Ja tak samo potwierdzam, ze piorun nie wali w najwyzszy pkt. Jakies 20-25m od mojej jeszcze wtedy nie uziemionej antenki walna piorun w metalowy komin domu sisiedniego po drugiej stronie ulicy a szczyt komina byl nizej o jakies 15-17 nizeli szczyt mojej antenki. Niestety w domu u sasiadow popalilo wszelaki sprzet rtv a komin poszedl do wymiany nie dlatego ze byl zniszczony tylko dlatego, że stwierdzili że bedzie im lepiej postawic komin z cegiel.
Obecnie mam zrobiony moze nie najlepszy odgrom ale jest. Linka pleciona stalowa o srednicy 5mm i jest doczepiony do szpicy zrobionej z drutu zbrojeniowego tez stalowego o srednicy jak dobrze pamietam 30mm wbitej w ziemie na glebokosc okolo 8m. Przy wbijaniu bylo troszke cierzko, lecz wpadlem na pomysl wziolem wiertarke w rekach i samym udarem walilem. Troszke to potrwalo ale sie oplacalo. Obecnie nie pamietam oporowosci tego ukladu, ale zostal przyjety przez wojaszka elektryka. Poprosze go rzeby jeszcze raz w wolnej chwili zmierzyl mi parametry tego odgromnika i podam je.
Pozdrawiam: Flamasterek?
My mamy okap Amici, mam pociągnięty do komina, więc spełnia również funkcję pochłaniacza.
Kolor srebrny(stalowy)
http://www.amica.com.pl/produkty/data.php?prodID=302
Skraplanie się kondensatu w stalowym kominie jest zjawiskiem prawidłowym.Taki komin powinien mieć ;
-denko z rurką poniżej wejścia rury z kotła w komin (najtańsze i najlepsze rozwiązanie) Przez tą rurkę kondensat spływa do kanalizacji lub naczynia.
-wyczystkę z drzwiczkami (rozwiązanie drogie i nie potrzebne) na dnie komina ale również połączoną rurką spływową z kanalizacją.
Jeśli woda nie ma jak spłynąć z dna komina,to wiadomo,że przeleje się przez drzwiczki.
Prawdopodobnie,albo zatkał się spływ w wyczystce,albo tego spływu w ogóle nie ma.Trzeba tam włożyć łapkę i pomacać,czy przy dnie jest otworek,i ewentualnie wybrać stamtąd śmieci,zdechłe nietoperze itp.
A na połączeniu rur wycieka dlatego,że,jak czytamy powyżej,rura jest pochylona w złym kierunku.
Kocioł gazowy potrafi wyprodukować kilkanaście litrów kondensatu na dobę.
Tak,dotyczy to wszelakich kominów.Murowanych,stalowych,ceramicznych,wentylacyjnych i spalinowych.
Z tym,że taki zimny komin spalinowy po trudach i bojach przy rozpalaniu,po zadymieniu całego mieszkania,w końcu się zagrzeje i będzie ciągnął jak należy.Dopóki będzie się w nim palić.Po ostygnięciu,wszystko od nowa.
Wentylacyjny nie ma takiej możliwości.
Kominy zewnętrzne i te przebiegające w sporej części na strychu powinny być ocieplone.
Chcę zabezpieczyć się przed pożarem i właśnie buduję dom. Dotknęło to ostatnio moich znajomych i mam straszny uraz. Co sądzicie o takim rozwiązaniu jak klapy dymowe?
Klapy dymowe to do hali targowej żeby ludzie mieli świeże powietrze do ewakuacji z dużej przestrzeni , a dostęp świeżego powietrza w domu jednorodzinnym podsyca jeszcze ogień ,można tez dmuchawę zastosować żeby się lepiej hajcowało.
Ogranicz ryzyko do minimum .
