Wysokość komina będzie wyższa bo nie doliczyłem wysokości pomieszczenia 3m w którym będzie zabudowany kominek. Z poziomego odcinka zrezygnuję jak Pan radzi. Po wykonaniu komina dokonane będzie sprawdzenie przez kominiarza.
Mam jeszcze pytanie:
Czy systemowy komin izolowany, to będzie taki sam jaki jest stosowany do budowy kominów do kotłów opalanych gazem lub olejem np. system kominowy dwuścienny izolowany MKD z Żar.
[quote name='RafalT88' date='18.11.2009, 22:01 ' post='64974']
... zastanawiam się nad rodzajem komina systemowy czy murowany). Póki co skłaniam się do pieców jednofunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania i zasobnikiem.[quote]
Nie zastanawiaj się nad kominem, dopóki nie "wymyślisz kotła. 1, czy 2 funkcyjny, to już wybór w zależności od odległości kotła do odbiorników ciepłej wody: zle,umywalka, prysznic, bidet. Wanna nie istotna.
polecam jednak inne rozwiązanie: JUNKERS CERAPUR ACU z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 42 litrowym. Super kocioł, który produkuje wody do "bólu" i świetnie grzeje chatę.
Do kotła gazowego faktycznie dochodzi Ci koszt wkładu. Koszt zależy w dużej mierze od ceny robocizny. Ile cegieł potrzeba możesz sam wyliczyć mając projektowane wymiary komina, cegła jest przecież standardowa. Podejrzewam, że do gazu systemowy być może będzie tańszy, do kotła węglowego już raczej nie. Innna sprawa to czas budowy - prefabrykacji nic tu nie przebije.
Gratulować majstra.
Co do komina systemowego, to zawsze góruje nad murowanym, bo jest bardziej elastyczny pod względem spalin. A po zmianie kotła na inny, z wyjątkiem kondensacyjnego, zawsze jest lepszy, bo odporny na to i owo.
Co to jest "kopciuch" ? Kto to robi, takie CÓŚ ?
kopciuch to starsza wersja kotła miałowego i mozna nim palic wszytko i w kazdy s[posób od miału do drewna i smici mniedzy innymi dlatego w branzy sie pisze ze to kopciuch
a komin sytemowy nie jest lepszy pod kazdym wgledem bo przy miałowcu nie przezyje przy kopcuchu tym bardziej ,nadaje sie ewentulanie do eko lub kominka z płaszczem wodnycm
ja będe zlecał firmie budowę agatki z tego zwględu że pracujemy w UK ,koszt stanu surowego-robocizna to ok 25-30 tyś. mniej więcej ale dokładnie w styczniu będę wiedział. jeśli chodzo o materiał to napewno YTONG 36.5 bez docieplenia sąsiad wybudował dom z ytonga i zadowolony:),ławy fundamentowe lane plus bloczki betonowe,dachówka cementowa i kominy systemowe CJ BLOCK. cena z września tego roku za materiały to 38tyś .więc nie jest tak żle.a co do projektanta to nie wiem ile będzie za przeróbki chciał napisze coś więcej w styczniu. co do ogrzewania to piec na węgiel-drewno dlatego powiększam kotłownie na miejscu łazienki będzie komin z piecem który dodatkowo będzie dogrzewał mały budynek gospodarczy w którym będzie skład na opał , spiżarnia i miejsce na auto,dodatkowo będzie kominek w salonie.kominek będzie miał tradycyjny wkład nie z płaszczem wodnym.
Właśnie zobaczyłam projekt ewelinka. bardzo mi sie spodobał. Jesli to możliwe, proszę o przesłanie kosztorysu.
Też wybrałam Ewelinkę.Zbudowałam stan surowy chyba dość tanio,według tego co czytam na forum.W projekcie zrezygnowałam z lukarny a dodałam piwnicę 30 m2 pod kuchnią i łazienką.Tam będzie kotłownia i pokój rekreacyjny oraz spiżarnia.Powiększona łazienka na parterze a na poddaszu garderoba połączona z pokojem.Salon powiększyłam kosztem pokoju.Na dach dachówka Brassa.Wzięłam poleconą firmę, która wykonała wszystko za 34 tys.Komin systemowy.Koszt materiałów,geodetów, projektu, planu zagospod działki, kierownika budowy, plus robocizna,czyli cały do tej pory koszt inwestycji to ok 87 tys zł.Firma sama zamawiała materiały i rozładowywała na miejscu.Pilnowałam cen i negocjowałam beton komórkowy na ściany zewn i wewn oraz pokrycie dachowe.Dom wygląda ślicznie!Na wiosnę planuję instalacje, tynki,okna i drzwi.Zdjęcia zamieszczę wkrótce.Pozdrawiam
Zakończono murowanie ścian fundamentowych.
