" />
">http://www.buttonarium.eu/szczeg_literatury.php?id=2
Generałowie, adjutanci, sztab główny, sztab kwat. gen., oficerowie na reformie, korpus kadetów i administracya wojenna, mieli guziki białe (srebrne lub posrebrzane) z orłem
Zdecydowanie KK, prod. Ludwik Jedicke. ( +1837)
pozdrawiam!
" />Od góry:
- Naszywka 8 Armii, żołnierze 2 KP otrzymali ją jako oznake honorową za bitwie o Monte Cassino.
- Naszywka 3 Dywizji Strzelców Karpackich
Środkowy rząd, od lewej:
- Orzełek haftowany bajorkiem na beret.
- Emblemat Junackiej Szkoły Kadetów, wprowadzony rozkazem z 26 lipca 1942 roku. Emblemat noszono na furażerce. Pod emblematem noszona była granatowa podkładka z sukna. Były wykonywane w warunkach polowych.
- Druga odznaka to coś w stylu poprzedniej, czesto noszone takie były przez uczestników szkół kadeckich. Wykonywana w białym metalu oksydowanym w firmie M. Rubin z Tel Awiwu.
Dolny rząd:
- Oznaki naramienne Wojskowego Korpusu Siórst Służby Zdrowia
- Nieśmiertelnik:
A.P. - Armia Polska
1902- rok urodz.
15 / IV - numer ewidencyjny. IV oznacza Komende Uzupełnień nr 4 w Quassassin Egipcie.
Rzy-Kat - Rzymsko-katolickie
" />Twoj guzik przypomina guziki generalow, oficerow na reformie, korpusu kadetow i administracji wojennej a takze sztabu glownego (uff sporo tego :-) z okresy Krolestwa Polskiego, ze wzgledu na jakosc zdjecia nie moge tego stwierdzic z pewnoscia, jesli moglbys rozczytac sygnature na guziku to by duzo pomoglo. jesli jest tam cos w stylu : "muncheimer" lub "magnus" to moze byc Krolestow Polskie, postaraj sie odczytac sygnature i napisz na forum, pozdrawiam
" />za wikipedią:
Szkoła Rycerska, Akademia Szlachecka Korpusu Kadetów - szkoła państwowa założona w 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, utrzymywana przez skarb państwa. Zamknięta w 1794 roku.
Szkoła, będąca w pewnej mierze odpowiednikiem współczesnych szkół administracyjnych (np. francuskiej Ecole Nationale d'Administration) była przeznaczona dla uboższej młodzieży szlacheckiej proweniencji, a jej zadaniem przygotowywanie młodzieży do służby wojskowej i cywilnych zadań publicznych. Kadrę nauczycielską tworzyli zarówno oficerowie prowadzący przedmioty wojskowe, jak i profesorowie nauczający takie przedmioty, jak ekonomia, prawo, historia, geografia czy języki.
Komendantem Szkoły był Adam Kazimierz Czartoryski, który napisał także Katechizm kadecki. Pierwszym dyrektorem naukowym był J. Lind (Anglik), potem Ch. Pfleiderer (Niemiec, profesor matematyki).
Przez niemal 30 lat istnienia Szkoła wychowała ok. 650 uczniów, do których należeli między innymi Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński. Niektórzy uczniowie Szkoły brali udział w powstaniu kościuszkowskim, w 1794 roku.
Majorian pytańsko należy do Ciebie
Trochę po czasie .
23 sierpnia 2006 roku zmarł gen. bryg. Michał Gutowski - jak to napisano w Polsce Zbrojnej : Ostatni taki kawalerzysta .
Osobom zainteresowanym kawalerią i 1 Dywizją Pancerną postaci przedstawiać nie trzeba . Dla tych , którzy jednak nie wiedzą kim był krótko napisze :
Urodził się w 1910 roku i już jako dziesięciolatek chciał walczyć w kawalerii . Wtedy nie wyszło , ale 3 lata później rozpoczął naukę w lwowskim Korpusie Kadetów , potem w Grudziądzu w Szkole Podchorążych Kawalerii . W 1930 roku został podporucznikiem w 17 puł . Uczestnik wielu zawodów jeździeckich - brał udział w olimpiadzie w 1936 roku .
W 1939 roku jako dowódca szwadronu w Wlkp. BK zdobywał dwór Walewice ( a nie wiedział nawet , że we dworze przebywa akuratnie jego rodzina ) .
przedostał się do Francji a potem do Anglii . Brał udział w kampanii zachodnioeuropejskiej jako dowódca 2 pcz w 1 DPanc . Wraz ze swoim pułkiem miał zdobywać Wilhelmshawen .
