logo
 Pokrewne renessmekorytarze samolotów pasażerskich północKolor ścian w pokoju północnymKorea Północna dysponujekordylina purpurowaKominek elektryczny w obudowieKolorowanki Dla Dzieci Do Drukowaniakoncert Madonna datykolor żeńskich nasionkonfiguracja emule dla Neostrady 1mbkomin stalowy do kominka
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • happyhour.opx.pl
  • renessme


    --------------------------------------------------------------------------------

    1.Śródlądowy szlak wodny w Ameryce Północnej. Długość całego szlaku wynosi 3762 km. i jest on na całej długości dostępny dla statków oceanicznych. Szlak ten wykorzystywany jest przez USA i Kanadę.
    2.Pasmo górskie w Kordylierach Północnych o długości około 320 km. Zbudowane z granitów i skał osadowych.
    3.Archipelag wysp w poblizu wybrzeży kontynentu, pokrytych wilgotnym lasem równikowym. Wyspy słyną z upraw kakaowca, kawy, palmy kokosowej i oleistej.
    4.Jedno z największych miast Ameryki Południowej. Jego największy rozwój zwiazany był z odkryciem złota w Minas Gerais i z uprawa kawy. Dziś jest nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym.
    5.Cieśnina oddzielająca dwie europejskie wyspy znane z łagodnego klimatu, porośnięte makią i należace do dwóch róznych państw.



    1.Śródlądowy szlak wodny w Ameryce Północnej. Długość całego szlaku wynosi 3762 km. i jest on na całej długości dostępny dla statków oceanicznych. Szlak ten wykorzystywany jest przez USA i Kanadę.
    2.Pasmo górskie w Kordylierach Północnych o długości około 320 km. Zbudowane z granitów i skał osadowych.
    3.Archipelag wysp w poblizu wybrzeży kontynentu, pokrytych wilgotnym lasem równikowym. Wyspy słyną z upraw kakaowca, kawy, palmy kokosowej i oleistej.
    4.Jedno z największych miast Ameryki Południowej. Jego największy rozwój zwiazany był z odkryciem złota w Minas Gerais i z uprawa kawy. Dziś jest nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym.
    5.Cieśnina oddzielająca dwie europejskie wyspy znane z łagodnego klimatu, porośnięte makią i należace do dwóch róznych państw.



    To teraz na gegre gdyby ktoś miał wątpliwości czy zna wszystkie nierówności terenu xD

    AZJA
    Góry:Kaukaz,Pontyjskie,Elburs,Hindukusz,Pamir,Himalaje,Kunlun,Tien-Szan,Ałtaj,Sajany,Jabłonowe,Stanowe,Wierchojańskie,Kołymskie,Koriackie,Południowochińskie
    Wyżyny : Środkowosyberyjska,Pogórze Kazachskie,Irańska,Dekan,Tybet
    Niziny : Zachodniosyberyjska,Mezopotamii,Turańska,Indu,Ganges,Mandżurska,Chińska,Tajlandzka
    AMERYKA PÓŁNOCNA
    Góry : Kordyliery,Apallachy
    Wyżyny : Wielkie Równiny,Labrador,Wielka Kotlina,Kolorado
    Niziny : Atlantycka,Zatokowa,Hudsońska
    AMERYKA POŁUDNIOWA
    Góry : Andy
    Wyżyny : Patagońska,Brazylijska,Gujańska
    Niziny : Amazonki,Orinoko,La Platy
    AFRYKA
    Góry : Atlas,Przylądkowe,Smocze
    Wyżyny : Somalijska,Abisyńska,Wschodnioafrykańska
    Niziny : ni ma ^^
    EUROPA
    Góry : Skandynawskie,Ural,Karpaty,Bałkany,Rodopy,Dynarskie,Apeniny,Pireneje,Iberyjskie,Betyckie,Alpy,Jura,Ardeny,Harz,Rudawy,Sudety,Kaledońskie
    Wyżyny : Masyw Centralny,Małopolska,Wołyńsko-podolska,Mołdawska,Środkoworosyjska,Nadwołżańska
    Niziny : Wschodnioeuropejska,Nadkaspijska,Czarnomorska,Polesie,Rumuńska,Węgierska,Padańska,Pojezierze fińskie,Polska,Niemiecka,Francuska
    AUSTRALIA
    Góry : Wielkie Góry Wododziałowe
    Wyżyny : Środkowoaustralijska
    Niziny : Zachodnioaustralijska

    ja jestem za przełożeniem chemii^^



    Odnośnie Ekwadoru

    Kraj położony w pn zach częsci ameryki pd

    Klimat Równikowy Graniczy z Peru i Kolumbią

    Tereny górzyste i pagórkowate

    Posiada wielki wulkan

    Parki Narodowe

    Cajas



    Machalilla



    Średnia roczna suma opadów od 200 mm w południowej części wybrzeża i 400 mm w śródgórskich kotlinach oraz w południowej części Andów,, do 3000 mm w północnej części wybrzeża , na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej i we wschodnim Ekwadorze