Plan na trzy kolejne dni - izolacja, ocieplenie styropianem, izolacja, zasypanie wykopów, wylanie podkładu betonu pod posadzkę. Oby pogoda dopisała.
Ciekawi nas z czego robicie kominy (murowane z cegły czy systemowe) my planujemy z pustaków ceramicznych wentylacje oraz systemowy do kotła i kominka. Ale mamy spore dylematy w tym temacie - może coś nam podpowiecie.
Wstawcie kilka fotografi do swojej galerii (oraz gdy to możliwe szczegóły przejścia belek konstrukcji dachu obok/przez kominy i ich oparcia na murach).
pozdrawiamy pięknie;
Mój systemowy obłożony pełną cegłą klinkierową i bardzo dobrze wykończony. Podczas ostatnich ulew nie było kropli wody na strychu, ani na ścianie komina poniżej cegły klinkierowej.
Zdjęcie obróbki w mojej galerii
Ale do tego musi być doświadczony fachowiec!
Ponieważ jest to mój pierwszy post Witam wszystkich serdecznie
newcastle26 komin zewnętrzny może być: murowany z cegły, systemowy, stalowy. Ważne żeby był dobrze ocieplony np.: wełną skalną o grubości 5 cm. Szczególnie jak ma to być komin dymowy, czyli będzie podłączony do niego piec lub kominek na paliwo stałe.
Pod komin z cegły lub systemowy trzeba zrobić fundament. Komin stalowy ocieplany nie potrzebuje fundamentu. Mocuje się go do ściany budynku.
Komin murowany można obłożyć jakąś okładziną, płytkami, chociaż nie jestem tego zwolennikiem.
Komin systemowy można obmurować cegłą paloną, klinkierową lub jak wyżej.
Bardzo kiepski pomysł z tym zalewaniem betonem rur kamionkowych które na 100 % wtedy popękają.
Żaden producent kominów systemowych nie dopuszcza zalewania luki między pustakiem a kamionką betonem, zaprawą.
Komin pod wpływem temperatury rozszerza się, dlatego w lukę między obudowę a kamionkę daje się wełnę.
Wełna oprócz tego, że ociepla spełnia również rolę dylatacji.
Pozostaje pytanie, co będzie podłączone do tego komina: piec gazowy, olejowy czy piec lub kominek na paliwo stałe?
Chcę zabezpieczyć się przed pożarem i właśnie buduję dom. Dotknęło to ostatnio moich znajomych i mam straszny uraz. Co sądzicie o takim rozwiązaniu jak klapy dymowe?
Klapy dymowe to do hali targowej żeby ludzie mieli świeże powietrze do ewakuacji z dużej przestrzeni , a dostęp świeżego powietrza w domu jednorodzinnym podsyca jeszcze ogień ,można tez dmuchawę zastosować żeby się lepiej hajcowało.
Ogranicz ryzyko do minimum .
Dom byle nie buduj drewniany ,komin systemowy z wełną na zewnątrz budynku przy ścianie szczytowej na kominie kula z siatki od iskier ,dach pokryty dachówką lub blachą trudno zapalny ,czujki dymowe w każdym pomieszczeniu ,drzwi przeciwpożarowe odcinające każdą kondygnację ze specjalna uszczelką ,dwie drogi ewakuacyjne z każdej kondygnacji ,schody żelbetowe lub stalowe wyłożone materiałem niepalnym, skuteczna instalacja odgromowa ,profesjonalnie zrobiona instalacja elektryczna w rurkach stalowych w części poddasza,gaśnice proszkowe w każdym korytarzu ,automatyczne zraszacze w pokojach ,gazu nie podłączaj wcale , itd.....
Do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania potrzebny jest przewód spalinowy o średnicy 40-80mm. Schiedel Avant ma 120mm. To stanowczo za dużo.
Pod kocioł gazowy (kondensat lub turbo) nie ma sensu wchodzić w koszty i budować komin systemowy. I tak trzeba wsadzić tam rurę stalową lub z PVC (tylko kotły pulsacyjne) o mniejszej średnicy.
Porady doradcy z Schiedla mają sens tylko w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania, lub na eko groszek. No i przy kotłach bardzo dużej mocy, a to już nie ten wątek.
