logo
 Pokrewne renessmekorona cesarska kwiat kiedy ściąćkoronacja Bolesława chrobrego-znaczenieKorona Kielce Grzegorz Piechnakorona słowacka Kurs walutKorona Wrocław Kino seansekorona cierniowa kwiat PielęgnacjaKorona Wrocław kino seansKorona Kielce Stadion zdjęciaKorona Wrocław Cena biletukorona islandzka Kursy walut
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ogloszenia.keep.pl
  • renessme


    Najmniej lubiany okres, to chyba II RP, początek XX wieku w kwestii partii politycznych, rewolucji 1905 roku itd. Nie szaleję również za demokracją szlachecką, choć niegdyś wręcz jej nie znosiłem. Pozwolę sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wczesne średniowiecze było okresem nudy i głupoty. Poczynając od roku 732 i bitwy pod Poitiers do roku 800 i koronacji Karola Wielkiego obserwujemy proces tworzenia się Europy jaką znamy po rozpadzie Imperium Rzymskiego. Równolegle rozwija się Kościół Katolicki wraz ze swoimi koncepcjami ideowymi i politycznymi. Przez to wszystko przewijają się rozliczne bitwy, jak choćby bitwa pod Hustings wygrana przez Wilhelma Zdobywcę, chrzest Polski, wspaniałe koncepcje, jak Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego Ottona III i wiele innych.



    Cały podział czasu oparty jest na umowie, a decyduje zdanie ekspertów. Kilku z nich dopuszcza że koronacja Karola Wielkiego była w wieku IX i jest to dopuszczalne. Mój profesor mówił o tym z żalem, ale jakby kogoś ulał za taki błąd, ten w odwołaniu bez problemu by się wybronił. Z tego samego powodu w teleturniejach dopuszczone są dwie wersje odpowiedzi.
    Ale mniejsza o to, jak pomysł się nie podoba, to ok., ale nie piszcie o moich pomyłkach, gdzie akurat ich nie robię. Wydaje mi się że dekada 2000-09 lepiej oddaje czas, z którego wybierano by sportowców, raz sprawa historii i III RP, co pisałem wcześniej, dwa w roku igrzysk, triumfy zawodników są zbyt świeże i brak dystansu. Poza tym w wielu innych miejscach wybiera się zawodników dekady, co zresztą już pisałem.



    " />2. Jak rodziła się Europa?

    Po upadku imperium rzymskiego Europa zaczęła się organizować na nowo. Z dawnego imperium pozostała, znacznie okrojona, część wschodnia – Bizancjum. Było one atakowane od Bałkanów przez Słowian a od południa przez Arabów.

    W dawnych prowincjach zachodnich powstawały królestwa plemion germańskich. Ich granice były zmienne a struktury słabe. Spośród nich trwałym okazało się jedynie w Galii państwo Franków. Północną Afrykę, Syrię i Palestynę w VII wieku podbili Arabowie. Wiek później ich łupem padły wyspy Morza Śródziemnego oraz Półwysep Pirenejski.
    Jakie znaczenie miało powstanie cesarstwa Karola Wielkiego?
    Ten germański władca zdołał rozszerzyć swoje państwo poza granice dawnych terenów rzymskich. Północna Galia, środkowa Italia, Hiszpania (po rzekę Ebro), tereny po rzekę Łabę, (które nigdy nie należały do Rzymu).

    Czy koronacja w 800 roku miała symbolizować władzę nad Zachodem? Panował tylko nad częścią terenów zachodnio- rzymskich. Większa część barbarzyńskiej Europy była poza zasięgiem jego władzy.
    Czy stał się symbolem monarchy? Twierdzi się, że w językach słowiańskich od jego imienia powstały określenia władcy (Król, Kral, Korol)



    " />Zanim zabiorę głos w dyskusji, zapytam - a co uważamy za średniowiecze? Liczymy do 1453 r i zdobycia Konstantynopola, czy do rewolucji burżuazyjnej w Anglii za Cromwella?
    Za koniec średniowiecza przyjmuje się różne daty: wynalezienie druku przez Jana Gutenberga (ok. 1450), zdobycie Konstantynopola przez Turków i upadek Cesarstwa bizantyjskiego (rok 1453), koniec wojny stuletniej (rok 1453), dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (rok 1492), przyjęcie przez władcę Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, Iwana III Srogiego, tytułu "władcy Wszechrusi" lub powrót Krzysztofa Kolumba do Hiszpanii (rok 1493), a wreszcie wystąpienie Marcina Lutra (rok 1517).

