Funkcja architektury romanskiej była podwójna: religijna i obronna. Kościoly spełniały też rolę twierdz. Budowle o grubych murach, małych, wąskich oknach, zwartej, zamkniętej kompozycji, składające się z prostych brył geometrycznych, były ciężkie, surowe i monumentalne. Wzorem był tu kościół opactwa benedyktyńskiego w Cluny.
Plany kościołów romańskich są podłużne , w kształcie krzyża łacińskiego. Prezbiterium zamknięte półkolistą apsydą. Korpus budowli podzielony na trzy nawy oddzielone od siebie filarami lub kolumnami. Głównym elementem konstrukcyjnym jest łuk półkolisty. Założenia były przeważnie bazylikowe z systemem wiązanym ( każdemu kwadratowemu przęsłu nawy głownej odpowiadają dwa kwadratowe przęsła naw bocznych). Prócz założenia bazylikowego istniał system halowy ( wszystkie nawy jednakowej wysokości).We wnętrzu kościoła występują galerie - empory, oddzielone od nawy głównej arkadami. Na zewnątrz urozmaicano płaszczyzny murów podziałami za pomocą kamiennych lizen i fryzów arkadowych. Odrzwia z bogatym obramowaniem stanowiły ozdobny portal, w którym nad drzwiami umieszczano półkolisty, rzeźbiony tympanon
Historia kościoła pw. Wszystkich Świętych
Obecny kosciół parafialny zbudowano w stylu gotyckim. Jest trzynawowy, halowy, murowany z cegły. Posiada dwuprzęsłowe, wieloboczne zamknięte prezbiterium o szerokości rónej nawie głównej. Odbudowany przez Kazimierza Wielkiego około 1370 r., był ponownie restaurowany w 1447 r. i przerabiany w XVI w. Budowę wieży zakończono w 1585 r. Pożar w 1645 r. ponownie zniszczył kościół. W latach 1648-1682 naprawiono straty, jednocześnie przebudowując kościół i zakładając nowe sklepienie. W 1658 r. z fundacji Wojciecha Prus Chudzickiego odbudowano na planie kwadratu kaplicę Pana Jezusa przy prezbiterium. Od wschodu przylega do niej zakrystia z 1925 r. Na miejscu pierwotnej zakrystii znajduje się obecnie kaplica z 1935 r. z polichromią Józefa i Łucji Oźminów. W fasadę kościoła wmurowano w 1925 r. fragmentarycznie zachowane rzeźbione odrzwia z dawnego zamku sieradzkiego (około połowy XVII w.), o nadprożu z przedstawieniem orła trzymanego przez gryfy, wsparte na kolumnach oplecionych winoroślą.
W południowej pierzei rynku znajduje się kościół p.w.Świętej Katarzyny. Eklektyczny kościół z lat 1847-1854, zbudowany wg projektu Schindlera, na wzór kościoła św. Mateusza w Berlinie. Jest typowym przykładem trójnawowego kościoła halowego. Od północy elewacja nawy środkowej przechodzi w wysoką kwadratową wieżę zamkniętą arkadową galeryjką. Ośmioboczny trzon wieży zwieńczony stożkowym hełmem.
Do 1945 roku funkcjonował jako ewangelicki, p. w. św. Elżbiety (niem. Elisabethkirche), po II wojnie światowej, z braku swojego, przejęli go katolicy. Na uwagę zasługują organy z 1854 r. oraz dwa dzwony z lat 1820-1821, pochodzące z fundacji króla Fryderyka Wilhelma III.
kościół wzniesiony około połowy XIV wieku na miejscu wcześniejszej światyni, zbudowanej być może przez biskupa Chrystiana (parafia wymieniana jest już w 1236 roku!)
kościół trójnawowy o 5 przęsłach, halowy (nawy o jednakowej wysokości). wieża i gwiaździste sklepienie pochodzą z lat 1867-69, wyposażenie kościoła neogotyckie, ołtarz główny z 1876 roku, chrzcielnica rokokowa, ambona z 1716.
(za Mamuszką "Sztum i ziemia sztumska")
Czym różni się kościół bazylikowy od kościoła halowego?
Ja wiem ja wiem.
Kościół halowy się od bazylikowego różni wysokością naw. Bazylika ma nawę główną wyższą od bocznych, natomiast w kościele halowym nawy są mniej więcej równej wysokości
Kościół halowy się od bazylikowego różni wysokością naw. Bazylika ma nawę główną wyższą od bocznych, natomiast w kościele halowym nawy są mniej więcej równej wysokości Brawo! Dodatkowo te wyższa nawa w kościele bazylikowym ma własne okna Twoja kolej 'gieniusiu'!
Należy oczwiście dodać Kościół halowy parafialny. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba wzniesiony w latach 1331-35, przebudowywany. Ponoć pierwotny Szadek znjadował się własnie obok miejsca kościoła na cmentarzu św. Idziego. Naście lat temu jak kopali rów odwadniający to właśnie tam znaleźli części mieloracji dawnej, krzyże i jakieś naczynka, które do dzisiaj leżą sobie spokojnie w muzeum sieradzkim (o ile jeszcze jest).
Ja na lato kupiłbym coś w stylu butów halowych Nike. Pójdziesz w nich na spacer z dziewczyną, do sklepu, do kościoła, pograsz w piłkę :D.
Ja na lato kupiłbym coś w stylu butów halowych Nike. Pójdziesz w nich na spacer z dziewczyną, do sklepu, do kościoła, pograsz w piłkę :D.
halówki nike mam
Wrzucam niektóre pytania które byly na poprawie:
1. Do jakiego kanonu należy Bauhaus(W. Gropius)? -najprawdopodobniej chodzi o styl międzynarodowy
2.Zgodnie z jakim układem został zbudowany kompleks budynków Bauhausu? a) magdeburskim b) strefowania c) prawo rzymski d) ??
3. W jakim stylu wykonano tabernakulum w Hagia Sophia? a) neobarok b) barok c) renesans d) neorenesans
4. Widoczny tambur wspiera się na =>pendentywach
5. Który z obiektów nie jest wzorowany na sztuce bizantyjskiej?? a,b,c,d
6. ???
7. ??
8. Jaki to rodzaj konstrukcji?? a) romański b) gotycki halowy c) wieża sił d) bizantyjski centralny
9.Wiodącą ideą tego budynku było( Willa Savoye w Poissy- Le Corbusier)?? a)5 własnych zasad architektonicznych autora b) organiczne wpisanie budynku c) standardy własnych potrzeb d) dominacja formy w krajobrazie
10. La ville radieuse- cos z tym związane :p
11. Jakim stylem została namalowana "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci?? Odp:„malował na wilgotnej ścianie gipsowej olejem zmieszanym z temperą, techniką wówczas nowatorską”
12. ??
13. Jaki to styl?( Willa nad wodospadem- F.L. Wright) arch organiczna amerykańska
14. Ogrody Howarda……..
15.
16. Czy eliptyczny rzut obiektu jest wynikiem? (Koloseum) Dzięki jego kształtowi obiekt jest odpowiednio nasłoneczniony- doświetlony
17. Obiekt( Koloseum) jest zbudowane w okresie?? Flawejskim( okres panowania cesarzy z dynastii Flawiuszów)
18. Co cechowało architekturę Miesa van der Rohe?
19. Strefowanie……..
20. Rzuty kościołów…..
21. ??
22.??
23. (Salon secesji w Wiedniu( J.M. Olbrich))
24. Jaki to styl?? Do poprzedniego zad…
25. Jaki to rodzaj budynku? Użytku publicznego w mieście
26. Zaznaczyć miejsce przecięcia sklepienia??
27. ??
28. ??
29. ??
30. Który z obiektów jest przykładem architektury wczesnochrześcijańskiej??
31. Które ze sklepień to sklepienie romańskie??
32. ??
33. Plac św Piotra w Rzymie- okolumnowanie……..
34. B. Pniewski. Teatr Wielki w Wa-wie. Czy Pniewski wzorował się na Corazzim??
35. Jaki jest rzut scenowidowni w tym teatrze?? a) barok włoski lub właściwy b) rzut teatriodalny c) ?? d) hellenistyczny
36. ??
37. Teatr Olimpio- Palladio
38. cos związane z tym teatrem
39. jak wyżej
40. ??
Jezeli ma ktoś bardziej szczegółowe, dokładniejsze pytania byłbym bardzo wdzięczny jak ktoś je tu zamieści Pozdro