Miałem kiedyś problemy z uruchomieniem gwarancyjnym kotła przez to, że podłączyłem kondensata do komina systemowego fi 120. Serwisant uległ tylko dlatego, że komin był krótki (3m), ale i tak wpisał to w gwarancji, na wypadek problemów z wentylatorem kotła.
Obecnie mało kto montuje kocioł z otwarta komorą spalania, a producenci kominów systemowych się ocknęli.
co za bzdury
min średnica podana jest przez producenta kotła. A komin o średnicy 120mm i długości 8m prawie sam wyciąga spaliny z pieca.
Oczywiście niewiedza na temat ceramiki kwasoodpornej i kanałów zasysających powoduje, Ze pisze się takie rzeczy.
Kominy posiadają odpływ kondensatu i wszelkie akcesoria do podłączenia rury- także wszelkiego rodzaju przejściówki na mniejsze średnice przewodów pieca i noże do przygotowania potrzebnej średnicy noże, a także kratki nawiewne na zewnątrz komina i zakończenie kanału wylotowego itd.
Producent kotła nie podaje średnicy minimalnej, tylko wymaganą.
Samoczynne wysysanie spalin dotyczy "zabytkowych" już kotłów z otwartą komorą spalania, a my tutaj rozmawiamy o kotłach z zamkniętą komorą. Tam przepływ spalin jest wymuszany przez wentylator. Siła ciągu tego wentylatora ma wpływ na ekonomikę i proces spalania.
Odnoszę wrażenie, że kompletnie nie wiesz o czym pisałem.
Chyba piszesz o kotłach (piecach?) węglowych, kolego. Najpierw przeczytaj uważnie tekst, a potem dopiero, jak trzeba, atakuj, bo wyszło śmiesznie.
I Ty nie do końca masz rację. Ponieważ schiedel avant jest przystosowany do podłączenia pieców kondensacyjnych, posiada dwa przewody, odpływ kondensatu. Wykonany jest z ceramiki kwasoodpornej i może być podłączony do niego każdy piec gazowy i olejowy lub niskotemperaturowy. Ja sam mam podłączony piec olejowy. A dzięki długości 8 m ciąg komina jest doskonały- i to miałem na myśli. Dlatego nie dowalajmy sobie, tylko pomóżmy człowiekowi wybrać komin systemowy
pozdrawiam
A ja zaktualizuje moje poczynania wiec tak jak pisalem troche wyzej 30.000zl za samo murowanie ze stropem(plyta zeranska) i scianka kolankowa(80cm),sciankami dzialowymi dol,kominy systemowe dwa 7.80m, poczawszy od wykopow pod lawy jest to cena samej robocizny etap jeszcze nie zamkniety ze wzgledu na pogode.Strop juz gotowy do polozenia lezy w fabryce=8500zl+polozenie=25zl za plyte(mam22sztuki=100m2)+transport=250zl okolo20km,do tego stal i beton na wieniec.
Dachowka juz kupiona Braas Grecka czarna 300m2+10 okien velux78/118(w tym 2 lazienkowe),rynny Lindab,folia wysokoparoprzepuszczalna Delta Vent S slowem kompletny dach material=26900zl.
Dekarz za ten dach umowiony na 65zl/m2(300m2*65zl=19.500zl).Kwestia oblozenia dwoch kominow klinkierem zostala do dogadania.
Polece dalej a co.
Okna MS Slupsk Tytan Termo z potrojna szyba(promocja do konca lutego 2010) i szprosami biale obustronnie:4* 60/90,2*150/150,2*180/150,3*90/210,i tarasowe 1*90/230,1*150/230 wraz z montazem i 7% vat=11.200zl.
Na okna w Bertrand Luzino kolo Wejherowa dostalem oferte z montazem i 7% vat=8.930,55zl(zwykly wklad szybowy) czy wybieram dobrze czas pokaze.Dla mnie roznica mala przemawia za lepszymi oknami MS z fabryki 20km od mojej budowy.Czy wybor dobry czas pokaze dla mnie to kolejny etap decyzyjny zamkniety teraz kociol CO i instalacje.
Pozdrawiam wszystkich(szczegolnie) z pomorskiego Ustka i okolice piszcie tez cos bo na tle forum wygladamy jak zascianek budownictwa w naszym kraju a przeciez duzo sie dzieje.
Sorka zamotalem sie musze jeszcze dodac wiezbe z tartaku w poblizu,impregnowana w "wannie"ok.11m3=8.500zl+transport=250zl.