Dom byle nie buduj drewniany ,komin systemowy z wełną na zewnątrz budynku przy ścianie szczytowej na kominie kula z siatki od iskier ,dach pokryty dachówką lub blachą trudno zapalny ,czujki dymowe w każdym pomieszczeniu ,drzwi przeciwpożarowe odcinające każdą kondygnację ze specjalna uszczelką ,dwie drogi ewakuacyjne z każdej kondygnacji ,schody żelbetowe lub stalowe wyłożone materiałem niepalnym, skuteczna instalacja odgromowa ,profesjonalnie zrobiona instalacja elektryczna w rurkach stalowych w części poddasza,gaśnice proszkowe w każdym korytarzu ,automatyczne zraszacze w pokojach ,gazu nie podłączaj wcale , itd.....
Kominów Shiedla nie należy łączyć ze ścianą na zaprawę, producent zaleca przy przejściach przez strop i innych połączeniach należy zastosować wełnę mineralną, którą następnie się tynkuje.
Nie bardzo rozumiem o czym piszesz.
Pustaki wentylacyjne - bo o nich chyba mowa, łączymy zaprawą montażową. A nie żadną wełną. Po co wełna.
Wszelkie "szpary" można potraktować zaprawą. Jest jeden wyjątek i tu bym się zgodził. Dla zapewnienia sztywności poziomej przejścia dachowego, a jednocześnie oddylatowania komina od konstrukcji budynku.
Przejścia dachowe są zestawem konstrukcyjnych elementów stalowych (kątowniki, łączniki, uchwyty krokwiowe i pręty) oraz stalowych elementów montażowych (wkręty i nakręki). Oferowane są w 2 wersjach (montaż na lub pod krokwiami oraz montaż między krokwiami). No ale mklekov pytał o ściany , więc...
Przy systemie kominowym (wysokotemperaturowym czyli odprowadzenie spalin z kotła) są pewne wskazania producenta.
"Otwór przejścia stropowego i dachowego musi być ze wszystkich stron większy od wymiaru zewnętrznego pustaka o min. 2-3 cm. (Przy konstrukcji drewnianej zachować odległość 5 cm). Wolną przestrzeń wypełnić wełną mineralną i zalać betonem.)"
Czyli finalnie system kominowy jest w strefie stropu żelbetowego niby dylatowany ale i tak zalany betonem-wylewką.
Przy pustakach wentylacyjnych nie ma takiego wymogu (albo ja się po prostu nie spotkałem).
Technika Kominowa 2008
Szanowny Panie,
Ceramiczne wkłady kominowe pracują w zakresie temperatur od 60 ?C do 600 ?C oraz są odporne na pożar sadzy (szok termiczny 1000 ?C).
Jak każdy materiał, również ceramika podlega zjawisku rozszerzalności termicznej i dlatego tak istotne jest zachowanie pełnej dylatacji kanału ceramicznego od obudowy kominowej. Warunek ten musi być również spełniony dla ?czopucha? stalowego, który łączy kocioł grzewczy z ceramicznym trójnikiem przyłączeniowym w kominie. Brak dylatacji i sznura żaroodpornego kompensującego rozszerzalność termiczną stalowego ?czopucha? doprowadza do mechanicznego zniszczenia przyłącza ceramicznego.
Opisane przez Pana zjawisko pojawiania się rysy na przewodzie ceramicznym jest wynikiem rozszerzalności materiału w podwyższonej temperaturze.
W zaistniałej sytuacji istotne jest ustalenie przyczyn powstania rysy wewnątrz kanału kominowego. W tej sprawie przedstawiciel firmy ICOPAL skontaktuje się z Panem osobiście w celu umówienia spotkania i oględzin na budowie.
P.S. Obudowa systemów kominowych ICOPAL WULKAN wykonana jest na bazie kruszywa z naturalnej skały wulkanicznej sprowadzanej z Islandii.
Pozdrawiam
Dariusz Pogorzelski
Do ciągów dymnych koniecznie trzeba zastosować kominy ceramiczne.Nie ma tu sensu bawić się w jakieś żaroodporne wkłady,bo to i drogie,i nie na wieki.Jeśli te kominy dymne nie idą po ścianie zewnętrznej,to nie ma sensu dawać tam wkładów ceramicznych izolowanych,tylko zwykłe.
Komin pod spaliny gazowe najlepiej jest wymurować ze zwykłej cegły a dopiero później wpuścić tam odpowiedniej średnicy wkład stalowy.Nie ma sensu robić tego wcześniej,bo na tym etapie budowy trudno o 100% pewności jakie tam będzie kocioł.
