" />W myśl art. 14 ustawy Prawo działalności gospodarczej uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:
a) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
b) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
c) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią,
d) ochrony osób i mienia,
e) transportu lotniczego oraz wykonywania innych usług lotniczych,
f) budowy i eksploatacji, albo wyłącznie eksploatacji autostrad płatnych oraz dróg ekspresowych, do których stosuje się przepisy o autostradach płatnych,
g) zarządzania liniami kolejowymi oraz wykonywania przewozów kolejowych,
h) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.
1) Na co potrzebna jest koncesja:
a)wytwarzanie i obrot materialami wybuchowymi, bronia i amunicja, oraz wyrobami, i technologia o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
b) sprzedaz alkoholu;
c) przewozy lotnicze;
d) kasyna
Odp: A,C, D.
A nie przypadkiem A i C?
Jeszcze byly pytania testowe: 1) co w szczegolnosci jest czynem nieuczciwej konkurencji? (nie pamietam, jakie tam byly odp) i 2) cos o notyfikacji programow:
odp: a) program pomocowy
b) program pomocy indywidualnej;
c)pomocy indyw. na restrukturyzacje;
d)pomocy de minimis
Odp. d dotyczyła jakiegoś tam wniosku, w każdym razie odp była błędna
4)komu przysluguje wniesienie sprzeciwu od decyzji nadzoujacego przedsiebiorstwo?
dyrektorowi, radzie pracowniczej, wniesienie sprzeciwu wstrzymuje wykonalnosc decyzji
W tym pytaniu dokładnie chodziło o to od czyjej decyzji przysługuje odwołanie dyrektorowi i RP=>odp: od decyzji organu nadzoru(czyli organ założycielski, lub rada nadzorcza jeśli została powołana)
" />Moj maz sie orientowal i nie ma problemu z przwozem psa samolotem do M. za 1200 pln +VAT +klatka z atestem za 400 pln, co w sumie daje 1900pln. Tyle tylko, ze psiaka trzeba dowiezc na Okecie, a druga osoba odbiera go w M.
To troche drogi interes, dlatego szukam kogos, kto bedzie jechal do Polski samochodem i zgodzi sie przewiezc zwierzaka, bo ja bede w Polsce dopiero w 2008...
Zadna tania linia lotnicza nie ma wykupionej koncesji na przewoz zwierzat, autokary podobnie - zostaje tylko wlasne auto, albo musimy slono placic, by miec zwierzaka tutaj...
Co do badan i szczepien, to potwierdzam wypowiedzi powyzej (moja malenstwo ma to juz za soba)
Polskie lotniska chcą więcej zarabiać na przeładunku towarów
Agnieszka Stefańska 22-02-2008, ostatnia aktualizacja 22-02-2008 05:23
Władze katowickiego lotniska chcą stworzyć centrum przeładunku towarów na Polskę południową. Zleciły sporządzenie planu, który określi zakres i koszt niezbędnych inwestycji. Ma być gotowy do końca czerwca.
Na obsłudze przewozów towarowych zarobić chcą też inne porty. Łódzki stara się o odpowiednie koncesje, inne – jak poznański czy gdański – szykują się do inwestycji, które pozwolą rozwinąć działalność.
– Rynek przewozu towarów może w ciągu kilku najbliższych lat, w zależności od tego, jak będą rozwijały się poszczególne regiony, znacznie wzrosnąć – prognozuje Tomasz Kłosowski, wiceprezes Portu Lotniczego w Gdańsku.
Lotnisko w Pyrzowicach (Katowice) w zeszłym roku obsłużyło 7,8 tys. ton towarów, rok wcześniej 6,1 tys. ton. Tendencja wzrostowa ma się utrzymać. – Port znajduje się dokładnie na styku dwóch autostrad. W dodatku w okolicy jest dużo magazynów logistycznych – mówi Cezary Orzech, rzecznik katowickiego portu. Śląsk to drugi pod względem powierzchni magazynowo-logistycznej region Polski. Pierwszym jest Warszawa. Okęcie w 2007 roku przeładowało ponad 63 tys. ton towarów. Władze Okęcia pracują nad koncepcją budowy nowego terminalu Cargo.
Przez poznańską Ławicę w 2007 roku przewinęło się ponad 2,45 tys. ton ładunków. W tym roku ma być ich o 300 ton więcej. – Uruchomione zostanie stałe połączenie towarowe, planujemy też zintegrować port z poznańskim węzłem logistycznym, co przyczyni się do znacznego wzrostu usług cargo na Ławicy – podsumowuje Hanna Surma, rzecznik poznańskiego portu.
Władze portu łódzkiego zbierają niezbędne pozwolenia, by rozpocząć obsługę transportu towarów. – Region ma potencjał – mówi Wojciech Łaszkiewicz, wiceprezes łódzkiego portu. Na razie większość towarów np. do fabryki Della dowożona jest koleją lub samochodami. – To się zmieni, tym bardziej że będziemy tańsi niż port warszawski, z którego pociągami trafia do naszego regionu większość towarów – podsumowuje prezes Łaszkiewicz.
Źródło : Rzeczpospolita
Było moze 5 pytan, ktorych jestem pewna na 100%
1) Na co potrzebna jest koncesja:
a)wytwarzanie i obrot materialami wybuchowymi, bronia i amunicja, oraz wyrobami, i technologia o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
b) sprzedaz alkoholu;
c) przewozy lotnicze;
d) kasyna
Odp: A,C, D.
2) def. przedsiebiorcy wg uSDG:
Odp: przedsiebiorca jest osoba fiz., prawna lub jedn. org. nieposadajaca osobowosci prawnej, ktorej odrebna ustawa przyznaje zdolnosc prawna- prowadzaca dzialalnosc gosp. we wlasnym imieniu. Takze wspolnicy spolki cywilnej. (art. 4 uSDG)
3)Co zawarte jest w KRS-ie?
Odp: A i C (nie pamietam, jakie byly pozostale, ale nie pasowaly)
a) rejestr przedsiebiorcow
c)rejestr stworzaszyszen, org. spol., fundacji...
4)komu przysluguje wniesienie sprzeciwu od decyzji nadzoujacego przedsiebiorstwo?
dyrektorowi, radzie pracowniczej, wniesienie sprzeciwu wstrzymuje wykonalnosc decyzji
5) Min. wl ds SP przeprowadza komercjalizacje:
-z inicjatywy wlasnej
-na wniosek organu zalozycielskiego
-na wniosek D i RP
Mam jeszcze pytanie do osb, ktore mialy rozowy test: czy tam byly dwa blizniaczo podobne pytania o komercjalizacje? to bylo dokladnie pytanie 7 i 8. pytanie brzmialo tak samo, tylko odp. troche pozmieniane?
[ Dodano: 15 Czerwiec 2010, 09:00 ]
dlatego ja się nawet cieszę, że w grupie żółtej były tylko 2 pytania testowe nie cierpię testów !!!! Pytania naprawdę nie były trudne większość definicji ze słowniczka, jak ktoś w miarę dokładnie przerobił te ustawy to widział o co chodzi ... ciekawa jestem tylko jak dr to oceni, bo wiadomo ze nie da się tak dokładnie słowo w słowo wykuć tych definicji
no wlasnie, ja mam taki problem, ze jak juz cos napisalam, to zabraklo mi jakiegos elementu def, a dr przed egz mowil cos, ze licza sie tylko pelne odp
Witam
Z początku mówie że wiem iż było dużo takich tematów, ale żaden mi nie odpowiedział na moje pytania, więc zakładam jeszcze jeden. Chodzi mi o transport samochodowy osób (i bagażów oczywiście;)) na liniach Polska Niemcy. Wiem że w czasach t. linii lotniczych jest to mniej opłacalne, ale jednak mam pomysł na to, żeby rozkręcić biznes tego typu:
1. Miasto z którego sie wyjeżdża- Starachowice. W tym mieście(60 000 osób) ludzie bardzo narzekają na przewozy międzynarodowe, ponieważ jedzie z tąd 2-3 busy tygodniowo. Na pozostałe linie trzeba dojechać do kielc (niecałe 50km), a z doświadczenia wiem, że tym którzy nie mają samochodu , a nawet tym którzy go mają sprawia to duży kłopot. Dlatego taki pomysł ma racje bytu.
2. Miasto docelowe-np. kassel- co roku przyjeżdża tam 20 000 osób, a lotnisko jest oddalone o 60 km, nie licząc małego takiego jakby, no...portu, który nie obsługuje nic. Dla studenta, który dopiero uczy sie niemieckiego lepiej jest wsiąść ,,pod domem,, i wysiąść ,,na miejscu,, a nie szukać pociągów czy latac po lotniskach.
I w związku z tym mam kilka pytań:
1. Ile miast powinno być w ofercie? Ile polskich, ile niemieckich, tak żeby było jak najlepiej.
2. Czy w związku z tym np. gdy podjede na dworzec, i z tamtąd zabiorę ludzi, czy muszę mieć podpisaną umowę na takie coś z dworcem?
3. Rezerwacja e-biletów- co gdzie i jak założyć e-stronę z e-rezerwacją.
5.Gdzie i jakie papiery, aby zacząć. Dodam że dotąd mamy działalność , w której wpisany jest transport międzynarodowy, ale nie wiem czego, bo to nie moja firma;).
7. Jakie licencje będą potrzebne?
7. Co z biurem- mamy lokum,ale nie jest to lokum w centrum, a na osiedlu w głąb centrum, gdzie raczej o klientach nie ma mowy. Czy dobrzebyło by wynająć lokal w centrum- trafia sie akurat taki. A co z koncesją na prowadzenie biura- czy jest coś takiego potrzebne?
Kilka pytań napisze jeszcze później, ale teraz słówko o taborze do zakupienia:
1. 2 autokary rocznik 1989-1993
2. 2 autokary w leasing rocznik 1999-2004
i tu następne pytanka- co z leasingiem, i czy te autokary opłaca sie kupować?
Z góry dzięki za info...
Koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:
1) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią,
4) ochrony osób i mienia,
5) transportu lotniczego oraz wykonywania innych usług lotniczych,
6) budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji autostrad płatnych oraz dróg ekspresowych, do których stosuje się przepisy o autostradach płatnych,
7) zarządzania liniami kolejowymi oraz wykonywania przewozów kolejowych,
8) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.
Organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat.
Wymóg uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności występuje między innymi w następujących dziedzinach:
- kinematografia,
- gry losowe i totalizatory,
- działalność ubezpieczeniowa,
- prowadzenie banków,
- usługi telekomunikacyjne,
- utworzenie przedstawicielstwa firmy zagranicznej,
- eksport i import broni,
- import alkoholi i papierosów,
- handel hurtowy i detaliczny napojami alkoholowymi,
- zakładanie i prowadzenie składów celnych, zarządzanie wolnym obszarem celnym, prowadzenie agencji celnych,
- prowadzenie pośrednictwa pracy,
- działalność polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości oraz na niektóre inne, rzadziej wykonywane rodzaje działalności gospodarczej,
- produkcja i handel lekami (konieczność uzyskania pozwolenia dopuszczenia do obrotu),
- ochrona roślin uprawnych,
- przetwarzanie surowca tytoniowego,
- łowiectwa,
- wyrobu spirytusu, wyrobie i rozlewie wyrobów spirytusowych oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.
Koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:
1) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią,
4) ochrony osób i mienia,
5) transportu lotniczego oraz wykonywania innych usług lotniczych,
6) budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji autostrad płatnych oraz dróg ekspresowych, do których stosuje się przepisy o autostradach płatnych,
7) zarządzania liniami kolejowymi oraz wykonywania przewozów kolejowych,
8) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.
Organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat.
Wymóg uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności występuje między innymi w następujących dziedzinach:
- kinematografia,
- gry losowe i totalizatory,
- działalność ubezpieczeniowa,
- prowadzenie banków,
- usługi telekomunikacyjne,
- utworzenie przedstawicielstwa firmy zagranicznej,
- eksport i import broni,
- import alkoholi i papierosów,
- handel hurtowy i detaliczny napojami alkoholowymi,
- zakładanie i prowadzenie składów celnych, zarządzanie wolnym obszarem celnym, prowadzenie agencji celnych,
- prowadzenie pośrednictwa pracy,
- działalność polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości oraz na niektóre inne, rzadziej wykonywane rodzaje działalności gospodarczej,
- produkcja i handel lekami (konieczność uzyskania pozwolenia dopuszczenia do obrotu),
- ochrona roślin uprawnych,
- przetwarzanie surowca tytoniowego,
- łowiectwa,
- wyrobu spirytusu, wyrobie i rozlewie wyrobów spirytusowych oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.