logo
 Pokrewne renessmekomisja ZUS pół roku zwolnienieKomisja Kodyfikacyjna Prawa PracyKomisja lekarska odwołanie PZUKomisja Europejska procedury kontroliKomisja Lekarska Sił PowietrznychKomisja Nadzoru finansowego-rolaKomisja Kodyfikacji Prawa PracyKomisja Lekarska MSWiA RozporządzenieKomisja Akredytacyjna PW ocenyKomisja lekarską z PZU Forum
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • racot.htw.pl
  • renessme


    MEN chce podnieść uczniom poprzeczkę
      "Dziennik Polski": Ministerstwo Edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna szykują rewolucję w egzaminach zewnętrznych. Chcą dołożyć uczniom nieco więcej pracy i podnieść poprzeczkę - pisze gazeta.

    Jutro sprawdzian szóstoklasistów. Uczniowie w całej Polsce przez godzinę będą odpowiadać na pytania sprawdzające ich umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Wkrótce zasady przeprowadzania tego egzaminu, podobnie zresztą, jak egzaminu gimnazjalnego, mają ulec zmianie - zaznacza gazeta.

    Zamiast jednego testu wiedzy ogólnej, uczniowie napiszą dwa. Najpierw wyłącznie z języka polskiego, potem z matematyki. Testy mają być przeprowadzone w jednym dniu, ale czas potrzebny na ich rozwiązanie zostanie nieco wydłużony. Każda część zostanie też osobno oceniona. Prawdopodobnie szóstoklasiści będą musieli napisać również egzamin z języka obcego.

    Zmiany czekają również maturzystów. MEN planuje, by za 5 lat, chcąc otrzymać świadectwo dojrzałości, uczeń musiał - oprócz egzaminów obowiązkowych (z języka polskiego, matematyki i języka obcego - pisemnie oraz z języka polskiego i języka obcego - ustnie), zdać minimum dwa egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Więcej szczegółów dziś na łamach "Dziennika Polskiego".

    źródło - MEN chce podnieść uczniom poprzeczkę- Onet.pl - Wiadomości -07.04.2010



    Świadectwo dojrzałości uzyskało 78 proc. przystępujących w tym roku do matury, w tym w liceach ogólnokształcących 89 proc., w liceach profilowanych - 61 proc., w technikach - 67 proc., w liceach uzupełniających - 40 proc., w technikach uzupełniających - 31 proc. - wynika ze wstępnych informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
    CKE opublikowała te dane na swojej stronie internetowej.

    Do egzaminu maturalnego w maju tego roku przystąpiło ponad 426 tys. zdających, w tym 396 tys. stanowili tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, pozostałe osoby to absolwenci z lat ubiegłych, którzy albo wcześniej nie zdali matury lub chcieli poprawić uzyskane wyniki.

    Wśród tegorocznych absolwentów maturę zdało 81 proc.

    Każdy maturzysta przystępuje obowiązkowo do egzaminu z języka polskiego - ustnego i pisemnego, wybranego języka obcego nowożytnego - ustnego i pisemnego oraz pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu do wyboru. Egzaminy pisemne można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego z obowiązkowych przedmiotów mogą przystąpić do poprawki w sierpniu.

    Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

    W przedmiotach takich jak język polski i popularne języki obce zdawanych obowiązkowo, a rzadko uwzględnianych w wymaganiach rekrutacyjnych uczelni, znaczna większość maturzystów wybiera egzamin na poziomie podstawowym. Do grupy takich przedmiotów należy również najliczniej wybierana geografia.

    Egzamin pisemny z języka polskiego zdało na poziomie podstawowym 94 proc. maturzystów, na poziomie rozszerzonym - 99 proc. Jednocześnie średni wynik na poziomie podstawowym to 52 proc. możliwych punktów i 65 proc. na poziomie rozszerzonym.

    Wśród języków obcych najpopularniejszy na tegorocznej maturze był angielski - wybrało go około 80 proc. maturzystów. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki - 15 proc. Na trzecim rosyjski - 6 proc. Francuski, hiszpański i włoski zdawało mniej niż po jednym proc. abiturientów.

    Egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym zdało 86 proc. maturzystów (średni wynik - 59 proc.), a na poziomie rozszerzonym - 100 proc. (średni wynik - 74 proc.); z niemieckiego na poziomie podstawowym zdało 92 proc. (średni wynik - 56 proc.), na poziomie rozszerzonym - 100 proc. (średni wynik - 74 proc.); z rosyjskiego na poziomie podstawowym zdało 95 proc. (średni wynik - 59 proc.), na poziomie rozszerzonym - 100 proc. (średni wynik - 78 proc.).

    Jako przedmiot do wyboru najwięcej - 40 proc. maturzystów - zdawało geografię. Na drugim miejscu znalazła się wiedza o społeczeństwie, którą wybrało 28 proc. zdających. Na kolejnych miejscach były biologia - 23 proc. i matematyka - 19 proc.

    Egzamin z geografii na poziomie podstawowym zdało 93 proc. maturzystów (średni wynik - 50 proc.), na poziomie rozszerzonym - 98 proc. (średni wynik - 53 proc.); z wiedzy o społeczeństwie zdało na poziomie podstawowym 88 proc. (średni wynik - 43 proc.), na poziomie rozszerzonym - 97 proc. (średni wynik - 48 proc.); z biologii na poziomie podstawowym zdało 81 proc. (średni wynik - 44 proc.), na poziomie rozszerzonym - 97 proc. (średni wynik - 58 proc.); z matematyki na poziomie podstawowym zdało 81 proc. (średni wynik - 49 proc.), na poziomie rozszerzonym - 97 proc. (średni wynik - 58 proc.).

    Pełne opracowanie i szczegółowe informacje dotyczące wyników matury wraz z opracowaniami dotyczącymi sprawdzianu dla szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego, CKE ma przedstawić pod koniec sierpnia.

    Wyniki tegorocznej matury są porównywalne z wynikami uzyskanymi w ubiegłym roku. Wówczas świadectwo dojrzałości uzyskało 79 proc., w tym w liceach ogólnokształcących 89 proc., w liceach profilowanych 63 proc., w technikach 67 proc., w liceach uzupełniających 43 proc., w technikach uzupełniających 32 proc. Wśród przystępujących po raz pierwszy do matury zdawalność wyniosła 80 proc.

    Przykładowo: egzamin pisemny z języka polskiego w 2008 r. zdało na poziomie podstawowym 94 proc. maturzystów, na poziomie rozszerzonym - 99 proc. Średni wynik na poziomie podstawowym to 52 proc. możliwych punktów i 59 proc. na poziomie rozszerzonym.


    źródło- onet.pl

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl