logo
 Pokrewne renessmekorzenie akwariowe aukcjeKorzeń pokrzywy tabletkikorzeń kobylaka ziołokorzenie nerwowekorzeń rzerszeniakorzeń imbiruKorzenie wierzbykorzeń kobylakaKołobrzeg Korzeniowskiegokorzenie przybyszowe
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • amed.keep.pl
  • renessme


    " />Jako że sezon na wojowanie już się rozpoczął, zamieszczam opracowany przeze mnie pierwszy niezbędnik pod nazwą Remedium Woja. W niedalekiej przyszłości ukażą się również Zestaw Niewiasty oraz Zestaw Młodego Rzemieślnika.
    Przy opracowaniu Remedium Woja brałam pod uwagę dostępność w aptekach oraz pojemność podręcznej lnianej sakiewki, którą każdy igrający z losem woj nosić przy sobie powinien. Nie gwarantuję 100 % historyczności ziół - kierowałam się praktycznością, wszystkie jednak rosną w Europie, a większość w chłodnym klimacie.

    Przy okazji zapowiadam, iż w niedługim czasie Remedium Woja będzie dostępne w Astridowej sprzedaży detalicznej

    REMEDIUM WOJA:

    1. KRWAWNIK POSPOLITY

    2. ŻYWOKOST LEKARSKI

    3. SZAŁWIA MUSZKATOŁOWA

    4. TYMIANEK POSPOLITY

    5. BYLICA ESTRAGON

    6. MNISZEK POSPOLITY

    7. POKRZYWA

    8. MIĘTA ZIELONA

    9. CZĄBER

    10. BABKA LANCETOWATA


    Z a s t o s o w a n i e

    1. Krwawnik pospolity (świeże liście mają działanie ściągające i gojące)

    Liście krwawnika można bezpośrednio przykładać na skaleczenia i rany jako okład. Aby przyrządzić napar:

    - do gotującej wody wrzucić liście na parę sekund, następnie ostudzić przed użyciem.
    - można tez przyrządzić napar do wymoczenia skaleczeń i ran:

    2, 5 szklanki wrzątku
    1 duża garść liście krwawnika

    Wrzucić lekko rozgniecione liście do wrzątku i pozostawić do ostygnięcia. Przecedzić płyn do miseczki. Zamaczać skrawek lnu w naparze i przykładać na rany, skaleczenia, otarcia.

    2. Żywokost lekarski

    - remedium na wszelkie choroby, jego ludowa nazwa wskazuje na na cudowne lecznicze właściwości i chociaż zasadniczo nie powoduje powtórnego spojenia dwóch końców złamanych kości, to z pewnością utrzymuje je bezpiecznie w kontakcie, gdy miksturę z tartego korzenia przyłoży się wokół złamanego miejsca.

    - korzenie lub liście użyte do ciepłych, wilgotnych okładów znajdują spore zastosowanie przy opuchnięciach, stłuczeniach, skaleczeniach, czyrakach i ropniach.
    3. Szałwia muszkatołowa

    - z nasion wyrabia się płyn do oczu, napar z liści do płukania gardła, służy również do odkażania skóry oraz do łagodzenia wymiotów.

    - płyn do przemywania oczu przy zanieczyszczeniu piaskiem:

    Namoczyć około 6 nasion w niewielkiej ilości czystej, ciepłej, uprzednio przegotowanej wody. Pozostawić aż do wytworzenia przez nie śluzu. Wtedy ostrożnie wprowadzić do kącika oka za pomocą czystego rąbka lnu. Cząstki piasku przylgną do śluzu, co pozwoli je łatwo usunąć.

    4. Tymianek pospolity

    - świeże lub suszone liście, suszone kwitnące rośliny, olej są silnie antyseptyczne

    - szczególnie dobry na dolegliwości oddechowe, jelitowe, do płukania jamy ustnej, przemywania skaleczeń, złamań, odmrożeń, otarć skóry itp., olejek ma działanie przeciwrobacze i jest dobry na trawienie i poprawę apetytu

    5. Bylica estragon

    - korzenia używano niegdyś na ból zębów

    6. Mniszek pospolity

    - korzeń suszony, prażony i sproszkowany jako substytut kawy (!)