Ważne jest tylko,by w kotłowni pozostawić w kominie otwór na wysokość 5-6 cegieł,by potem ułatwić montaż wkładu.
Jaki będzie metraż tego budynku?A może jednak już wiadomo jaki tam będzie kocioł gazowy?
Kominy idą po ścianach wewnętrznych ale jest kawałek poddasza nieogrzewanego i to co nad dachem - boje się że tam spaliny będą się skraplac. Moj brat ma komin nieocieplony i na granicy kondygnacji ocieplanej i stryszku zrobił mu się taki czop że nie było cugu i specjalnymi dłutami z obciążnikami musiał to skuwac. Drugi pezykry przypadek miał nasz kolega komin z cegły nieocieplony bez wkładu i po dwóch latach palenia w kominku miał śmierdzące wykwity na jeszcze niewykończonej kondygnacji - zbijał cały tynk, czymś smarował i zakładał płyty na stelażu. Nie chcę miec takich przykrych niespodzianek i może ceramiczny, ocieplony system kominowy mnie przed tym uchroni.
Otóż to! Polska jest za biednym krajem, aby móc zrezygnować z przemysłu ciężkiego (albo inaczej "uciążliwego" dla środowiska) i zająć się wyłącznie usługami (które to są dużo bardziej opłacalne, no ale...).
W zimie w Polsce przeważają wiatry zachodnie, więc np. na Śląsku powietrze jest czystsze niż w Krakowie, bo wszystko wiatr przywiewa nad Kraków.
Z kolei całe te zanieczyszczenia plus te z Huty Sendzimira idą na wschód kraju, czyli także i do nas
(włączając po drodze inne zakłady przemysłowe w tym siarkopol i zagłębie aluminiowe w Stalowej Woli).
Najlepszym rozwiązaniem są restrykcyjne przepisy z zakresu ochrony środowiska i ich respektowanie. Instalowanie odpowiednich filtrów pozwala zredukować ilość szkodliwych substancji dostających się do powietrza aż chyba do 85%, więc jest o co walczyć.
Poza tym trzeba pamiętać, że jeśli jakiś zakład ma wysoki komin, to "pod latarnią najciemniej"
komin jest po to zeby zanieczyszczenie rozeszlo sie po duzej powierzchni a nie trulo najblizsza okolice.
PS w okolicznych odlewniach najbardziej niezezpieczne dla srodowiska sa wydzialy lakierni.
46 metrów do remontu
To chyba najbardziej efektowny remont w centrum miasta. Z wielu, nawet dalekich, punktów widać rusztowania i robotników odnawiających komin Huty Królewskiej.
- To jest komin pieca walcowni dużej. Ma około czterdzieści lat i czterdzieści sześć metrów wysokości. Wymagał remontu. W tej chwili jest robione wzmocnienie części stalowej - wyjaśnia Lucjan Gala, kierownik wydziału ruchu Huty Królewskiej.
Podczas prac na zewnątrz komina bez przeszkód może pracować walcownia. Gala wyjaśnia, że prace remontowe wewnątrz komina będą prowadzone w chwilach przestoju tej części zakładu.
Remont zaczął się na początku tego miesiąca i ma potrwać do końca maja.
Jak mówi Gala, w tym roku był planowany jeszcze jeden remont - przebudowa ściany obok komina. Po pierwsze miało to ograniczyć hałas emitowany przez hutę, po drugie - poprawiłoby wygląd tej części miasta. Akurat ta część huty jest doskonale widoczna z estakady.
Jednak już teraz wiadomo, że remontu nie należy się spodziewać. Czemu? - Mamy kryzys - przypomina Gala.
- POLSKA Dziennik Zachodni
rozwaz temat komina prefabrykowanego stalowego dwuplaszczoweg.