    Z początkiem też jest różnie - ale chyba zgodzimy sie na upadek Cesarstwa Zachodniego:)
    Najczęściej za początek epoki przyjmuje się rok 476, koniec istnienia imperium rzymskiego, w którym został pozbawiony władzy ostatni cesarz zachodniorzymski, Romulus Augustulus. Istnieje jednak także wiele innych propozycji, np. zamknięcie przez Justyniana Wielkiego Akademii Ateńskiej (529), zamordowanie Hypatii z Aleksandrii, koronacja Karola Wielkiego (800), ucieczka Mahometa z Mekki (622), bunt Nikka w Konstantynopolu (532) czy chrzest Chlodwiga (496). Wielu badaczy okres od V w. do XI w. chce widzieć jako osobną od średniowiecza epokę historyczną (wieki ciemne).



    " />
    ">Czy to prawda, że Karol Wielki był niezadowolony z koronacji w Rzymie ? Jeśli tak to dlaczego ?

    Hm a skąd takie pytanie
    Czy był nie zadowolony, no nie wiem, ale jak się staje władcą całego świata chrześcijańskiego to chyba ma się z czego cieszyć
    Czy chodzi ci o co innego ?



    str.150-154

    daty: 814, 843, 933, 919, 911, 951, 955, 962

    postacie: Karol Młot, Karol Wielki, Ludwik Pobożny, Karol Łysy, Lotar, Ludwik Niemiecki, Henryk I, Otton I, Jan XII

    pojęcia: centralne państwo frankijskie, królestwo wschodnio- frankijskie, chrystianizacja, cesarz rzymski
    **wydarzenia: wojna domowa, między synami Ludwika pobożnego, podział cesarstwa, traktat w Verdun, upadek Karolingów, bitwa nad Unstrutą, koronacja Ottona I na króla Longobardów, bitwa nad rzeką Lech



    Święta
    imieniny: Barbara, Bratomiła, Christian, Chrystian, Ciechosław, Ciechosława, Cieszybor, Jan, Hieronim, Krystian, Marut, Maruta, Marutas i Piotr.
    Barbórka - Dzień Górnika
    Barbarka - Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii
    Tonga - Dzień Króla Georga Tupu I

    Urodzili się
    1800 - Karol Aarestrup, duński poeta i lekarz (zm. 1856)
    1875 - Rainer Maria Rilke, austriacki poeta i powieściopisarz, przedstawiciel symbolizmu (zm. 1926)
    1892 - Francisco Franco, hiszpański generał i polityk (zm. 1975)
    1907 - Ksawery Pruszyński, polski pisarz i publicysta (zm. 1950)
    1908 - Alfred Hershey, brytyjski biochemik (zm. 1997)
    1922 - Gerard Philipe, francuski aktor (zm. 1959)
    1978 - Lars Bystøl, norweski skoczek narciarski

    Zmarli
    771 - Karloman, syn Pepina Krótkiego, brat Karola Wielkiego
    1214 - Wilhelm I, król Szkocji (ur. 1142 / 1143)
    1642 - Armand Jean Richelieu, książę, kardynał, francuski mąż stanu (ur. 1585)
    1798 - Luigi Galvani, włoski lekarz i fizyk (ur. 1737)
    1934 - Adrien de Gerlache, oficer belgijskiej marynarki wojennej, badacz polarny (ur. 1866)
    1961 - Józef Wrycza, polski duchowny katolicki (ur. 1884)
    1975 - Hannah Arendt, amerykański teoretyk polityki, filozof i publicystka (ur. 1906)
    1976 - Benjamin Britten, brytyjski kompozytor i pianista (ur. 1913)
    1980 - Stanisława Walasiewicz, polsko-amerykańska lekkoatletka (ur. 1911)
    1993 - Frank Zappa, amerykański muzyk rockowy (ur. 1940)
    1998 - Janusz Przymanowski, polski pisarz (ur. 1922)
    2000 - Hans Carl Artmann, austriacki poeta (ur. 1921)

    Wydarzenia w Polsce
    1582 - W zdobytych Inflantach erygowane zostało biskupstwo wendeńskie.
    1836 - Członkowie Towarzystwa Demokratycznego Polskiego podpisali w Poitiers we Francji Wielki Manifest.
    1926 - Roman Dmowski utworzył Obóz Wielkiej Polski.

