" />Poniyważ strona parafii MBR niy działo juz dość trocha to sam musza uzupełnić historia naszego lokalnego kościoła coby mie sumiynie niy gryzło Kiedyś bardzo downo tymu wierne z Chropaczowa przynależeli do kościołka św. Małgorzaty w Bytomiu. Kosciołek tyn boł położony na starym kopcu grodowym i należoł do Premonstaratensów. Należały do niego wszystke okoliczne wsie wtym i Chropaczow. W roku 1543 wybudowano w Bytomiu nowy kościół Najświętszej Marii Panny i wtedy te dwie parafie złączono i były pod jednym zarządem Była to wtedy jedna z nojwiększych parafii bo skupiała kilkanaście wsi.Dopiyro w 1852 roku w obecnym Chorzowie wybudowali kościoł św. Barbary i od tego roku Świętochłowice, Lipiny i Chropaczów mieli już znacznie bliży swoj kościoł Wtedy tyż na tych ziymiach zaznaczoł sie wielki przypływ ludności w związku z rozwojym przemysłu i ludzie chcieli mieć koscioły jeszcze bliży W roku 1872 wybudowano kościoł na Lipinach i włączono do jego wspólnoty miyszkańcow Chropaczowa To uratowało sytułacja ale tylko na pora lot bo parafia lipińska rosła w sila i we 1904 roku liczyła 25000 wiernych . Zrobioła sie ciźba i myślano nad rozbudową kościoła w Lipinach lub powstaniem nowego w Chropaczowie. Tyla na razie bo juz mie pacie bolom
cdn
" />Bytomska Architektura z czasow Republiki Weimarskiej. Czesc 2
W latach 1928-1931 zbudowano wg. Projektu znanego architekta A. Kocktona z Podsdam
Kosciol Sw Barbary. Pomimo mowoczesnej konstrukcji zelbetonowej nadano mu umiarkowane formy modernistyczne z elementami neoromaskimi nie zwazajac na popularna downiej ekspresjonizm.
Ciekawym rozwiazaniem jest nawiazanie do niemieckiego romanizmu z X wieku w postaci dwuchpoteznych wiez w fronie kosciola. Formy te sa to tzw Ottonskie westwerki jakie sa nom znane sprzed chrzescijanskiego okresu poprzedzajacego sredniowiecze. W kosciele tym jest ladnay oltarz z drzewa autorstwa G. Schreinera z MÄźnchen. Niestety znikly cenne witraze oraz ladna polichromia.
W zwiazku z powznymi problemami mieszkanowymi rozrastajacego sie Bytomia stworzono w 1926 roku plan urbanistyczny na pdownych peryferiach miasta.
Budynki te budowano z funduszy komunalnych oraz zakladowych downych przedsiebiorstw.
Tak tez powstaly zabudowania na ulicach Gallusa, Kossaka, Prusa, Sokola Powstancow Warszaskich, Wozniaka itd. Sa to rozne formy prostych solidnych domow
funkcjonalnych przeplatanych z jendopietrowymi domkami o wyzszym standarcie. Przeplatene sa one z kameralnymi podworkami i ogrodami.
Na ul. Strzelcow Bytomskich zostal wybudowany w 1923 budynek Reisbanku. Dzis znajduje sie w nim Bank Slaski.
Nastepnym znamiennym miejsce jest Kapilelisko Miejskie, ktore zostalo zaprojektowane przez architekta C. Schmidta , zbudowane w latach 1929-1931 i oddane do uzytku w 1934.
Jest to konsekwentny przyklad w bytomskiej awangardowej architektory geometrycznych form funkcjonalizmu downych czasow. Jest to zespol nachodzacych na siebie szcianow o ruznej wielkosci.
Wyksponowane sa te bryly przez zroznicowane pokrycie elewacyjne z jasna glasura i klinkierem. Budynek ten bol rewolucyjny w swym stylu architektonicznym jak i samym kapieliskiem,
solanka oraz zespolem balneologicznym w calych uwczesnych Niemczech.
Pozdrawiam BlÄźcher
" />3.2. Gródek Kochłowicki Od kościoła św. Barbary, przekraczając ulicę Górnośląską kierujemy się w stronę Gródka znajdującego się na polach i nieużytkach rozdzielających Bukowinę i Kochłowice. Grodzisko położone było w średniowiecznych Kochłowicach, nieomal na granicy pomiędzy księstwem bytomskim a księstwem raciborskim. Datowane jest na pierwsze dwudziestolecie XIII w [J. Chorwat: Kilka uwag o Kochłowicach, w: âŸRocznik Muzeum w Gliwicachâ 1992 s.279]. Spełniało, według pewnych koncepcji, rolę strażnicy celnej na szlaku handlowym z Bytomia do Mikołowa, w miejscu, gdzie trakt przekraczał rzekę Kochłówkę. Współcześnie znawcy skłaniają się do przypuszczeń, że była to budowla wzniesiona przez możnowładcę, a nie jak dotąd sądzono przez miejscowego rycerza. Grodzisko zostało zbudowane przez podzielenie fragmentu naturalnej, północnej tarasy doliny rzeki Kochłówki rowem, który przeznaczono na fosę. Następnie materiałem uzyskanym z wydrążonej fosy nadsypano kopiec, uzyskując stożek właściwy. Właśnie to miejsce stało się główną częścią obiektu, na której badania archeologiczne potwierdziły istnienie drewnianej wieży mieszkalno-ochronnej, oblepionej gliną.
Wieża miała dwie albo trzy kondygnacje. Niższą część gródka zajmowało podgrodzie przeznaczone dla celów gospodarczych. Badanie nie potwierdziły istnienie tutaj zabudowań. Całość otaczała palisada, czego dowodzą reliktu dwóch słupów odkrytych (âŒ) na północnym stoku kopca. Dostęp na teren grodziska był możliwy prawdopodobnie tylko od strony północnej, przez most konstrukcji drewnianej przerzucany przez fosę. Jednak fosa nie była na tyle głęboka, by mogła zostać zalana prze wody Kochłówki. Dlatego jest prawdopodobne, że spiętrzano rzekę poniżej grodziska (âŒ) Jeśli zapora nie stała w średniowieczu, to na pewno istniała w epoce nowożytnej, kiedy na wysokości przeprawy przez rzekę znajdował się młyn wraz ze stawem [P. Noparlik: Kochłowicki gródek. Losy grodziska średniowiecznego nad Kochłówką, âŸRudzkie sprawyâ nr 9 (58) 2007 r.] Obecnie dobrze zachowana pozostała fosa, stożek oraz podgrodzie, które widocznie odcina się od pozostałej topografii terenu. Miejsce jest to bardzo zdegradowane, dlatego polecamy wybrać się dookoła gródka by samemu przyjrzeć się widocznym pozostałościom. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A/1493/92.
Jest tak że ktoś podaje temat - ktoś w nim uczestniczy, etc. z tego co jest zaproponowane - moim typem jest kościół w Bytomiu - Św. Barbary. Robi wrażenie...
Wycieczki:
Kochłowice: Spacer po centrum Kochłowic, kościół Trójcy Św., kościół MB z Lourdes
Zbiórka: Kochłowice, pod Starym Kościołem MB z Lourdes
Termin: 26 września, godzina 10:00
Oprowadzający: Marcin Jarząbek, Marcin Smierz
Kochłowice: Schron bojowy nr 75 „Grupa Bojowa Kłodnica – Kochłowice”
Zbiórka: Kochłowice, ul. Pomorska (teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja”)
Termin: 26-27 września i 3-4 października, godziny 10:00-13:00
Oprowadzający: Eugeniusz Czogała
Więcej: http://www.bunkier-kochlowice.wirtualnie.pl/
Kochłowice: Średniowieczny gródek stożkowy
Termin: 27 września, godzina 15:00
Zbiórka: Bykowina, kościół św. Barbary ul. Górnośląska 31
Oprowadzający: Przemysław Noparlik
Więcej: http://grodek-kochlowice.free.pl/
Kochłowice - Świętochłowice: Spacer po Hugobergu (wzgórze, lotnisko)
Termin: 3 października, godzina 10:00
Zbiórka: Kochłowice, pod bramą KWK „Wirek” ul. Tunkla
Oprowadzający: Marcin Jarząbek
Ruda: Wykład doktora Jerzego Gorzelika pt. „Architektura przemysłowa na Górnym Śląsku”
połączony z wystawą fotograficzną „Ocalić od zapomnienia”
Termin: 2 października, godzina 17:00
Miejsce: Ruda, Muzeum Miejskie im. M. Chroboka
Nowy Bytom: Spacer historyczny śladem trzech wież: ciśnień, kościół św. Pawła, wielki piec Huty Pokój
Termin: 3 października, godzina 15:00
Zbiórka: Nowy Bytom, skrzyżowanie ulic Chorzowskiej i Niedurnego (pod wieżą wodną) Oprowadzający: Przemysław Noparlik
Wycieczka rowerowa z Kochlowic do Chudowa: zwiedzanie zamku i powrót
Termin: 4 października
Wyjazd: Kochłowice, spod kościoła MB z Lourdes, godzina 15:00
Zbiórka w Chudowie: ok. 16.00
Oprowadzający: Marcin Jarząbek (trasa rowerowa), Ewa Młynarczyk (zwiedzanie zamku)
Wystawy towarzyszące:
Ruda: Wystawa fotografii architektury przemysłowej pt. „Ocalić od zapomnienia”
Termin: 17 września - 11 października, w godzinach otwarcia Muzeum
Miejsce: Ruda, Muzeum Miejskie im. M. Chroboka
Ruda: Wystawa pt. „Górnoślązacy w piłkarskich reprezentacjach narodowych wczoraj i dziś”
Termin: 17 września - 11 października, w godzinach otwarcia Muzeum
Miejsce: Ruda, Muzeum Miejskie im. M. Chroboka