logo
 Pokrewne renessmekonstruktywne wotum nieufności w Polscekonstrukcja stołu rysunek technicznykonstrukcje betonowe basenyKonstrukcje budowlane we WrocławiuKosiarka bijakowa konstrukcjakonstrukcje do siatkówkikonstrukcji ankietyKonstrukcje przeszklonekomunikacia MZK WarszawaKolorowanki Scoobi
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alcotours.xlx.pl
  • renessme


    CHmmm przyznam, że nie jestem dobrze obcykany w antenach, ale mnie ten temat ciekawi od bardzo dawna.

    Ale czy Yagi jest dobrym rozwiązaniem? Przecież to jest antena kierunkowa i zależy od konstrukcji oczywiście, ale przeważnie mała czy poręczna nie jest też.

    Wdł. mnie warto zainwestować w antenę dookolną, zajmuje mniej miejsca, i nie trzeba ją kierować w stronę hot-spot'a np.. Minus oczywiście, mniejsza moc, ale ma swoje plusy.


    A na temat karty PCMCIA to warto w nią zainwestować, przynajmniej z względu możliwości łatwego odłączania całego urządzenia, czy kabla anteny.



    Co ogromnych do mocy stacji KF: zazwyczaj nie jest wspominany zysk anteny i w skutek czego EIRP (ERP) > P out.
    Z tego się często biorą "Megawaty". Antena kierunkowa na KF może być rozwieszana (np. rombowa, ale także Yagi) ale i obrotowa (np. logarytmiczno-periodyczna). Zysk 6..10dBd jest możliwy do uzyskania nawet na 3MHz - kwestia wolnego miejsca i funduszy, a już antena z zyskiem 10dBd na 18 czy 21MHz jest w zasięgu zamożniejszych osób prywatnych. Na 3.5MHz może trochę mniej niż 10dBd, ale też nieźle np: http://www.radioarca...48/Default.aspx lub http://www.netaro.ne...r%20english.htm
    100kW Pout x antena G=10dBd = ok. 1MW ERP (minus straty przesyłu i dopasowania).

    Co do stacji na fale Dł, Śr. zysk wynika zwykle raczej z konstrukcji anteny dookólnej (lub prawie dookólnej np. Solec) i jej charakterystyki promieniowania w płaszczyźnie elewacji. Antena GP 1/4 fali promieniuje pod wysokim kątem do góry, antena GP1/2 fali - pod znacznie mniejszym (różnica ok. 2...3dB).
    Przy dzisiejszym stanie techniki możliwa była by zapewne budowa anteny na 225kHz nawet 5/8fali lub 2 x 1/2fali - tylko ktoś musiał by bardzo chcieć i mieć czym za to zapłacić (oprócz budowy i eksploatacji także za ochronę a wrogom za nie przeszkadzanie, co raczej może być droższe od dwóch pierwszych pozycji...)




    Do przenosnego radia bedzi eporblem z zainstalowaniem. Pytam sie z prostego powodu nie mam wiezy na razie i nie wiem czy tylko do wiezy da sie podłaczyc jesli nie to do jakich marek sprzetu RTV.Rozumiem, że mam patrzeć na gniazdo zewnetrzne czy jest

    Antena Yagi pasuje do podłączenia jedynie w Technics'ach i tunerach Sony. Inne marki stosują taką konstrukcję, która uniemożliwia podłączenie ich do anteny Yagi. Ponoć pasuje do nich jedynie koreański patent, zwany anteną "Jagi" przez małe "j".

    Słyszałem też o specjalnych cztero i pół elementowych antenach jagi specjalnie na Krynicę. Być może to poprawi Panu odbiór. Kiedyś mieszkałem w Krynicy i nawet mam taką antenę jeszcze w ziemiance. Odbierała tylko to, co ustawiłem wtedy w radiu.




    ile metrow drutu jest potrzebne zeby odebrac odlegle stacje ukf z Polski i zagranicy? - mieszkam w miescie na osiedlu - 3 pietro :-)

    Pytanie raczej powinno brzmieć "jakie powinny być wymiary anteny dla zakresu UKF". Najczęściej stosuje się dipole półfalowe, przy czym dipol to nie tylko popularna dachowa antena Yagi-Uda (od nazwisk konstruktorów). Antena teleskopowa w przenośnym odbiorniku to też rodzaj dipola i jej długość musi odpowiadać długości odbieranej fali (do tego dochodzi jeszcze wpływ konstrukcji głowicy UKF - jedne odbiorniki mają anteny krótsze, inne dłuższe). Natomiast nie ma sensu przedłużanie w nieskończoność "drutu" mającego służyć za antenę. Ze względu na długość fali, zbyt długi "drut" potrafi tylko pogorszyć odbiór. Dobra antena polega na odpowiednim wykorzystaniu tzw. zjawisk falowych (czyli zachodzących w przewodniku o długości porównywalnej z długością fali), a nie na dodawaniu do niej kolejnych metrów "drutu" na zasadzie "im więcej tym lepiej".
    Natomiast sama możliwość odbioru dalekich stacji UKF-FM jest zjawiskiem okresowym i zależy od wielu zjawisk występujących w poszczególnych warstwach atmosfery. Tu również nic nie pomogą metry "drutu", jeżeli akurat warunki propagacyjne nie sprzyjają dalekim odbiorom.




    Witam mam taki problem mianowicie zainstalowana jest antena siatkowa do tego rozdzielacz z Dipola R-51 są 2 telewizorki przy jednym jest zasilacz i wszystkie kanały są okej tylko problem mam z TVP 1 są zarówno ja 1 jak i na 2 telewizorze odbicia. Lokalizacja to Kraków i sygnały jest mocny. Jak mógłbym osłabić troszke TVP1?? Bardzo prosze o pomoc.

    Z odbiciami (zwlaszcza na VHFie) w miejscach gdzie sygnal jest silny i sa dobre warunki do odbic (miejska zabudowa) jest ciezko. Niestety trzeba eksperymentowac z antenami. To jest uporczywa rzecz, ale moze dogadasz sie z jakims sklepem i pozwola ci cos wyprobowac kilka anten. Siatki nie sa dobrymi antenami, zbieraja szeroko i wszystko co maja i czego nie maja. Zwlaszcza jak maja tani wzmacniacz +30 dB od 0 do 1GHz). Sproboj moze anteny logarytmiczno - periodycznej (Dipola), poczytaj na forum, zwroc uwage na to co pisze Irekr, ma duuuuze doswiadczenie w tej materii.
    Mi sie przypomina sytuacja jednej kablowki w Poznaniu. Zanim dorobili sie dosylu TVP1 TVP2 i TVP3 po swiatelku, odbierali naziemnie. Na dachu 16 pietrowego budynku kierunkowe, kilunastoelementowe profesjonalne Yagi i obraz fatalny (bardzo duzo odbic). Odleglosc od nadajnika Poznan Akademia Ekonomiczna i Piatkowo okolo 5 km, anteny sie widza, a na odbicia nie ma sposobu. Najpierw nie wierzylem, ale kiedys letnim wieczorem wylazlem z wlasnym TV i Yaga na VHF na dach i o ile sygnal z AE i ze Sremu byl silny, to z odbiciami tez nie moglem sobie poradzic. Niestety konstrukcje zelbetonowe, gesta zabudowa miejska, dachy kryte papa (a pod papa kto wie co tam jest za ustrojstwo) i jest jak jest.
    Użytkownik prezeswk edytował ten post 30.05.2007, 22:55




    A może warto zakupić 3-el Yagi z Dipola. Mają oni w ofercie 2 typy tej anteny. Jedna za 30zł, a druga za 60zł z kategorii "profesjonalne". Piszą tam, że ma podobną wzmocnioną konstrukcję mechaniczną. Może naprawde jest porządniejsza i warto sprawdzić? W końcu jej cena jest dwukrotnie wyższa. :)
    Odpuść sobie i kup polkatowską. Naprawdę warto. Od lat instaluję te anteny (najpierw w Kielcach, 3-elementowe na 3 kanał TV), a teraz radiowe na UKF. Pod względem trwałości, anten radiowych od Dipola nie ma co porównywać. Do szczęścia brakuje tylko kwadratowego nośnika, ale przy względnie krótkich elementach, wystarczy mocno poprzykręcać uchwyty do nośnika.



    Kabel sat. ma impedancję 75Ω, natomiast używany w sieciach wifi powinien mieć 50Ω (taką impedancję mają gniazda stosowane na kartach).

    Użycie kabla 75Ω powinno więc powodować odbicia sygnału w kablu i tym samym straty. Jednakże: w antenach typu Yagi promiennik, czyli dipol falowy zamknięty ma impedancję 300Ω i jeszcze nie spotkałem konstrukcji z transformatorem impedancji.
    Kiedyś, gdy testowo zbudowałem kilka anten Yagi podłączałem zarówno kabel 50Ω jak i 75Ω. Co ciekawe, poziom sygnału na obu kablach był podobny, ze wskazaniem na wyższy kabla 75Ω, szumy takie same. Rozmawiałem z kolegą na ten temat i wyjaśnił to w ten sposób, że skoro mamy różne impedancje wyjścia karty i anteny, to kabel 75Ω stanowi "łagodniejsze przejście" i dlatego sygnał nie spadł dramatycznie w dół. Inna sprawa, że kable satelitarne z definicji mają niższe tłumienia dla wysokich częstotliwości.
    Przyznam szczerze, że nie sprawdzałem jak zachowywałaby się antena z dipolem otwartym, prawdopodobnie wynik byłby dużo gorszy (odbicia).

    Podsumowując: kabli sat. nie powinno się stosować, niemniej instalacje anten Yagi na nich działają. Nie jest to profesjonalne rozwiązanie.




    Bez żadnej obrazy do Ciebie

    Spoko

    Będe twardy i się nie dam. Zrobię ją

    A więc tak. Już wiem co oznacza FM

    Adik- dzięki za lekturę

    Masz do wyboru anteny o zysku ponad 20dBd, czyli w grę wchodzą Yagi i Parabole.

    Co oznacza zysk XdBd?

    Śmiem twierdzić, że Yagi jest prostsza w wykonaniu Ale jeśli parabola ma dać lepsze efekty to decyduje się na konstrukcję tej anteny.



    Będzie ciężko , bo to muszą być wykłady od podstaw.

    Nie proszę o tłumaczenie wszystkiego po kolei ale o np. linki do godnych uwagi tematów takich jak podał Adik.

    Przyznam się szczerze... nie czytałem tego poradnika, ale nadrobię tą zaległość

    P.S.


    Link


    Macie filmik z tym jak powinno to wyglądać w praktyce.

    no i strona do koordynatora PARMO Link



    Zrobiłem kiedyś taki dopał na 2 lampach z rubina. Moc miało okrutną - z za Częstochowy doleciałem m.in do Szczyrku ( bez wstęg ). Nie miałem jednak wzmacniacza wejściowego. Układ był dość ciekawy bo nie miał trafa anodowego. Za to był super niebezpieczny bo odwrotne włożenie wtyczki do kontaktu dawało fazę na obudowę. Nie polecm tej konstrukcji - ale jak znajdę to podrzucę schemat. Dawoło to ok. 140 W.
    Ale moja rada zacznij od anteny, zasięg - nie jest proporcjionalny do mocy, więc:
    1W-10km ( oczywiście to przykład )
    4W-20km
    16W-30km
    64W-40 km

    Dalsze powiększenie zasięgu nie jest mocą możliwe. Możesz pokusić się o zbudowanie anteny kierunkowej - zyskasz jednocześnie na nadawaniu i odbiorze. Dla pasma 11m - największy problem to rozmiar popularnej YAGI

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zabaxxx26.xlx.pl