Po wojnie osiedlił się w Kanadzie . Tamtejszą reprezentację jeździecką doprowadził do złotego medalu w 1968 roku .
Kilka lat temu wrócił do Polski . Został też odznaczony VM .
Do końca życia jeździł konno .
[']
JURGASZKO. Adam, syn Antoniego i Barbary z Chrynkiewiczów, ur. 1802 r. w m. Lidzie, gub. grodzieńskiej, z korpusu kadetów w 1821 r. umieszczony w 1 pułku strzelców pieszych, został w 1828 roku podporucznikiem, a w 1831 r. porucznikiem w 8 pułku piechoty liniowej; otrzymał krzyż złoty Virtuti Miłitari (Ks. Wojskowe).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Jan Kardasz - 20.05.1916 â 10.09.1939
20.05.1916 Urodził się w m. Żomeczek, koło Żółkwi, woj. lwowskie. Ojciec Teodor, matka Franciszka de domo Sadowska.
1936 KK-1 Absolwent Korpusu Kadetów Nr 1 Lwów.
1936 SPL Dęblin Przyjęty na szkolenie w składzie SPL Dęblin.
1938 SPL Absolwent XI promocji (49 lokata).
1938 4 PL Toruń Praktyka.
15.10.1938 4 Promocja na stopień podporucznika
11.1938 41 EL Obserwator w składzie 41 Eskadry Liniowej 4 PL Toruń.
08.1939 41 EL/ 41 ER Zmiana nazwy na 41 Eskadra Rozpoznawcza w okresie ogłoszenia mobilizacji.
08.1939 41 ER Obserwator w składzie 41 Eskadry Rozpoznawczej.
31.08.1939 41 Obserwator w chwili wybuchu wojny.
01.09.1939 41 ER Obserwator w składzie 41 Eskadry RozpoznawczejLotnictwa Armii âŸModlinâÂÂ
06.09.1939 41 Start do lotu bojowego na rozpoznanie ruchów wojsk w rejonie Maków Mazowiecki, Pułtusk.
Załoga: ppor. obs. Jan Kardasz, kpr. pil. Stanisław Oleksiński, st. szer. strz. Henryk Ostrowski. Rozpoznano kolumnę pancerną w rejonie Makowa.
10.09.1939. 41 Start do lotu na przebazowanie samolotu z lotniska w Zielonce na nowe lotnisko w Siennicy
pod Mińskiem Mazowieckim. Załoga: ppor. obs. Jan Kardasz, kpr. pil. Stanisław Oleksiński, kpr. strz. samol. Marek Majewski. Samolot został zestrzelony przez niemieckiego myśliwca w rejonie m. Michałówek koło Miłosny. W zestrzelonym samolocie zginęła cała załoga PZL-43. Załoga pochowana na miejscu tragedii.
11.1939 Ekshumacja i ponowny pogrzeb. Pochowany na cmentarzu w Wiązownie koło Warszawy.
Bibliografia (spis)
Lotnicy Polskich Sił Powietrznych 1940 - 1947
Antoni Tyzenhauz, ur. 1733, zm. 31 III 1785 w Warszawie, koniuszy litew. od 1764, podskarbi nadĂÂworny litew. od 1765. Zarządzał ekonomiami król. na Litwie. Zaufany Stanisława Augusta, stworzył silne, sprężyście kierowane stronnictwo regalistyczne, opaĂÂnował niemal całkowicie sejmiki litew., trybunał, sądy; posłowie na sejm z Litwy składali się w ogromnej większości z jego stronników; zarządzając ekonomiami król., powiększył ich dochody przez zwiększanie obciążeń chłopów; w wielu ekonomiach oczynszowanych (zwłaszcza na Żmudzi) przywrócił folĂÂwarki i pańszczyznę, co spowodowało wystąpienia chłopów; największe z nich wybuchło w Szawlach 1769 (szawelskie powstanie). Przy poparciu króla zakładał liczne manufaktury, zwłaszĂÂcza w ekonomii grodzieńsĂÂkiej, produkujące galanterię, tkaniny, broń, karety itp.; ogółem przedsiębiorstwa groĂÂdzieńskie zatrudniały ponad 3 tys. osób; Grodnu starał się nadać charakter stolicy, załoĂÂżył teatr, korpus kadetów, szkołę lekarską. NieumiejętĂÂna polityka gosp. T. doproĂÂwadziła do deficytu w manuĂÂfakturach i zrujnowała ekoĂÂnomie; do upadku znaczeĂÂnia T. przyczyniły się rówĂÂnież intrygi magnatów i nieprzychylne stanowisko amĂÂbasadora ros. O. M. Stackelberga. Wskutek niewpłacenia w terminie pieniędzy do skarbu król. został 1780 poĂÂzbawiony przez Stanisława Augusta zarządu ekonoĂÂmiami i szefostwa stronnictwa król.; jego przedsiębiorĂÂstwa zostały zlikwidowane.