    Klimat ciepły

    Od średnio 7 stopni zimą do 23 stopni latem w Quito

    Ustrój to Republika,a język Hiszpański

    Wulkan Cotopaxi



    Ekwadorska Wyżyna



    Ta nietypowa formacja geologiczna stanowiąca naturalny most nad rzeką Rio Las Cuevas, zawdzięcza swą oryginalną formę bijącym w okolicy gorącym źródłom.
    Puente del Inca, będący prawdziwym cudem natury, zawdzięcza swą nazwę Inkom, którzy uczęszczali w to miejsce, aby skorzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych. Most Inki jest położony na północnym wschodzie Provincia de Mendoza w zachodniej Argentynie, 183 km od stolicy prowincji Mendozy, w Kordylierze Andyjskiej, na wys. 2.720 m n.p.m.
    Ma 47 m długości, 28 m szerokości, maksymalną wysokość 27 m i znajduje się nad rzeką Rio Las Cuevas, która od tego punktu przybiera nazwę Rio Mendoza.
    Pod mostem, ze zbocza będącego brzegiem rzeki, wypływają wody termalne o temperaturze 34–38°C. Kąpiele w tych wodach zalecane są na schorzenia nerwowe, dolegliwości reumatyczne oraz ginekologiczne, a także jako terapia dla anemicznych dzieci, artretyków i rachityków. Tuż przy moście usytuowana jest niewielka budowla z małymi basenami, przez które stale przepływa gorąca woda. Miejsce to znajduje wielu amatorów kąpieli, szczególnie w okresie letnim — od listopada do kwietnia.
    Ciekawostką jest fakt, że jakikolwiek przedmiot, pozostawiony na kilkanaście dni w wodach termalnych Puente del Inca, zostaje pokryty warstwami soli mineralnych, kamienieje i nabiera brązowej barwy. Na okolicznych straganach z pamiątkami kupić można np. „spetryfikowane” w ten sposób buty, butelki coca-coli i inne pamiątki.

    rodzaj — formacja geologiczna
    państwo — Argentyna
    położenie — Kordyliera Andyjska



    Na Dominikanie panuje klimat tropikalny z dwiema porami roku: latem i zimą. Średnia roczna temperatura na wybrzeżu waha się od 25-30°C. Chłodniej bywa w paśmie górskim Kordyliera Centralna (Jarabacoa i Constanza), gdzie odnotowuje się temperatury ujemne. Więcej opadów jest na północy (Puerto Plata i Samana), mniej na południu (Santo Domingo), najmniej na wschodzie (Punta Cana i La Romana).

    Średnia temperatura dzienna:
    • marzec max 27 min 19
    • kwiecień max 28 min 19

    Grudzień - kwiecień:
    Są to najchłodnejsze miesiące w roku. W chłodne lutowe poranki temperatura może spaść do 18°C. W ciągu dnia do 28°C. W tym okresie na wschodnim wybrzeżu (rejon Punta Cana) wieczory są dość wietrzne.

    Marzec - kwiecień:
    W całym kraju wietrznie. Najlepszy okres na puszczanie latawców, które są sprzedawane na straganach w czasie Świąt Wielkiejnocy.

    Zobacz jeszcze tutaj:
    Ile pieniędzy na Dominikane

    Puerto Plata - wycieczki

    Najpiękniejsze miejsce na Dominikanie

    Nocne życie w Puerto Plata

    źródło:www.dominicana.com.pl



    Rdzenni mieszkańcy obu Ameryk

    Ludność tubylczą Ameryk dzielimy na trzy grupy: Eskimosi, Aleuci i Indianie. Zamieszkiwali oni Nowy Świat przed początkiem europejskiej kolonizacji.

    Inuici (Eskimosi)
    Zamieszkiwali obszary arktyczne i subarktyczne (Grenlandie, Kanadę, Alaskę i Syberię). Są blisko spokrewnieni z Aleutami, mówią językami grupy eskimo-aleuckiej. Należą do rodziny ludów azjatyckich. Większość Inuitów ma grupę krwi B, która nie występuje w ogóle wśród ludów Indiańskich, do których ich błędnie wliczano. Eskimosi są zwykle niskiego wzrostu, mają oliwkowożółtą karnacje, oraz ciemne i proste włosy. Zajmują się między innymi myślistwem i rybołówstwem.

    Aleuci
    Zamieszkiwali m.in. Alaskę, a także półwyspów Lower Alaska i Kodiak oraz Cieśniny Księcia Williama. Są blisko spokrewnieni z Inuitami. Posługują się trzema dialektami języka aleuckiego. Utrzymywali się głównie z polowania na zwierzęta morskie (w tym wieloryby i inne duże ssaki morskie). Aleuci przejęli zwyczaje i religię od Rosjan (ich pierwotną religią był szamanizm). W regionach Aleutów powstały wioski, których nazwy kończą się na „miut”. Gospodarka Aleutów opierała się na łowiectwie i rybołówstwie (polowali na foki, wydry morskie, wieloryby, lwy morskie oraz morsy, a także ptaki, mięczaki i ryby) co było domeną mężczyzn. Kobiety zaś zajmowały się , wytwarzaniem ubiorów oraz plecionkarstwem.

    Indianie
    Najliczniejsza grupa spośród rdzennych mieszkańców, obejmująca setki grup, ludów, plemion o bardzo zróżnicowanym charakterze i stopniu rozwoju. Nazwa tej ludności została nadana przez Kolumba, który myślał ,że dotarł do Indii. Zamieszkiwali oni zarówno Amerykę Północną jak i Amerykę Południową. Ich przodkami była niewielka grupa ,która przybyła z terenów północno-wschodniej Azji. Gdy zetknęli się z cywilizacją europejską stanowili odrębne, zróżnicowane grupy pod względem kulturowym jak i sposobu prowadzenia gospodarki. Proces kolonizacji był przyczyną upadku kultury Indian.
    Wyróżnić mogliśmy następujące grupy Indian:
    W Ameryce Północnej- północno-wschodniej krainy lasów, południowo-wschodnich terenów USA, prerii, płaskowyżu pogranicza USA i Kanady, północno-zachodniego wybrzeża, Kalifornii i Wielkiej Kotliny, południowo-zachodnich terenów USA.
    W Ameryce Południowej i Środkowej- Kordylierów i Andów, dorzecza Amazonki i Wyżyny Brazylijskiej, pampasów, Patagonii i Ziemi Ognistej.



    Te fotki Offco są bardzo dobre, trzeba to przyznać.

    Są ciekawe miejsca w których działalność wulkaniczna to coś naprawdę wyjatkowego.
    Oto jeden z przedstawicieli takich miejsc:






    Erebus - antarktyczny wulkan na wschodnim wybrzeżu, na wyspie Rossa. Jego wysokość liczy około 3794 m n.p.m., ale tylko do wysokości 2000 m pokrywa go śnieg. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1989 roku. W 1841 roku odkrył go szkocki badacz sir James Ross.
    W 1979 roku samolot wiozący wycieczkowiczów z Nowej Zelandii rozbił się o wulkan Erebus, a wszyscy pasażerowie zginęli.



    A to jeden z kolejnych kolosów, jeden z najaktywniejszych wulkanów na ziemi.

    Cotopaxi jest czynnym wulkanem, jednym z najwyższych na świecie (5896 m n.p.m.). Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Leży w paśmie Kordyliery Środkowe w Andach, w północnej części Ekwadoru (jest drugim co do wysokości szczytem tego kraju), na południowy wschód od stolicy kraju Quito. Granica wiecznego śniegu znajduje się na wysokości około 4750 m n.p.m.

    Krater Cotopaxi ma 700 m średnicy ze wschodu na zachód i ok. 500 m z północy na południe. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie. Jest czynny od ponad 4 tysięcy lat. Wybuchał 59 razy do roku 1952. Najsilniejsza erupcja miała miejsce na przełomie lat 1532/1533 i zniszczyła miasto Tacunga. W 1744 roku wybuch był słyszalny 800 km od wulkanu, w Kolumbii. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1975 roku.

    Pozdrawiam

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl