Witam
gdzie znalazłeś ten etat z maja 1792 roku ?
Spotkałem się z nim kilkarotnie. Cytat podałem za Ratajczykiem.
Mżonki naszych przodków o 25 rgtach
Niezupełnie mżonki. Raczej konsekwencja etatu stutysięcznego, którego założenia oficjalnie nigdy nie zostały ostatecznie zarzucone: 8 regimentów litewskich (istniejących wszak od marca 1790) i 17 koronnych, z których wstrzymano formowanie jedynie trzech.
Ale zaskoczyłeś mnie tymi tablicami …ĂÂ Czy możesz zrobić skany i przesłać na forum
To nie miały być tablice mundurowe (gdybym miał takie, to nie zawracałbym Ci głowy), tylko tabele, z których można odczytać numerację i nazwy regimentów. Tabelę awansów na nowo utworzone place z 1790 r. częściowo zacytowałem (pozostały tylko dane liczbowe), natomiast nie dostałem tabel z lat 1791 i 1792. Podobno w ogóle nie zostały opracowane. Mam jedynie wyciągi z księgi dymisji i patentów, ale nie oryginały tylko zestawienia. Są tam wprawdzie dokładne określenia regimentów, nie ma niestety numerów.
Co do batalionów strzelców albo lekkiej piechoty. Według etatu z maja 1792 r. miały powstać trzy bataliony strzelców jako wojsko stałe, tj. o jednakowym etacie pokojowym i wojennym (oczywiście bez podziału na litewskie i koronne, bo ten oficjalnie miał być zniesiony). Poza tym planowano tworzenie - tylko na czas wojny - batalionów lekkiej piechoty.
Natomiast rzeczywiście tworzone w 1792 r. bataliony de SÄźssmilcha, Rottenburga i Trębickiego oraz batalion litewski określane były mianem batalionów ochotników. Podejrzewam, że miały się one nijak do etatu. Stąd moja wątpliwość co do "urzędowego" ustalenia ich umundurowania.
Pozdrawiam
I jeszcze milicja skarbowa - wg etatu tymczasowego z 1791 miała zostać przekształcona w kompanię pontonierów korpusu artylerii i inżynierii wojka koronnego (także za Ratajczykiem)
Stary
Na koniec obiecana literatura , w moim wyborze :
1. M.Machynia , Cz. Srzednicki "Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1777-1794 . Spisy." Tom I część 3 "Piechota" , Kraków 1998 r. - z tej książki spisałem najwięcej o regimentach koronnych. Usprawiedliwia mnie to , że tekst już jest tak skondensowany , iż dalsze streszczanie jest już niemożliwe , można tylko przepisać.
Uwaga : Powoływałem się na tę ksiażkę często pisząc skrótowo "Spisy oficerów".
2. M.Machynia , Cz. Srzednicki "Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1777-1794 . Spisy." Tom I część 2 "Artyleria i wojska inżynieryjne" Kraków 1999 r.,
3. M.Machynia , Cz. Srzednicki "Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1777-1794 . Spisy." Tom II "Wojsko Wielkiego Księstwa Litewskiego" Kraków 1999 r.,
4. K. Bauer "Wojsko koronne powstania kościuszkowskiego" W-wa 1981 r.,
5. B. Gembarzewski “Rodowody pulków polskich i oddzialów równorzednych od r.1717 do r. 1831” W-wa 1925 r.,
6. Górski "Historia piechoty polskiej" – W-wa 1893 r.,
7. K. Bauer "Wojsko koronne powstania kościuszkowskiego" W-wa 1981 r.,
8. J.Wielhorski “Przyczynki do rodowodów pieszych regimentów koronnych, ich ciągłość oddziałowa, oraz przemiany z zakresu nazewnictwa, szefostw i numeracji 1789-1794 “ “Dawna Broń i Barwa” (Tarnowskie Góry) , nr 3 , 1987 r.,
9. L. Ratajczk “Wojsko i obronność Rzeczypospolitej 1788-1792 ” W-wa 1975 r.,
10. L.Ratajczyk , J.Teodorczyk “Wojsko powstania kościuszkowskiego" W-wa 1987 r.,
11. J.Poniatowski “Wojsko kościuszkowskie na płótnie Panoramy Racławickiej” 1990 r.,
12. ”Panorama racławicka” Wrocław 1988 r.,
13. M. Siciński , B.Wróblewski “Mundur wojska koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów doby Sejmu Wielkiego 1788-1792” - kartki o mundurach z serii “Armie Świata” , wyd. Fenix ,W-wa.