    Wydarzenia na świecie
    1476 - Stoczono bitwę pod Lund.
    1533 - Iwan IV Groźny został wielkim księciem moskiewskim.
    1563 - Zakończono obrady Soboru Trydenckiego.
    1930 - Watykan wyraził zgodę na naturalną regulację poczęcia.
    1958 - Dahomej (obecnie Benin) i Wybrzeże Kości Słoniowej otrzymały autonomię w ramach Wspólnoty Francuskiej.
    1971 - Armia indyjska wkroczyła na teren Bengalu Wschodniego przyczyniając się do późniejszego oderwania się Bangladeszu od Pakistanu.
    1976 - Jean-BĂŠdel Bokassa proklamował Republikę Środkowoafrykańską monarchią i zmienił nazwę kraju na Cesarstwo Środkowoafrykańskie. Dokładnie rok później koronował się na cesarza i przyjął imię Bokassa I.
    1991 - Boutros Boutros-Ghali został wybrany na sekretarza generalnego ONZ.



    " />Do tej pory nie określono kto napisał tą pieśń religijną.

    Karol Wielki koronował się na cesarza?



    " />Postanowiłem trochę poszperać n/t ikonoklazmii w WIKI. Przy pierwszych tekstach już małe zaskoczenie. Poniżej dwa cytaty:

    - W VII i VIII w. Kościół wschodni i zachodni utrzymywały między sobą kontakty. Wsparciu papieża przypisuje się m.in. sukces w zwalczaniu monotelektyzmu i ikonoklastów na wschodzie. (W/g Turretina kościół zachodni do schizmy i jeszcze po niej potępiał kult obrazów!)

    - W Europie Zachodniej, w następstwie Synodu Frankfurckiego (794) Karol Wielki stanął po stronie ikonoklazmu. (Znów Turretin coś o "ciemnocie karolińskiej" pisał, która to kult obrazów wprowadziła!)

    - Można więc także interpretować ikonoklazm jako próbę zjednoczenia pod flagą cesarską wszystkich wschodnich chrześcijan w celu wzmocnienia sił wobec poważnego zagrożenia zewnętrznego. Gdy zagrożenie ustało, znikła też potrzeba ikonoklazmu. (Czyli polityka, a nie jakieś dylematy-dogmaty)

    ______

    Popatrzałem sobie też dla porównania na strony niemieckie. Nawet w "ojczyźnie protestantyzmu" treść nie odbiega specjalnie od stron polskich, chociaż niektóre rzeczy są niejako pod znakiem zapytania stawiane. Mimo to ikonoklazm jest przedstawiany jako ruch w cesarstwie bizantyjskim i jego powodów szuka raczej we wpływach ISLAMU. Także na soborze w Hierei widać ślady starć z Islamem (podkreślanie rzekomej "islamskości" Jana z Damaszku). Pisze też wyraźnie, że papieże rzymscy zawsze stali po stronie ikonolatrii.

    Natomiast synod we Frakkfurcie był dziełem Karola Wielkiego, który nie mógł znieść, że jego przedstawiciali do Nicei nie zaproszono. Czy jego stanowisko wynikło z jakichś dogmatycznych przesłanek, czy raczej z politycznej przekory? However: był to synod królestwa Franków, nie był on jeszcze cesarzem (koronacja cesarska to dopiero rok 800!), chociaż ziemie papieskie już we władaniu miał. Więc autorytet dla Kościoła znikomy. Także papież, niejako między młotem a kowadłem, uznał Niceę, choć z pewnymi zastrzeżeniami.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl