Witam
Dolina Sołokiji -okolice Przeorska i Korhyń
Wczoraj 01.07.2009
-bocian biały 57 os. krążących w kominie termicznym ( przelot na NW)
-orlik krzykliwy polujący pieszo na skoszonej łące (podobno orliki obrodziły w tym roku)
dzisiaj
-kobuz m.
-myszołów 2
-dudek
-brzegówka ( niewielka kolonia w dole 10x10x1,5 m po wykopanym piasku)
-czapla siwa
-błotniak stawowy m.
-błotniak łąkowy
- i znowu kilkanaście bocianów łapiących noszenia
PS po dokładnym przyjrzeniu się niewyraźnym zdjęciom siewkowców z Krzewicy wyślipiłem krwawodzioby .
Wariometr to fajna rzecz, ale dosyć droga. Ale w termiczny dzień można sobie bez niego poradzić. Ja wylatałem co nieco na prawdziwych szybowcach (mam trzy diamenty). Jeżeli startujesz modelem, to poczekaj do momentu, aż nieco osłabnie wiatr. Czasami zmieni nawet kierunek. Oznacza to, że na nawietrznej odrywa się komin i zasysa powietrze dlatego wiatr słabnie i wtedy należy startować. Obserwuj model, czy się wznosi. Przy centrowaniu komina zwróć uwagę na zachowanie modelu. Jeżeli podwiewa mu któreś skrzydło, to z tej strony jest komin. Zakrąż w tę stronę. Na większej wysokości powyżej 300m obserwuj cumulusy, a zwłaszcza tworzące się kłaczki. Jeżeli powiększają się to tam jest świeży komin. Jeżeli zanikają to nie ma tam czego szukać. Kominów szukaj zawsze na nawietrznej. Zanim się wykręcisz będziesz już na zawietrznej, chyba że komin jest bardzo silny. Jeżeli jesteś już wysoko to uciekaj spod chmury na błękit. Tam znajdziesz opadanie. Jeżeli na błękicie model zniknie Ci z pola widzenia to krąż w jednym miejscu najlepiej na hamulcach aż uzyskasz znowu kontakt wzrokowy. Nie rozglądaj się po całym niebie tylko obserwuj miejsce gdzie model Ci zniknął ewentualnie nieco z wiatrem. Życzę pomyślnych lotów.
Pozdrawiam Andrzej
Witaj, pozwole sobie wtracic 3 grosze. Jezeli chcesz latac na termice i miec z tego kupe frajdy to polecam najprostsze rozwiazanie tzn motoszybowiec ze skladanym smiglem i silnikiem elektrycznym. Polecam typowe modele do latania termicznego wzorowane na F3j a nie "makiety przypominajace prawdziwe szybowce" No chyba ze masz kompleksy i niespelnione marzenia. Mocowanie do kadluba kilkoma srubami plastikowymi jest o wiele praktyczniejsze niz skrzydla na bagnety wystajace z kadluba i wsuwane. Z tego wzgledu nie polecam ci modelu "elipsoid" mimo ze od kilku lat jest on moim glownym i ulubionym szybowcem. Na mikolaja dostane (wiem to z b. wiarygodnego zrodla) model Thermik Dream. z Nastika. Model ten kosztuje ponizej ceny jaka wymieniles, ma ok 3 m rozpietosci skrzydel i mial wrecz rewelacyjne opinie we francuskim czsopismie FLY, a to bardzo rzetelne i fachowe pismo w tym zakresie. Pelna mechanizacja skrzydel, usterzenie klasyczne zreszta mozesz zobaczyc w ofercie Nastika. Poniewaz nie odpowiada mi oferowane malowanie kupuje go w wersji ARC a odpowiednia folia kupiona w TH juz czeka w domu:) Na wiosne ruszy na pierwsze wiosenne kominy czego i Tobie zycze pozdrawiajac
uriuk pisze:[color=blue]
> Ta twoja "traba powietrzna" to nic innego jak komin termiczny.[/color]
Nie wiem co to jest, wystarczy, że nagle i niespodziewanie potrafi
miotnąć łódkami jak łupinkami.
pozdrawiam
Arek
--
[url]www.arnoldbuzdygan.com[/url]
Ja Ci odpowiem z 99%pewnością, że praca non stop w trybie grzania jest zarówno bardziej oszczędna jak i tez ma lepszy wpływ na żywotność wymiennika jak i deflektorów, spalanie jest bardziej czyste, bo wymiennik się nie wychładza w fazach postoju. Poczytaj m.in artykuł w Magazynie Instalatora nr.12, 2007rok str.41
Komin właściwie wygrzany, gazy non stop wypalane, brak szoków termicznych w komorze spalania (chłodzenie komory przy przejściu do przedmuchu, nagłe grzanie przy powrocie do grzania - to szybciej niszczy zarówno deflktor jak i ma wpływ na wymiennik)
Np. PID w Tatarku RT09pid samo dobiera przerwy, aby utrzymać się w pracy w trybie grzania. W pewnej chwili może byc 40 sek. pauzy a za kilka minut 600sekund pauzy, czym to się różni w kwestii ekonomii od nastawy sterownika podawaj 15sekund, czekaj 50 i wejdź w przedmuch, czekaj 5minut i dmuchaj kilka sekund, wróć do trybu grzania, bo wymiennik sie studzi?
Sumarycznie taka sama pauza w dawkach paliwa a sam proces spalania lepszy przy PID.
Witam Wszystkich
Ja właśnie otrzymałem dzisiaj wycenę stanu surowego bez dachu!
I u mnie jest tak:
zakres prac:
-wykopy
- ławy + ściany fundamentowe
- izolacja przeciwwilgociowa i termiczna fundamentów
- wylewka betonowa podposadzkowa
- ściany nośne i działowe parteru
- wieńce + podciągi
- strop
- kominy * 2szt
- schody zewnętrzne + taras
- ściany kolankowe rdzenie żelbet - przygotowane do ułożenia więźby dachowej
MATERIAŁ:
SILKA grubość 24 i 12
Kominy ZAPEL
Strop płyta kanałowa
Cena materiału 100 463 + robocizna 38 000= razem 138463+7%VAT :(
A czy ktoś robił wstępną wycenę dachu (materiały + robocizna) bo chciałbym jeszcze w tym roku pieniądze na to przeznaczyć!
ReniuS skorzystaj z Expandera oni CI doradzą. Ja skorzystałem z Deutsch Banku, byli najkorzystniejsi we franku.
Pozdrawiam
PS. Co myślicie o tej mojej wycenie ???
Witajcie,
Mam następującą kwestię do wyjaśnienia/ustalenia:
Będzie dom :)
W domu będzie kominek (z wkładem) na parterze oraz pod nim otwarte palenisko w "piwnicy" (wkomponowane w "fundament" pod kominkiem na parterze), która ma być niejako salonem TV (ta "piwnica", ma się rozumieć :wink: ). Myślałem o kominie systemowym (może jakiś ZAPEL, bo Shiedel chyba dla mnie zbyt drogi). W ramach oszczędności system będzie tylko dla kominka z wkładem - praca praktycznie stała, a dla paleniska otwartego chciałbym coś innego (wykluczam system, gdyż palenie w nim będzie raczej okazjonalne). No właśnie - tylko co? Czy obok Zapela wymurować kanał z cegły i w środek dać wkład/rurę żaroodporną? Tylko że murowaniec będzie pewnie grubszy od systemu :( Zależy mi na małych gabarytach, gdyż będzie to dom z bala i dlatego komina nie wstawię w ścianę. Między kominem a ścianą musi być izolacja termiczna (kolejność: bal-wełna ognioodporna-cegła "na 6"-komin).
Jak wykombinować komin, żeby tynk/płyta GK na nim nie pękał?
Kratka wentylacyjna będzie w kuchni (otwartej na salon z jadalnią), więc wystarczą mi 2 spalinowe obok siebie...
Co sugerujecie?
A może jednak 2 x systemowy? :(
No i co fajnie się mieszka kilka nocy już minęło?
U nas dach skończony w 99% ( mała reklamacja na dachówki szczytowe będą wymieniane oraz dojdzie ozdoba przy wykuszach) w sobotę powinien być definitywny koniec :D . Okna jutro ostatnia poprawka i mam nadzieję że koniec. Na dachu mała zmian zamiast stopni dachowych i ławki są dodatkowe dwa włazy dachowe w tym ten nad garażem termiczny ( dodatkowe okno) wydaje mi się że to będzie lepsze rozwiązanie żeby dostać się do komina.
Teraz powoli zaczynamy myśleć o instalacji elektrycznej( w tym RTV a jest w czym wybierać polecam stronę www.dipol.com.pl)
http://foto.onet.pl/fzjhx,kyawrc89ay4x
Witam Wszystkich!
Ja też mam pytanie związane z izolacją termiczną kominka z płaszczem.
Zamierzam ją wykonać w własnym zakresie.
Czy można się pokusić o izolację kominka zwykłą wełną mineralną, czy muszczę zastosować wełnę z folią alu?