Stary , a teraz moje uwagi do Twojego ostatniego postu:
Jeśli chodzi o tablice , to myślałem, że może masz podobne , jak te o których pisałem na początku , tzn.
Przepisy te są zilustrowane na tablicy pt. "Stan wojska polskiego i W.X. Litewskiego w 1791r.",
która pochodzi z kancelarii wojskowej króla i była sporządzona zapewne do użytku służbowego.
Ta kolorowa tablica "wielkości półarkusza" (J.Benda) na wstępie wymieniała wszystkie ówczesne znamienitosci tzn hetmanów, członków KWON i generałów. Dalej wymienione są wszystkie oddziały,
a w formie graficznej (kwadraciki , przedzielone przekątną) pokazano barwy regimentów z guzikami włącznie.
To też nie są tablice mundurowe , ale dają informację o kolorach regimentowych.
No cóż , trudno …
Za bardzo pośpieszyłem się z informacją o batalionie skarbowym , za co bardzo przepraszam. Gdybym mógł go wykasować , to napisałbym to na nowo.
Miałem chyba potem nieczyste sumienie i zajrzałem do "Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1777-1794 . Spisy." Tom I część 2 "Artyleria i wojska inżynieryjne".
Oto dokładne informacje na temat tej jednostki:
Korpus Pontonierów (Batalion Skarbowy) , zwany początkowo milicją skarbową , został utworzony w 1764 , ostatecznie zorganizowany w 1766 roku (etat przewidywał łącznie 200 ludzi , w tym 170 gejmanów). Opierał się na oddziale piechoty (30 ludzi) , przekazanego przez podskarbiego Teodora Wessela.
Początkowo była to milicja przeznaczona do obslugi granicy i zarządu celnego. Z czasem piechota używana była głównie do do robót inżynierskich , w tym regulacji rzek.
Kolejno używane nazwy: chrągiew pontonierów cudzoziemskiego autoramentu skarbu koronnego , korpus milicji skarbowej , korpus milicji pieszej skarbu koronnego , batalion pontonierów skarbu koronnego.
Przez cały czas od utworzenia do Powstania Kościuszkowskiego oddział podlegał władzom skarbowym i nie wchodził do etatu wojska koronnego. Do 1777 r. oficerowie otrzymywali patenty od Komisji Skarbowej , potem od króla , jak reszta wojska.
W czasie Powstania Kościuszkowskiego na bazie Korpusu Pontonierów powstał 16-ty regiment pieszy.
W sumie to oni też piszą o tym batalionie nie jest jedoznaczne (raz obsługa celna , raz prace saperskie) . Ale faktem jest , że nie był ujęty w etatcie wojska koronnego, podobnie jak milicja skarbowa na Litwie. Przepraszam.
Co do dalszych planów wobec tej milicji litewskiej , to się zgadza.
Jedno co mnie usprawiedliwia , to informacja jaką znalazłem u Krzysztofa Bauera "Wojsko koronne powstania kościuszkowskiego" i którą spisałem.
Co do etatu wojska … Źle się wyraziłęm , ale jak można było planować 25 regimenty , kiedy uzupełnienie istniejących było zagrożone brakiem rekruta ...
Poczytaj Górskiego , on aż się pieni na głupotę i nieporadność naszych przodków.
I jeszcze o batalionach lekkiej piechoty …
Wielhorski w swoim opracowaniu podaje etat wojenny z 1792 roku ( powołują się na niego autorzy "Oficerów …"). Figurują tam oba bataliony i batalion strzelców (oczywiście chodzi o wojsko koronne).
Przypuszczam , że mieli wszyscy te same mundury , o których wcześniej .
Saperze , w sprawie mundurow przejrzyj literature o ktorej wczesniej pisalem , wiecej nie mam. Jesli chodzi o nakrycia glowy ... to juz inna historia, musze pogrzebac.
Przy okazji , moje wyrazy szacunku za te pionierskie studia praktyczne mundurow .
I to by było na tyle …
Pozdrowienia