FUNDAMENTU 20M3 4500
PUSTAKI FUNDAMENTOWE 800SZT 4880
WIENIEC 4M3 1000
DRUT ZBROJENIOWY 2 TONY 5200
PŁYTA FUNDAMENTU 24M3 5400
PIACH,CEMENT,WAPNO,CEGŁA MODULRNA,PEŁNA ITD. 0 9500
STYRODUR GR8CM +IZOLACJE FUNDAMENTU 0 3000
RYRY PCV-ODPŁYWY KANALIZACJI 0 500
KOMINY +KLINKIER 2 8000
NADPROŻA 0 1500
PUSTAK PHOROTHERM GR 25CM 1818 8000
DZIAŁÓWKI 620 3100
SCHODY ZEWN I WEWN. 2 5000
STROP ZELBETOWY BETON B20 24 6000
WIEZBA 11M3 7150
DACHÓWKA 265 27000
STEPLE 200 1200
DESKI 10M3 4500
Razem: 106930
Czy moglibyście doradzić czy warto spróbować oszczędzić na którymś z materiałów albo zdecydować się na jakiś tańszy zamiennik?
Czy u was materiały wyglądają podobnie?
Marek