Złoty powinien utrzymywać stabilny kurs względem innych walut przez co najmniej trzy kwartały przed wejściem do ERM2. Tymczasem w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zmienność kursu naszej waluty była trzykrotnie wyższa niż zmienność kursu słowackiej korony w okresie poprzedzającym wstąpienie Słowacji do systemu. Co więcej, gdy nasz sąsiad przyjmował euro, kurs wymiany korony był niemal identyczny jak średni jej kurs w okresie trzech kwartałów przed ERM2. Myślę, że Polska powinna już zacząć rozmawiać z EBC i KE o wejściu do unii walutowej, pokazać warunki przyjęcia euro, a mówienie o konkretnej dacie odłożyć.
Słowacy mają już swoje euro. Od 1 stycznia korona przechodzi do historii a nowa walutę przelicza się według kursu – za 30,126 korony dostaje się jedno euro. Aby łatwiej było kontrolować zamianę koron na euro, system podwójnych cen będzie obowiązywać do 16 stycznia. Dopiero po upływie tego okresu w obiegu na Słowacji zostanie tylko euro. W innych krajach podwójna waluta obowiązywała przez dwa miesiące. Na razie w tych pierwszych zakupach pomagają kalkulatory. Wprowadzenie euro to wyzwanie dla samych banków. Do końca przyszłego roku wszystkie banki na Słowacji będą wymieniać korony i halerze na euro i eurocenty. Oczywiście znajdzie się i jakiś szczegół. Aby zrobić to za darmo, jedna osoba za jednym razem będzie mogła wymienić maksymalnie 100 banknotów i 100 monet. W Narodowym Banku Słowacji monety będzie można wymieniać do końca 2013 roku, a banknoty bezterminowo. Słowacki bank centralny musi utrzymywać stopy na poziomie strefy euro. Specjaliści uważają, że wejście Słowacji do strefy euro uchroni kraj przed skutkami globalnego kryzysu. Czy to jest formalny koniec niezależnej polityki walutowej na Słowacji? Jak będzie wyglądało w Polsce wprowadzenie euro?
Pomimo tego, że słowacki rząd zamierzał wprowadzić euro dopiero w 2009 roku, w restauracjach, centrach handlowych i stacjach benzynowych można było już płacić europejską walutą. W Bratysławie euro przyjmowały sieci supermarketów. Pomysł zainicjowała brytyjska sieć supermarketów Tesco, za nią podążyły inne. Każda kasa w supermarkecie posiadała oznaczenie informujące o wymienialności kursu korony i euro. Jest on co prawda nieco gorszy niż w kantorach, jednak turyści z nich korzystają, ponieważ są opłacalne. Jak na razie w słowackiej gospodarce wszystko idzie jak po maśle, jednak analitycy podkreślają, że jest to jeszcze zasługa poprzedniego liberalno - prawicowego rządu Mikulasza Dzurindy. Słowacy obawiają się nie tylko podwyżek cen. Co prawda do 16 stycznia na Słowacji będzie jeszcze można płacić w koronach, ale tylko banknotami, których wartość nie przekroczy czterokrotnej wartości kupowanego przedmiotu. To znaczy, że za chleb lub masło nie można będzie zapłacić banknotem 1000-koronowym. Szkoda tylko, że wydający się za bardziej opóźniony od Polski kraj jakim jest Słowacja znacznie szybciej podąża za Europą niż My. Być może przyjęcie euro przez Słowację spowoduje, że jeszcze więcej stracimy na tym, że nadal go nie mamy.
Dodaj do listy numer 1913366 wpisz start, wybierz autobus i masz rozkłady jazdy (chyba tylko Warszawa...), zaś mieszkańcy okręgu katowickiego mogą wpisać tam gop by zobaczyć rozkład jazdy KZK-GOP.
I kolejny, tym razem już nie informacyjny, a... sami sprawdźcie - 4131870
3331822 - kursy NBP
lista obsługiwanych walut
Trudne początki z nową walutą
Ten rok będzie ciężki dla gospodarki Słowacji – czeka ją pierwsza w historii recesja. Od stycznia Słowacy mają euro i już dziś mogą taniej finansować swoje zadłużenie niż np. Polska czy Węgry
Do niedawna wydawało się, że słowacka gospodarka będzie jaśniejącą gwiazdą na tle pogrążonej w recesji strefy euro. Ale od jesieni 2008 r. dramatycznie pogorszyły się wyniki eksportu i produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.
Problemy południowych sąsiadów to stanowiący 70 proc. PKB eksport i uzależnienie od przemysłu samochodowego (15 – 20 proc. PKB). A produkcja w tym sektorze z powodu spadku zamówień w Europie obniżyła się w styczniu i lutym o blisko 50 proc. Do tego dochodzi osłabienie sprzedaży detalicznej, czyli efekt rosnącej stopy bezrobocia (obecnie 9,8 proc.) i osłabienia walut Polski czy Czech. Mieszkańcy niewielkiej Słowacji zaczęli masowo robić zakupy za granicą, co zdaniem ekonomistów przyczyniło się do obniżenia dynamiki sprzedaży.
Dziś to Słowacja jest w jeszcze trudniejszej sytuacji niż Polska czy Czechy. Kurs euro nie osłabił się tak jak kurs złotego czy korony czeskiej i nie zwiększył konkurencyjności ich eksportu. – Słowacja boleśniej odczuje spadek eksportu niż inne kraje regionu – mówi Timothy Ash, ekonomista Royal Bank of Scotland w Londynie.