[Encyklopedia PWN 1962; W. Kula Szkice o manufakturach w Polsce w XVIII wieku, 1720-1795. cz. 1-3, Warszawa 1956.]
Genealogia Tyzenhauzów
Ja umiem mniej więcej połowę. Ale Korpus Kadetów? Teatr Narodowy...nie było tego w Walachowiczu:/
Ale pytanie o Radę Stanu,to chyba w Polsce 1807? Bo przecież rada Stanu była też we Francji na podst.konstytucji Napoleona.
Dziwnie sa niektóre pytania "skonstruowane". Obawiam się,ze mogłabym nie wiedzieć o co chodzi nawet,jeżeli znałabym odpowiedź.
- kultura i szkolnictwo w czasach saskich- ogólna charakterystyka
- nowe typy szkół ( Kolegium Teatynów w Warszawie, Szkoła rycerska Stanisława Leszczyńskiego w Luneville, Korpus Kadetów, Collegium Nobilium)- zmiany w metodach wychowania i nauczania
- sytuacja dzieci w epoce Oświecenia
- instrukcje rodzicielskie jako źródło do dziejów oświaty
Rozkaz nr 4/(6)/2007 / Black Hawk
Z dniem 30.12.2007 jako wybrany dowódca Black Hawk w porozumieniu z Radą Instruktorską w oparciu o Aneks do regulaminu nr 1 / 2006-10-27
nadaję:
Tomaszowi Szalińskiemu stopień st. kadeta w korpusie kadetów
Wojtkowi Łęckiemu stopień st. kadeta w korpusie kadetów
Maciejowi Witkowi stopień sekcyjnego w korpusie kadetów
Łukaszowi Połuboczkowi stopień sekcyjnego w korpusie kadetów
Kamilowi Łęckiemu stopień sekcyjnego w korpusie kadetów
Robertowi Adamskiemu stopień sekcyjnego w korpusie kadetów
Rozkaz nr 14
Z dniem 19.12.2009 jako wybrany dowódca Black Hawk w porozumieniu z Radą Instruktorską w oparciu o Aneks do regulaminu nr 1 / 2006-10-27
nadaję:
1. Anna ANDRUSZEWSKA âŸAnusiaâ stopień kadeta w korpusie kadetów i tym samym przyjmuję ją w szeregi Black Hawk Wałcz.
Dowódca Black Hawk
Hornet
Rozkaz nr 15
Z dniem 31.03.2010 jako wybrany dowódca Black Hawk w porozumieniu z Radą Instruktorską w oparciu o Aneks do regulaminu nr 1 / 2006-10-27
nadaję:
1. Maciej OLSZEWSKI âŸKlekotâ stopień kadeta w korpusie kadetów i tym samym przyjmuję go w szeregi Black Hawk Wałcz.
2. Mateusz KAWALEC âŸKawalecâ stopień kadeta w korpusie kadetów i tym samym przyjmuję go w szeregi Black Hawk Wałcz.
3. Jarosław OBROŚLAK ⟠Kudłatyâ stopień sierżanta w korpusie instruktorów i tym samym przyjmuję
go w szeregi Black Hawk Wałcz.
Dowódca Black Hawk
Hornet
" />Dokładnie Kto nie wierzy - może zobaczyć TUTAJ
Przy okazji (syntetyczne info z Wiki - Michał Ignacy Kamieński, zm. 1814 w niewoli rosyjskiej; ukończył Korpus Kadetów, walczył w kampanii 1792, odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Walczył też w 1794, po bitwie po Szczekocinami awansował na generała majora, po bitwie pod Maciejowicami trafił do niewoli rosyjskiej. Od 1808 w armii Księstwa Warszawskiego, walczył m.in. pod Raszynem. W kampanii 1812 dowodził Dywizją Jazdy V Korpusu Polskiego, wchodzącego w skład Wielkiej Armii. Ciężko ranny w obronie marszałka Oudinota podczas odwrotu Napoleona, dostał sie do niewoli.
Nagrobek przy kościele (w formie krzyża celtyckiego) - z 1815. Z tyłu krzyża - wyszczerbienia; zgodnie z dawnym zwyczajem wojskowi po wyjściu z kościoła ostrzyli broń o generalski pomnik wykonany z piaskowca, skały uchodzącej za wyborną osełkę
Pytanie zadaje Cinek