Witam.
Jestem na etapie murowaia ścian. Komin będzie Schiedla. Jakie przyjąć wymiary kominka?
Planujemy zastosować kominek z płaszczem wodnym. Jakie przyjąć wymiary kominka?
Nie obraż się ale twoje pytanie jest mało precyzyjne bowiem typ kominka i zarazem wynikająca z tego jego wielkość zależy od mocy kominka a moc od powierzchni budynku wyrażonej w m2 przelicznik w/g norm współczesnych i nowoczesnych materiałów kształtuje się w następujący sposób 0.7 kw mocy kominka 10 m2 powierzchni ale nie jest błędem lekkie przewymiarowanie mocy szczególnie przy nowoczesnych kominkach posiadających sterowanie dolotem powietrza do paleniska no i obszerność kominka zależy też w dużej mierze od obudowy jaką zechcemy go obudować
acca5, ten komin, to zwykłe Rondo Schiedla (nie Rondo Plus). Ten typ nie ma ocieplenia pomiędzy rurą ceramiczną a pustakiem. Jest tylko oddzielenie ze sznura wełny (i to ten sznur widać na zdjęciu). Komin służy tylko do odprowadzania spalin z kominka.
Iga9, a czy Ty miałaś jakieś wątpliwości, że ja nierówna jestem :o :wink: . Do zobaczenia na tarasie, zatem :D .
Dzisiaj przywieżli mi więźbę i mam pytanie.
POHLANKA, FAZER, DILER czy pamiętacie ile m3 drewna poszło Wam na więźbę.
U mnie po modyfikcaji wyszło 12 m3 i nie wiem czy to dużo czy normalnie.
POHLANKO czy kanał dymowy grilla robiłaś z gotowych kominów systemowych typu Schiedel i czy ten kanał dymowy ocieplałaś wełną mineralną?
pozdr
A jeśli chodzi o koszty budowy, to narazie wszystko w/g mojego planu a wstępnie wygląda to tak:
stan zero (z zasypaniem, pierwszą wylewką i ociepleniem fundamentów - całość z materiałem) - 20 500 pln
stan surowy zamknięty (do tej pory wydane na materiały, okna + dachowe, blachodachówka rukki pural + orynnowanie, kominy schiedel, brama hormann z montażem i inne materiały typu pustaki, strop, piach, beton, cement) - 120 000 pln
robocizna: dach - 13 000 pln (blachodachówka + okna+obróbki - komplet)
dom (z kominami, schodami, ścianami działowymi, strop czyli komplet) - 13 000 pln
RAZEM:166 500 PLN (bez faktur - bez vatu kupuję co się tylko da)
Buduję w Mińsku, a do pracy dojeżdżam do W-wy, więc mam fizyczny kontakt zarówno ze składem Kowalczyka jak i ś.p. pana Replina (teraz interesem zarządza jego żona).
Do tej pory u Kowalczyka kupowałem niektóre materiały na stan surowy (do gadżetów typu drzwi wewnętrzne jeszcze nie doszedłem), ale muszę powiedzieć, że to co kupowałem czyli strop Porotherm i komin Schiedl'a kupiłem najtaniej w okolicy, a dostawa była prawie z dnia na dzień. Materiały, na które musiałbym czekać dłużej, kupowałem gdzie indziej (Konstans, LUX w Mińsku), bo handlowiec Kowalczyka lojalnie uprzedził mnie, że będzie trzeba długo czekać.
Natomiast skład Replina, kilka razy odmówi współpracy ze mną i mimo, że mam do nich na prawdę blisko jakoś nie mogę się do nich przekonać. Materiałów nietypowych w naszej okolicy (Silka, gruba wełna Rockwool'a, Schiedel, Braas) nie chcę sprowadzać, ceny mają trochę wyższe, marudzą, że moje zamówienia są zbyt małe - może jakbym kupował gazobeton, styropian, terivę i blachodachówkę to rozmowa była by inna, ale na razie nie możemy się dogadać.
Pytanko.
Mam zamiar zainstalować w pom.gospodarczym piec Turbo.Na temat pieca wiem prawie wszystko :) oprócz jednej rzeczy.
Czy możliwe jest odprowadzenie spalin poprzez komin systemowy typu schiedel ,a pobieranie powietrza rurą stalową przez ściany budynku?
Wpadł mi dziś numer archiwalny czasopisma "Instalator" i tam napisali (jak zrozumiałem),że wymiana spalin odbywa się przez tą rurę wyprowadzoną w ścianie/dachu,z jednoczesnym pobieraniem powietrza przez tą samą rurę?????
Jak to jest naprawdę...???
Stoję przed wyborem nasady kominowej samonastawnej typu "strażak"/"dragon".
Docelowo ma polepszyć ciąg w kominie (systemowy schiedla), do którego podłączony jest wkład kominkowy.
Nie interesuje mnie rozwiązanie "na jeden sezon", a takie wydawały mi się wszystkie obejrzane dotąd nasady "marketowe" -kiepskie łożysko, blacha ocynk, albo cieniuteńka nierdzewka nie wytrzyma długo wysokich temperatur.
Może macie podobne i sprawdzone rozwiązania na swoich dachach i możecie coś konkretnego polecić?
Cześć,
Deni, jeśli masz Schiedla z wkładem do pieca gazowego do nic więcej nie potrzebujesz. Czyli oprócz Rondo20+W wzięłaś dodatkowo komin gazowy?
U mnie komin gazowy zrobiony był z cegieł wentylacyjnych dlatego musiałem włożyć wkład z kwasówki.
powiem Wam, że cena dachówki to dopiero połowa ceny :(
oto moja wycena, w niej są wszystkie wykorzystane elementy do zmontowania naszego dachu.
http://img41.imageshack.us/img41/5117/dachx.th.jpg
do tego okna dachowe, łaty i kontrłaty +/-4-7tys w zależności od typu okien
czuję się jakbym znów budował :D
pozdrawiam
Robert
patera - odpowiem Ci tak... jak przyjdzie kominiarz na odbiór to i tak będzie patrzył ile komin przebiega od krokwi, a nie czy jest ocieplony. Zrób wymian i tyle, choć myślę, że będzie to kłopotliwe.
W temacie - prawdopodobnie ocieplony będzie chłodniejszy, ale w miejscu przejścia przez dach i tal będzie to niewielka różnica. Jednak w systemowym do wełny dochodzi pustak z keramzytem który też jest izolacją termiczną. Wydaje mi się, że to przemawia za systemowym (do przeciwników Schiedla - zauważcie, że nie namawiam na firmę tylko typ komina :D )
stan surowy zamkniety - pow 170 m z garazem i gosp nie liczac skosow, dom na planie krzyza, dach wielospadowy, sciany jednowarstwowe, fundament z chudzakiem, brak dzialowek - 160 tys material i robocizna
w tym miedzy innymi:
-dachowka cementowa, orynnowanie, dach 240 m
-sciany Ytong - kupowane w goraczce budowlanej maj-napewno przeplacone w stosunku do zakupu w hurtowni z rabatem
-kominy systemowe Schiedla
- oplacone duperele typu: kierownik budowy, zakup projektu, adaptacja, uslugi geodezyjne, przyczepka campingowa na potrzeby budowy, przylacze pradu, notariusz, koszty "inne" typu agregat, woda od sasiada i takie tam
wg mnie to cena realna, wiem ze nasz projekt nie jest prosty i tani - ma kilka "kwiatkow" w konstrukcji ktore powiekszaja koszty, ale nie jest tez jakis tam wymyslny co znacznie przedraza. Taki srodeczek
450 tys to moze za stan 'pod klucz' ?? Jakas kosmiczna cena - chyba ze dom 300 metrow z cudami na kiju
Hmm... taka mądra to nie jestem. Wiem tylko, że nigdzie się tego nie stosuje, więc pewnie jest powód. Może chodzi o wrażliwość na wilgoć, bo komin w odróżnieniu od ścian jest bardzo eksponowany. Chyba najlepiej spytać specjalistów z Xelli, myslę, że gdyby mogło być takie zasosowanie, to chetnie je polecą.
Co do płytek, to znam przez lata wiele domów, w których jest wykończenie komina typu Schiedel lub murowanych płytkami i nic nikomu nie odpadało.
Co do Leiera sprzedawca Schiedla taka teze wygłosił
"Nie do końca środek jest ten sam. Kształtka ceramiczna IBF, (wg. opini przedstawiciela z Schiedel) komin Leiera w żadnej wersji nie posiada certyfikatu jeżeli chodzi o paliwa lotne typu gaz ziemny. Charakteryzuje się nasiąkliwością, która szczególnie przysparza kłopotów w górnych partiach komina – po prostu występuje erozja kształtki kominowej. Jak wiadomo, głównym produktem spalania gazu jest para wodna i CO2. Komin jest mokry w środku.
Druga sprawa, komin Leiera nie wytrzyma zapłonu sadzy tj. temp. Ok. 1200 C. Mam nawet taki film, który potwierdza moją tezę. "
Ty sie ciesz, farciarz jestes ze nie wykopales panzerfausta poniemieckiego :grin:
Kominek z rura postawiony zostal na pietrze tak ze nie posiada wlasnego fundamentu
Rura stalowa - bezszwowapoprzez systemowe kolano (przewod dymowy) łączy się z kominkiem. Rura jest przymocowana obejmami do sciany (obejmy zakotwione w scianie). W czesci mieszkalnej rura jest obudowana plyta g-k. ocieplana welna Rockwool typu Alu Firebirds. Plyta stanowi wykonczenie gornej czesci kominka. Na plycie zrobiony jest tynk cienkowarstwowy kornik pionowy.
Na poddaszu rura przymocowana do sciany nosnej jest ocieplona i wyprowadzona ponad polac dachu przy scianie szczytowej buduynku. Do sciany szczytowej zostala zespawana z katownikow rama pozioma z mieczami w kierunku sciany na ktorej zostala postawione obmurowanie komina cegla klinkierowa z czapa betonowa na gorze. Wystajaca rura przwodu dymowego zostala zakonczona rotowentem mocowanym obejma z blachy na sruby.
Rury posiadaja odpowiednie splaszczenia na koncach tak ze jedna wkladasz w druga ale na pewno takich rur nie ulozylbym bez mocowania na srodku pomieszczenia. Takze krociec wystajacy z wkladu grzewczego posiada identyczna srednice jak rura dymowa wiec calosc doskonale do siebie pasuje.
Wazne zeby to byly rury beszwowe o odpowiedniej grubosci stali - przystosowane do kominka. Ceny niestety nie pamietam ale na pewno parokrotnie tansze niz komin z Schiedla. Chyba 50-60 PLN na 1 mb rury.
zamysł jest taki, żeby wrzucać tutaj wszelkie kwestie techniczne. Nie chcę tego mieszać z pamiętnikiem, gdzie piszę raczej co kiedy niż jak i dlaczego tak.
Nadproża
Stropy gęstożebrowe
Komin systemowy do kominka:
Schiedel- drogi dobry
Plewa- podróbka, tańsza, jakość porównywalna
Presto- polecany przez hurtownię j.w.
czy faktycznie zamienniki są tak samo dobre? w necie raczej korzystne opinie o wszystkich. Różnica w cenie niespecjalnie szokująca (kilkaset złotych)
stało się. Po zasięgnięciu wszelkich możliwych opinii i ostatecznej rozmowie z kominiarzem biorę komin do kominka
- marka: Schiedel
- typ: Rondo Plus (ocieplany, chroni przed wilgocią, od 60 C czyli bardzo niskiej temp. Alteternatywa: prostsze Rondo)
- z kanałem wentylacyjnym (tak jest w projekcie).
Komin do kotła C.O.
Wg kominiarza do kotła co z zamkniętą komorą spalania wystarczy komin z cegły czerwonej kl.150 z wkładem kwasoodpornym.
[quote="Wciornastek"][quote="Asiula7771"]Czy ktoś z was kochani wielkopolanie wybudował do z tzw kominkiem zewnętrznym albo dwustronnym - takim, który najczesciej służy za grill albo co?
Czy stosowaliście na przykład komin schiedla? Bo boję sie że będxie mi dym z grilla leciał przez kominek pokojowy do domu albo, że ciepło z kominka pokojowego bedzie przez grill uciekac na zewnątrz.
Znacie może jakichś fachowców od kominków i tego typu dwustronnych instalacji czy wystarczy jakoś to ocieplić - zadbać o tzw cug:)
pozdrawiam
Asia
Dziękuję za odpowiex, o tych dwóch kanałach to już wiem ale nie wiem ki diabeł ten schiedel a mam go w projekcie i wszyscy "fachowcy" twierdzą, że taki musi być.
A mój wykonawca zaparł się jak osioł i stwierdziła, że on takiego komina nie obmuruje bo nie umie!!!!!!
Tragedia.