Całość:
http://www.rp.pl/artykul/2,293568_Slowacji_trudne_poczatki_z_euro.html
Aktualne i archiwalne kursy walut
Tabela A średnich kursów walut NBP TUTAJ
Archiwum tabeli A kursów NBP TUTAJ
Tabela A zawiera kursy poniższych walut:
dolar amerykański (USD)
dolar australijski (AUD)
dolar Hongkongu (HKD)
dolar kanadyjski (CAD)
euro (EUR)
forint (Węgry) (HUF)
frank szwajcarski (CHF)
funt cypryjski (CYP)
funt szterling (GBP)
hrywna (Ukraina) (UAH)
jen (Japonia) (JPY)
korona czeska (CZK)
korona duńska (DKK)
korona estońska (EEK)
korona norweska (NOK)
korona słowacka (SKK)
korona szwedzka (SEK)
lew bułgarski (BGN)
lira maltańska (MTL)
lit litewski (LTL)
łat łotewski (LVL)
nowy lej rumuński (RON)
rand (RPA) (ZAR)
rubel rosyjski (RUB)
SDR (MFW) (XDR)
kursy pozostałych walut znajdziesz bezpośrednio na stronie NBP
Pamiętaj, Słowacja od nowego roku z EURO
Słowacja żegna się z koroną. Od Nowego Roku nasi południowi sąsiedzi wchodzą do strefy Euro. Słowacja będzie szesnastym krajem wspólnoty i jednocześnie pierwszym wśród państw byłego bloku wschodniego, w którym środkiem płatniczym będzie unijna waluta.
Na gmachu Banku Narodowego w Bratysławie już od kilku miesięcy wisi transparent z symbolem euro. Przy dobrej widoczności widać go nawet spod austriackiej granicy.
Jak wynika z najnowszych badań, prawie 60 proc. Słowaków jest pozytywnie nastawionych do unijnej waluty. Mimo kryzysu finansowego, kurs korony w stosunku do euro pozostał stabilny.
Słowacy staną się szesnastym członkiem strefy euro. Szesnastka ma wymiar symboliczny, bo nowa waluta zacznie obowiązywać w 16. rocznicę upadku Czechosłowacji i powstania Słowacji. (1 stycznia 1993 r.).
W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach.
Przygotowano też tzw. pakiety startowe, zawierające 45 słowackich monet euro o nominałach od 0,01 do 2 euro. Pakiet jest wart 16,60 euro, co stanowi równowartość 500 słowackich koron.
Słowacja będzie pierwszym krajem byłego bloku wschodniego, który wprowadził euro-walutę. Od 1 stycznia strefa euro będzie liczyła prawie 330 milionów ludzi.
PAP
Nie da się znaleźć na necie kursu korony z ostatnich 10lat, że podałeś zmienność euro?
Korona słowacka nie figurowała w wykazie walut NBP dla których była ustalana codzienna wartość kursu. To zawsze było przeliczenie pośrednie poprzez kiedyś markę a potem euro.
Jest zgoda na przyjecie przez Slowacje euro od 1 stycznia 2009 roku, nalezy jeszcze tylko okreslic kurs wymiany walut - a to juz w lipcu i bedzie to ostateczna kropka nad "i".
Zebrani na szczycie w Brukseli szefowie państw i rządów UE zaakceptowali wejście Słowacji do strefy euro od 1 stycznia przyszłego roku.
Słowacja będzie pierwszym krajem Europy Wschodniej, w którym narodową walutę zastąpi euro, i czwartym z nowych krajów członkowskich: po Słowenii, Cyprze i Malcie.
W lipcu ministrowie finansów UE (Rada ECOFIN) ustalą ostateczny kurs wymiany słowackiej korony na euro.
W maju Komisja Europejska uznała, że Słowacja spełniła opisane w traktacie z Maastricht warunki konwergencji. Zgodnie z nimi, by wejść do strefy euro, każde państwo musi m.in. mieć deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa.
Słowacja zostanie 16. członkiem strefy euro.
Dzisiaj została postawiona kropka na "i". Od 1 stycznia będziemy mieli 17 kraj w strefie euro.
Estonia będzie 17. krajem strefy euro
Unijni ministrowie finansów postawili kropkę nad "i" - ostatecznie zaakceptowali wejście Estonii do strefy euro od przyszłego roku.
Wcześniej, zielone światło dla rozszerzenia strefy dała Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz unijni liderzy.
Estonia może wejść do strefy euro, bo jej deficyt finansów publicznych jest poniżej limitu trzech procent Produktu Krajowego Brutto, dług publiczny nie przekracza 60. procent PKB, a inflacja utrzymuje się na niskim poziomie. I ponieważ jest to tendencja trwała, nic nie stoi na przeszkodzie, by Estonia przyjęła wspólną walutę. Ustalony został już nawet kurs estońskiej korony do euro. Bruksela podkreśliła jednak, że władze w Tallinnie muszą być czuje, by sytuacja się nie pogorszyła.
Estonia będzie 17. krajem strefy euro i piątym z nowej Unii. Wcześniej z narodowej waluty zrezygnowały Słowenia, Malta, Cypr i Słowacja. Jeśli chodzi o Polskę, to nie sprecyzowała ona jeszcze daty swojego wejścia do strefy euro. Wszystkie kraje Unii są zobowiązane do przyjęcia wspólnej waluty z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Danii.
rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
http://www.polskieradio.p...ykul176327.html