Tym razem zgodzę się z roobikiem, jest to pomysł warty rozważenia. Mój sąsiad, któremu pomagałem stawiać dom ma komin stalowy zamontowany po zakończeniu budowy, podłączył do niego kominek.
na pytanie w sprawie komina stalowego odpowiadam: sa one do nabycia w hurtowniach materialow instalacyjnych zajmujacych sie takze ogrzewnictwem. nie wiem jaki pani planuje kominek , jesli jest to piec z wylotem spalin u gory to nie trzeba zamawiac wyczystki. komin sprzedaje sie w odcinkach 0.5m i 1m , trzeba pamietac o zamowieniu przejscia dachowego (dostosowanego do kata dachu) ,oraz kolnierza przeciwdeszczowego. nazw producentow chyba nie mozna podawac. powiem ze najtansza jest firma z pszczyny. co do kwesti odleglosci takiego dwuplaszczowego izolowanego komina to nie wymaga on odstepu. co nie oznacza ze mozna go wbijac przez otwory w stropie i dachu na sile.
...zacząłem kombinować sobie zakupić jakąś fajną antenkę bazową bo moje radyjko CB coraz bardziej mnie wciąga...sytuacja wyglądała bardzo ciekawie: mieszkam na ostatnim piętrze w 4 piętrowej kamienicy, nade mną nieużytkowe poddasze, administracja przychylna, dach płaski, dużo kominów...nic tylko ciągnąc kabel i montować antenę...ALE...sprowadził mnie na ziemie sąsiad któremu jakieś gnoje obcięli tuż przy dachu stalowy KOMIN z pieca gazowego turbo...na złom...a co dopiero antenę! ...i kanał (na nasz dach, po dachach można dojść z połowy miasta...) balkon mam, ale od strony zamkniętego podwórza...co zrobić?
Witam i .......podziwiam siłe rak Kasi, bowiem moim zdaniem, ta ferrata została stworzona na siłe i pierwsze 100m (w górę) prowadzi tak bezsensownie i "głupio", że w calych dolomitach nie ma tak bezsensownie poprowadzonej drogi (ferraty) autor tej ferraty postawił sobie za cel aby "na siłe" szukac trudności zmuszajac ruszajacych na tę trasę, aby ...............udawali cyrkowców trzymających się stalowej liny. Tej drogi (z plecakiem) nie w sposób przejść klasycznie. Tak jak pisałem, pierwsza część typowo "siłowa" i tutaj wielkie słowa uznania dla Kasi, potem wyslizgany i waski komin a potem to juz do szczytu ........"lait" .
Suma sumarum - gratki.
viking
ps.
Mając do wyboru setki ubezpieczonych dróg w dolomitach - ją zostawcie sobie na ...........koniec.
Mogłeś sprecyzować pytanie.
Silnika nie widać zza owiewki.
Koła w kolorze z 2003.
Z gadżetów: przedłużki lusterek, mocowanie tablicy, osłony silnika, stalowy oplot, nakładka na siedzenie pasażera, komin, crash - pady, chyba szybka - nie ' w S-kach.
Dziwne - uchwyt pasażera nie w kolorze.
Foty kiepskiej jakości, dużo nieostrych.
PZDR.
mam jeszcze pytanie apropo wytłumienia... gdzieś na forum wyczytałem, że dobrym patentem są tzw stalowe czysciki do garnków... wystarczy je wepchnąć w komin i zatrzymac srubą mocującą... jeżeli ktoś zna jakies domowe sposoby wyciszenia wydechów to prosze o radę, bo kocham głośny wydech ale na lato szykuje mi sie wycieczka po całej Polsce... więc może byc ciezko z takim furkotem jechać calymi dniami :D
mam jeszcze pytanie apropo wytłumienia... gdzieś na forum wyczytałem, że dobrym patentem są tzw stalowe czysciki do garnków... wystarczy je wepchnąć w komin i zatrzymac srubą mocującą... jeżeli ktoś zna jakies domowe sposoby wyciszenia wydechów to prosze o radę, bo kocham głośny wydech ale na lato szykuje mi sie wycieczka po całej Polsce... więc może byc ciezko z takim furkotem jechać calymi dniami :D
Tu masz wszystko na temat rodzaju wypełnień jakie radzę zastosować wewnątrz tłumika:
http://moto.allegro.pl/it...moto_guzzi.html