Kominek nie będzie miał temperatury większej niż 100Ă°C, więc nie powinno być problemu. W zasadzie jest on kotłem grzewczym, a urządzenia takie izolowane są tylko wełną mineralną (tak mi sie wydaje).
Pozostaje jeszcze sprawa rury podłączającej kominek do komina. Czy izolować ją, jeżeli tak to czym. Ona będzie tam miała najwyższą temperaturę i nie wiem czy nie będzie zbyt mocno nagrzewała powietrza w czopuchu. I tu kolejne pytanie czy w czopuchu zapewnić cyrkulację powietrza, tzn, w dolnej częsci wloty powietrza, a w górnej wyloty.
Być może ażurowe drzwiczki rewizyjne o wymiarach około 20 x 80 cm będą wystarczające do wymiany powietrza.
Co o tym sądzicie?
Czekam na wasze rady, szczególnie tych, którzy mają praktyczne doświadczenia.
...nad dachem??
Wszyscy okladają klinkierem a ja chce otynkowac.
Komin systemowy "IBF".
Czy mozna uzyc tynków silikonowych, lub akrylowych czy trzeba tynkowac tynkiem mineralnym??
Czy nalezy stosowac dodatkową izolację termiczną pomimo tego, ze wklad ceramiczny w kominie jest izolowany welna mineralną?
Pozdrawiam i dzieki za rady
Mam dom o pow. 110 m2, ocieplony styropianem 15 cm.Starałem się przy budowie maksymalnie wyeliminować mostki termiczne. Ze względu na najniższe koszty instalacyjne wybrałem ogrzewanie elektryczne z zastosowaniem grzejników Convector i do tego kominek z DGP firmy Tarnava. Na samych instalacjach, kominach i doprowadzeniach zaoszczędziłem min. 20 000 zł. To mi wystarczy na około 8/10 lat grzania samym prądem. Grzejniki konwektorowe wybrałem dlatego, że po powrocie z pracy szybko nagrzewają dom. Temperatura w domu bez żadnego grzania spada mi około 4 stopnie przez 8/9 godzin, gdy na zewnątrz jest około 6/8 stopni.
Tomku_2 - a ten nieocieplony strop (co wyliczyłem) ? Masz wzorcowy mostek termiczny (raczej autostrade :) przez który ucieka całą qpa ciepła. Co do kotła - sorki, ale uważam ze kotły z otwarta komorą to lekki przeżytek: nie dają (chyba że się mylę) możliwości dobrania optymalnego stosunku powietrza do gazu i także dzięki temu wypuszczasz w komin dużo energii. Niekoniecznie musisz zaraz kupować kondensata, choć biorąc pod uwagę że chcesz poddasze jednak urządzić - prawdopodobnie byłoby warto.
U mnie za okres 17.11.2004 - 18.01.2005 zeszło 419 m3 gazu; przez +/- połowę tego czasu mieszkały 3 osoby, resztę - 2.
Kominek zapaliłem na Wigilię wieczorem (2 godz.) i Sylwestra+Nw. Rok (ze 20 godzin).
pozdr - Krzysiek
Chyba dobrze widzę. Jutro będziesz miał właśnie odczyt zużycia gazu, a ty już 14 napisałeś, że do jutra poszło ci ... gazu. Prorok, czy co???
Forest, jeśli pozwolisz, jeszcze jedno pytanie dot. DGP. Pisałeś, że najlepiej puścić kanały pod sufitem. A czy można je poprowadzić w wylewce na piętrze? Zastanawiam się, czy mimo izolacji termicznej z wełny nie będzie mi się coś robić z podłogą pod którą idzie kanał, szczególnie jeśli dałbym na wierzch deski albo korek. Niestety należę do tych inwestorów, co nie pomyśleli o DGP na etapie projektu. Komin od kominka jest umieszczony centralnie, przy klatce schodowej. Na dole na pewno ładnie ogrzeje mi otwartą przestrzeń (salon i jadalnia) bez wielkich kombinacji z DGP, ale na górze chciałbym przejść jakoś z hallu (w którym stoi komin) do kilku pomieszczeń. Hall jest wysoki i nie da się zamknąć go podwieszanym sufitem, bo w połaci dachu są okna doświetlające. Pozostaje ciągnąć DGP po podłodze na górze, albo po stropie na dole w salonie i zasłonić sufitem z g-k. Zastanawiam się też, czy jak dam rury pod stropem, nie będę miał bardzo szybko ciemnych pasów od osadzającego się kurzu?