    7. Pokrzywa

    - herbatka z pokrzywy działa wzmacniająco, przywraca siły dzięki wysokiej zawartości witamin A i C oraz żelaza

    8. Mięta zielona

    - świeże lub suszone liście stosuje się przy zaburzeniach żołądkowych, nerwowych i jako środek odkażający
    - Herbatka miętowa:

    1 łyżka suszonych liści lub 2-3 łyżki świeżych liści mięty pieprzowej na osobę
    2/3 szklanki wody na osobę

    Zalać liście wrzącą wodą, pozostawić w dzbanku na 3-10 minut (nie dłużej, bo w przeciwnym razie zmieni się smak). Przecedzić herbatę przez skrawek lnu.

    9. Cząber

    - świeże lub suszone liście działają jako środek uśmierzający ból po użądleniu pszczoły lub osy
    10. Babka lancetowata

    - odwar lub sok stosuje się zewnętrznie antyseptycznie, przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka.

    - w przypadkach drobnych zranień i ukąszeń owadów można przykładać świeże, czyste (opłukane) liście babki bezpośrednio na skórę.

    - na zmęczone oczy możemy przyłożyć 2-3 lekko zmiażdżone liście na powieki lub 2 łyżki suszonego ziela zalane niewielką ilością wody.

    Opracowane na podstawie:

    Laughin, Andrew: "Wszystko o ziołach", Wrocław 1996



    " />L e k a r s t w a .
    Czosnek. Tarzanie się w nim zapobiega infekcjom po niebezpiecznych ugryzieniach takich jak szczurze.
    Dąb. Liście zbierane na jesieni i przechowywane w suchych miejscach. Zatrzymują infekcje.
    Gwiazdnica. Ziele o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach. Pomaga w leczeniu zielonego kaszlu.
    Jakubek. Roślina o długiej łodydze i wielu żółtych kwiatach. Liście są używane wraz z jagodami jałowca jako maść na bolące stawy.
    Jałowiec. Krzak o kłujących ciemnozielonych liściach i purpurowych jagodach. Owe jagody są najlepsze na ból brzucha i kaszel oraz pomagają kotom mającym kłopoty z oddychaniem. Dodatkowo zmielone wraz z liśćmi jakubka stanowią lekarstwo na bolące stawy.
    Jaskółcze ziele. Od łodygi tej rośliny odchodzą po cztery jasnozielone liście. Używane w przypadku chorób związanych z oczyma, nierzadko maści z tego ziela pomagają zachować widzenie kotom tracącym wzrok.
    Kocie ziele. Przepysznie pachnące liściaste ziele trudno dostępne w lesie, za to często spotykane w siedliskach Dwunogów. Najlepsze lekarstwo na zielony kaszel, dodatkowo uspokaja.
    Krwawnik. Kwiecista roślina, z której liści można utworzyć maść na rany i zadrapania, wyciągające truciznę. Połknięte powodują wymioty.
    Lawenda. Mała roślina o fioletowych kwiatach. Leczy gorączkę.
    Łopian. Roślina o długiej łodydze, ostrym zapachu i ciemnych liściach. Medyk ma za zadanie wykopać korzenie, pozbyć się zmieni i rozetrzeć na miazgę, która może zostać zaaplikowana na szczurze ugryzienia. Zwalcza infekcje.
    Mak. Małe czarne nasionka wysypane z zeschniętego kwiatu maku. Podawane kotom, by je usypiać. Pomaga wszystkim znajdującym się w szoku i stresie. Nie polecany karmiącym matkom.
    Mięta. Roślina o zielonych liściach, dająca się zauważyć nad strumieniami. Z reguły mielona i podawana kotom cierpiącym na ból brzucha.
    Miód. Słodka złocista substancja wytwarzana przez pszczoły. Ciężka to zdobycia bez żadnych obrażeń i wbitych żądeł. Świetna na piekące rany i podrażnione gardła.
    Mysia żółć. Cuchnąca wydzielina jest jedynym środkiem na kleszcze. Odrobina mchu zamoczona w żółci i przyłożona do miejsce ugryzienia spowoduje, że pasożyt zaraz odpadnie. Natychmiast po tej czynności należy umyć łapy w bieżącej wodzie.
    Nagietek. Pomarańczowy lub żółty kwiat rosnący nisko nad ziemią. Płatki lub liście mogą zostać przeżute na miazgę i zaaplikowane jako maść na rany lub wrzody, zatrzymująca infekcję.
    Nawłoć. Wysoka roślina o jasnożółtych kwiatach. Maść z niej służy do leczenia ran i bolących stawów.
    Ogórecznik. Zjadane po przeżuciu. Roślina może zostać rozpoznana po swoich różowych i niebieskich kwiatów w kształcie gwiazdy oraz porośniętych włoskami liściach. Świetny dla matkujących kocic, uefektywnia produkcję mleka. Ponadto pomaga obniżyć gorączkę.
    Olcha. Z pnia drzewa należy zedrzeć odrobinę szarej kory. Podana do żucia, pomaga na bóle zębów.
    Pajęczyna. Można je znaleźć w całym lesie, należy jednak uważać, by do obozu wraz z nimi nie przynieść do obozu pająków! Medycy owijają je wokół obrażeń by zatamować krew i utrzymać ranę w czystości.
    Podbiał. Roślina o białych lub różowych kwiatach. Liście mogą zostać zmielona w miazgę nadającą się do spożycia i zwalczającą łapczywy oddech, a także kocięcy kaszel.
    Pokrzywa. Zielone nasionka należy podać kotu, który połknął truciznę, natomiast liście leczą bół brzucha, a przyłożone do rany zatrzymują swędzenie.
    Rumianek. Ziele podobne do złocienia - o białych płatkach i żółtym środku. Uspokaja.
    Skrzyp. Wysoka roślina z łodygami odchodzącymi na boki, rosnąca na podmokłych terenach. Liście są używane na zainfekowane rany. Zwykle przeżuwana i stosowana jako maść.
    Stokrotka. Lekarstwo na bolące stawy. Posiada drobne kwiaty z mnóstwem małych białych płatków.
    Szczaw. Rozgryzione na miazgę liście przykładane są na szczypiące rany. Połknięte powodują wymioty.
    Trybula. Słodko pachnące ziele z dużymi, rozłożystymi niczym paproć liśćmi i małymi, białymi kwiatami. Sok z liści używany jest do odkażania zainfekowanych ran, a żucie korzeni kuruje ból brzucha.
    Tymianek. Spożyte ziele daje ukojenie nadszarpniętym nerwom i falom niepokoju.
    Wężowy korzeń. Roślina o drobnych białych kwiatach i średniej wielkości ciemnozielonych liściach, podawanych kotom do połknięcia, by zniwelować działanie trucizny.
    Wrotycz. Silnie pachnące ziele o okrągłych żółtych kwiatach. Dobre lekarstwo na kaszel, ale wolno podawać je jedynie w małych ilościach.
    Złocień. Niewielka roślina z kwiatami podobnymi do stokrotki. Liście można zjeść w celu obniżenia temperatury ciała kotom z gorączką lub doświadczającym dreszczy. Pomaga także na ból głowy.
    Żarnowiec. Z wyglądu przypomina miotłę. Liści używa się w okładach na bolące stawy i rany.
    Żywokost. Charakterystyczny z uwagi na swoje duże liście i małe kwiaty w kształcie dzwoneczka o barwie błękitu, różu lub bieli. Grube czarne korzenie są mielone i aplikowane jako maść na złamane lub odrętwiałe kończyny lub piekące rany.

    T r u c i z n y .
    Cis. Szkarłatne jagody mogące spowodować śmierć nawet dorosłego kota. Dla kotów znane jako śmiertelne jagody.
    Ostrokrzew. Roślina o czerwonych jagodach i ostrych liściach. Po połknięciu jak najszybciej musi zostać podane antidotum.
    Psianka. Kwiat o fioletowych płatach i żółtym środku. Niezwykle trujący.
    _________________

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl